Bir Gömlek Nasıl Oluşturulur.

Bir Gömlek Nasıl Oluşturulur

Tek satırlık sözler genellikle insanları hazırlıksız yakalayan kısa ve basit şakalardır. İzleyiciyi şaşırtmak için tasarlanmışlardır ve genellikle biraz risklidirler veya biraz kelime oyunu içerirler. Bu tarzı benimsemek istiyorsanız, arkadaşlarınızın ve ailenizin anında kahkahalarla koltuklarından kalkmasını sağlayacak temel formülü takip edebilirsiniz.

Adımlar

Yöntem 1

Temel Tek Satırı Anlatmak

1. Kısa bir şakaya gülen kadın.
    Google görselleri Kısa bir şakaya gülen kadın.
    Şakanızı çok kısa yapın. Tek satırlık yazıların ana kuralı adındadır: yaklaşık bir satır olması gerekir. Şakanız bundan biraz daha uzun olabilir ama söylemesi 20 saniyeden fazla sürmemelidir. Kısa ve tatlı tutun ki seyirciler tetikte kalsın.
    • Bunu biraz zorlayıcı buluyorsanız, komedinizi tek satırlık cümleler yerine daha çok hikaye anlatma yönüne taşımak isteyebilirsiniz.
  2. Adım 2 Tek bir yöne gidiyormuş gibi görünen bir kurulumla başlayın.
    Google görselleri 2. Adım Tek bir yöne gidiyormuş gibi görünen bir kurulumla başlayın.
    Tek yöne gidiyormuş gibi görünen bir kurulumla başlayın. Tek satırlık bir konuşmaya başlamak için izleyicinin konunun nereye gideceğini bildiklerini düşünmesini sağlayacak bir şeyler söyleyin. Klişe bir şakanın başlangıcı, yaygın bir durum ya da güncel bir olayla ilgili bir fikir olabilir.
    • Örneğin, "Bir keresinde pijamalarımla bir fili vurmuştum" diyebilirsiniz. Seyirci, fili değil pijamayı giydiğinizi söylediğinizi düşünüyor.
  3. Adım 3 Dinleyicilerin beklediği gibi olmayan bir can alıcı noktayla bitirin.
    Google görselleri 3. Adım Hedef kitlenin beklediği gibi olmayan bir can alıcı noktayla bitirin.
    İzleyicinin beklediği gibi olmayan bir can alıcı noktayla bitirin. Tek satırlık sözlerin güzelliği, can alıcı noktanın neredeyse her zaman beklenmedik olmasıdır. Şakanız neyle başlarsa başlasın, izleyicinin aklına gelmeyecek bir şeyle bitirin.
    • Örneğin, "Bir keresinde pijamalarımla bir fili vurdum" dediyseniz, bunu "pijamalarımı nasıl giydi, asla bilemeyeceğim" şeklinde devam ettirin. Seyirci senin pijama giydiğinden bahsettiğini sanıyordu ama aslında pijamalarını giyen bir fili anlatıyordun.
    • Veya, “Birisinin kendi sorusunu yanıtlamasından nefret etmiyor musun? Evet."
    • Şunu da deneyebilirsiniz: "Dünyanın en kötü eş anlamlılar sözlüğüne sahibim. Bu sadece korkunç değil, aynı zamanda berbat.”
    • Tek satırlık sözlerin mutlaka "akıllı" olması gerekmez; onları komik yapan şey seyircinin beklediğinin tam tersi olmaları.
  4. Adım 4 Gereksiz kelimeleri ortadan kaldırın.
    Google görselleri 4. Adım Gereksiz kelimeleri ortadan kaldırın.
    Gereksiz kelimeleri ortadan kaldırın. Tek satırlık yazıların kısa olması gerektiğini unutmayın. Bir şey hakkında gevezelik ediyorsanız, kitleniz muhtemelen o kadar ilgili olmayacaktır. Şakanız tamamen kalıncaya kadar sıfatları ve tanımlayıcı kelimeleri çıkarmaya çalışın.
    • Şakayı ele alalım: “O kadar fazla mesai yapıyorum ki, dün gece boş bir eve geldim. Bir not buldum. 'Artık dayanamıyorum' dedi. İlişkimizi düşünmek için parkta uzun bir yürüyüşe çıktım.' Köpeğimden geldi."
    • Şaka güzel ama oldukça uzun. Şuna benzeyene kadar bazı kelimeleri çıkarmayı deneyin: “Dün gece herhangi bir boş eve masanın üzerinde bir notla geldim. Şöyle yazıyordu: 'İlişkimizi düşünmek için parkta uzun bir yürüyüşe çıktım. İmzalandı, köpeğin.'”
    • Veya şu şakayı yapın: “Birini onun yerine bir mil yürümeden asla eleştirmeyin. Böylece onları eleştirdiğinizde sizi o kadar uzaktan duyamayacaklardır. Ayrıca onların ayakkabılarını da alacaksın.” Yine komik ama biraz uzun ve dalgalı.
    • Şunu söylemek için bazı kelimeler çıkarmayı deneyin: “Birini onun yerine bir mil yürümeden asla eleştirmeyin. Böylece onları eleştirdiğinizde sizi duyamayacaklar ve yeni bir çift ayakkabı alacaksınız.”
Yöntem 2

