Zorbalık Olmadan Şımarık Geri Dönüşler Nasıl Yapılır?.

Zorbalık Olmadan Şımarık Geri Dönüşler Nasıl Yapılır?

Ortaokul ve lise eğlenceli ve kaygısız olmalı. Ancak alay ediliyorsanız veya dalga geçiyorsanız, bu her durumu stresli hale getirebilir. Alaycı veya kaba bir yoruma yanıt verirken küstah ve kendinden emin görünmenin birkaç yolu vardır. Unutmayın; kimsenin duygularını incitmek istemezsiniz. Bu adımlar, ergenlik çağındaysanız veya işyerinizde zorbayla uğraşan bir yetişkinseniz bile faydalıdır.

Adımlar

Yöntem 1

Doğru Kelimeleri Seçmek

1. Adım 1 Mizahı kullanın.
    Google görselleri 1. Adım Mizahı kullanın.
    Mizah kullanın. Eğer duruma bir şaka katabilirseniz, genellikle daha küstah görünürsünüz. Esprili bir geri dönüş, sosyal durumlarda, okulda veya işte ortaya çıkan her türlü gerilimi hafifletmede uzun bir yol kat edebilir. Mizah kullanmak, kaba yorumları şakacı ve kaygısız bir şekilde savuşturabildiğinizi gösterir.
    • Mizah, gergin bir durumu yatıştırabilir ve zorbanın size saldırmayı yeniden düşünmesini sağlayabilir. Konuşmayı lehinize çevirecek bir şaka veya esprili bir yorum yapmayı deneyin.
    • Örneğin, birisi kıyafetinizle ilgili olarak sizinle dalga geçiyorsa, "Vay canına, ne giydiğimi fark ettiğin için çok gururlandım!" demeyi dene. Ya da şunu deneyebilirsiniz: "Ah, her zaman arkadaşlarımla takılmakla meşgul olduğum için kıyafetlere fazla dikkat edemiyorum!"
    • Sadece "Garip!" demek bile yeterli. Gerginliği azaltabilir ve garip durumu herkesin gülüp geçebileceği bir karşılaşma haline getirebilir.
  2. Adım 2 İddialı olun.
    Google görselleri Adım 2 İddialı olun.
    İddialı olmak. Bazen en iyi karşılık, sizi rahatsız eden kişiye durmasını söylemektir. Zor olsa da gözlerinin içine bakın ve duygularınızı netleştirin. Kesin konuşun ve göz temasını koruyun.
    • Örneğin, birisi yakın zamanda yaptığınız bir sunumla ilgili sizinle dalga geçiyorsa "Bu sohbete katılmıyorum" deyin. Sonra uzaklaşın.
    • Kendinden emin bir tavır sergileyerek küstah olduğunuzu gösterebilirsiniz ve iddialı sözler kullanmak bunu yapmanın en iyi yollarından biridir.
  3. Adım 3 Hazırlıklı olun.
    Google görseller 3. Adım Hazırlıklı olun.
    Hazır ol. Bazen ayakta düşünmek zor olabilir. Özellikle birisi sizinle dalga geçiyorsa telaşlanmanız ve doğru kelimeleri bulamamanız normaldir. Kendinizi böyle bir durumda bulduğunuzda hazır bazı standart geri dönüşler hazırlamayı deneyin.
    • Her durumda kullanabileceğiniz bazı güzel sözler düşünmek iyi bir fikirdir. Örneğin, "Seni duydum ve umurumda değil" veya "Senin gibi insanların beni rahatsız etmesine izin vermiyorum" gibi bir şey söylemeyi deneyebilirsiniz.
    • "Keşke zamanımı boşa harcamayı bıraksaydın" gibi deneyebileceğiniz birçok başka fikir var. Ayrıca basitçe "İşiniz bitti mi?" diyebilirsiniz.
    • Kendinizden emin görünmenizi sağlayacak, ancak kimsenin duygularını incitmeyecek standart şeyler söyleyin. Unutmayın, başkasını küçümsemek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamaz.
  4. Adım 4 Olumluya odaklanın.
    Google görselleri 4. Adım Olumluya odaklanın.
    Olumluya odaklanın. Olumsuz düşüncelere takılıp kalmış hissediyorsanız küstah olmak zordur. İyi bir geri dönüş sağlamak için iyimser bir tavır sergilemeye çalışmalısınız. Gergin bir durumdaysanız olumluya odaklanmak zor olabilir ancak tutumunuzu bilinçli olarak değiştirmeye çalışırsanız olumlu düşünmenin etkisini göreceksiniz.
    • Okul ve işin her dakikası eğlenceli olmayabilir ancak zihninizi hayatınızda olup biten güzel şeylere odaklanacak şekilde eğitebilirsiniz.
    • Örneğin, eğer bir iş arkadaşınız ya da sınıf arkadaşınız garip olduğunuz konusunda sizinle dalga geçiyorsa, derin bir nefes alın ve şunu düşünün: "Bu gece arkadaşlarımla takılmayı ve komik bir film izlemeyi sabırsızlıkla bekliyorum."
    • Hayatınızda olup biten tüm güzel şeylerin bir listesini yapın. Bu, ihtiyaç duyduğunuzda onları hatırlamanızı kolaylaştıracaktır.
    • Bu olumlu düşüncelerden bazılarını geri dönüşlerinizde kullanmayı deneyin. Birisi sizinle sıkıcı olduğunuz için dalga geçiyorsa, "Her neyse, en azından bu hafta sonu için harika planlarım var" diyebilirsiniz.
Yöntem 2

