Bir Koku Nasıl Tanımlanır?.

Bir Koku Nasıl Tanımlanır?

Diğer duyuları ve deneyimleri tanımlayacak pek çok kelimemiz var ama 'koku' duyusu kelimelere meydan okuyor gibi görünüyor. İnsanın koku alma duyusu pek çok hayvanınkine kıyasla çok fazla kullanılmaz. Yine de derin ve zengin bir duygudur ve iletişim kurma şeklinizi geliştirebilir (özellikle bir hikaye hazırlarken veya bir anı anlatırken).

Diğer duyularınızı (özellikle şarap ve bitter çikolatadaki karmaşık tatları tatmak gibi tat) ve hatta meyvenin ne zaman olgunlaştığını veya sütün ne zaman bozulduğunu belirlemeyle ilgili deneyiminizi geliştirebilir. Bir kokuyu kelimelerle anlatmak istiyorsanız işte size yardımcı olabilecek bazı ipuçları.

Adımlar

1. Kokuyu açıklama nedeninizi belirleyin. Neden bunu iletmek istiyorsunuz? Açıklamanız, teknik bir el kitabı mı yoksa şiir mi yazdığınıza bağlı olarak farklı olabilir. Kokuyu yüksek sesle tanımlıyorsanız ses tonunuz ve beden diliniz ek bir anlam düzeyi katabilir.
    • Kokunun doğasını mı yoksa genel kaliteyi mi yakalamak istiyorsunuz?
    • Okuyucunuzun veya dinleyicinizin, tanımınıza göre alışılmadık bir kokuyu tanımasını mı istiyorsunuz?
    • Okuyucunuzda belirli bir anlam veya duygu uyandırmak mı istiyorsunuz?
  2. Adım 2 Kokuyu gözlemleyin.
    Google görselleri 2. Adım Kokuyu gözlemleyin.
    Kokuyu gözlemleyin. Bunu yapmak mümkün ve güvenliyse, anlatmak istediğiniz şeyi koklayın. Ona tüm dikkatinizi verin.
    • Dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırın. Sigara içmeyin, parfüm kullanmayın veya güçlü kokulu içecekler içmeyin.
    • Aralar vermek. Koku duyusu kokuya alışır veya alışır. Kokuyu artık alamıyorsanız veya belirgin bir şekilde koklayamıyorsanız, kokuyu giderin veya kendinizi bir süreliğine kokudan uzaklaştırın.
  3. Kokunun aklınıza getirdiği sözcüklere, görüntülere, duygulara veya anılara dikkat edin. Herhangi bir içgüdüsel reaksiyonunuz varsa, buna dikkat edin. Yapabiliyorsanız, birbirinden kopuk olsalar bile not alın.
  4. Gördüğünüz veya duyduğunuzda kokuların açıklamalarına dikkat edin. Bu reklam ("limonlu taze", "taze çam kokusu"), şiirler veya teknik açıklamalar olabilir. Aktarmaya çalıştığınız şeye benzeyen diğer kaynaklara özellikle dikkatlice bakın.
  5. Sıfatları kullanın. Sıfatlar kokunun genel, genel kalitesini tanımlayabilir. İncecik, kokmuş, havadar, küflü, bayat, taze, kokuşmuş, soluk, hafif, çiçeksi ve buruk kokuyla ilgili olabilecek sıfatlardır.
    • Kokunun kökenleri bir isim (deri kokusu) veya sıfat (kösele kokusu) şeklinde olabilir. Sıfat, ismin belirli bir kaynağı tanımladığı yerde etkiyi tanımlayabilir.
    • Yaratıcı sıfatlar kullanın. İğrenç bir kokunun "ilişkili bir yaradan irin emilmesi gibi" olduğunu söylemek, aslında kokuyu bu şekilde tanımlamaz, ancak o kadar çok farklı düşünceyi ve anıyı çeker ki, zihin onu iğrenç olarak nitelendirmeye çalışır.
  6. Adım 6 İsimleri kullanın.
    Google görselleri 6. Adım İsimleri kullanın.
    İsimleri kullanın. Çoğu zaman bir koku, kaynağına dair düşünceleri çağrıştırır. Kokunuz size çileği hatırlatıyor mu? Taze yağmur gibi mi?
