Berrak Sıvı Diyeti Nasıl Takip Edilir?.

Berrak Sıvı Diyeti Nasıl Takip Edilir?

Belirli tıbbi durumlarınız varsa, bir cerrahi işlem geçirecekseniz, tıbbi test yapacaksanız veya ameliyat sonrası iyileşme sürecindeyseniz doktorunuz berrak sıvı diyeti uygulamanızı isteyebilir. Berrak sıvı diyetinin amacı, tüm yiyecek ve yiyecek kalıntılarını sindirim sisteminizden uzaklaştırmaktır. Katı yiyeceklerin aksine, berrak sıvı yiyecekler sindirim sisteminizde kolayca hareket eder ve bağırsak sisteminizde istenmeyen kalıntı bırakmaz. Berrak bir sıvı diyeti izlemeniz talimatı verildiyse, yalnızca doğru türde sıvıları ve yiyecekleri tükettiğinizden emin olmanız önemlidir.

Adımlar

Bölüm 1

Berrak Sıvı Diyetine Hazırlanmak

1. Adım 1 Doktorunuzla konuşun.
    Google görselleri 1. Adım Doktorunuzla konuşun.
    Doktorunuzla konuşun. Büyük olasılıkla, bir doktor veya cerrah berrak sıvı diyeti uygulamanızı istiyor. Ancak bunu başka nedenlerden dolayı kendiniz için yapıyorsanız, berrak sıvı diyetinin sizin için güvenli olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuşmanız önemlidir.
    • Doktorunuza berrak sıvı diyetinin amacını, ne kadar sürmesi gerektiğini ve bu süre zarfında tam olarak ne tüketmenize izin verildiğini sorun.
    • Ayrıca fiziksel aktiviteyi sınırlamanız, takviyeleri kesmeniz veya halihazırda kullanmakta olduğunuz ilaçları bırakmanız veya değiştirmeniz gerekip gerekmediğini de sorun.
    • Doktorunuzdan, berrak sıvı diyetiniz sırasında yaşamanızı bekleyebileceği olası yan etkileri gözden geçirmesini isteyin.
  2. Adım 2 Market alışverişine gidin.
    Google görseller 2. Adım Market alışverişine gidin.
    Market alışverişine git. Sıvı diyetiniz sırasında nelere sahip olup nelere sahip olamayacağınızı netleştirdikten sonra markete gidin. Başarının anahtarı hazırlıklı olmaktır; Elinizde doğru berrak sıvı yiyecekleri bulundurun.
    • Sahip olmanıza izin verilen eşyaları stoklayın, böylece gerekli tüm eşyaları evde kullanıma hazır hale getirin.
    • İhtiyacınız olan her şeyin evde olması faydalıdır. Evde veya işyerinizde yeterli malzeme yoksa, reçete edilen diyeti takip etmek zor olabilir.
    • Et suyu, dondurma, jöle, aromalı sular, çay, kahve ve berrak meyve suları (elma suyu veya beyaz üzüm suyu gibi) gibi ürünleri stoklayın.
  3. Adım 3 Yan etkileri planlayın.
    Google görselleri 3. Adım Yan etkileri planlayın.
    Yan etkileri planlayın. Berrak sıvı diyetleri bazı yan etkilerle ilişkilendirilebilir. Bu, berrak sıvı diyetinizde neler yiyebileceğinize ve bunu ne kadar süreyle takip etmeniz gerektiğine bağlı olacaktır.
    • Yan etkiler genellikle hafiftir ve şunları içerebilir: açlık, baş ağrısı, mide bulantısı, yorgunluk ve ishal.
    • Belirtiler kötüleşirse veya kendinizi hasta hissediyorsanız doktorunuzu arayın. Onlara belirtilerin ne zaman başladığını ve sizi nasıl etkilediklerini anlatın.
Bölüm 2

