Esprili Bir Konuşma Nasıl Yapılır?.

Esprili Bir Konuşma Nasıl Yapılır?

Hemen hemen herkes sohbetlerde esprili olmak ister. Ancak çok az insan doğuştan esprili olacak kadar şanslıdır. Ancak birkaç ipucu ve biraz pratikle neredeyse herkes daha esprili bir konuşmacı olmayı öğrenebilir.

Adımlar

Bölüm 1

Uyumluluk Kurmak

1. Adım 1 Esprili sohbetten önce iyi konuşmayı tercih edin.
    Google görselleri 1. Adım Esprili sohbetten önce iyi sohbeti tercih edin.
    Esprili sohbetten önce iyi konuşmayı tercih edin. Esprili olabilmek için önce "konuşma zekanızı" geliştirmeniz gerekir. Ne kadar esprili olursanız olun, sohbete mizahi bir hikaye ya da şakayla başlamak zorlayıcı gelebilir. Konuşmacı olmanın "Gözlemle-Sor-Açıkla" yöntemini uygulayın.
    • Konuşmaya ilgi duyduğunuzu açıkça belirterek başlayın. Sosyal durumlarda, açık vücut dilini benimsemek ve gülümsemek gibi sözsüz ipuçları vererek yaklaşılabilir görünmek önemlidir.
    • Stratejik küçük sohbetlere katılarak bir sohbet başlatın. Her konuşmanın bir yerden başlaması gerekir. Bir sohbeti başlatmak için çevrenizdeki şeyler hakkında zararsız sorular veya yorumlarla başlayın. Dışarıda mısın? Hava nasıl? Bir partide misin? Ne tür yiyecekler servis ediliyor?
    • Bir yabancıyla konuşuyorsanız, küçük sohbetlerden kişisel tanıtımlara geçin ve sohbetin oradan gelişmesine izin verin.
  2. Adım 2 Soru sorun.
    Google görselleri 2. Adım Soru sorun.
    Sorular sor. Konuştuğunuz kişinin neyi eğlenceli bulacağını bilmek için onun hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız gerekir.
    • Çoğu insan, onlara fırsat vermeniz koşuluyla, kendileri hakkında konuşmaktan mutluluk duyar. "Evet" veya "hayır" sorularından kaçının. Bunun yerine onları açık uçlu tutun. Örneğin birisi size mesleğini söylediğinde, ona işinin en sevdiği kısmını sorun. Şüpheye düştüğünüzde "Neden?" diye sorun.
    • Konuşma arkadaşınıza, göz temasını koruyarak ve "Gerçekten mi?" gibi ince ünlemlerle, söyleyecekleriyle gerçekten ilgilendiğinizi gösterin. "Evet?" ve "Hı hı." Söyleyecek bir şey düşünseniz bile, konuştuğunuz kişinin sözünü kesmekten kaçının.
  3. Adım 3 Dikkat edin.
    Google görseller 3. Adım Dikkat edin.
    Dikkat etmek. Çoğu zaman esprili olmak için çok çabalarsanız dinlemeyi ihmal edersiniz çünkü bir sonraki yorumunuzu düşünmeye çalışırsınız. Ancak esprili olabilmek için, konuştuğunuz kişinin söylediklerine çok dikkat etmeniz gerekir. Konuşma partnerinizin sözlerini dikkatle dinleyin.
    • Sözünüzü kesmeyin. Konuşma arkadaşınızın söylediği bir şey yorum yapmak için bir fikir uyandırsa bile, konuşmada doğal bir kesinti oluşana kadar konuşmayın. En iyi yorumlar bile sözünüzü keserek yapıldığında kaba görünebilir.
    • Konuşmanın ritmine dikkat edin. Esprili şakalar zamanlamaya bağlıdır. Konuşma arkadaşınızın konuşma kalıplarını anlamak için yakından dinleyin; böylece ne zaman yorum yapmanız gerektiğini bilirsiniz. Anı kaçırırsanız, esprili bir yanıt başarısız olacaktır.
  4. Adım 4 Ortak noktaları arayın.
    Google görselleri 4. Adım Ortak noktaları arayın.
    Ortak noktaları arayın. Konuşma partneriniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğunuzda, ortak noktalarınızın ne olduğuna ve ortak konuşmanın en iyi konusunun ne olabileceğine karar vermeye başlayabilirsiniz.
    • Konuşma partnerinizin ilgi alanlarıyla ilgili yaşadığınız eğlenceli deneyimleri düşünün. Uygun zamanda deneyimlerinizi konuşmaya dahil edin.
    • Bazen tek gereken bir deneyimdir. Örneğin, konuştuğunuz kişi balık tutmaktan hoşlanıyorsa ancak siz yalnızca bir kez balık tuttuysanız, sohbet arkadaşınızın eğlenceli bulabileceği acemice hangi hataları yaptığınızı düşünün.
    • Hedef kitlenizi tanıyın. İngiliz yazar Somerset Maugham bir keresinde şöyle demişti: "Alıntı, zekanın yerine kullanılabilir bir alternatiftir." Aslında kitaplardan, şarkılardan, filmlerden, televizyondan, politikadan vb. kültürel referanslar zekaya kısa bir yol sağlayabilir. Ancak referanslarınızın başarısız olmamasını sağlamak için hedef kitlenizi tanımanız gerekir.
    • Örneğin, bir Baby Boomer'la konuşuyorsanız, sohbete bir Beatles şarkısı eklemek muhtemelen bir Taylor Swift şarkısına atıfta bulunmaktan daha etkili olacaktır.
Bölüm 2

