Minecraft'ta Mağara Nasıl Bulunur?.

Minecraft'ta Mağara Nasıl Bulunur?

Mağara (veya mağara), Minecraft'ta yer altında bulunan ve genellikle değerli veya son derece yararlı kaynaklar içeren bir alandır. Her ne kadar sürüngenler, mağara örümcekleri, zombiler, iskeletler ve endermenler gibi birçok tehlikeyi sıklıkla barındırsalar da, onları keşfetmeyi riske atmaya değer hale getirecek altın, elmas ve zümrütler de içerirler. Her oyuncunun mağara bulma ve ardından madencilik yapma konusunda kişisel tercihi vardır, ancak hazırlıkla bir mağara bulmak çok kolay olabilir.

Adımlar

Yöntem 1

Yüzey Araştırması Yoluyla Mağara Bulma

1. Adım 1 Hızınızı artırın.
    Google görseller Adım 1 Hızınızı artırın.
    Vites arttırmak. Minecraft'ta bir mağaranın sizi nereye götüreceğini veya keşfederken tam olarak nereye gidebileceğinizi asla bilemezsiniz. Mağaralar oyunun tamamındaki en tehlikeli alanlardan bazılarıdır ve yola çıkmadan önce hayatta kalmak için ihtiyacınız olan tüm temel eşyalara sahip olmanız önemlidir.
    • Silahlar: Bazı oyuncular mümkün olduğunca çatışmadan kaçınmayı severken, diğerleri bunu arar. Tercihiniz ne olursa olsun, her ihtimale karşı yanınızda en az bir silah getirmek iyi bir fikirdir. Üretilmesi en kolay silahlar kılıçlar ve ok ve yaydır. Yaylar menzilli hasar verebilirken, kılıçları kavramak biraz daha kolaydır. Her ikisini de alabilir veya tercih ettiğiniz oyun tarzına en uygun olanı seçebilirsiniz.
    • Zırh: Bu tamamen isteğe bağlıdır, ancak kendinizi savaşta bulursanız daha fazla hasar almanızı engelleyebilir ve bu da yaşamla ölüm arasındaki fark anlamına gelebilir. Aynı anda bir miğfer, göğüs parçası ve botlara sahip olabilirsiniz ve en iyi yanı, envanterde yer bile kaplamamasıdır.
    • Meşaleler: Bir mağaraya girmeyi planlıyorsanız muhtemelen yanınızda bulundurmanız gereken en önemli eşya bunlardır. Mağaralar yeraltında olduğundan genellikle az aydınlatılmış veya hiç aydınlatılmamış alanlar içerirler, bu nedenle kendi aydınlatmanızı sağlayabilmeniz gerekir. Çok sayıda meşale getirin ve kolay erişim için öğe çubuğunuzda bir yığın bulundurun.
    • Kazmalar: Mağaralar esas olarak taştan yapılmıştır, bu nedenle etrafta dolaşmanıza yardımcı olması için yanınızda birkaç kazma bulundurmak iyi bir fikirdir. Mağaralarda ayrıca madencilik yapmak için kazmaya ihtiyaç duyacağınız pek çok iyi kaynak bulunur.
    • Kova su/kova: Mağarada tam olarak neyi bulmayı hedeflediğinize bağlı olarak yanınızda bir kova su taşımanız yararlı olabilir. Lavın üzerine su dökebilirsiniz, bu sadece lavları tehdit olarak etkisiz hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda obsidiyen de oluşturur. Alternatif olarak, boş bir kova, ortaya çıktığı noktadan su almanıza olanak tanır; bu, bazen bir mağaranın aksi takdirde sular altında kalacak veya suyla dolacak alanlarını keşfetmeyi kolaylaştırabilir.
    • Yiyecek: Bir süreliğine keşfe çıkabilirsiniz ve eğer bir mağara bulmayı başarırsanız, dışarıda daha da uzun süre kalabilirsiniz. Mağaralar birçok kaynak açısından zengin olsa da yiyecek bulmak için iyi değillerdir, bu yüzden kendinizinkini getirmek isteyeceksiniz. Doluluk ölçerinizi dolu tutmak istiyorsunuz çünkü bu, yol boyunca kaybedebileceğiniz sağlığınızı yeniden kazanmanızı sağlayacaktır.
  2. Adım 2 Üssünüzün yerini öğrenin.
    Google görseller 2. Adım Üssünüzün yerini öğrenin.
    Üssünüzün yerini öğrenin. Yapmak isteyeceğiniz son şey üssünüze giden yolu kaybetmektir, bu yüzden ayrılmadan önce tam olarak nerede olduğunuzu bildiğinizden emin olmalısınız. Kaybolmak hâlâ sizi endişelendiriyorsa geri dönüş yolunu bulmanızı sağlayacak birkaç seçenek vardır.
    • Üssünüzün çevresine eklediğiniz unutulmaz arazi oluşumları veya dekorasyonlar varsa, arayacağınız bir şeyin olması için bunu not ettiğinizden emin olun.
    • İz bırakmak kaybolmamak için iyi bir yol olabilir. Meşaleleri, hatta çiçekler gibi dekoratif blokları bırakabilir ve geri dönme zamanı geldiğinde üssünüze giden yolu takip edebilirsiniz.
    • Zaten bir haritanız varsa veya bir harita oluşturmak için gerekli araçlara sahipseniz, harita kullanmak da bir seçenektir. Haritalar, üssünüze göre nerede olduğunuzu bilmenin harika bir yoludur.
  3. Adım 3 yola çıkın.
    Google görseller 3. Adım yola çıkın.
    Yola çıkmak. Bazı mağaralar açığa çıkmıştır, yani sadece yüzeyde dolaşarak bulabileceğiniz girişlere sahiptirler. Kaybolmamaya dikkat ederek istediğiniz yöne yürüyün ve mağaralara dikkat edin.
    • Açıktaki mağara girişleri genellikle taştır ve en tipik olarak dağ biyomlarında bulunur.
    • Açığa çıkan mağaraların genellikle giriş yakınında en az bir cevher bloğu bulunur, bu nedenle yürürken çok fazla kömür veya demir görürseniz ihbar alabilirsiniz ve araştırmalısınız.
    • Sadece mağara aramayın, onları dinleyin. Bir mağaraya ya da mağara girişine yaklaştığınızda çalan ambiyans müziğinin yanı sıra, mağaradan çıkan canavarların seslerini de sıklıkla duyabiliyor, bazen de lav ve şelale seslerini duyabiliyorsunuz.

