Bir Hikayedeki Ortam Nasıl Tanımlanır?.

Bir Hikayedeki Ortam Nasıl Tanımlanır?

Bir hikayenin geçtiği ortam, karakterlerinizin içinde bulunduğu ortamdır. Yer, zaman ve hava koşullarının tümü bir hikayede önemli noktalar oluşturur ve iyi tanımlanmış bir ortam, okuyucularınızın kendilerini tamamen kurgusal dünyaya kaptırmalarını daha ilginç hale getirebilir. sen yarattın. Ortamınızı açıklarken ayrıntılı bir dil kullanın ve okuyucularınızın ilgisini çekmek için karakterlerinizin onunla etkileşime girmesini sağlayın. Ayrıntılı bir ortama sahip olduğunuzda hikayeniz hayat bulacak!

Adımlar

Yöntem 1

Ayrıntılı Ayar Oluşturma

1. Adım 1 Açıklamanıza 5 duyuyu dahil edin.
    Google görselleri 1. Adım Açıklamanıza 5 duyuyu dahil edin.
    Açıklamanıza 5 duyuyu dahil edin. Dokunma, tatma, görme, ses ve kokuyu kullanmak hikayenize okuyucuların kendilerini karakterinizin yerine koymalarına yardımcı olacak sürükleyici ayrıntılar ekleyebilir. Yarattığınız ortamı düşünün ve karakterinizin o mekanda deneyimleyeceği spesifik duyusal ayrıntıların bir listesini yapın.
    • Örneğin, eğer ortamınız plajsa, karakterinizin ayak parmakları arasındaki kum hissini, havadaki tuzun tadını, dalgaların sesini, suyun tuzlu kokusunu ve kum tepelerinin şeklini tanımlayabilirsiniz. .
    • Profesyonel bir yazar olmak istiyorsanız önce taslak çizmelisiniz.
    • Hızlı roman yazmaya yardımcı olur.
    • Arsadaki sorunlu alanları azaltır ve işi kolaylaştırır.
  2. Adım 2 Kendi başınıza deneyimleme imkanınız varsa, ortamınıza benzer bir yeri ziyaret edin.
    Google görselleri 2. Adım Kendi başınıza deneyimleme imkanınız varsa, ayarınıza benzer bir konumu ziyaret edin.
    Kendi başınıza deneyimleme imkanınız varsa, ortamınıza benzer bir yeri ziyaret edin. Hikayenizi gerçek hayattaki bir yere dayandırıyorsanız, belirli ayrıntıları seçebilmeniz için o yere bir gezi yapın. Yanınızda küçük bir not defteri ve kalem bulundurun ve yaşadıklarınızı yazın. Hikayenize daha fazla özgünlük kazandırmak için bu ayrıntıları hikayenize ekleyin.
    • Konumu kendiniz ziyaret edemiyorsanız, bölgedeki insanların ilk elden hesaplarını internette araştırın. Deneyimlediklerinden ayrıntıları çıkarın, ancak bunları intihal etmediğinizden emin olun.
  3. Adım 3 Belirli ayrıntılar hakkında ilham almak için benzer bir ortamın fotoğraflarına bakın.
    Google görselleri 3. Adım Belirli ayrıntılar hakkında ilham almak için benzer bir ortamın fotoğraflarına bakın.
    Belirli ayrıntılar hakkında ilham almak için benzer bir ortamın fotoğraflarına bakın. Ortamınızı hayal etmekte sorun yaşıyorsanız, benzer konumların fotoğraflarını çevrimiçi olarak arayın. Kendi hikayenize dahil edebileceğiniz resimlerdeki küçük detayları arayın. Resimleri kaydedin ve birkaç ayrıntıyı not edin, böylece onları unutmazsınız.
    • Gerçek hayattaki bir konum hakkında yazıyorsanız, daha spesifik ayrıntılara ulaşmak için bölgeye bakmak üzere Google Sokak Görünümü'nü kullanın.
    • Ortamınızın nasıl görünebileceğine dair görsel ilham almak için uydurulmuş bir evren hakkında yazıyorsanız Artstation ve Pinterest gibi web sitelerine bakın.
    • Hikayenize özel bir ortam oluşturmak için gerçek hayattaki ayrıntıları hayal gücünüzle karıştırın.
  4. Adım 4 Hikayenizin geçtiği zamana dair ipuçları verecek referansları ekleyin.
    Google görselleri 4. Adım Hikayenizin geçtiği zamana dair ipuçları verecek referanslar ekleyin.
    Hikayenizin geçtiği zamana dair ipuçları verecek referanslar ekleyin. Geçmişte geçen bir hikaye yazıyorsanız, hikayenize dahil edebileceğiniz gerçek olayları araştırın. Teknoloji, giyim ve kültür gibi döneme ait en az 1-2 referansı dahil etmeye çalışın, böylece okuyucunuz hikayenize kendini kaptırır.
    • Örneğin, II. Dünya Savaşı'ndan hemen sonra geçen bir hikaye yazıyorsanız, savaşın nasıl etkilendiğine atıfta bulunmak için "Uçaklar şehri parçaladı, eskiden evlerimizin olduğu yerde yanmış moloz yığınları bıraktı" diyebilirsiniz. kasabanın manzarası.
Yöntem 2

