Yüzdelerden Pasta Grafiği Nasıl Çizilir.

Yüzdelerden Pasta Grafiği Nasıl Çizilir

Daire grafikleri olarak da adlandırılan pasta grafikleri, farklı dilimlere veya bölümlere bölünmüş bir daireden oluşur. Adobe Illustrator veya Microsoft Excel gibi programları kullanarak pasta grafiği çizebilirsiniz. Bununla birlikte, pusulanız, iletkiniz, keçeli kalemleriniz veya renkli kalemleriniz varsa elle pasta grafiği çizmek de kolaydır.

Adımlar

Bölüm 1

Verilerinizi Yorumlama

1. Adım 1 Verilerinizi toplayın.
    Google görselleri 1. Adım Verilerinizi toplayın.
    Verilerinizi toplayın. Pasta grafikleri, farklı veri kategorilerinin göreli boyutunu karşılaştırmak için kullanılır. Pasta grafikleri en iyi şekilde 6 veya daha az kategorinin temsil edildiği nominal veya sıralı verilerle kullanılır. 6'dan fazla kategoriniz varsa pasta grafiğinin belirli bölümleri etkili bir şekilde okunup yorumlanamayacak kadar küçük olabilir.
    • Nominal veriler, belirli bir sırası veya ölçeği olmayan, yalnızca bir ad veya kategori türüne göre kategorize edilen verilerdir. Nominal verilere örnek olarak en sevilen tatlı veya üniversite bölümü verilebilir.
    • Sıralı veriler, konuma veya ölçeğe dayalı verilerdir. Sıralı verilere örnek olarak memnuniyet düzeyi veya eğitim düzeyi verilebilir.
  2. Adım 2 Verilerin toplam değerini hesaplayın.
    Google görselleri 2. Adım Verilerin toplam değerini hesaplayın.
    Verilerin toplam değerini hesaplayın. Bu, sahip olduğunuz toplam veri noktası sayısıdır. Tek soruluk bir anket yürüttüyseniz toplam veri noktası sayısı, aldığınız yanıtların toplam sayısı olacaktır.
    • Örneğin, Y kuşağına mensup 100 Amerikalıyla en sevdikleri Beatle'ın kim olduğu konusunda anket yaptıysanız, 100 veri noktanız olacaktır.
  3. Adım 3 Her kategorinin oranını hesaplayın.
    Google görselleri 3. Adım Her kategorinin oranını hesaplayın.
    Her kategorinin oranını hesaplayın. Bir oran bulmak için belirli bir kategorinin aldığı yanıtların sayısını veri noktalarının sayısına yerleştirin. Payı paydaya bölerek bunu yüzdeye dönüştürün.
    • Örneğin anketinizden şu verileri bulmuş olabilirsiniz:
      Favori Beatle'ınız kim?
      George = 27 100 = 0,27 {displaystyle {text{George}}={frac {27}{100}}=0,27} {text{George}}={frac {27}{100}}=.27
      John = 31 100 = 0,31 {displaystyle {text{John}}={frac {31} {100}}=0,31} {text{John}}={frac {31}{100}}=.31
      Ringo = 20 100 = 0,20 {displaystyle {text{Ringo}}={frac {20}{100}}=0,20} {text{Ringo}}={frac {20}{100}}=.20
      Paul = 22 100 = 0,22 {displaystyle {text{Paul }}={frac {22}{100}}=.22} {text{Paul}}={frac {22}{100}}=.22
Bölüm 2

