Yapboz Parçaları Nasıl Çizilir (Kolay Bir Sanat ve El Sanatları Eğitimi).

Yapboz Parçaları Nasıl Çizilir (Kolay Bir Sanat ve El Sanatları Eğitimi)

Yapboz parçalarının çizilmesi son derece kolaydır ve renklendirmesi gerçekten eğlencelidir! Sanat projeleri için yapboz parçaları çizebilir veya kendi mini bulmacalarınızı oluşturabilirsiniz. Başlamak için yalnızca birkaç malzemeye ihtiyacınız var. Çok yakında kendi kişiselleştirilmiş yapboz parçalarına sahip olacaksınız!

Adımlar

Yöntem 1

Yapboz Parçasını Serbest Çizim Çizimi

1. Adım 1 Bir kalem kullanarak kare bir taslak çizin.
    Google görseller 1. Adım Bir kalem kullanarak kare bir taslak çizin.
    Bir kalem kullanarak kare bir taslak çizin. Çizgilerinizin çok koyu olmaması için kaleminizi hafifçe kağıda bastırın. Ardından karenizin her iki tarafını yavaşça çizin.
    • Kesin çizgiler istiyorsanız bir cetvel çizin. Ancak çizgilerinizin tamamen düz olmasına gerek yok.
  2. Filigran wikiYapboz Parçaları Nasıl Çizilir
    Google görseller Filigran wikiYapboz Parçaları Nasıl Çizilir
    Karenin her iki tarafının içine bir döngü çizin. Kaleminizin kenarını karenin sol tarafının yaklaşık 1/3'ü kadar aşağıya yerleştirin. Daha sonra karenin iç kısmına bir ilmek çizin. İkinci bir döngü oluşturmak için sağ tarafta tekrarlayın.
    • Bu halkalar bir yapboz parçasının başka bir parçaya bağlandığı kenarları gibi görünmelidir.
  3. Filigran wikiYapboz Parçaları Nasıl Çizilir
    Meydanın üstüne büyük bir döngü ekleyin. Kaleminizi üst kısmın kenarına, sol köşeden yaklaşık 1/3 oranında yerleştirin. Daha sonra sağ köşeye doğru yolun yaklaşık 1/3'ü kadar biten bir ilmek çizin. Bir yapboz parçasındaki bir bağlayıcı gibi görünmesi için halkayı gerektiği gibi ayarlayın.
    • Sadece alt çizgiyi düz bırakın.
  4. Filigran wikiYapboz Parçaları Nasıl Çizilir
    Yapboz parçanızın ana hatlarını siyah kalemle çizin. Şekli iyileştirmek için parçanın sol ve sağ tarafındaki kenarları hafifçe yuvarlayarak başlayın. Daha sonra düz kenarların ana hatlarını çizin. İlmekli kenarlar boyunca ilerleyerek şeklinizi tamamlayın.
    • İşaretçiyi lekelememek veya yanlışlıkla çizgiden sapmamak için yavaş gidin.
  5. Filigran wikiYapboz Parçaları Nasıl Çizilir
    İşaretleyici kuruduktan sonra yönergelerinizi silin. İşaret çizgisi artık parlak görünmediğinde silginizi alın ve kurşun kalem çizgilerini fırçalayın. Bu, karanlık dış hatlarınızı bırakacaktır.
  6. Adım 6 Yapboz parçanızı keçeli kalemler, renkli kalemler veya boya kalemleriyle renklendirin.
    Google görseller 6. Adım Yapboz parçanızı keçeli kalemler, renkli kalemler veya boya kalemleriyle renklendirin.
    Yapboz parçanızı keçeli kalemler, renkli kalemler veya boya kalemleriyle renklendirin. Basit bir tasarım için parçanızı renklendirmeniz yeterli. Birkaç renk veya yalnızca birini kullanabilirsiniz. Yaratıcı olmak istiyorsanız yapboz parçanızın üzerine bir resim çizin.
    • Hatta yapboz parçalarınıza bir şeyler bile yapıştırabilirsiniz. Örneğin çiziminize biraz parıltı veya payetler ekleyin.
    • Çıkartmalar aynı zamanda bir yapboz parçasını süslemenin de harika bir yoludur.
Yöntem 2