Yöntem 2

Kazarak Mağara Bulma

1. Adım 1 Bir konum seçin.
    Google görselleri Adım 1 Bir konum seçin.
    Bir yer seçin. Kazarak mağara aramanın faydalarından biri de, sizin için uygun olan yeri seçerek girişi nereye koyacağınıza karar verebilmenizdir.
    • Bir yer seçerken muhtemelen üssünüze yakın bir yer seçmek en iyisidir, böylece mağaranız ile üssünüz arasında giderken çok uzağa gitmenize gerek kalmaz.
    • İsterseniz mağara girişinizi üssünüzün içine koyabilirsiniz, böylece geri dönmeye çalıştığınızda dışarı çıkmanıza gerek kalmaz, bu da özellikle geceleri mağaradan çıkıyorsanız tehlikeli olabilir.
    • Mağara girişinizi üssünüzün içine koymayı planlıyorsanız, ya onu kapatmak ya da işaretlemek isteyebilirsiniz, böylece düşme riskiyle karşı karşıya kalabileceğiniz açık bir delik kalmaz.
  2. Adım 2 Hızınızı artırın.
    Google görseller Adım 2 Hızınızı artırın.
    Vites arttırmak. Kendinizi bir mağaraya tünel açmaya hazırlamak, sadece bir mağara aramaktan biraz farklıdır. Birini kazıyorsanız, girişiniz sizin seçtiğiniz bir yerdedir ve bulunması muhtemelen doğal olarak açığa çıkan bir mağara girişinden çok daha kolaydır. Bu, malzeme almanın çok daha kolay olacağı anlamına geliyor. Mağarada bulacağınız şeylere kendinizi hazırlamak yerine, girişi yapmak için gerekli malzemeleri yanınızda bulundurmanız yeterli.
    • Meşaleler: Kazacağınız için doğal ışık çok çabuk tükenecek, bu nedenle ne yaptığınızı görebilmeniz için çok sayıda meşalenizin olması önemlidir. Bu şekilde kaybolmak pek kolay olmayacak ama eğer hava çok karanlıksa, madenciliğe değer herhangi bir değerli malzemeyle karşılaşıp karşılaşmadığınızı göremeyeceksiniz.
    • Merdivenler: Merdivenler çubuklardan yapılır ve bu çukuru kazdıktan sonra ayağa kalkmanın tek yöntemi olmasalar da kesinlikle en verimli olanlardır.
    • Kazma: Kazdıkça çok fazla taşla karşılaşacağınız için yanınızda en az birkaç kazma bulundurmanız önemlidir. Ayrıca yol boyunca çıkarabileceğiniz bir şey bulursanız bunlara sahip olmanız da önemli olacaktır.
    • Kürekler: Teknik olarak küreklere ihtiyacınız olmasa da, iniş sırasında toprak veya çakılla karşılaşma olasılığınız yüksektir ve kürekler bu blokları hareket ettirme sürecini gerçekten hızlandıracaktır.
  3. Adım 3 Kazın.
    Google görselleri 3. Adım Kazın.
    Kazın. Kazmanızın vurgulandığından emin olarak (ya da madenciliğinizdeki bloklar topraksa kürekle) ve kaldırmak istediğiniz bloğa sol tıklayarak ve blok bitene kadar farenin sol düğmesini basılı tutarak inişinize başlayın.
    • Unutmayın: Asla üzerinde durduğunuz bloktan aşağıya doğru kazmak istemezsiniz. Aşağıya doğru tünel açmanın en hızlı yollarından biri olmasına rağmen, aynı zamanda en tehlikelisidir ve karakterinizin ölümüyle sonuçlanabilir.
      • Bir mağara tavanına doğru tünel açıyorsanız ve üzerinde durduğunuz bloğu kaldırırsanız düşebilir ve çok fazla hasar alabilirsiniz. Kendinizi lavın içine de tünelleyebilirsiniz.
