Yerden Ayakta Geri Takla Nasıl Yapılır?.

Yerden Ayakta Geri Takla Nasıl Yapılır?

Ayakta geriye takla (ya da ayakta geriye çekme), eğer doğru yapılırsa çok etkileyici görünebilecek bir jimnastik hareketidir. Ancak yanlış uygulandığında son derece tehlikeli olabilir ve ciddi yaralanmalara neden olabilir. Bu nedenle denemeden önce doğru tekniği öğrenmeniz ve uygun güvenlik önlemlerini almanız önemlidir. Fiziksel olarak, yarı formda olduğunuz ve nasıl zıplayacağınızı bildiğiniz sürece, ayakta geriye takla atmayı öğrenmekte hiçbir sorun yaşamazsınız.

Adımlar

Bölüm 1

Güvenli ve Sorumlu Bir Şekilde Çevirmek

1. Step 1 Consider finding an instructor.
    Google görselleri 1. Adım Bir eğitmen bulmayı düşünün.
    Bir eğitmen bulmayı düşünün. Geri takla atmayı öğrenmenin en güvenli yolu nitelikli bir eğitmenin gözetimindedir.
    • Bir eğitmen size en iyi tekniği öğretebilir ve doğru formu kullanarak güvenli bir şekilde geri takla atmayı öğrenmenizi sağlayabilir.
    • Jimnastik ve amigo merkezlerinde veya dövüş sanatları derslerinde ters takla atma deneyimi olan eğitmenler bulabilirsiniz.
  2. Step 2 Use a crash mat.
    Google görselleri Adım 2 Çarpma minderi kullanın.
    Çarpma matı kullanın. Evde ters takla atmayı kendinize öğretmeye karar verirseniz lütfen bir çarpma minderi kullanın.
    • Bu size iniş için yumuşak bir şey sağlayacak ve muhtemelen başarısız bir iniş durumunda ciddi yaralanmaları önlemenize yardımcı olacaktır.
    • Ayrıca, yere indiğinizde şokun bir kısmını emeceğinden, biraz gevşek (çim gibi) olan zeminde de sırt takla alıştırması yapmalısınız.
  3. Step 3 Enlist the help of a friend.
    Google görselleri 3. Adım Bir arkadaşınızın yardımını alın.
    Bir arkadaşınızın yardımını alın. Geri takla atmayı öğrenirken size yardımcı olacak bir arkadaşınızın veya aile üyenizin (güvendiğiniz) hazır olması da iyi bir fikirdir.
    • Bu kişi bir elini sırtınıza, bir elini de uyluklarınızın arkasına yerleştirerek sizi fark edebilir ve takla atarken kendinizi daha güvende hissetmenize yardımcı olabilir.
    • Ayrıca sizi izlemek, cesaretlendirmek ve formunuzdaki kusurları tespit etmek için de orada olabilirler.
Bölüm 2