    • Açık ol. Duman kaynağına bağlı olarak farklı kokar. Kamp ateşinden çıkan duman ile orman yangınından çıkan duman arasındaki farkı söyleyebilir misiniz? Sigara, puro veya pipo dumanı arasında mı? Yanan kauçuğu veya yağ yakan bir aracı yalnızca kokusundan tanıyabilir misiniz?
      Adım 6 İsimleri kullanın.
      Google görselleri 6. Adım İsimleri kullanın.
    • Yaratıcı ol. Bahar nasıl kokar?
  7. Adım 7 Fiilleri kullanın.
    Google görselleri 7. Adım Fiilleri kullanın.
    Fiilleri kullanın. Fiiller güçlü, doğrudan ve aktif kelimelerdir.
    • Kokuların kendileri için fiiller kullanın. Kokular yayılabilir, dikkati dağıtabilir, ipucu verebilir, nüfuz edebilir, öneride bulunabilir, kafa karıştırabilir, görüntüleri çağrıştırabilir, dikkati çekebilir veya bilince izinsiz girebilir.
    • Kokunun kaynağını tanımlamak için fiilleri kullanın. İşte kokularla ilişkilendirebileceğiniz bazı eylemler: pişirme, kızartma, kazma, terleme, yanma, çürüme.
    • Kokunun ne yaptığını gözünüzde canlandırın. Burnunuza mı giriyor? Etrafına sarılmak mı? Seni takip edeceğim? Burun deliklerini bombalamak mı?
  8. Diğer duyularla ilişkili kelimeleri ödünç alın. Kokunun kendine ait çok fazla kelime dağarcığı yoktur, ancak diğer birçok duyunun da vardır ve bir kokunun niteliği veya doğası hakkında fikir verebilirler.
    • Görünüş. Bir koku parlak ya da karanlık olabilir mi? Bir koku pembe veya yeşil olabilir mi? Açık veya puslu olabilir mi? Hızlı olabilir mi? Yavaş? Yavaş mı? Düz?
    • Ses. Bir koku uyumsuz olabilir mi? Uyumlu? Yüksek mi yoksa sessiz mi?
    • Dokunmak. Bir koku keskin veya donuk olabilir mi? Eşit mi yoksa pürüzlü mü? Pürüzsüz mü, pürüzlü mü? Ağır mı hafif mi? Soğuk mu sıcak mı? Kokuya fiziksel olarak nasıl tepki verirsiniz? Rahatlar mısın, kasılır mısın, büzülür müsün yoksa yüzünü buruşturur musun?
      Adım 8 Diğer duyularla ilişkili kelimeleri ödünç alın.
      Google görselleri 8. Adım Diğer duyularla ilişkili kelimeleri ödünç alın.
    • Tatmak. Koku, tat ile yakından ilişkilidir, bu nedenle tatlar uygunsa iyi bir seçimdir. Koku tatlı mı ekşi mi, tuzlu mu yoksa acı mı? Çikolatalı mı, meyveli mi yoksa mayalı mı?
  9. Bir kokunun hangi duygu ve duyguları uyandırdığını düşünün, özellikle de onu edebi bir araç olarak kullanıyorsanız. Koku, belirli olaylarla veya genel düşünce veya duygularla çağrışımlar yaratabilir.
    • Koku şaşırtıcı mı yoksa sarsıcı mı? Rahatlatıcı mı yoksa rahatlatıcı mı? Dünyevi mi yoksa doğal mı? Kimyasal mı antiseptik mi?
    • Koku genellikle anılarla güçlü bir şekilde ilişkilendirilir, ancak bu yalnızca kokuyu kendinize tanımlıyorsanız (örneğin bir günlükte) kullanışlıdır çünkü birinin anılarında ne koktuğunu bilemezsiniz.
  10. Metafor kullanın. Şiir yazıyorsanız veya bir duyguyu uyandırmaya çalışıyorsanız metafor iyi bir araç olabilir. Bir koku aslında birinin burnundan yakalanamaz veya birine saplanamaz, ancak bu güçlü bir tanım olabilir.

Uyarılar

• Bazı kokular tehlikelere işaret eder. Gaz, kimyasal madde veya bilinmeyen ve endişe verici bir şeyin kokusunu alırsanız, bunu solumaktan kaçının ve durumu yetkililere uygun şekilde bildirin. Teşekkürler Faydalı 1 Faydalı Değil 0