    • Doğrudan aşağıya doğru kazmak yerine girişinizi iki blok genişliğinde yapmanız gerekecek. Diğerini kazarken bloklardan birinin üzerinde durun ve ileri geri geçiş yapın. Bu şekilde, hiçbir şeyin veya lavın hemen üzerinde bulunan bir bloğu kaldırırsanız durabilir, delikten dışarı çıkabilir ve kazmak için başka bir yer bulabilirsiniz.
    • Kazarken merdivenleri indirin. Bunu yapmak için araç çubuğunuzdaki ladder bölümünün vurgulandığından emin olun ve yerleştirmek istediğiniz bloğa sağ tıklayın. Bir öğenin bulunduğu yuvayı fare tekerleğinizle kaydırarak veya o yuvaya karşılık gelen sayıya basarak vurgulayabilirsiniz. (Örneğin merdivenleriniz üçüncü öğe yuvanızdaysa, o öğeyi vurgulamak için klavyenizdeki 3'e basmak isteyeceksiniz.)
      • Delikten çıkıp üssünüze geri dönmek için merdivenleri kullanmanız gerekeceğinden, daha derine indikçe merdivenleri yere koymanız önemlidir. Kazırken onları yere bırakmak, tırmanırken bırakmaktan daha kolaydır ve bu aynı zamanda merdivenlerde yetersiz kalmamanızı da sağlayacaktır.
      • Herhangi bir noktada merdivenleriniz biterse, inişe devam etmeden önce yeniden yüzeye çıkmalı ve biraz daha merdiven yapmalısınız, çünkü merdivenlerin bitmesi sizi sıkışıp bırakabilir.
    • Merdivenleri indirmenin yanı sıra meşaleleri de bırakmalısınız. En iyi görünürlüğü sağlayacağı için merdiveninizin karşı duvarına meşaleler koymak iyi bir fikirdir.
      • Her bloğa bir meşale koymanıza gerek yok, sadece çevrenizin çok karanlık olduğunu hissettiğinizde meşaleyi bırakın. Bir mağara bulmanız durumunda düşmekten kaçınmanıza yardımcı olacağı için görebilmeniz gerekir.
      • Meşaleleri tıpkı bir merdivende olduğu gibi duvara kolayca yerleştirebilirsiniz, meşalelerinizin araç çubuğunuzdan vurgulandığından emin olun ve ardından yerleştirmek istediğiniz yere sağ tıklayın.
  4. Adım 4 Cesaretiniz kırılmasın.
    Google görselleri 4. Adım Cesaretiniz kırılmasın.
    Cesaretiniz kırılmasın. Bu şekilde doğrudan kazmak sizi yalnızca %50 oranında doğrudan bir mağaraya yönlendirecektir. Ana kayaya ulaşana kadar (ki bu en alt katmandır ve geçmesi imkansızdır) kadar kazmaya devam ederseniz ve hala bir mağara bulamadıysanız endişelenmeyin. Zamanınızı boşa harcamadınız ve hâlâ aradığınızı bulabilirsiniz.
    • Dinlemeye devam et. Merdiveninizde inip çıkarken herhangi bir ses duyarsanız, bu bir mağaranın yakınında olduğunuzun işareti olabilir. Yakın olduğunuzu size bildirmek için sıklıkla canavarları, suyu, lavları ve ortam müziğini duyabilirsiniz. Bir şey duyarsanız geldiği yöne doğru tünel açmaya başlayabilirsiniz, bu da sizi bir mağaraya götürecektir.
    • Herhangi bir mağara sesi duymuyorsanız, en iyi taktik ana kayanın 10-12 kat yukarısından herhangi bir yöne doğrudan tünel açmaktır. Kazdığınız deliğin dibine kadar ilerleyin ve tam altınıza 9 blok yerleştirin. Oradan tünel açmaya başlayın.
      • Bunun nedeni, en değerli kaynakların genellikle ana kayanın 10-12 blok yukarısındaki katmanlarda ortaya çıkmasıdır, dolayısıyla bu noktadan itibaren bir tünel aramak sizi yalnızca bir mağaraya götürmekle kalmayacak, aynı zamanda sizi en iyi mağaraya götürme şansına da sahip olacaktır. altın ve elmaslarla dolu bir mağara.
Yöntem 3