Eğitim Egzersizleri

1. Step 1 Practice rolling forwards and backwards.
    Google görseller 1. Adım İleri ve geri sarma alıştırması yapın.
    İleri ve geri yuvarlanma alıştırması yapın. Geri takla atmaya hazırlanırken yapmanız gereken ilk egzersiz, ileri ve geri yuvarlanma alıştırması yapmaktır. Yanlara doğru eğilmeden, düz bir çizgide yuvarlandığınızdan emin olun.
    • Eğer yardımı olacaksa, ilk başta eğimli bir matı aşağı (veya biraz yokuş aşağı) yuvarlayabilirsiniz.
    • Bu, yuvarlanan vücut hareketinde ve baş aşağı dururken rahat olmanıza yardımcı olacaktır.
  2. Step 2 Practice jumping.
    Google görseller 2. Adım Atlama alıştırması yapın.
    Atlama alıştırması yapın. Muhtemelen geri takla atmanın en önemli kısmı yerden yükseğe zıplama yeteneğidir.
    • Bu nedenle atlama tekniğinizi pratik etmek ve atlama yüksekliğinizi mümkün olduğunca geliştirmek iyi bir fikirdir.
    • Başlamak için doğrudan yerden atlama alıştırması yapın. Dizlerinizi bükün ve ivme kazanmak ve mümkün olduğunca fazla kaldırma kuvveti elde etmek için kollarınızı sallayın.
    • Daha sonra yatak, kutu veya tezgah gibi farklı yüzeylere (bel yüksekliğinin üzerinde olduğu sürece) atlama pratiği yapabilirsiniz. Yüzeye atlayın, oturma pozisyonuna inin, ardından (eğer yeriniz varsa) dizlerinizi kıvırın ve geriye doğru yuvarlanmaya devam edin.
  3. Step 3 Use a chin-up bar.
    Google görseller 3. Adım Bir çene kaldırma çubuğu kullanın.
    Barfiks barı kullanın. Barfiks çubuğu, sırt çevirme hazırlığınızda gerçekten yararlı bir araç olabilir, çünkü kıvırma hareketinizi uygulamanıza olanak tanır.
    • Ulaşmak için atlamanız gereken, başınızın üzerinde bir yerde yüksekliğe sahip bir barfiks çubuğu kullanın.
    • Zıplayın ve barı tutun, ardından dizlerinizi mümkün olduğunca sıkı bir şekilde göğsünüze doğru çekin. Her ne kadar cazip gelse de başınızı geriye atmayın
    • İsterseniz kollarınızın arasından sonuna kadar devam edin ve tekrar ayaklarınızın üzerine inin. Bu, gerçek bir geri takla yaptığınızda kopyalamaya çalışacağınız harekettir.
  4. Step 4 Practice flipping on a trampoline.
    Google görseller 4. Adım Trambolin üzerinde takla atma alıştırması yapın.
    Trambolin üzerinde takla atma alıştırması yapın. Kendinize güvenmenin bir sorun olduğunu ve korkunuzun geri takla atmanızı engellediğini düşünüyorsanız, düşseniz bile yumuşak bir iniş garantili olduğundan trambolinde takla atmak iyi bir başlangıç ​​noktasıdır!
    • Trambolinleri, çok daha fazla alana sahip olduğunuz ve size yardımcı olacak nitelikli eğitmenlerin bulunduğu bir trambolin merkezinde kullanın. Arka bahçedeki trambolinler çok küçüktür ve tehlikeli olabilir.
    • İlk olarak, büyük bir sıçramanın yüksekliğindeyken takla atma alıştırması yapın. Trambolin sizi havaya fırlatacak ve geri takla atmayı tamamlamanız için yerden takla attığınızda yapacağınızdan daha fazla zaman verecektir.
    • Daha sonra trambolinde ayakta durarak takla atmayı deneyin. Bunu başardığınızda, yerden geriye takla atmayı denemeye hazırsınız.
Bölüm 3

