Cennet Kuşu Nasıl Yetiştirilir?.

Cennet Kuşu Nasıl Yetiştirilir?

Cennet kuşu veya strelitzia reginae, kuş kafasını andıran kalın, kösele yapraklar ve rengarenk çiçekler üretir. Bitki Güney Afrika'ya özgüdür ve gelişmesi için 50-72 derece Fahrenheit (10-20 santigrat derece) arasında sabit bir iklim gerektirir. Yeterli güneş ışığına maruz bırakmanız ve toprağı sürekli nemli tutmanız koşuluyla, cennet kuşunun iç mekanda bir saksıda yetiştirilmesi kolaydır. Cennet kuşu çok fazla bakım gerektirmeyen, dikkat çekici ve güzel bir bitkidir.

Adımlar

Bölüm 1

Cennet Kuşu Dikimi

1. Adım 1 Cennet kuşu tohumlarını veya yetişkin bir bitkiyi satın alın.
    Google görselleri 1. Adım Cennet kuşu tohumlarını veya yetişkin bir bitkiyi satın alın.
    Cennet kuşu tohumlarını veya yetişkin bir bitkiyi satın alın. Cennet kuşu tohumlarının filizlenmesi bir yıl kadar sürebilir ve genç bitkiler yedi yıl boyunca çiçek açmayabilir. Cennet kuşu bitkisini satın almak veya kesmek, bitkiye tohumdan başlamaktan çok daha kolaydır, ancak sabrınız varsa yapılabilir. Yerel bahçenizdeki cennet kuşu tohumlarını veya bitkilerini arayın.
    • İklimin dışarıda cennet kuşu yetiştirmeye elverişli olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, birden fazla çeşitte tohum ve çelik bulabilirsiniz.
    • Kışları soğuk olan ve cennet kuşunun dışarıda hayatta kalamayacağı bir yerde yaşıyorsanız, zaten ev bitkisi olarak saksıya alınmış olgun bir cennet kuşu bulma olasılığınız daha yüksektir.
    • Tohum ekmeyi tercih ediyorsanız, taze tohumlar alın, üç gün boyunca suda bekletin (suyu her gün değiştirin) ve henüz tazeyken ekin.
  2. Adım 2 İçeride mi yoksa dışarıda mı yetiştireceğinize karar verin.
    Google görseller 2. Adım İçeride mi yoksa dışarıda mı büyüteceğinize karar verin.
    İçeride mi yoksa dışarıda mı büyüteceğinize karar verin. Cennet kuşu, 50-72 derece Fahrenheit (10-20 santigrat derece) arasında sabit bir sıcaklık gerektirir. Yaşadığınız yerde sıcaklık donma noktasının altına düşerse veya çok sıcak olursa bahçeye cennet kuşu dikilirse ölür. Şans eseri, kapalı bir saksıda çok iyi yetişiyor, böylece nerede yaşarsanız yaşayın cennet kuşunun tadını çıkarabilirsiniz.
  3. Adım 3 Ekim yatağınızı veya büyük bir saksıyı hazırlayın.
    Google görseller 3. Adım Ekim yatağınızı veya büyük bir saksıyı hazırlayın.
    Dikim yatağınızı veya büyük bir saksıyı hazırlayın. Cennet kuşu, iyi süzülmesi için bol miktarda kompostla değiştirilmiş zengin, nemli toprakta en iyi şekilde büyür. İyi drenaj cennet kuşunun sağlığının anahtarıdır. Kökleri ıslak ve su dolu kalırsa bitki ölür.
    • Açık havada cennet kuşu ekiyorsanız, ekim yatağınızdaki toprağı 30,5 cm (12 inç) derinliğe kadar işleyin. Toprağı zenginleştirmek ve iyi drenajı desteklemek için 10,2 cm (4 inç) zengin kompost veya başka organik malzemeyle çalışın.
    • Bir tencereye cennet kuşu ekiyorsanız, büyük bir kil saksıyı (drenaj delikleri ile donatılmış) zengin, tınlı saksı toprağı ile doldurun. Toprağı daha da zengin hale getirmek için bir çorba kaşığı kemik unu karıştırabilirsiniz.
  4. Adım 4 Yeterli güneş ışığına sahip olduğundan emin olun.
    Google görseller 4. Adım Yeterli güneş ışığına sahip olduğundan emin olun.
    Yeterli güneş ışığı aldığından emin olun. Cennet kuşu tam güneşe ihtiyaç duyar, bu nedenle günde en az beş saat güneş ışığı alan bir yer arayın. Kısmi gölgede yaşayabilir ama güneşte gelişir.
    • İçeride cennet kuşu yetiştiriyorsanız onu evinizin en aydınlık odasında tutmanız önemlidir. Dışarıdaki sıcaklık doğru olduğunda, bitkiyi açık havada güneşli bir noktaya yerleştirme seçeneğiniz de vardır; hava çok ısındığında veya soğuduğunda getirdiğinizden emin olun.
  5. Adım 5 Bitkinin büyümesi için yer bırakın.
    Google görseller 5. Adım Bitkinin büyümesi için yer bırakın.
    Bitkinin büyümesi için yer bırakın. Sahip olduğunuz çeşitliliğe ve ona verdiğiniz bakım düzeyine bağlı olarak cennet kuşu 1,5 m (5 ft) uzunluğa kadar büyüyebilir. Oldukça fazla yer kaplayan büyük bir bitkidir, bu nedenle açık havada ekim yapıyorsanız bitkilerinizi yaklaşık 1,8 m aralıklarla yerleştirin.
Bölüm 2

