Rapunzel Saçı Nasıl Gidilir?.

Rapunzel Saçı Nasıl Gidilir?

Rapunzel uzun, muhteşem saçlarıyla ünlüdür. Çoğunlukla gevşek takıyor ama bazen çiçeklerle süslenmiş muhteşem bir örgüye dönüştürüyor. Kule kadar uzun saç elde etmek mümkün ve pratik olmasa da benzer bir örgüyü yapmak mümkün. Örgü süslü ve karmaşık görünüyor, ancak aslında yapılması oldukça kolaydır. Sadece Rapunzel'in cosplay'i için değil, aynı zamanda düğün gibi resmi etkinlikler için de mükemmeldir.

Adımlar

Bölüm 1

Uzantılar ve Bukleler Ekleme

1. Adım 1 Saçınızı düğümlerden ve düğümlerden kurtulana kadar fırçalayın.
    Google görseller 1. Adım Saçınızı düğümlerden ve düğümlerden kurtulana kadar fırçalayın.
    Saçınızı düğümlerden ve düğümlerden kurtulana kadar fırçalayın. Bu eğitim orta ila uzun saçlarda en iyi sonucu verir. Saç renginizin bir önemi yok; Saç renginiz ne olursa olsun Rapunzel'in saçını yapabilirsiniz.
  2. Adım 2 Hacim veya uzunluk için biraz saç uzatma alın.
    Google görseller 2. Adım Hacim veya uzunluk için biraz saç uzatma alın.
    Hacim veya uzunluk için bazı saç uzantıları alın. Bulabileceğiniz en uzun uzantıları almaya çalışın; yaklaşık 30 inç (76 santimetre). Rapunzel'inkiyle değil, kendi saç renginizle eşleştiğinden emin olun.
    • Atkı tipi uzantıları kullandığınızdan emin olun.
    • Uzun ve kalın saçlarınız varsa uzatma işlemini atlayabilirsiniz. Ancak biraz fazladan sesin zararı olmaz.
  3. Adım 3 Uzantıları klipsleyin...
    Google görseller 3. Adım Uzantıları kırpın...
    Uzantıları klipsleyin . Saçınızı yaklaşık kulak hizasında yatay olarak ayırmak için fare kuyruğunun sapını kullanın. Üst kısmı çevirin ve klipsleyin, ardından en uzun atkıyı başınızın arkasına belli bir açıyla klipsleyin. Başka bir saç katmanını aşağıya indirin ve başka bir uzantı ekleyin. Başınızın arkasına ve yanlarına daha fazla uzantı eklemek için bu işlemi kullanın.
    • Zaten uzun saçlarınız varsa paketteki eklentilerin tamamını kullanmanıza gerek yok. İstediğiniz hacmi elde edene kadar yeterli miktarda kullanın.
  4. Adım 4 Saçınızı kıvırın...
    Google görseller Adım 4 Saçınızı kıvırın...
    Saçınızı maşayla kıvırın. 1 inçlik (2,54 santimetre) bir saç maşası bunun için en iyi sonucu verecektir, ancak bunun yerine ¾ inçlik (1,91 santimetre) bir saç maşası da kullanabilirsiniz. Saçınızı yüzünüzden uzağa doğru kıvırın. Önden başlayın ve arkaya doğru ilerleyin. Saçınızı süper kıvırcık yapmanıza gerek yok; gevşek bukleler ve sıkı dalgalar arasındaki bir şey ideal olacaktır.
    • Kıvrılma örgünüze bir miktar hacim katacaktır.
    • İsterseniz alternatif yöntemler kullanarak da saçlarınızı kıvırabilirsiniz.
    • Saçınız zaten kıvırcık ya da dalgalı ise bu adımı atlayabilirsiniz.
    • Saçınıza ısı uygulamadan önce daima kaliteli bir ısı koruyucu kullanın.
  5. Adım 5 Bukleleri kabartmak için yavaşça tarayın.
    Google görseller 5. Adım Bukleleri kabartmak için yavaşça tarayın.
    Bukleleri kabartmak için yavaşça tarayın. Özellikle uzantı eklediyseniz çok dikkatli olun. Bukleleri parmağınızla veya geniş dişli bir tarakla tarayın ve kendinizi fazla kaptırmayın.
    • Buklelere çok fazla dokunmayın çünkü saçlarınız kıvırcıklaşacaktır.
Bölüm 2