Berrak Sıvı Diyetini Takip Etmek

1. Adım 1 Çeşitli sıvılar için.
    Google görseller 1. Adım Çeşitli sıvılar için.
    Çeşitli sıvılar içirin. Berrak sıvı diyetinde olduğunuzda su dışında başka sıvılar da alabilirsiniz. Biraz çeşitlilik eklerseniz takip edilmesi daha kolay olacaktır.
    • Gün boyunca çeşitli sıvılara sahip olmak açlığı ve diğer yan etkileri yönetmenize yardımcı olabilir.
    • İçecekler şunları içerebilir: su (sade, gazlı veya aromalı); berrak, posasız meyve suyu (elma suyu gibi); meyve aromalı sular; Spor içecekleri; soda, et suyu; kahve ve çay (süt ürünleri eklenmeden).
  2. Adım 2 Uygun yiyecekleri tüketin.
    Google görselleri 2. Adım Uygun yiyecekleri tüketin.
    Uygun besinleri tüketin. Berrak bir sıvı diyetinde olsanız bile yiyebileceğiniz birkaç yiyecek vardır.
    • Bu yiyeceklerden bazılarını yemek, gün boyunca çoğunlukla sıvı tüketirken kendinizi biraz daha tok hissetmenize yardımcı olabilir.
    • Yiyebileceğiniz yiyecekler şunları içerir: jelatin, dondurma (süt ürünleri, meyve parçaları, çikolata veya fındık içermeyen) ve sert şekerler.
    • Tavuk veya et suyu gibi bazı tuzlu sıvıları eklediğinizden emin olun.
  3. Adım 3 Kalori içeren sıvıları gün içine yayın.
    Google görseller 3. Adım Kalori içeren sıvıları gün içine yayın.
    Kalori içeren sıvıları gün içine yayın. Diyetinizde kalori içeren yiyecek ve içecekleri bulundurabiliyorsanız, bunları gün içine yaymanız önemlidir.
    • Berrak sıvı diyetinde olduğunuzda genel kalorileriniz düşük olacaktır. Bu, baş dönmesi, baş dönmesi veya mide bulantısı hissetmenize neden olabilecek düşük kan şekerine yol açabilir.
    • Gününüzü nasıl planlayacağınıza dair örnek bir menü şöyle olabilir: Kahvaltı: bir bardak berrak, posasız meyve suyu (elma suyu gibi), bir fincan süt ürünleri içermeyen kahve veya çay (tatlandırıcı isteğe bağlı), Sabah Ara Öğün: bir fincan jelatin, Öğle yemeği: bir bardak et suyu, bir bardak berrak, posasız meyve suyu, Öğleden sonra Atıştırmalığı: bir bardak et suyu, Akşam yemeği: bir bardak jelatin ve bir bardak et suyu, Akşam Atıştırmalığı: bir bardak sade, posasız Meyve suyu.
    • Diyabetiniz varsa doktorunuzla sık sık iletişim kurmanız gerekecektir. Ayrıca gün boyunca toplamda yaklaşık 135 g karbonhidrat alacak kadar şekerli içecek içmelisiniz.
  4. Adım 4 Fiziksel aktiviteyi kısıtlayın.
    Google görselleri 4. Adım Fiziksel aktiviteyi kısıtlayın.
    Fiziksel aktiviteyi kısıtlayın. Berrak bir sıvı diyeti uyguladığınızda, fiziksel aktiviteyi destekleyen çok fazla kalori ve diğer besinleri tüketemezsiniz.
    • Normalde çok aktif bir kişiyseniz, genellikle yaptığınız fiziksel aktivite miktarını azaltmanız veya kısıtlamanız gerekebilir. Örneğin normalde 45 dakika koşuyorsanız bunun yerine 30 dakikalık bir yürüyüşe çıkmanız gerekebilir.
    • Yürüyüş gibi hafif aktiviteler ve günlük yaşam tarzı aktiviteleriniz, berrak sıvı diyetiyle bile devam etmenize uygun olmalıdır.
    • Fiziksel aktivite sırasında veya sonrasında kendinizi aşırı yorgun, mide bulantısı veya baş dönmesi hissediyorsanız, derhal durun ve berrak sıvı diyetiniz sırasında egzersizi bırakın.

Uyarılar

• Berrak bir sıvı diyeti vücudunuza çalışması için gerekli tüm vitamin ve mineralleri sağlamaz. Tıbbi nedenlerden dolayı yalnızca doktorunuzun yakın gözetimi altında berrak sıvı diyeti uygulayın. Amacınız kilo vermek ise sağlıklı bir diyet değildir. Teşekkürler Faydalı 0 Faydalı Değil 0
  • Kolorektal test yaptırmayı planlıyorsanız kırmızı renkli yiyeceklerden kaçının. Doktorlar muhtemelen bunu muayene sırasında kanla karıştırabilirler. Teşekkürler Faydalı 1 Faydalı Değil 0