Zekanız Üzerinde Çalışmak

1. Adım 1 Anekdot alın.
    Google görselleri 1. Adım Anekdotları öğrenin.
    Anekdot alın. Herkes komik bir hikayeden hoşlanır. Ancak dolambaçlı veya belirsiz bir anekdottan kahkaha çıkarmak zordur. Bunun yerine, partilerde ve diğer sosyal etkinliklerde anlatılmaya hazır birkaç net, iyi ifade edilmiş hikayeye sahip olmaya çalışmalısınız.
    • Hayatınızdaki en eğlenceli veya tuhaf hikayeleri düşünün. Bunlar konuşmalarda başvuracağınız hikayeler olmalıdır.
    • Anekdotlarınızın olası hedef kitlesini düşünün. Amacınız bir muhasebe toplantısındaki konuşmalarda esprili görünmekse, muhasebeyle ilgili hikayeler uygun olabilir. Bununla birlikte, her yerde anlatabileceğiniz esprili hikayeler arıyorsanız, okul, ebeveynler, evcil hayvanlar veya çocuklar gibi ortak deneyimleri kullanmak en iyisidir, çünkü daha fazla insan onlarla ilişki kurabilecektir.
  2. Adım 2 Komik hale getirin.
    Google görselleri 2. Adım Komik hale getirin.
    Komik hale getir. Aynı temel hikaye kafa karıştırıcı, sıkıcı ya da yürek parçalayıcı olabilir. Hikayenizin kahkaha getirmesini sağlamak için onu cilalamanız gerekecek.
    • Bir hikayeyi neyin komik kıldığına dair bir fikir edinmek için David Sedaris gibi otobiyografik mizahçıların kullandığı mizahi ifadeleri ve seçici abartmayı inceleyin.
    • Hikayenizin ana hatlarını çizmeye başlayın. Ayrıntıları hatırlamaya çalışın. Anekdotunuzu net, net ve esprili bir şekilde gözden geçirin. Daha sonra sözlü anlatımınızı ezberlemeye ve ince ayar yapmaya çalışın, böylece sayfada göründüğü kadar komik görünecektir.
  3. Adım 3 İyice şakalaşın.
    Google görselleri 3. Adım İyi şakalar yapın.
    İyi şakalar yapın. Konuşmaya başkaları da katılırsa, onlarla dalga geçmekten çekinmeyin.
    • Ünlülerle, şarkıcılarla veya politikacılarla dalga geçin. Sadece diğer kişinin seçtiğiniz ünlünün büyük bir hayranı olmadığından emin olun.
    • Aşırıya kaçmayın. Birinin oldukça açık bir konu olduğunu bilmediğiniz sürece, birinin görünüşüyle, ailevi durumlarıyla, cinselliğiyle veya (eğer varsa) engelleriyle dalga geçmeyin. O zaman bile, kendilerini küçümseyen şakalar yapsalar bile, bunu başkalarından duymak istemeyebilirler.
  4. Adım 4 Kelimelerle oynayın.
    Google görselleri 4. Adım Kelimelerle oynayın.
    Kelimelerle oyna. Bir konuşmada akıllıca kelime oyunlarından daha esprili çok az şey ortaya çıkar. Kelime oyunu sana doğal gelmese bile pratik yaparak kendini geliştirebilirsin.
    • Kelime bilginizi bilin. Çoğu kelime oyunu geniş bir kelime dağarcığına sahip olmaya bağlıdır. Kelimelere hakimiyetinizi geliştirmek için kelime dağarcığı oluşturma kitaplarını, akıllı telefon uygulamalarını ve bulmacalar gibi oyunları düşünün.
    • Kelime oyunu türlerini bilir. Kaşıkçılık (“Yağmur yağıyor” yerine acıdan kükrüyor”), malapropizm (“Flamenko dansı” yerine flamingo dansı”), kelime oyunları (“Fotoğraf hafızası vardı ama hiç geliştirmedi”) ve portmanteaus ("Chrismukkah", "Noel" ve "Hanuka" kelimelerinin birleşimi) eğer iyi kullanılırsa, hepsi sohbete esprili bir şekilde dahil edilebilir.
    • İyi kelime oyunu örneklerini inceleyin. Shakespeare'den George Carlin'e ve Kanye West'e kadar herkes yazılarında ve performanslarında kelime oyunu kullanıyor. Hedef kitlenizi aklınızda tutarak, onu nasıl kullanacağınızı anlamanıza yardımcı olacak iyi kelime oyunu örneklerini kullanın.
Bölüm 3