Ayrıntıları Hikayenize Dahil Etmek

1. Adım 1 Alana dair bir his yaratmak için odaklanılacak 3-4 ana ayrıntıyı seçin.
    Google görselleri 1. Adım Alana dair bir his yaratmak için odaklanılacak 3-4 ana ayrıntıyı seçin.
    Mekanda bir his yaratmak için odaklanılacak 3-4 ana ayrıntıyı seçin. Çok fazla ayrıntı okuyucunuz için bunaltıcı olabilir ve hikayenizin yavaşlamasına neden olabilir. Karakterinizin etkileşimde bulunabileceği konumla ilgili birkaç önemli ayrıntıyı seçin ve bunları yazınıza dahil edin.
    • Örneğin, terk edilmiş bir evi anlatıyorsanız, duvarlardan dökülen duvar kağıtlarına, ikinci kata çıkan kırık merdivenlere ve pencerelerin çürümüş tahtalarla kaplanmış olmasına odaklanabilirsiniz.
  2. Adım 2 Uzun paragraflardan kaçınmak için ayrıntıları yazınızın geneline dağıtın.
    Google görselleri 2. Adım Uzun paragraflardan kaçınmak için ayrıntıları yazınızın geneline dağıtın.
    Uzun paragraflardan kaçınmak için ayrıntıları yazınızın tamamına yayın. Ayarı açıklayan 1 paragraf yazmaktan kaçının; çünkü herhangi bir eylem gerçekleşmiyorsa okuyucular bu paragrafı atlayabilir. Bunun yerine paragrafın başında birkaç ayrıntıdan ve ardından karakterinizin eylemlerinden bahsedin. Paragrafta daha fazla ayrıntıya ihtiyacınız varsa paragrafın sonuna daha fazla ayrıntı ekleyin.
    • Örneğin, daha önce olduğu gibi terk edilmiş bir ev hakkında yazıyorsanız şöyle yazabilirsiniz: “Pencerelerden bakmaya çalıştım ama çürüyen tahtalar görüşümü engelledi. Kapıyı iterek açtım ve paslı menteşelerin yüksek gıcırtısıyla açıldı. İçeri girdiğimde parmaklarım alçıpandan sıyrılan duvar kağıdının üzerinde gezindi.” Bu şekilde ayrıntılar paragraf boyunca aşırıya kaçmadan aktarılır.
  3. Adım 3 Ortamınızın mecazi açıklamalarını oluşturmak için metaforlar ve benzetmeler kullanın.
    Google görselleri 3. Adım Ortamınızın mecazi açıklamalarını oluşturmak için metaforlar ve benzetmeler kullanın.
    Ortamınızın figüratif açıklamalarını oluşturmak için metaforlar ve benzetmeler kullanın. Ortamın birçok ortam açıklaması, karakterin kelimenin tam anlamıyla ne deneyimlediği hakkında konuşur, ancak mecazi bir dil kullanmak okuyucuların bağlantıları kolaylaştırmasına yardımcı olabilir. Ortamınız için bir ruh hali aktarmaya yardımcı olması için ortamınızdaki bir şeyi başka bir şeyle karşılaştırın.
    • Örneğin, bodrumdaki kabloların ne kadar yoğun olduğunu anlatmak için "Bodrum katını kaplayan teller, sarmaşıklar gibi beni tuzağa düşürmeyi bekliyor" gibi bir şey yazabilirsiniz.

Figüratif Açıklama Örneği

Küçük alevler bir ağacın gövdesinde kıpırdandı, yapraklar ve çalılıklar arasından geçerek bölünerek ve çoğalarak uzaklaştı. Parçalardan biri bir ağaç gövdesine dokundu ve parlak bir sincap gibi yukarıya doğru tırmandı. Duman arttı, elendi, dışarı doğru yuvarlandı. Sincap rüzgarın kanatlarına sıçradı ve ayaktaki başka bir ağaca tutunarak aşağıya doğru yemek yedi.