Bulmaca Çizimi

1. Adım 1 Bir kalem ve cetvel kullanarak bir kağıda bir kare çizin.
    Google görseller 1. Adım Bir kalem ve cetvel kullanarak bir kağıda bir kare çizin.
    Bir kalem ve cetvel kullanarak bir kağıda bir kare çizin. Cetveli sayfanızın biraz soluna yerleştirin ve yapıcınızı kullanarak düz bir çizgi çizin. Daha sonra kutunun altını çizmek için cetveli çizginin altına yerleştirin. Daha sonra cetveli alt çizgiyle aynı hizada olacak şekilde konumlandırın ve karenin sağ tarafını çizin. En üste bir satır ekleyerek bitirin.
    • Cetvelinizdeki işaretleri kılavuz olarak kullanın. Örneğin, her bir tarafı tam olarak 4 inç (10 cm) uzunluğunda yapabilirsiniz.
  2. Filigran wikiYapboz Parçaları Nasıl Çizilir
    Kutunun ortasına bir artı işareti çizmek için işaretçinizi kullanın. Kutunun merkezinin nerede olduğunu tahmin edin. Yaklaşık 2,5 cm uzunluğunda dikey bir çizgi çizerek başlayın. Daha sonra üzerine yaklaşık aynı uzunlukta yatay bir çizgi çizin. Burası tüm yapboz parçalarınızın bağlandığı yer olacak.
    Artı işaretinin üstüne bir yapboz parçası döngüsü ekleyin. İşaretçinizle karenizin sağ tarafına doğru işaret eden bir halka çizin. Ardından yapboz parçasının o tarafını tamamlamak için halkayı kutunun üst kısmına bağlayan düz bir çizgi çizin.
    • En iyi yapboz parçalarınızın bağlandığı yer burasıdır.
    • Yapbozun parçaları hâlâ birbirine bağlanacağı için döngünüz mükemmel olmak zorunda değil.
    Artı işaretinin sağ ucuna aşağı doğru bir döngü çizin. Daha önce olduğu gibi, döngüyü karenin kenarına bağlayan bir çizgi çizin. Bu, sol üst ve sol alt yapboz parçalarınız arasındaki bağlantıyı oluşturur.
    Artı işaretinin altına bir yapboz parçası döngüsü ekleyin. Bu döngüyü karenizin sol tarafına doğru yönlendirin. İlmeği çizdikten sonra ilmiği karenin alt kısmına bağlayacak şekilde çizgiye devam edin.
    • Bu, alt parçalarınızı birbirine bağlar.
  6. Filigran wikiYapboz Parçaları Nasıl Çizilir
    Artı işaretinin sol tarafına bir döngü çizin. Bu döngü karenin tepesine doğru bakmalıdır. Yapboz parçalarını tamamlamak için halkayı bir kez daha karenin sol tarafına bağlayın.
    • Artık kareniz 4 yapboz parçasına bölünmelidir.
  7. Adım 7 İsterseniz yapboz parçalarınızı renklendirin veya süsleyin.
    Google görselleri 7. Adım İsterseniz yapboz parçalarınızı renklendirin veya süsleyin.
    İsterseniz yapboz parçalarınızı renklendirin veya süsleyin. Yapboz parçalarınızı doldurmak için farklı renk işaretleyicileri kullanın. Her parçada kullanmak için farklı bir işaretleyici seçin. Alternatif olarak her yapboz parçasına bir resim çizebilirsiniz. Yaratıcı ol!
Yöntem 3