Örgülü Taç Oluşturma

1. Step 1 Part your hair off to the side with the handle of a rat-tail comb.
    Google görseller 1. Adım Fare kuyruğu tarağının sapıyla saçınızı yandan ayırın.
    Fare kuyruğu tarağının sapıyla saçınızı yandan ayırın. Rapunzel saçını sola doğru ayırıyor, ancak isterseniz saçınızı sağa doğru ayırabilirsiniz. Bir kaşın üstündeki kısma başlayın ve başınızın arkasının ortasına doğru açı yapın.
  2. Step 2 Start a regular, mini braid on the side of your head.
    Google görseller 2. Adım Başınızın yan tarafında normal, mini bir örgü başlatın.
    Başınızın yanından düzenli, mini bir örgü başlatın. Başlamak için bir taraf seçin: sol veya sağ. Saçınızı kulağınızın önünde toplayın ve üç tele bölün. Üst ve alt şeritleri ortadakinin altından geçirin. Bu sadece sonunda büyük örgüye yol açacak olan taç örgüsü içindir. Büyük örgü bir sonraki bölümde gelecek.
    • Daha fazla saçın olduğu taraftan başlıyorsanız örgünüzü gevşek tutun, böylece parçanın oluşturduğu "tümseği" kaybetmezsiniz.
  3. Step 3 Do a Dutch lace braid for three stitches.
    Google görseller 3. Adım Üç dikiş için Hollanda danteli örgüsü yapın.
    Üç dikiş için Hollanda danteli örgüsü yapın. Hollanda danteli örgüsü, yalnızca tellerden birine saç eklemeniz dışında normal Hollanda örgüsüne benzer. İşte bunu nasıl yapacağınız:
    • İnce bir saç teli toplayın ve alt saç tutamına ekleyin.
    • Alttaki ipliği ortadaki ipliğin altından geçirin.
    • Üstteki ipliği ortadaki ipliğin altından geçirin; ona hiçbir şey eklemeyin.
    • Bunu iki kez daha yapın ve sonra durun.
  4. Step 4 Finish off with a regular braid.
    Google görseller 4. Adım Normal bir örgüyle bitirin.
    Düzenli bir örgüyle bitirin. Örgüyü başınızın yan tarafına ve arkaya doğru sarana kadar yeterince örgü yapmanız yeterlidir. Çoğu insan için bu yolun yarısı kadar olacaktır. Örgüyü şeffaf bir saç lastiğiyle sabitleyin.
  5. Step 5 Repeat the process on the other side of your head.
    Google görselleri 5. Adım İşlemi başınızın diğer tarafında tekrarlayın.
    İşlemi başınızın diğer tarafında tekrarlayın. Normal bir örgüyle başlayın, ardından üç dikiş için Hollanda danteli örgüsü yapın ve saçları yalnızca alt tele ekleyin. Normal bir örgüyle bitirin, ardından şeffaf bir saç tokasıyla sabitleyin.
  6. Step 6 Secure both braids behind your head, like a half-up, half-down ponytail.
    Google görseller 6. Adım Her iki örgüyü de yarı yukarıda, yarı aşağıda at kuyruğu gibi başınızın arkasına sabitleyin.
    Her iki örgüyü de yarı yukarı, yarı aşağı at kuyruğu gibi başınızın arkasına sabitleyin. Her iki mini örgüyü başınızın sol ve sağ tarafına, arka ortada buluşana kadar sarın. Bunları bir at kuyruğu şeklinde toplayın ve başka bir şeffaf saç tokasıyla sabitleyin.
    • Saç tokasının altından dışarı çıkan örgülü saçlarınız varsa, yavaşça çözün.
  7. Step 7 Flip the ponytail.
    Google görseller 7. Adım At kuyruğunu çevirin.
    At kuyruğunu çevirin. Parmağınızı iki örgünün arkasına sokun. At kuyruğu kısmının etrafına asın ve ardından boşluktan aşağıya doğru indirin. Bu, ters çevrilmiş veya altüst olmuş bir at kuyruğu oluşturmaya benzer. Örgülü taca hoş bir hareket kazandıracak.
  8. Step 8 Lightly mist the crown braid with hairspray.
    Google görseller 8. Adım Taç örgüsünü saç spreyi ile hafifçe püskürtün.
    Taç örgüsünü saç spreyi ile hafifçe püskürtün. Bu, stili daha sonraki adımlarda geri alınmayacak şekilde ayarlamanıza yardımcı olacaktır.
Bölüm 3

