Cennet Kuşu Bitkisi Nasıl Bölülür?.

Cennet Kuşu Bitkisi Nasıl Bölülür?

Cennet kuşları, açık havada, sıcak ve nemli ortamlarda en iyi şekilde yetişen canlı tropik çiçeklerdir, ancak saksıda tutulursa da gelişebilirler. Saksısına sığmayacak kadar büyümüş veya tabanından çok sayıda sürgün çıkan bir cennet kuşunu bölün. Bitkilerin tabanındaki rizom kümelerini parçalayarak başlayın ve ardından bunları iyi drenajlı toprağa nakledin veya yeniden dikin. Yeni bölünmüş bitkilere iyi bakın; birkaç yıl içinde tadını çıkarabileceğiniz daha güzel cennet kuşu çiçeklerine sahip olacaksınız.

Adımlar

Bölüm 1

Köksap Kümelerini Ayırma

1. Adım 1 İlkbaharın sonlarında veya yazın başlarında bölünecek bitkileri arayın.
    Google görseller 1. Adım İlkbaharın sonlarında veya yazın başlarında bölünecek bitkileri arayın.
    İlkbaharın sonlarında veya yazın başlarında bölünecek bitkileri arayın. Bu, bir cennet kuşunu bölmek için ideal zamandır çünkü bitkinin aktif olarak büyüyeceği zamandır. Ayrıca en az 5 yıldır çiçek açan bitkileri seçtiğinizden emin olun.
    • Henüz çiçek açmamış bitkileri bölmekten kaçının.
  2. Adım 2 6 veya daha fazla gövdeye sahip bitkileri seçin.
    Google görseller 2. Adım 6 veya daha fazla gövdeye sahip bitkileri seçin.
    6 veya daha fazla gövdeye sahip bitkileri seçin. Bitkilerin tabanını kontrol edin ve tabandan çıkan 6 veya daha fazla gövdeye sahip olanı arayın. Bunları 2-3 yıl sonra çiçek açacak olan ayrı bitkilere bölebilirsiniz.
    • 6 gövdeli bir kümeden 6 ayrı bölüm elde edebilirsiniz.
  3. Adım 3 Ellerinizle ve bahçe malasıyla bitkileri kazın veya yukarı çekin.
    Google görseller 3. Adım Ellerinizle ve bir bahçe malasıyla bitkileri kazın veya yukarı çekin.
    Bitkileri ellerinizle ve bahçe malasıyla kazın veya sökün. Cennet kuşu bitkisini saksıdan çıkarmak için ellerinizi kullanın veya onu yerden kazmak için bir bahçe malası kullanın. Saksıyı yan çevirin, sapları toprağa olabildiğince yakın tutun ve diğer elinizle saksıyı tutarken ileri geri hareket ettirin.
    • Bitki büyükse veya bir saksıda köklere bağlıysa bunu yapmak zor olabilir; bu, köklerin saksının dibindeki deliklerden dışarı çıktığı anlamına gelir.
  4. Adım 4 Kökleri bir hortumla durulayarak temizleyin.
    Google görseller 4. Adım Kökleri hortumla durulayarak temizleyin.
    Kökleri hortumla durulayarak temizleyin. Kökleri bir çim veya beton parçasının üzerine koyun ve üzerindeki toprağı çıkarmak için bir bahçe hortumuyla durulayın. Büyük toprak yığınlarını köklerden uzaklaştırmak için ellerinizi de kullanabilirsiniz. Tüm kökler görünene kadar durulamaya ve toprağı çekmeye devam edin.
  5. Adım 5 Kökleri parmaklarınızla veya keskin, dezenfekte edilmiş bir bıçakla ayırın.
    Google görseller 5. Adım Kökleri parmaklarınızla veya keskin, dezenfekte edilmiş bir bıçakla ayırın.
    Kökleri parmaklarınızla veya keskin, dezenfekte edilmiş bir bıçakla ayırın. Kökleri parmaklarınızla dikkatlice açın ve sapları birbirinden ayırın. Saplar kolayca ayrılmıyorsa keskin, dezenfekte edilmiş bir bıçak kullanarak bunları ayırın. Bıçağı dezenfekte etmek için bir bardak alkole batırın.
    • Her sapın kendisine bağlı bir kökü olduğundan emin olun. Kümenin 8 sürgünü varsa, ondan 8 bölüm alabilmeniz gerekir.

Uyarı : Kökleri veya gövdeleri kesmemeye dikkat edin. Kök kümelerini, kökleri eklenmiş daha küçük kümelere veya tek kök eklenmiş tek gövdelere bölmek için kesin.

Bölüm 2

Bölünmüş Rizomların Saksısının Değiştirilmesi

1. Adım 1 Kökün tamamını barındıracak kadar derin bir delik kazın.
    Google görseller 1. Adım Kökün tamamını sığdıracak kadar derin bir delik kazın.
    Kökün tamamını barındıracak kadar derin bir delik kazın. Küçük bir saksıyı 1/3 oranında iyi drenajlı saksı toprağıyla doldurun ve ardından toprağı saksının kenarlarına doğru itmek için ellerinizi kullanın. Ayrıca bahçenizde kökün sığabileceği kadar derin yeni bir çukur kazabilirsiniz.
    • Kullandığınız tencerenin alt kısmında delikler olduğundan emin olun, böylece fazla su dışarı akabilir.
  2. Adım 2 Her bir sapı saksı toprağıyla dolu bir tencereye veya deliğe yerleştirin.
    Google görselleri 2. Adım Her bir sapı saksı toprağıyla dolu bir tencereye veya deliğe yerleştirin.
    Her bir sapı saksı toprağıyla dolu bir tencereye veya deliğe yerleştirin. Sapı ve kökü, yığınları kazmadan önce büyüdükleri derinlikte olacak şekilde toprağa yerleştirin. Kökün üstüne ve gövde tabanının çevresine daha fazla toprak ekleyin.
    • Toprağınız yoğunsa, daha iyi drenaj sağlamak için biraz kum ekleyin. 3:1 oranında toprak ve kum karışımı yapın ve bunu saksı toprağınız olarak kullanın.