Cennet Kuşunun Bakımı

1. Adım 1 Toprağı eşit derecede nemli tutun.
    Google görseller 1. Adım Toprağı eşit derecede nemli tutun.
    Toprağı eşit derecede nemli tutun. Yetersiz sulama cennet kuşu için en yaygın ölüm nedenidir. Toprağı eşit derecede nemli tutmak, ancak sırılsıklam olmamak çok önemlidir. Bitkiyi haftada bir veya iki kez derinlemesine sulayın ve toprağın sulamalar arasında biraz kurumasını bekleyin. Bitkiyi haftada yaklaşık bir inç su sulamayı hedefleyin.
    • Kasım ayından şubat ayına kadar haftada sadece bir kez sulayın. Sonbahar ve kış aylarında toprağın biraz daha kuru tutulması gerekir. Nemi yüksek tutmak için bitkiyi de sisleyebilirsiniz.
    • Eğer cennet kuşunu bir kapta suluyorsanız, saksının dibinden gelmeye başlayıncaya kadar sulayın. Kabın altına bir drenaj kabı yerleştirdiğinizden ve fazla suyu attığınızdan emin olun.
  2. Adım 2 Büyüme mevsimi boyunca bitkiyi her iki haftada bir gübreleyin.
    Google görselleri 2. Adım Bitkiyi büyüme mevsimi boyunca her iki haftada bir gübreleyin.
    Büyüme mevsimi boyunca bitkiyi her iki haftada bir gübreleyin. Bu, cennet kuşunun ilkbahar ve yaz aylarında sağlıklı ve mutlu kalmasına yardımcı olur. Mart ayından eylül ayına kadar her iki haftada bir bitkinin tabanının etrafında 10-10-10 gübre kullanın.
  3. Adım 3 Eski çiçek saplarını kesin.
    Google görseller 3. Adım Eski çiçek saplarını kesin.
    Eski çiçek saplarını kesin. Cennet kuşu fazla budamaya ihtiyaç duymaz. Cennet kuşunuzu sağlıklı tutmak için yalnızca bitkinin tabanındaki eski çiçek saplarını kesmeniz yeterlidir. En iyi sonuçları elde etmek için bunu ilkbaharda yapın.
  4. Adım 4 Yaprak bitlerine ve diğer zararlılara dikkat edin.
    Google görselleri 4. Adım Yaprak bitlerine ve diğer zararlılara dikkat edin.
    Yaprak bitlerine ve diğer zararlılara dikkat edin. Dışarıda cennet kuşu yetiştiriyorsanız yaprak bitlerinin ve diğer zararlıların zarar vermediğinden emin olun. Cennet kuşunuzun sapında veya yapraklarında yaprak biti görürseniz, onları toplayın ve bir kova sabunlu suya koyun. Bunları ayrıca hortumdan güçlü bir püskürtme ile durulayabilir ve gerektiği kadar tekrarlayabilirsiniz.
    • Bitki üzerinde pestisit kullanmak bitkiye zarar verebilir, bu nedenle zararlılarla fiziksel olarak yok ederek veya durulayarak ilgilenmek daha iyidir.
  5. Adım 5 Kış için saksıdaki cennet kuşunu içeriye getirin.
    Google görseller 5. Adım Saksıdaki cennet kuşunu kış için içeriye getirin.
    Kış için saksıdaki cennet kuşunu içeriye getirin. Kışın sıcaklığın 50 Fahrenheit (10 santigrat derece) altına düştüğü bir yerde yaşıyorsanız, saksı bitkinizi içeriye getirmeniz gerekecektir. Bunu mevsimin ilk donlarından önce yaptığınızdan emin olun, aksi takdirde cennet kuşunuz zarar görebilir.
Bölüm 3