Bir Yapboz Parçasının İzini Sürmek

1. Adım 1 Elinizde varsa bir yapboz parçası alın.
    Google görseller 1. Adım Elinizde varsa bir yapboz parçası alın.
    Elinizde varsa bir yapboz parçası alın. Çizmek istediğiniz boyutta parçalara sahip bir bulmaca arayın. Daha sonra takip edilecek bir parça seçin. Parçayı bir kağıt üzerine yerleştirin.
    • Birbirine kenetlenen birkaç parçanın izini sürmek istiyorsanız, önce bulmacayı bir araya getirmeniz gerekebilir. Daha sonra izlemek için birbirine uyan parçaları seçebilirsiniz.
  2. Adım 2 Alternatif olarak çevrimiçi olarak bir yapboz parçası şablonu yazdırın.
    Google görselleri 2. Adım Alternatif olarak çevrimiçi olarak bir yapboz parçası şablonu yazdırın.
    Alternatif olarak çevrimiçi olarak bir yapboz parçası şablonu yazdırın. "Yapboz parçası şablonu" için hızlı bir İnternet araması yapın. Beğendiğiniz bir tasarımı seçin ve yazdırın. Kullanıma hazır olması için şablonu kesin.
    • Büyük bir bulmaca parçası çizmek istiyorsanız daha büyük bir şablon seçin.
    • Birbirine kenetlenen birkaç yapboz parçası çizmek istiyorsanız daha küçük parçalar için bir şablon seçin.
    Kaleminizi bulmaca parçasının ana hatları boyunca yönlendirin. Yapboz parçasını veya şablonu kağıdınızın üzerine yerleştirin. Daha sonra kaleminizi kullanarak kenarların etrafını çizin. Çizgilerinizin eşit olması için kenarları dikkatlice takip edin.
    • Yavaş ilerleyin, böylece hata yapma olasılığınız azalır.
    • Kaleminiz kayarsa hatayı silin. Daha sonra izlemeye geri dönün.
    Mini bir bulmaca oluşturmak için birbirine bağlanan birkaç parçanın izini sürün. Bir sonraki yapboz parçasını veya şablonu, ilk yapboz parçasıyla kenetlenecek şekilde kağıdın üzerine yerleştirin. Daha sonra izini sürün. Tüm yapboz parçalarınızın veya şablonlarınızın izini sürene kadar bunu yapmaya devam edin.
    • Parçaların izlemenize kenetlenmesini istiyorsunuz, böylece onları dekore etmek daha kolay olur. Yapboz parçalarınıza bir resim çizmek istiyorsanız, her bir parçayı veya şablonu birbirinden uzak bir şekilde çizdiyseniz bunu yapmak daha zor olacaktır.
  5. Adım 5 Yapboz parçalarınızı keçeli kalemler, renkli kalemler veya boya kalemleriyle süsleyin.
    Google görseller 5. Adım Yapboz parçalarınızı keçeli kalemler, renkli kalemler veya boya kalemleriyle süsleyin.
    Yapboz parçalarınızı keçeli kalemler, renkli kalemler veya boya kalemleriyle süsleyin. Basit bir tasarım için yapboz parçalarınızı gölgelendirerek biraz renk ekleyin. Ayrıca her yapboz parçasının farklı görünmesini de sağlayabilirsiniz. Alternatif olarak yapbozun tüm parçalarını birbirine bağlayan bir resim çizin.
    • Arkadaşlarınızla veya kardeşlerinizle bir yapboz yapıyorsanız, her biriniz bir yapboz parçasını süsleyebilirsiniz.
    • Otizm farkındalığı için yapboz parçaları çiziyorsanız her yapboz parçasını farklı bir renge boyayın.
  6. Adım 6 Yapboz olarak kullanmak istiyorsanız parçalarınızı kesin.
    Google görseller 6. Adım Yapboz olarak kullanmak istiyorsanız parçalarınızı kesin.
    Yapboz olarak kullanmak istiyorsanız parçalarınızı kesin. Tasarımınız tamamlandıktan sonra bulmacayı kesmek için güvenlik makasınızı kullanın. Parçalarınızın eşleşebilmesi için çizgileri mükemmel bir şekilde takip ettiğinizden emin olun.
    • Bitmiş bulmacanızı plastik fermuarlı bir çantada saklayın.
Yöntem 4