Farklı Stiller Denemek

1. Adım 1 Kelimelerle oynamayı seviyorsanız kelime oyunu yapın.
    Google görselleri 1. Adım Kelimelerle oynamayı seviyorsanız bir kelime oyunuyla gidin.
    Kelimelerle oynamayı seviyorsanız kelime oyunu yapın. Dilinize yeterince aşinaysanız, biraz kelime oyunu kullanmayı deneyin. Şakanızı kulağa tamamen normal gelen bir şeyle kurabilir, ardından bir kelime oyunuyla bitirebilirsiniz.
    • Örneğin, "Başlangıçta beyin nakli yaptırmayacaktım ama sonra fikrimi değiştirdim."
    • Veya “Takvim fabrikasından kovulduğuma inanamıyorum. Yaptığım tek şey bir gün izin almaktı.”
  2. Adım 2 Tersine mizah için tam tersi bir can alıcı nokta çizin.
    Google görselleri 2. Adım Ters mizahın tam tersi bir vurgu yapın.
    Bazı tersine mizah için tam tersi bir can alıcı nokta yapın. Bu, tek astarın klasik şeklidir, ancak bunu bir adım daha ileri götürebilirsiniz. Kurulumunuzu yaparken izleyicinin tüm gerçekleri bildiğini düşündüğü bir durum yaratın. Son noktanızı söylerken dinleyicilerin düşündüğünün tam tersini söyleyin.
    • Örneğin, “Gizemli bir adam bütün gece kapımı çalıyordu. Sabah bundan bıktım, bu yüzden onu dışarı çıkardım.”
    • Veya “Dedem gibi uykumda huzur içinde ölmek istiyorum. Arabasındaki yolcular gibi bağırıp çağırmıyor.”
  3. Adım 3 Şaka yapmak için belirli bir durumu tanımlayın.
    Google görselleri 3. Adım Şaka yapmak için belirli bir durumu tanımlayın.
    Şaka yapmak için belirli bir durumu anlatın. Durumsal mizah, izleyiciyi kendi ayakkabınıza koymak için harikadır. Dinleyicilerin durumu kafalarında canlandırabilmeleri için durumu çok açık ve net bir şekilde tanımladığınızdan emin olun.
    • Örneğin, “İlk baharat festivali bu hafta açıldı. Festival, birisinin tavan vantilatörünü açmasıyla beklenenden erken sona erdi.”
    • Veya “Evime bir dünya haritası asmak istiyorum. Daha sonra seyahat ettiğim tüm yerlere raptiyeler takacağım. Ama önce haritanın düşmesin diye haritanın üst iki köşesine gitmem gerekecek.”
  4. Adım 4 Güncel olaylar hakkında konuşmak için politik mizahı deneyin.
    Google görselleri 4. Adım Güncel olaylar hakkında konuşmak için politik mizahı deneyin.
    Güncel olaylar hakkında konuşmak için politik mizahı deneyin. Siyasi dünyada ne olursa olsun politikacılar hakkında konuşmak her zaman eğlencelidir. Yakın zamanda meydana gelen güncel bir olayı düşünün ve bundan bir şaka yapın. Ancak bu şakayı yalnızca etkinlik sırasında anlattığınızdan emin olun, aksi takdirde iletişimden kopmuş gibi görünebilirsiniz.
    • Mesela “Demokrasiden kurtulmamız gerektiğini düşünüyorum. Herkes lehine, elinizi kaldırın.”
    • Veya “Beyzbol ile politika arasındaki fark nedir? Beyzbolda hırsızlık yaparken yakalanırsan oyundan çıkarsın."
Yöntem 3

Tek Gömlek Kullanmak

1. Adım 1 Komedi setinize renk katmak için birkaç satırlık yazı serpin.
    Google görselleri 1. Adım Komedi setinize renk katmak için birkaç satırlık yazı serpin.
    Komedi setinizi renklendirmek için birkaç satırlık yazı serpin. Muhtemelen tek satırlık satırlardan tam bir stand-up sahnesi oluşturamayacaksınız, ancak bunlar uzun şakaların monotonluğunu kırmak için harikadır. Komedinizin temposunu değiştirmek için rutininize 2 ila 3 tek satırlık satır ekleyin.
    • Tek satırlık yazılardan gerçekten hoşlanıyorsanız, tüm karakterlerin yalnızca tek satırlarla konuştuğu komik bir hikaye anlatmayı düşünün.
  2. Adım 2 Durumsal mizah için aklınızda birkaç satırlık satırlar bulundurun.
    Google görselleri 2. Adım Duruma bağlı bir mizah için aklınızda birkaç satırlık satırlar bulundurun.
    Bazı durumsal mizah için aklınızda birkaç satırlık satır bulundurun. Tek satırlık sözler de tepkisel olabilir, özellikle de komik bir durumda olduğunuzda. Kullanabileceğiniz bir durum ortaya çıkması durumunda arka cebinizde birkaç tane bulundurun. Günlük hayatınıza biraz mizah katmak için arkadaşlarınızla veya içinde bulunduğunuz durumla dalga geçebilirsiniz.
    • Örneğin, bir şeyi düşürürseniz, "Bunu hemen şuraya koyacağım" diyebilirsiniz.
    • Veya arkadaşlarınızdan biri geğirirse, “Sözleri ağzımdan aldın!” diyebilirsiniz.
  3. Adım 3 Tek satırlık sözleri varsayılan şakanız yapın.
    Google görselleri 3. Adım Tek satırlık yazıları varsayılan şakanız yapın.
    Tek satırlıkları varsayılan şakanız yapın. Çok kısa oldukları için tek gömlekleri bulmak kolaydır. Pek çok komedyen tek satırlık sözleriyle tanınır, siz de olabilirsiniz! Dışarı çıktığınızda tek satırlık cümleler düşünmeyi deneyin ve unutmamak için bunları bir not defterine yazın.
    • Muhtemelen sahnede performans sergilemeden önce tek satırlık cümlelerinizi ezberlemek isteyeceksiniz.