Cennet Kuşu Bitkilerini Bölme

1. Adım 1 Bitkiyi saksıdan çıkarın.
    Google görseller 1. Adım Bitkiyi saksıdan çıkarın.
    Bitkiyi tencereden çıkarın. Olgun bir cennet kuşu bitkisi iki hatta üç parçaya bölünebilir, böylece saklayabileceğiniz veya arkadaşlarınıza vereceğiniz fazladan birkaç bitkiye sahip olursunuz. Köklere zarar vermemeye dikkat ederek bitkiyi saksıdan dikkatlice çıkarın. Kök topunu çıkarmanıza yardımcı olması için bir spatula veya başka bir alet kullanmanız gerekebilir.
  2. Adım 2 Bitkiyi doğal olarak bölündüğü yerden dikkatlice ayırın.
    Google görseller 2. Adım Bitkiyi doğal olarak bölündüğü yerden dikkatlice ayırın.
    Bitkiyi doğal olarak bölündüğü yerden dikkatlice ayırın. Ana gövdeden veya gövdeden çıkan daha küçük sürgünleri göreceksiniz. Bunları bağlı köklere kadar takip edin ve kökleri dikkatlice çözün, böylece bitkiyi iki veya üç parçaya ayırabilirsiniz. Bir miktar kök hasarı kaçınılmaz olacaktır, ancak mümkün olduğunca az hasara neden olmaya çalışın.
    • Ayırmayı tamamlamanıza yardımcı olması için bir bıçak kullanmanız gerekebilir.
    • Bitkiler ayrıldıktan sonra bükülen veya hasar gören kökleri kesin. Temiz bir kesim yırtıktan daha iyidir.
  3. Adım 3 Kökleri köklendirme hormonuyla tozlayın.
    Google görseller 3. Adım Kökleri köklendirme hormonuyla tozlayın.
    Kökleri köklendirme hormonuyla tozlayın. Bu adım tamamen gerekli değildir ancak yeni kesimlerin hayatta kalma ve sağlıklı bitkilere dönüşme şansını artırmaya yardımcı olabilir. Köklendirme hormonunu herhangi bir bahçe merkezinde bulabilirsiniz. Köklerin uçlarını köklendirme hormonuyla hafifçe tozlamak için ürün paketindeki talimatlara uyun.
  4. Adım 4 Kesitleri zengin saksı toprağına yeniden yerleştirin.
    Google görselleri 4. Adım Kesilen kısımları zengin saksı toprağına yeniden yerleştirin.
    Bölümleri zengin saksı toprağına yeniden yerleştirin. Zengin, iyi drenajlı bir saksı toprağı seçmeyi ve her saksıyı jantın birkaç santim yakınına kadar doldurmayı unutmayın. Her kesimi ayrı bir tencerenin ortasına yerleştirin.
  5. Adım 5 Sulamadan önce iki ila üç gün bekleyin.
    Google görselleri 5. Adım Sulamadan önce iki ila üç gün bekleyin.
    Sulamadan önce iki ila üç gün bekleyin. Bu, kesilen köklere hafif bir koruyucu conta oluşturması için zaman tanır, bu da onları suladığınızda suyla tıkanmasını önler. İki veya üç gün sonra bitkilere yukarıda anlatıldığı gibi bakım yapın.

Video

Uyarılar

• Cennet kuşunun tohumları zehirlidir. Çocuklarda ve köpeklerde karın ağrısı ve kusmaya neden olabilirler. Teşekkürler Faydalı 2 Faydalı Değil 3
  • Strelitzia reginae dışındaki cennet kuşu çeşitlerinin farklı gereksinimleri vardır. Bazıları kuru toprağa ihtiyaç duyar ve nemli tutulursa ölür, bu nedenle doğru çeşidi seçtiğinizden emin olun. Teşekkürler Faydalı 1 Faydalı Değil 2

İhtiyacınız Olan Şeyler

• Güneşli yer veya saksı
  • Cennet kuşu bitkisi
  • su
  • 10-10-10 gübre