İpucu : Drenajı artırmaya yardımcı olmak için tencerenizin dibine polistiren parçaları veya kayalar da yerleştirebilirsiniz.

3. Adım 3 İlk 3-6 ay boyunca toprağı nemli tutmak için her gün sulayın.
    Google görseller Adım 3 İlk 3-6 ay boyunca toprağı nemli tutmak için her gün sulayın.
    İlk 3-6 ay boyunca toprağı nemli tutmak için her gün sulayın. Bir kuşu veya cenneti bölüp saksısını değiştirdikten veya yeniden diktikten sonra asla toprağın tamamen kurumasına izin vermeyin. Her gün sulayın ve nemli kalmasını sağlamak için toprağı sık sık kontrol edin. Hava kuru veya sıcak olduğunda bitkiniz daha fazla suya ihtiyaç duyabilir.
    • Toprağın nemli olup olmadığından emin değilseniz, parmak ucunuzu veya temiz bir tahta dondurma çubuğunu yaklaşık 2 inç (5,1 cm) kadar içine batırın. Eğer parmak ucunuz ya da tahta çubuğu çektiğinizde kuru ise toprak çok kuru demektir.
  4. Adım 4 Bitkiyi parlak, dolaylı ışık alan bir noktaya yerleştirin.
    Google görselleri 4. Adım Bitkiyi parlak, dolaylı ışık alan bir noktaya yerleştirin.
    Bitkiyi parlak, dolaylı ışık alan bir yere yerleştirin. Cennet kuşları en az 8 saat parlak, dolaylı ışığa ihtiyaç duyar. Bitkileri böldükten sonraki ilk 8 hafta boyunca doğrudan, sert güneş ışığına maruz bırakmayın. Bitkinin bol miktarda parlak sabah güneş ışığı alması için bitkiyi kuzeye veya doğuya bakan bir pencerenin yakınına yerleştirmeyi deneyin.
    • Gelen ışık çok sert olabileceğinden güneye veya batıya bakan pencerelerden kaçının.
  5. Adım 5 Evinizin sıcaklığını 20 °C'nin (68 °F) üzerinde tutun.
    Google görselleri 5. Adım Evinizdeki sıcaklığı 20 °C'nin (68 °F) üzerinde tutun.
    Evinizin sıcaklığını 20 °C'nin (68 °F) üzerinde tutun. Tesisi kapalı alanda tutuyorsanız termostatınızı düzenli olarak kontrol edin veya açık havada tutuyorsanız dışarıdaki sıcaklıklara dikkat edin. Dışarıda yetiştiriyorsanız bitkiyi soğuk günlerde ve gecelerde içeriye getirin.
    • Soğuk bir iklimde yaşıyorsanız, saksısı yeni değiştirilen bitkiyi pencere ve kapılardan uzağa yerleştirerek taslaklardan koruyun.
  6. Adım 6 8 hafta sonra bitkiyi güneşli bir yere taşıyın.
    Google görselleri 6. Adım 8 hafta sonra bitkiyi güneşli bir yere taşıyın.
    8 hafta sonra bitkiyi güneşli bir yere taşıyın. 8 haftadan sonra cennet kuşu doğrudan güneş ışığına maruz kalabilir, bu nedenle 6-8 saat parlak güneş ışığı almasını sağlamak için onu güneye veya batıya bakan bir pencereye aktarın. Ancak bu bölgelerde ışık çok sertse bitkinin kuzeye veya doğuya bakan bir pencerede tutulması da iyidir.
    • Cennet kuşunu dışarıya dikecekseniz gölgede olmadığından emin olun. Bahçenizde gün boyunca bol miktarda parlak, doğrudan güneş ışığı alacağı bir yere yerleştirin.
  7. Adım 7 Bitkileri 3 ay boyunca büyüdükten sonra gübreleyin.
    Google görseller 7. Adım Bitkileri 3 ay boyunca büyüdükten sonra gübreleyin.
    Bitkileri 3 ay boyunca büyüdükten sonra gübreleyin. Yarısı su, yarısı gübreyi bir sprey şişesinde birleştirerek %50'lik sıvı gübreyi karıştırın. Sıvıyı bitkinin tabanına uygulayın, böylece çiçeklere, yapraklara veya saplara değil köklere nüfuz eder. Bunu yeni bölünmüş bitki 3 ay boyunca büyüdükten sonra yapın.
    • Gübrenin nasıl karıştırılıp uygulanacağına ilişkin ayrıntılar için üreticinin talimatlarına bakın.

Video

İhtiyacınız Olan Şeyler

• Bahçe malası
  • Bahçe eldivenleri
  • Bıçak (isteğe bağlı)
  • Sürtünme alkolü (isteğe bağlı)
  • Sapların her biri için küçük kap veya delik
  • Saksı toprağı
  • Kum (isteğe bağlı)
  • Polistiren parçalar (isteğe bağlı)
  • Zayıf sıvı gübre