Teslimatınız Üzerinde Çalışmak

1. Adım 1 Rahatlayın ve kendiniz olun.
    Google görselleri 1. Adım Rahatlayın ve kendiniz olun.
    Rahatlayın ve kendiniz olun. İnsanlar genellikle iyi konuşmacı olmadıklarını düşündükleri için esprili olmak isterler. Ancak güvensizlik zekanın düşmanıdır.
    • İyi bir sunum çoğu zaman kahkaha uyandıran bir yorum ile başarısızlığa uğrayan bir yorum arasındaki farktır. Eğer gergin veya çekingen görünüyorsanız esprili yorumunuz da pek karşınıza çıkmayacaktır.
    • Kendinize dair algınızın çoğu zaman hatalı olduğunu unutmamak önemlidir. Muhtemelen sandığınız kadar tuhaf değilsiniz ve kendinizi güvensiz hissetmenize izin vererek aslında esprili olma yeteneğinizi engelliyorsunuz.
  2. Adım 2 Pratik yaparak güveninizi geliştirin.
    Google görselleri 2. Adım Pratik yaparak kendinize olan güveninizi artırın.
    Pratik yaparak güveninizi geliştirin. Çelişkili bir şekilde, konuşma sırasındaki güvensizliğin üstesinden gelmenin tek yolu daha fazla sohbet etmektir!
    • Önemli olan, düşük riskli etkileşimlere (lattenizi beklerken bir baristayla şakalaşma) mümkün olduğunca sık girmektir, böylece yüksek riskli konuşmalarda (çıkma teklif etmek istediğiniz iş arkadaşınızla konuşurken) esprili olmayı başarmak.
  3. Adım 3 Gerekirse (geçici olarak) ağa çekilin.
    Google görselleri 3. Adım Gerekirse (geçici olarak) web'e çekilin.
    Gerekirse (geçici olarak) ağa geri çekilin. Yüz yüze etkileşimler sizi tedirgin ediyorsa, sosyal ağ sitelerinde hikayelerinizi, kelime oyunlarınızı ve yeni geliştirdiğiniz diğer zeka becerilerinizi uygulamayı deneyin.
    • Düşünmek için daha fazla zamanınız olduğunda kendinize zekanız üzerinde çalışma şansı vermek, kişisel etkileşimler sırasında daha rahat olabilmeniz için güveninizi geliştirmenize yardımcı olabilir.
  4. Adım 4 İlerideyken çıkın.
    Google görseller 4. Adım İlerideyken çıkın.
    Hala öndeyken bırak. Kendinize daha çok güvendikçe, sadece espri yapma girişimi başarısızlıkla sonuçlandığında yola devam etmekle kalmayacak, aynı zamanda esprili olmaya çalışmayı ne zaman bırakmanız gerektiğini de bileceksiniz.
    • Shakespeare "Kısalık zekanın ruhudur" dedi. Esprili olduğunuza inandığınızda, her yorumu esprili hale getirmeye çalışma ihtiyacını hissetmeyeceksiniz; bu, mutlaka sohbet arkadaşınızı kızdıracak veya sıkacaktır.
    • Benzer şekilde, zekanıza olan güveniniz arttıkça, ne zaman vazgeçmeniz gerektiğini de öğreneceksiniz. Bir konuşmayı yüksek bir notla bitirmek her zaman en iyisidir.