Ana Örgünün Oluşturulması

1. Step 1 Separate two thin sections from behind your ears.
    Google görseller 1. Adım Kulaklarınızın arkasından iki ince bölümü ayırın.
    Kulaklarınızın arkasından iki ince bölümü ayırın. Bu bölümlerin kulaklarınızın hemen arkasından ensenizin köşesine kadar uzanması gerekiyor. Saçları yalnızca saç çizgisinden toplayın, aksi halde çok kalın hale getirirsiniz. Bu kısımları saç tokası veya saç tokasıyla sabitleyin.
    • Bu bölümleri daha sonra kullanmayacaksınız. Bunları artık ana örgüye dahil etmemek için yapıyorsunuz.
  2. Step 2 Begin a braid where the crown braid ended.
    Google görseller 2. Adım Taç örgüsünün bittiği yerden bir örgüye başlayın.
    Taç örgüsünün bittiği yerden bir örgüye başlayın. Saçları taç örgüsünün bittiği aynı sıradan (kaş hizası civarında) toplayın. Yarı yukarı, yarı aşağı at kuyruğu yapar gibi saçınızı başınızın arkasına doğru çekin. Üç bölüme ayırın, üç dikiş için örgüyü yapın, sol ve sağ şeritleri ortadakinin altından geçirin.
    • Buna taç örgüsünden at kuyruğunu da dahil ediyorsunuz.
  3. Step 3 Dutch braid...
    Google görseller Adım 3 Hollanda örgüsü...
    Dutch saçını ördü. Sağ tutamda biraz saç toplayın, ardından sağ tutamı ortadaki tutamın altından geçirin. Sol saç tutamına biraz daha saç toplayın, sonra da ortadaki saç tutamının altından geçirin. Boynunuzun ensesine ulaşana kadar devam edin.
  4. Step 4 Finish off with a regular braid.
    Google görseller 4. Adım Normal bir örgüyle bitirin.
    Düzenli bir örgüyle bitirin. Yaklaşık yarısına gelindiğinde duraklayın ve örgünüzün dış halkalarını hafifçe çekerek kabartın. Saçınızın sonuna kadar örmeye devam edin, ardından saç renginize uygun bir saç tokasıyla sabitleyin.
  5. Step 5 Fluff the Dutch braid up.
    Google görselleri 5. Adım Hollanda örgüsünü kabartın.
    Hollanda örgüsünü kabartın. Örgünüzün alt kısmından başlayarak, dış ilmekleri gevşetmek için yavaşça çekin. Ensenize doğru ilerleyin, ardından Hollanda örgüsüne doğru ilerleyin.
  6. Step 6 Lightly mist your Dutch braid with hairspray.
    Google görseller 6. Adım Hollanda örgüsünüze saç spreyi ile hafifçe püskürtün.
    Hollanda örgüsünüzü saç spreyi ile hafifçe püskürtün. Yine bu, örgünüzü sabitleyecek ve son kısımda çözülmesini önleyecektir.
Bölüm 4