William Golding, Sineklerin Tanrısı

Yöntem 3

Ayarı Karakterlere Bağlama

1. Adım 1 Karakterler için önemli olmayan ayarları aşırı tanımlamaktan kaçının.
    Google görselleri 1. Adım Karakterler için önemli olmayan ayarları aşırı tanımlamaktan kaçının.
    Karakterler için önemli olmayan ayarları aşırı tanımlamaktan kaçının. Arka plan ayarları hikaye için önemli değildir, bu nedenle hikayeyi açıklayacak kadar fazla ayrıntı eklemeyin. Ancak bütünleşik ayarlar, karakterinizin çevreye nasıl tepki vereceğini ve tepki vereceğini etkiler. Karakterleriniz için önemli olan ayarlara daha fazla zaman ayırın ve ayrıntılara odaklanın.
    • Örneğin karakteriniz sokakta yürüyor ve sohbet ediyorsa ayrıntılı açıklamalara yer vermeniz önemli değildir. Ancak hikayeniz bir araba kazasıyla ilgiliyse, titreyen bir sokak lambası veya çalınan bir dur işareti gibi açıklamalar ekleyebilirsiniz.
    • Karakteriniz için hikaye tamamlayıcı ayarlarınızdaki ayarların hepsi olmasa da çoğuna sahip olmaya çalışın.
  2. Adım 2 Hikayenizi ilerletmek için karakterinizin ortamla nasıl etkileşime girdiğini açıklayın.
    Google görselleri 2. Adım Hikayenizi ilerletmek için karakterinizin ortamla nasıl etkileşime girdiğini açıklayın.
    Hikayenizi ilerletmek için karakterinizin ortamla nasıl etkileşime girdiğini açıklayın. Genellikle "göster, söyleme" olarak anılan, küçük ayrıntılara yer vererek karakterinizin ortamınızda nasıl hareket ettiğini açıklayın. Bu, hikayenizi ve açıklamalarınızı okuyucularınız için daha heyecanlı ve ilgi çekici hale getirecektir.
    • Örneğin, yazmak yerine, “Önünde bir kütük vardı. Takılıp takıldı" gibi bir şey yazabilirsiniz, "Karanlık orman yolunda koşarken ayağı bir kütüğe takıldı ve uzun çimenlerin üzerine düştü."
  3. 3. Adım Ortamdaki bir değişikliğin karakterlerinizi nasıl etkilediğini yazın.
    Google görselleri 3. Adım Ortamdaki bir değişikliğin karakterlerinizi nasıl etkilediğini yazın.
    Ortamdaki bir değişikliğin karakterlerinizi nasıl etkilediğini yazın. Ayarlar karakterinizde farklı duygular yaratmalıdır. Karakterinizin nasıl hissettiğini eşleştirmek için hava durumunu ve günün saatini kullanın veya ayarı aniden değiştirin ve bunun karakterinizin ruh halini nasıl değiştirdiğini açıklayın.
    • Örneğin karakteriniz üzgünse şöyle diyebilirsiniz: “Yanağından akan gözyaşlarını silerken, güneş kayboldu ve kaldırımda yavaş yavaş yağmur uğuldamaya başladı. Soğuk bir rüzgâr onun içinden esti.”
  4. Adım 4 Karakterinizin duygularını veya hikayenin temasını ifade etmenize yardımcı olması için ayarı kullanın.
    Google görselleri 4. Adım Karakterinizin duygularını veya hikayenin temasını ifade etmenize yardımcı olması için ayarı kullanın.
    Karakterinizin duygularını veya hikayenin temasını ifade etmenize yardımcı olması için ayarı kullanın. Hikayenizde tema ve ortamın önemli bir bağlantısı vardır; bu nedenle birbirleriyle ilişkili olduklarından emin olun. Hikayenizin temasını düşünün ve ortamla ilgili belirli ayrıntılar üzerinde çalışarak bunların birbirini yansıtmasını sağlayın.
    • Örneğin, hikayeniz başka bir kişiyi sevmeyi öğrenen biriyle ilgiliyse, karakterlerinizin birbirine ısındığı mesajını iletmek için ortamı kıştan yaza değiştirebilirsiniz.

Duygu Aktarımının Ayarlanmasına Bir Örnek

Salinas Nehri'nin koyu yeşil havuzu öğleden sonra hâlâ hareketsizdi. Güneş, Gabilan Dağları'nın yamaçlarına tırmanmak için vadiyi çoktan terk etmişti ve tepelerin dorukları güneşte pembe görünüyordu. Ama benekli çınarların arasındaki havuzun kenarına hoş bir gölge düşmüştü.

John Steinbeck'in Fareler ve İnsanlar kitabının sonundan alınan bu alıntıda, nehir kıyısı Lennie için bir rahatlık yeridir.

Uyarılar

• Her ayrıntıyı gereğinden fazla açıklamamaya dikkat edin, aksi takdirde hikayeniz çok yoğun olabilir ve okuyucularınızı sıkabilir. Teşekkürler Faydalı 8 Faydalı Değil 0