Çapraz Kazarak Mağara Bulma

1. Adım 1 Kazmaya başlamak için bir nokta seçin.
    Google görselleri 1. Adım Kazmaya başlamak için bir nokta seçin.
    Kazmaya başlamak için bir yer seçin. Aşağıya doğru kazmaya benzer şekilde, mağaranızın girişinin nerede başlayacağını seçebilirsiniz. Bulması kolay ve üssünüze bağlı veya yakın bir yer seçmeniz iyi olur. Bu şekilde kaybolmayı önleyebilir ve mağarayı bulduktan sonra döndüğünüzde üssünüze kolayca erişebilirsiniz.
    • Çapraz olarak kazdığınızda aslında doğrudan mağaraya giden bir merdiven yaratıyorsunuz. Bu nedenle, üssünüzün girişini kapatmadan veya bir tür bariyer eklemeden oluşturmamak iyi bir fikirdir çünkü düşmanlar sizi mağaradan yukarıya kadar takip edebilir.
  2. Adım 2 Hızınızı artırın.
    Google görseller Adım 2 Hızınızı artırın.
    Vites arttırmak. Doğrudan kazmada olduğu gibi, mağaraya girdiğinizde ihtiyaç duyacağınız aletlere değil, yalnızca sizi mağaraya götürmek için gereken aletlere odaklanmanız çok önemlidir. Bunun nedeni, malzemeleri yeniden stoklamak için üssünüze dönmenin çok daha kolay olmasıdır. Bunlar, bu şekilde bir mağara ararken yanınızda getirmeniz gereken en önemli araçlardır.
    • Kazmalar: Aradığınız mağarayla aranızdaki blokların çoğu taş olacak, bu yüzden en azından çok dayanıklı bir kazmaya ihtiyacınız olacak.
    • Meşaleler: Bu yöntem bazen doğrudan kazmaktan daha fazla ışık sağlasa da yine de yeraltında olacaksınız ve meşaleler yine de son derece yararlı olacaktır.
    • Kürek: Büyük ihtimalle çok sayıda toprak blokla ve çok sayıda çakıl blokla karşılaşacaksınız; bunların elle kaldırılması sıkıcı olabilir. Kürek gerekmese de yanınızda getirmek size çok zaman kazandırabilir.
    • Yiyecek: Yere basamak kazmak, bir çukur kazmaktan çok daha fazla zaman alır, bu nedenle tokluk ölçerinizi yüksek tutmanıza yardımcı olacak bir miktar yiyecek getirmek isteyebilirsiniz.
  3. Adım 3 Kazmaya başlayın.
    Google görselleri 3. Adım Kazmaya başlayın.
    Kazmaya başlayın. Minecraft'ın herhangi bir özelliğinde olduğu gibi, nasıl kazmak istediğinizle ilgili birçok kişisel tercih vardır. Örneğin oyun oynarken klostrofobik olma eğilimindeyseniz, merdiveninizi tek bir bloktan daha geniş yapmak ve her basamağın üzerindeki tavanı daha yüksek yapmak isteyebilirsiniz. Bunu yapmanın yanlış bir yolu yok, ancak akılda tutulması gereken birkaç nokta var.
    • Merdivenleri sorunsuz bir şekilde inip çıkabilmek için her basamağın üzerinde en az üç blok boş alana sahip olmanız gerekir.
    • Merdiveniniz ne kadar geniş olursa, kazmak o kadar fazla zaman alır, ancak onu bulmak o kadar kolay olur ve o kadar fazla yer kaplarsınız. Hangi konuda rahat olduğunuza karar vermeden önce bu düşünceleri tartmalısınız.