Vurgu Örgüleri ve Çiçekleri Ekleme

1. Step 1 Undo the two thin sections from before.
    Google görselleri 1. Adım Önceki iki ince bölümü geri alın.
    Önceki iki ince bölümü geri alın. Daha önce kulaklarınızın arkasından topladığınız iki bölümü hatırlıyor musunuz? Şimdi bu bölümlerin klipslerini açın veya çözün. Gerekirse yavaşça tarayın.
  2. Step 2 Braid each thin section separately.
    Google görselleri 2. Adım Her ince bölümü ayrı ayrı örün.
    Her ince bölümü ayrı ayrı örün. Bu örgülerin özel bir yanı yok. Sol kısmı uca ulaşana kadar örün, şeffaf bir saç lastiğiyle sabitleyin, ardından sağ kısmı yapın. Elf benzeri iki örgü elde edeceksiniz.
  3. Step 3 Wrap the two mini braids around the main (Dutch) braid.
    Google görseller 3. Adım İki mini örgüyü ana (Hollanda) örgünün etrafına sarın.
    İki mini örgüyü ana (Hollanda) örgünün etrafına sarın. Sol ve sağ mini örgüleri boynunuzun arkasına doğru getirin. Bunları ana örgünün altından geçirin, ardından üst tarafa sarın. Bunları ana örgünün üstünden geçirin, bir X yapın. Mümkünse örgünün altına geri getirin ve tekrar çaprazlayın.
    • Saçınızın uzunluğuna bağlı olarak bu işlemi yalnızca bir veya iki kez yapabilirsiniz. Alternatif olarak örgüyü hacimlendirmek için gevşek uzantıları kullanabilirsiniz. Uzantıları takmanıza gerek yok; sadece saçınıza örün.
  4. Step 4 Pull the mini braids through the main braid.
    Google görseller 4. Adım Mini örgüleri ana örgünün içinden çekin.
    Mini örgüleri ana örgünün içinden çekin. Mini örgülerinizi mümkün olduğu kadar çapraz ördüğünüzde, onları bir arada tutun ve ana örgünüzdeki dikişlerden birinden geçirin.
  5. Step 5 Join the mini braids into one braid.
    Google görseller 5. Adım Mini örgüleri tek bir örgü halinde birleştirin.
    Mini örgüleri tek bir örgü halinde birleştirin. Önce mini örgülerin üzerindeki mini saç tokalarını çıkarın. Tek bir iplik oluşturmak için örgüleri birleştirin. Bu tutamı üç parçaya bölün ve kalan kısmı örün. Mini örgüyü şeffaf saç lastiğiyle sabitleyin.
    • Sadece iki mini örgüyü birlikte örüyorsunuz. Ana (Hollandalı) örgüyü yalnız bırakın.
  6. Step 6 Secure the mini braid to the main braid with a bobby pin.
    Google görseller 6. Adım Mini örgüyü bir tel tokayla ana örgüye sabitleyin.
    Mini örgüyü ana örgüye tel toka ile sabitleyin. İnce bir saç teli alın (mini örgünün kendisi de olabilir) ve onu ana örgüyü sabitleyen saç tokasının etrafına sarın. Telin ucunu, çözülmemesi için tel tokayla sabitleyin.
  7. Step 7 Tuck some flowers into your braid.
    Google görseller 7. Adım Örgünüze birkaç çiçek sokun.
    Örgünüze biraz çiçek sokun. Yapay çiçekler veya taze olanları kullanabilirsiniz. Bu bir kostüm veya cosplay içinse, çiçekleri filmdeki çiçeklerle mümkün olduğunca yakın eşleştirmeye çalışın. Bu başka bir durum içinse, çiçekleri elbisenizle eşleştirin.
    • En büyük çiçekleri örgünün üstüne yerleştirin ve daha da aşağıya inin.
    • Örgülü taçınıza biraz daha küçük çiçekler ekleyin.
    • Sahte çiçekler kullanıyorsanız, onları saplarından çıkarın, ardından saplamayı tel tokanın ilmekli kısmından geçirin.

İhtiyacınız Olan Şeyler

• Fırçalamak
  • Sıçan kuyruğu tarağı
  • Klipsli saç uzatma
  • Saç maşası
  • Temiz saç lastikleri
  • Saç bandı
  • Bobby pinleri
  • Gerçek veya sahte çiçekler
  • Saç spreyi