Grafiğin Çizimi

1. Adım 1 Bir daire çizmek için pusula kullanın.
    Google görselleri 1. Adım Bir daire çizmek için pusula kullanın.
    Bir daire çizmek için pusula kullanın. Sivri uçlu bir kalem takın ve bir daire oluşturmak için pusulayı sallarken ucunu sıkıca tutun. Dairenin ne kadar büyük olduğu önemli değildir, ancak daire ne kadar büyük olursa pasta grafiğinizi oluşturmak ve okumak o kadar kolay olacaktır.
  2. Adım 2 Her kategorinin yüzdesini 360 ile çarpın.
    Google görselleri 2. Adım Her kategorinin yüzdesini 360 ile çarpın.
    Her kategori yüzdesini 360 ile çarpın. Hesaplamanızda yüzdenin ondalık biçimini kullanın. Bu size her kategorinin bölümünün boyutunu derece cinsinden verecektir. Bir dairenin içinde 360 ​​derece olduğundan her bölümün 360'lık bir oran olarak temsil edilmesi gerekir. Ondalık sayıları yukarı veya aşağı yuvarlamanız gerekebilir. Toplam derece sayınızın toplamının 360 olduğundan emin olun.
    • Örneğin:
      George = 0,27 × 360 = 97,2 = yaklaşık 97 derece {displaystyle {text{George}}=0,27times 360=97,2={text{about}};97;{text{degrees}}} {text{George}}=.27times 360=97.2={text{about}};97;{text{degrees}}
      John = 0,31 × 360 = 111,6 = yaklaşık 112 derece {displaystyle {metin{John}}=0,31 çarpı 360=111,6={metin{hakkında}};112;{metin{derece}}} {text{John}}=.31times 360=111.6={text{about}};112;{text{degrees}}
      Ringo = 0,20 × 360 = 72 derece {displaystyle {text{Ringo}}=.20times 360=72;{text{derece}}} {text{Ringo}}=.20times 360=72;{text{degrees}}
      Paul = 0,22 × 360 = 79,2 = yaklaşık 79 derece {displaystyle {text{Paul}}=.22times 360=79,2={text{ about}};79;{text{degrees}}} {text{Paul}}=.22times 360=79.2={text{about}};79;{text{degrees}}
  3. Adım 3 İlk kategori bölümünü çizin.
    Google görselleri 3. Adım İlk kategori bölümünü çizin.
    İlk kategori bölümünü çizin. İletkinin başlangıç ​​deliğini dairenin ortasına yerleştirin. Biri 0 derece çizgisinde ve diğeri açınızın derece sayısını gösteren çizgide olmak üzere iki nokta çizerek ilk açıyı oluşturun. İletkiyi çıkarın ve bölümün kenarlarını çizmek için düz kenarını kullanın. Her doğru parçası dairenin merkez noktasında başlamalı, dairenin kenarında bitmeli ve iletki ile çizdiğiniz noktalardan herhangi birinden geçmelidir.
    • Örneğin John kategorisi 97 derecelik bir bölüm olmalıdır. Yani iletkinin dışında 0 derece çizgisine bir nokta ve 97 derece çizgisine başka bir nokta çizersiniz. Daha sonra bu noktalardan çizgiler çizerek kesit çizimini bitirirsiniz.
    • Doğru okumak için iletki kullanırken dikkatli olun. Çoğu iletki iki sayı kümesine sahiptir. Doğru sayılara baktığınızdan emin olmak için yaptığınız açının boyutunu düşünün.
  4. Adım 4 Diğer kategorileri çizin.
    Google görselleri 4. Adım Diğer kategorileri çizin.
    Diğer kategorileri çizin. Her yeni kategori için iletkinin 0 derecelik çizgisini önceki bölümün kenarına yerleştirin. Bölümleri, ilk bölümde yaptığınız gibi derece ölçülerini kullanarak çizin.
Bölüm 3

Grafiği Etiketleme

1. Adım 1 Her bölümü renklendirin.
    Google görselleri 1. Adım Her bölümü renklendirin.
    Her bölümü renklendirin. Pasta grafiğinin her bölümünü farklı bir renk haline getirerek okuyucuların bilgileri yorumlamasını kolaylaştırır. Kullandığınız renkler önemli değil ancak çok koyu veya canlıysa grafiğinizi okumak zor olabilir.
  2. Adım 2 Her bölüm kategorisini etiketleyin.
    Google görselleri 2. Adım Her bölüm kategorisini etiketleyin.
    Her bölüm kategorisini etiketleyin. Grafiğiniz, ona bakan herkesin bölümlerin ne anlama geldiğini anlayabilmesi için uygun şekilde etiketlenmelidir. Genellikle kategori, her bölüm doğrudan grafik üzerine yazılır. Belirli bir bölüm, içine açıkça yazılamayacak kadar küçükse, bölümü grafiğin dışındaki bir alana bağlayan bir çizgi çizin ve kategori başlığını buraya yazın.
    • Başka bir seçenek de bir anahtar yapmaktır. Doğrudan pasta grafiğinizde etiketlemek yerine, altında hangi rengin hangi kategoriyi gösterdiğini belirten küçük bir kutu oluşturabilirsiniz.
  3. Adım 3 Her bölümün yüzdesini belirtin.
    Google görselleri 3. Adım Her bölümün yüzdesini belirtin.
    Her bölümün yüzdesini belirtin. Pasta grafiğinin bölümü göreceli boyutlarını belirtse de, her kategorinin yüzdesini etiketleyerek okuyuculara tam boyutu vermek yararlı olacaktır. Yüzdeyi kategori başlığının üstüne veya altına yazın, böylece pasta grafiğinin hangi bölümüne hangi yüzdenin uygulanacağını netleştirin.
  4. Adım 4 Grafiğinize başlık verin.
    Google görselleri 4. Adım Grafiğinize başlık verin.
    Grafiğinize başlık verin. Her grafiğin okuyucuya hangi bilgiyi gösterdiğini söyleyen bir başlığı olmalıdır. Başlığınız açıklayıcı olmalı ancak çok uzun olmamalıdır.
    • Örneğin, grafiğinize "Amerikalı Y Kuşağı Arasındaki Favori Beatle" adını verebilirsiniz.

Video