    • Çok fazla arnavut kaldırımı kullanacağınız bir yapı inşa ediyorsanız, daha geniş bir merdiven üzerinde çalışmak için daha fazlasını toplamanıza yardımcı olacaktır.
    • Bir mağarayı daha çabuk bulmayı umuyorsanız, tek bloklu bir merdiven sizi en hızlı mağaraya ulaştıracaktır ve sizin için daha iyi bir seçenek olabilir.
    • Merdiveninizin ne kadar geniş olmasını istediğinizden emin değilseniz, her zaman küçük başlayabilir ve daha sonra daha fazla alan istediğinizi veya girişinizin daha kolay bulunmasını istediğinizi fark ederseniz genişletebilirsiniz.
    • Tabelalar aynı zamanda merdivenlerinizi işaretlemenin harika bir yoludur, böylece onları mağaranın içinden kaybetmezsiniz ve geniş, kolayca görülebilen bir merdiven yapmaya daha hızlı bir alternatiftir.
  4. Adım 4 Dikkatli kalın.
    Google görselleri 4. Adım Dikkatli olun.
    Dikkatli kalın. Bir mağara veya ilgi çekici bir şey bulmadan önce uzun bir süre kazmanız gerekiyorsa sıkıcı olabilir ancak aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz gerekir:
    • Müzik: Bir mağaranın yakınında olduğunuzda, çalacak uğursuz bir müzik vardır. Bir mağarayı bulmadan önce müziği duyarsanız, bu, bir mağaranın hemen yanında olduğunuz ve o yöne doğru ilerlemeye başlamanız gerektiği anlamına gelebilir.
    • Su/lav: Yeterince yakın olduğunuzda hem akan suyu hem de lavı duyabilirsiniz. Akan suyun sesini duyarsanız o yönde madencilik yapmak iyi bir fikir olacaktır. Lav sesini duyarsanız, bu muhtemelen yakınlarda bir mağara olduğu anlamına gelir, ancak lavlara gerçekten dokunmaktan kaçınmak için o yönde madencilik yaparken daha dikkatli olmalısınız.
    • Canavarlar: İskeletler ve zombiler gibi canavarlar birkaç blok öteden duyabileceğiniz sesler çıkarırlar, bu yüzden onları duyarsanız, onların yönünde kazmak büyük olasılıkla sizi bir mağaraya götürecektir, ancak yola çıkmadan önce kendinizi savaşa hazırlayın. bu yönde.
  5. Adım 5 Bir mağara bulun.
    Google görselleri 5. Adım Bir mağara bulun.
    Bir mağara bulun. Bu mağara bulmada en etkili yöntemdir. Ana kayaya ulaştıysanız ve hala bir mağara bulamadıysanız, oradan nereye gideceğinize dair çeşitli seçenekler vardır.
    • Ana kayaya çarptığınızda, bunun 10-12 blok üstüne çıkana kadar yükselebilir ve madenciliğe devam edebilirsiniz. Ana kayanın 10-12 blok yukarısında elmas ve altın gibi şeyler doğal olarak ortaya çıkar ve bunlar genellikle en büyük mağaraların alt katlarında bulunur, dolayısıyla burası aramaya devam etmek için iyi bir yerdir.
    • Farklı bir başlangıç ​​noktasından kendinize başka bir merdiven kazarak bu sürece her zaman baştan başlayabilirsiniz.
    • Diğer bir seçenek ise ilerlemeye devam etmek ve kendinize geldiğiniz yolun tersi yönde yukarı çıkan bir merdiven kazmak olacaktır.
    • Kazmaktan yorulduysanız, her zaman yüzeye çıkıp açıkta kalan bir mağara girişi bulmaya çalışabilirsiniz.