Bir İlişkinin Grafikli veya Grafiksiz Bir Fonksiyon Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır.

Bir İlişkinin Grafikli veya Grafiksiz Bir Fonksiyon Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır

Cebir veya matematik öncesi fonksiyonlar için kolay ev ödevi yardımı

Bir ilişkinin fonksiyon olup olmadığını belirlemeniz gerekiyor mu? İşlem zor gibi görünebilir ama aslında oldukça kolaydır. Bir ilişkinin fonksiyon olup olmadığını anlamak için girdileri ve çıktıları incelemeniz yeterlidir. Size bir dizi sıralı çift verildiğinde, herhangi bir girişin birden fazla çıkışı olup olmadığını kontrol edin. Eğer öyleyse, ilişki bir fonksiyon değildir. Bir ilişkinin fonksiyon olup olmadığını kontrol etmek için dikey çizgi testini de yapabilirsiniz. Bu wikiHow kılavuzu sana bir ilişkinin fonksiyon olup olmadığını nasıl anlayacağını gösterir.

Bilmeniz Gerekenler

• İlişkiler, genellikle sıralı çiftler veya bir tablo olarak gösterilen bir dizi girdi ve çıktıdan oluşur.
  • Fonksiyonlar, her girdinin tam olarak bir çıktıya sahip olduğu ilişkilerdir.
  • Bir ilişkinin fonksiyon olup olmadığını anlamak için her girişin bir çıkışı olup olmadığını kontrol edin.

Adımlar

Tanımlar

1. Adım 1 İlişkiler bir dizi girdi ve çıktıdan oluşur.
    Google görselleri 1. Adım İlişkiler bir dizi girdi ve çıktıdan oluşur.
    İlişkiler bir dizi girdi ve çıktıdan oluşur. Girişler (etki alanı) çıkışlarla (aralık) eşleştirilir.
  2. Adım 2 Fonksiyonlar, her girişin tam olarak bir çıkışı olduğunda ortaya çıkar.
    Google görselleri 2. Adım İşlevler, her girişin tam olarak bir çıktısı olduğunda gerçekleşir.
    Fonksiyonlar, her girdinin tam olarak bir çıktıya sahip olması durumunda ortaya çıkar. Farklı girişler aynı çıkış değerine sahip olabilir. Bir giriş birden fazla çıkış değerine atanamaz.
    • İkinci dereceden fonksiyon bilgisi arıyorsanız, tersini bulma ve maksimum veya minimumu bulma kılavuzlarımıza göz atın.

İlişkiyi Değerlendirin

1. Adım 1 Sıralı çiftlerinizi bir tabloya koyun.
    Google görseller 1. Adım Sıralı çiftlerinizi bir tabloya yerleştirin.
    Sıralı çiftlerinizi bir tabloya koyun. Size bir dizi sıralı çift verilmişse, bunları bir tabloya koymak, ilişkinin bir fonksiyon olup olmadığını kontrol etmek için yararlı olur. Zaten bir giriş ve çıkış tablonuz varsa bu adımı atlayın.
    • Her sıralı çiftin sol değerini (x değeri) alın ve bunları 2 sütunlu bir tablonun sol sütununa (giriş) dikey olarak yerleştirin.
    • Doğru değerler (y değerleri) için bunları sağ sütuna (çıktı) yerleştirerek tekrarlayın.
  2. Adım 2 Herhangi bir girişin birden fazla çıkışı olup olmadığını kontrol edin.
    Google görselleri 2. Adım Herhangi bir girişin birden fazla çıkışı olup olmadığını kontrol edin.
    Herhangi bir girişin birden fazla çıkışı olup olmadığını kontrol edin. Bir girdinin birden fazla çıktısı varsa ilişki bir fonksiyon değildir.
  3. Adım 3 Bu işlev dışı örneğe bir göz atın.
    Google görselleri 3. Adım Bu işlev dışı örneğe bir göz atın.
    Bu işlev dışı örneğe bir göz atın. Size aşağıdaki sıralı ikililer seti veriliyor. Giriş 1'in 2 ve 7 olmak üzere iki çıkışı olduğundan bu ilişki bir fonksiyon değildir.
    • (1, 2)
    • (2, 4)
    • (3, 10)
    • (1, 7)
    • (5, 0)
  4. Adım 4 Bu işlev örneğine göz atın.
    Google görselleri 4. Adım Bu işlev örneğine göz atın.
    Bu fonksiyon örneğine göz atın. Size aşağıdaki sıralı ikililer seti veriliyor. Her girdinin yalnızca bir çıktısı olduğundan bu ilişki bir fonksiyondur. Fonksiyonların aynı çıkışa atanmış farklı girişleri olabilir. Bu durumda, 3 ve 4 numaralı girişlerin her ikisi de 10'a atanmıştır.
    • (1, 2)
    • (2, 4)
    • (3, 10)
    • (4, 10)
    • (5, 0)

Dikey Çizgi Testi

1. Adım 1 Sıralı çiftleri bir grafik üzerinde çizin.
    Google görselleri 1. Adım Sıralı çiftleri bir grafik üzerinde çizin.
    Sıralı çiftleri bir grafik üzerinde çizin. XY düzleminde verilen her sıralı çift koordinatına bir nokta yerleştirin.
  2. Adım 2 Grafik boyunca dikey bir çizgiyi hareket ettirin.
    Google görselleri 2. Adım Grafik boyunca dikey bir çizgiyi hareket ettirin.
    Grafik boyunca dikey bir çizgiyi hareket ettirin. Grafiğin tamamı boyunca dikey bir çizgiyi (Y eksenine paralel) hareket ettirmek için bir düz kenar (cetvel veya başka bir kağıt parçası gibi) kullanın. Düşey doğru aynı X konumunda iki veya daha fazla noktaya çarpıyorsa ilişki bir fonksiyon değildir.
    • Başka bir deyişle, iki veya daha fazla nokta aynı X değerine ve farklı Y değerlerine sahipse ilişki bir fonksiyon değildir.
    • İlişki, dikey çizgiyi grafik boyunca iki veya daha fazla noktaya aynı anda çarpmadan hareket ettirirseniz bir fonksiyondur.