Güven Kazanmak

1. Adım 1 Kendinizle gurur duyun.
    Google görselleri 1. Adım Kendinizle gurur duyun.
    Kendinle gurur duy. Şımarık bir geri dönüş yapmak için kim olduğunuza güvenmeniz gerekir. Unutmayın, iyi bir geri dönüş, kendinizi iyi hissetmeniz ve sesinizin iyi çıkmasıyla ilgilidir. Başkalarını küçümsemek değil bu. Tüm olumlu niteliklerinizi göstermekten korkmayın.
    • Kendinize olan güveninizi artırmanın en iyi yollarından biri, sizi harika yapan pek çok şeyin olduğunu kendinize hatırlatmaktır.
    • İyi niteliklerinizin bir listesini yapın. Futbolda iyi misin? Bir yere yaz. Arkadaşlarınız için iyi bir dinleyici misiniz? Listeye koy.
    • Şımarık geri dönüşler yapmanıza yardımcı olması için olumlu niteliklerinizi kullanabilirsiniz. Örneğin, biri sizinle inek olduğunuz için dalga geçiyorsa, "Evet, ama benim 'inek' iyi notlarım üniversite başvurularımda harika görünecek!" deyin.
  2. Adım 2 Yeni bir aktivite deneyin.
    Google görselleri 2. Adım Yeni bir etkinlik deneyin.
    Yeni bir aktivite deneyin. Zamanınızı geçirmenin yeni bir yolunu bulmak, öz saygınızı geliştirmenin mükemmel bir yoludur. Yeni bir beceride ustalaşmanın ne kadar harika bir his olduğunu düşünün. Kendinizle gurur duyuyorsunuz ve sanki dünyayı alt edebilecekmişsiniz gibi hissediyorsunuz. Katılacak yeni bir kulüp veya deneyecek yeni bir spor bulun.
    • Her zaman sanatsal bir yönünüz olduğunu hissettiniz mi? Resim dersi almayı deneyin.
    • Bazen yeni şeyler denemek korkutucu olabilir. Bir arkadaşınızdan manevi destek için sizinle birlikte gelmesini isteyin.
  3. Adım 3 Egzersiz.
    Google görselleri 3. Adım Alıştırma.
    Egzersiz yapmak. Muhtemelen vücudunuzu sağlıklı tutmak için fiziksel aktivitenin önemli olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Egzersizin aklınıza getirebileceği olumlu faydalar da aynı derecede önemlidir. Raporlar bize egzersizin sadece stresi azaltmakla kalmayıp aynı zamanda özgüveninizi artırmanın da harika bir yolu olduğunu söylüyor.
    • Her gün en az 30 dakikanızı aktif olarak geçirmeye çalışın. Bisiklete binmek veya dans etmek gibi hoşunuza giden bir aktivite bulun.
    • Egzersiz yapmak arkadaşlarınız ve ailenizle vakit geçirmenin harika bir yoludur. Bir arkadaşınızdan sizinle tenis oynamayı öğrenmesini isteyin ya da kız kardeşinizden akşam yemeğinden sonra sizinle birlikte yürüyüşe çıkmasını isteyin.
  4. Adım 4 Becerilerinizi geliştirin.
    Google görselleri 4. Adım Becerilerinizi geliştirin.
    Becerilerinizi uygulayın. En iyi yaptığınız şeyi düşünmek için biraz zaman ayırın. Belki iyi bir yazarsınız, belki de mükemmel bir yüzücüsünüz. İyi olduğunuz şeylerin bir listesini yapın. Daha sonra becerilerinizi geliştirmeye yeterince zaman ayırıp ayırmadığınızı düşünün.
    • İyi olduğunuz bir şeyi yaptığınızda, bunun kendinize olan güveninizi artırması ve kendinizi harika hissetmenizi sağlaması doğaldır.
    • Becerilerinizi geliştirmeye adamak için her hafta zaman ayırın. Yazmayı seviyorsanız, günlük tutmayı bir öncelik haline getirin. Ayrıca yeni kısa öykü türlerini deneyerek de pratik yapabilirsiniz.
  5. Adım 5 Arkadaşlarla vakit geçirin.
    Google görselleri 5. Adım Arkadaşlarınızla vakit geçirin.
    Arkadaşlarla vakit geçirmek. Arkadaşlarınızla takılmak kendinizi iyi hissetmenin harika bir yoludur. Arkadaşlarınızla birlikteyken harika olduğunuzu düşünen insanlarla vakit geçiriyorsunuz. Şakalarınıza gülecekler ve en sevdiğiniz aktiviteleri yaparken size katılacaklardır. Kendine daha çok güvenen bir insan olmak için arkadaşlarınızla mümkün olduğunca çok zaman geçirin.
    • Eğer okulda ya da işte bir zorbayla ya da sadece sinir bozucu biriyle karşı karşıyaysanız, arkadaşlarınız size yardımcı olabilir. Öğle yemeğini her zaman bir arkadaşınızla yemeyi ve yürüyüşünüz ya da eve giderken yanınızda arkadaş bulundurmayı deneyin.
    • Olumlu ve eğlenceli arkadaşlar seçin. Onların etrafında olmak doğal olarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.
Yöntem 3