Geri Çevirmeyi Tamamlama

1. Step 1 Warm up.
    Google görseller Adım 1 Isınma.
    Isınmak. Geri takla atmak oldukça yorucu bir aktivitedir ve eğer dikkatli olmazsanız kaslarınızı zorlamak oldukça kolaydır. Dönmeden önce vücudunuzun tamamen ısındığından emin olun ve göbek bölgenizi, bacaklarınızı, ayak bileklerinizi, kollarınızı, bileklerinizi ve boynunuzu esnetmeye özellikle dikkat edin.
  2. Step 2 Stand on your toes.
    Google görseller Adım 2 Ayak parmaklarınızın üzerinde durun.
    Parmak uçlarının üzerinde dur. Ayaklarınızı yaklaşık bir omuz genişliğinde açın, ardından ayak parmaklarınızın üzerinde yükselin ve kollarınızı düz bir şekilde havaya doğru uzatın.
    • Sırtınızı düz tutmayı (böylece vücudunuz yere dik olacak şekilde) ve gözlerinizi dümdüz karşıya tutmayı unutmayın.
    • Parmak uçlarınızın üzerinde durmak, atlayışınızda daha fazla güç elde etmenizi sağlayacak ve aynı zamanda iyi bir form elde etmenize yardımcı olacaktır.
  3. Step 3 Bend your knees and throw your arms back.
    Google görseller 3. Adım Dizlerinizi bükün ve kollarınızı geriye doğru atın.
    Dizlerinizi bükün ve kollarınızı geriye doğru atın. Dizlerinizi 90 derecelik bir açı oluşturacak şekilde bükün; daha fazlası veya azı gücünüzü kaybetmenize neden olur.
    • Eğilirken kollarınızı mümkün olduğunca geriye doğru sallayın. Düz olduklarından emin olun.
  4. Step 4 Jump straight up into the air.
    Google görseller 4. Adım Doğrudan havaya atlayın.
    Doğrudan havaya atlayın. İşte işin korkutucu kısmı: Atlama! Hız oluşturmak için kollarınızı sallayarak mümkün olduğu kadar yükseğe doğrudan havaya atlayın.
    • Başınızı ve kollarınızı geriye doğru atmayın; bu yanlıştır ve yaralanmaya neden olabilir. Bunun yerine ellerinizi yukarıya doğru çevirin ve gözlerinizi doğrudan ileriye odaklayın.
    • Ayrıca mümkün olduğunca düz olması gereken sırtınızı kamburlaştırmaktan da kaçınmalısınız. Mide kaslarınızı kasmanız yardımcı olur.
  5. Step 5 Tuck your knees.
    Google görseller 5. Adım Dizlerinizi bükün.
    Dizlerini bük. Dizlerinizi kıvırmak, takla atmayı tamamlamak için gereken geriye doğru ivmeyi yaratacaktır.
    • Bu nedenle, atlayışınızın zirvesine ulaştığınızda dizlerinizi mümkün olduğunca göğsünüze yaklaştırın ve kollarınızı dizlerinizin etrafına sarın. Ne kadar sıkı sıkıştırırsanız o kadar hızlı dönersiniz.
    • Bu noktada takla atmaya gerçekten kararlı olmanız gerekir - paniğe kapılmamalı veya konsantrasyonunuzu kaybetmemelisiniz - aksi takdirde başınızın üstüne düşebilir ve bu da ciddi yaralanmalara neden olabilir.
    • Başınızın hala omurganızla aynı hizada nötr bir konumda olması gerektiğini unutmayın. Geriye atılmamalı.
  6. Step 6 Spot your landing.
    Google görselleri 6. Adım İnişinizi tespit edin.
    İnişinizi tespit edin. Takla atmanın yaklaşık yarısında, tamamen baş aşağı olduğunuzda, inişinizi tespit etmeniz gerekir. Bu, güvenli bir şekilde yere inmenize ve başarılı bir ters takla atmanıza yardımcı olacaktır. İnişinizi tespit etmek doğal olmalı.
    • Bunu, başınızı yeri görebilecek kadar geriye doğru eğerek yapabilirsiniz.
    • İneceğiniz noktayı tam olarak seçmeye çalışın; bu, sıkıştığınız yerden ne zaman çıkmanız gerektiğini ölçmenize yardımcı olacaktır.
  7. Step 7 Untuck and land firm.
    Google görselleri 7. Adım Açın ve sabitleyin.
    Gevşetin ve sabitleyin. İnişinizi tespit ettiğinizde dizlerinizi bırakın ve inişe hazırlanın.
    • Geri takla atarak iniş yapmanın, bacaklarınıza bir buçuk metre yükseklikten atlamakla aynı miktarda stres yüklediğini unutmayın.
    • Bu nedenle bacaklarınızın altınızda ezilmemesini sağlamak için yere sağlam bir şekilde inmeniz gerekecektir. Bunu kaslarınızı gererek ve bacaklarınızı birbirine sıkarak yapabilirsiniz.
    • İniş biraz zorlu olabilir; bu nedenle ilk birkaç kez ellerinizin ve dizlerinizin üzerine düşerseniz endişelenmeyin. İyi bir iniş pratikle gelecektir.

Video

Uyarılar

• Hamileyseniz bunu denemeyin. Teşekkürler Faydalı 141 Faydalı Değil 58
  • Hareket hastalığınız varsa bunu denemeyin. Teşekkürler Faydalı 123 Faydalı Değil 51
  • Eğer korkuyorsanız bunu denemeyin. Teşekkürler Faydalı 129 Faydalı Değil 108
  • Bunu evde (iç mekanda) denemeyin. Teşekkürler Faydalı 18 Faydalı Değil 15