Bir Görüntüyü Bulmacaya Dönüştürmek

1. Adım 1 Yapboz haline getirilecek bir fotoğraf veya çizim seçin.
    Google görselleri 1. Adım Yapboz haline getirilecek bir fotoğraf veya çizim seçin.
    Bulmacaya dönüştürmek için bir fotoğraf veya çizim seçin. Herhangi bir görsel işe yarayacaktır, o yüzden beğendiğiniz bir şeyi seçin. Sadece kesmenin senin için sorun olmayacağından emin ol! İşte bazı fikirler:
    • Bir aile fotoğrafı
    • Yaptığınız en sevdiğiniz çizim
    • İnternetten basılmış bir resim
    • Bir poster
    • Bir tebrik kartı
  2. Adım 2 Bulmaca için referans fotoğraf istiyorsanız tasarımınızın bir kopyasını oluşturun.
    Google görselleri 2. Adım Yapboz için referans fotoğraf istiyorsanız tasarımınızın bir kopyasını oluşturun.
    Bulmaca için referans fotoğraf istiyorsanız tasarımınızın bir kopyasını alın. Bu tamamen isteğe bağlıdır. Ancak bulmacayı kestikten sonra resminizin nasıl göründüğünü unutmak kolaydır. Bulmacayı tekrar bir araya getirirken kullanmak üzere bir referans fotoğraf istiyorsanız, bulmacayı dönüştürmeden önce görüntüyü kopyalayın.
    • Kopya oluşturmak için evdeki yazıcınızı kullanabilirsiniz.
    • Resminizi yazdırırsanız iki kopya çıkarın!
    • Bir kopyasını yazdırmanın bir yolu yoksa, referans olarak kullanmak için telefonunuzdaki görüntünün fotoğrafını çekmeyi deneyin.
    Resminize uyacak şekilde bir parça karton veya karton kesin. Kartvizit kağıdı, tahıl kutusundan karton veya nakliye kutusundan karton kullanın. Kullandığınız görüntüyü karton veya kartonun üzerine yerleştirin. Daha sonra kaleminizi kullanarak izini sürün. Fazla kartonu veya kartonu kesmek için makas kullanın.
    • Sert bir destek bulmacanızın bir araya getirilmesini kolaylaştıracaktır.
    Resminiz dayanıksızsa kartona veya kartona yapıştırın. Üzerine bir yapıştırıcı çubuğu veya beyaz okul yapıştırıcısını kaydırın, ardından resminizi uygulayın. Tümsekleri veya hava kabarcıklarını düzeltin. Tutkalın kurumasını bekleyin.
    • Tebrik kartı kullanıyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz çünkü kart zaten kartondan yapılmıştır.
    Görüntünüze dikey kılavuz çizgileri çizmek için bir kalem ve cetvel kullanın. Cetvelinizi görüntünüzün sol tarafıyla eşit şekilde konumlandırın. Daha sonra bir çizgi çizin. Cetveli ilk çizginizle aynı hizada olacak şekilde hareket ettirin ve başka bir çizgi çizin. Resmin tamamı boyunca dikey çizgiler çizene kadar bunu yapmaya devam edin.
    • Alternatif olarak, benzersiz yapboz parçası şekilleri oluşturmak için çizgilerinizi serbest elle çizin.
  6. Filigran wikiYapboz Parçaları Nasıl Çizilir
    Bulmaca ızgarasını tamamlamak için yatay kılavuz çizgileri çizin. Cetvelinizi görüntünün üst kenarıyla aynı hizada olacak şekilde yerleştirin. Ardından, ilk kılavuz çizgisini oluşturmak için cetvelin diğer tarafını izleyin. Cetveli ilk çizgiyle aynı hizada olacak şekilde hareket ettirin, ardından ikinci kılavuz çizgisini izleyin. Resmin alt kısmına ulaşana kadar devam edin.
    • İşiniz bittiğinde görüntünüz küçük karelerle kaplanacaktır.
    • Benzersiz yapboz parçası şekilleri yapıyorsanız, bunu serbest el ile yapmanızın bir sakıncası yoktur.
  7. Filigran wikiYapboz Parçaları Nasıl Çizilir
    Bir yapboz yapıyorsanız kılavuz çizgileri boyunca döngüler ekleyin. Dikey çizgiler boyunca ilmekler ekleyerek başlayın. Ardından geri dönün ve yatay çizgilere ilmekler ekleyin. Parçalarınızın kesmeden önce doğru göründüğünden emin olmak için bulmacanızı görsel olarak kontrol edin.
    • Eğer bir hata yaparsanız, onu silin ve döngüyü yeniden çizin.
    • Bulmacanızı basit tutmak istiyorsanız bu adımı atlamanızda sorun yoktur.
  8. Filigran wikiYapboz Parçaları Nasıl Çizilir
    Yapboz parçalarınızı makas kullanarak kesin. Her parçayı keserken çizgileri takip edin. Parça parça çalışın, böylece hata yapma olasılığınız azalır. Parçalarınızın doğru görünmesi için kenarları tam olarak takip ettiğinizden emin olun.
    • Kendi başınıza makas kullanmanıza izin verilmiyorsa bir yetişkinden yardım isteyin.
  9. Adım 9 Bulmacayı tekrar bir araya getirin.
    Google görselleri 9. Adım Bulmacayı tekrar bir araya getirin.
    Bulmacayı tekrar bir araya getirin. İşleri daha ilginç hale getirmek için parçaları karıştırın. Daha sonra parçaları tekrar birleştirmeye başlayın. Yaptıysanız referans fotoğrafınızı kontrol edin.
    • Yapbozunuzu plastik fermuarlı bir çantada saklayın.

İhtiyacınız Olan Şeyler

Yapboz Parçasını Serbest Çizim Çizimi

• Kağıt
  • Cetvel (isteğe bağlı)
  • Kalem
  • Ana hatlarını çizmek için işaretleyici
  • Silgi
  • İşaretleyiciler, renkli kalemler veya boya kalemleri (isteğe bağlı)

Bulmaca Çizimi

• Kağıt
  • Cetvel
  • İşaretleyiciler

Bir Yapboz Parçasının İzini Sürmek

• Yapboz parçası veya basılı şablon
  • Makas
  • Kağıt
  • Kalem
  • İşaretleyiciler, renkli kalemler veya boya kalemleri
  • Plastik fermuarlı çanta

Bir Görüntüyü Bulmacaya Dönüştürmek

• Bir fotoğrafın, çizimin veya kağıt parçasının 2 kopyası
  • Bir parça karton veya karton
  • Zamk
  • Kalem
  • Cetvel (isteğe bağlı)
  • Makas
  • Plastik fermuarlı çanta

Uyarılar

• Makasla kendinize zarar vermek kolaydır. Makası tek başınıza kullanmanıza izin verilmiyorsa bir yetişkinden yardım isteyin. Teşekkürler Faydalı 0 Faydalı Değil 0