Başa Çıkma Becerilerini Kullanmak

1. Adım 1 Zorbalığı anlayın.
    Google görseller 1. Adım Zorbalığı anlayın.
    Zorbalığı anlayın. Bu durumla başa çıkmak için öncelikle zorbalığın ne olduğunu anlamak önemlidir. Düzenli olarak dalga geçiliyor ve alay ediliyorsanız, bu zorbalık olabilir. Zorbalık kasıtlıdır ve uygunsuzdur. Bunun sizin hatanız olmadığını unutmamalısınız. Hiç kimsenin sizi bilerek kötü hissettirmeye hakkı yoktur.
    • Zorbalık belirtileri arasında komik olmak yerine incitici lakap takmak ve şakalar yer alır.
    • Eğer kasıtlı olarak sosyal gruplardan dışlanıyorsanız, bu da zorbalığın başka bir şeklidir.
    • Zorbalık fiziksel de olabilir. Yaralanıyorsanız veya fiziksel eylemle tehdit ediliyorsanız, güvendiğiniz bir yetişkinden yardım istemeyi unutmayın.
  2. Adım 2 Stresle baş etmeyi öğrenin.
    Google görseller 2. Adım Stresle başa çıkmayı öğrenin.
    Stresle baş etmeyi öğrenin. Kendinizi savunmak için geri dönüş yapmanız gereken bir konumda olduğunuzu düzenli olarak hissetmek yorucu olabilir. Stres yorucu olabilir ve fiziksel ve duygusal sağlığınız üzerinde birçok olumsuz etkiye sahiptir. Stresle başa çıkmak için yapabileceğiniz birkaç şey var.
    • Yeterince dinlendiğinizden emin olun. Vücudunuz ve zihniniz geceleri tamamen yeniden şarj olabiliyorsa zorlu durumlarla başa çıkmak daha kolaydır. Yetişkinlerin her gece 7-8 saat, gençlerin ise 1-2 saat daha fazla uyuması gerekir.
    • Derin nefes al. Kendinizi gergin bir durumda bulduğunuzda, derin nefes almak için bir dakikanızı ayırın. Bu, zihninizi temizlemenize yardımcı olacak ve sakinliğinizi yeniden kazanmanız için size zaman verecektir.
    • Harekete geç. Düzenli egzersizin stresi azalttığı ve bireylerin sorunlarla baş etmelerine yardımcı olduğu gösterilmiştir.
  3. Adım 3 Ortamınızı değiştirin.
    Google görselleri 3. Adım Ortamınızı değiştirin.
    Ortamınızı değiştirin. Zorbalıkla baş etmenin en etkili yollarından biri ondan tamamen kaçınmaktır. Mümkünse, sizi rahatsız eden kişiyle teması en aza indirecek şekilde rutininizi değiştirin. Dolabınıza veya masanıza farklı bir yoldan gitmeyi deneyin.
    • Ondan tamamen kaçınmak mümkün değilse, sizinle yüzleştiğinde oradan uzaklaşmayı düşünün. Şımarık bir geri dönüş yapmak yerine, arkanızı dönün ve alay edilirseniz gidin. Bu, bu davranışı ilginizle onurlandırmadığınızı gösterecektir.
  4. Adım 4 Duygularınızı paylaşın.
    Google görselleri 4. Adım Duygularınızı paylaşın.
    Duygularınızı paylaşın. Zor zamanlar geçiriyorsanız yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri yalnız olmadığınızı hatırlamaktır. Duygularınız hakkında konuşmak sorunlarla baş etmenin en etkili yollarından biridir. Bir aile üyesinden söyleyeceklerinizi dinlemesini ve tavsiyelerde bulunmasını isteyin.
    • Arkadaşlarınızla da konuşabilirsiniz. İyi bir arkadaş sizi dinlemeye istekli olacaktır.
    • Öğretmenler, danışmanlar veya iş arkadaşları da mükemmel kaynaklar olabilir. Ruh sağlığınızın olumsuz etkilendiğini düşünüyorsanız bir ruh sağlığı terapisti veya okul danışmanıyla görüşün.