Yaralı Bir Kişinin İlk Yardım Sırasında Kaydı Nasıl Yapılır?.

Yaralı Bir Kişinin İlk Yardım Sırasında Kaydı Nasıl Yapılır?

İlk yardımın ilk kuralı zarar vermemektir. Bu bariz bir genel kural gibi görünebilir, ancak çoğu zaman vücudunuzdaki her bir lifin size yapmanızı söylediği şeylere aykırı olan bir kuraldır. Baş, boyun veya omurgada ciddi bir travma olması durumunda içgüdünüz kişiyi daha rahat bir pozisyona getirmek veya daha güvenli bir alana taşımaktır ancak hareket ettirmek ona daha büyük ölçüde zarar verebilir. Yaralı kişi acil tehlike altındaysa veya ambulansa yerleştirilip hastaneye gönderilmeye hazırsa, prosedürü anlar ve uygulayabilirseniz, onu omurga tahtasına "kaydedebilirsiniz".

Adımlar

Bölüm 1

Yaralı Bir Kişiyi Yuvarlayan Günlük

1. Filigran wikiİlk Yardım Sırasında Yaralı Bir Kişinin Kaydı Nasıl Yapılır?
    Google görselleri Filigran wikiİlk Yardım Sırasında Yaralı Bir Kişinin Kaydı Nasıl Yapılır?
    Omurga yaralanması belirtileri arayın. Yardıma ihtiyacı olan bir kişinin sırtında veya boynunda omurilik yaralanmasından şüpheleniyorsanız, acil bir ihtiyaç yoksa onu hareket ettirmeyin (nedenler için aşağıya bakın). Yaralı bir kişinin şu durumlarda omurilik yaralanması olduğunu varsayalım: bilinçsizse veya bilincini kaybediyorsa; şiddetli omurga ağrısından (sırt-boyun) şikayetçidirler; boyunlarını veya uzuvlarını hareket ettiremezler; uzuvlarında zayıflık veya uyuşukluk hissederler; bağırsaklarının veya mesanelerinin kontrolünü kaybederler; omurgaları garip bir şekilde çarpık bir şekilde konumlanmıştır; Önemli bir yükseklikten düştüler veya önemli bir şey çarptılar.
    • Kalıcı felç ve yaşamı tehdit eden diğer ciddi komplikasyonlar, başlangıçta hafif olsa bile, omurilik yaralanması olan bir kişinin hareket ettirilmesinden kaynaklanabilir.
    • Bir kişiye araba çarptığında veya 10 feet'ten daha yüksek bir yükseklikten düştüğünde omurilik yaralanması olduğunu varsayalım. Dikkatli olmak adına hata yapmak her zaman daha iyidir.
  2. Filigran wikiİlk Yardım Sırasında Yaralı Bir Kişinin Kaydı Nasıl Yapılır?
    Google görselleri Filigran wikiİlk Yardım Sırasında Yaralı Bir Kişinin Kaydı Nasıl Yapılır?
    Yaralı kişi nefes almıyorsa CPR'ye başlayın. Yaralı bir kişinin omurilik yaralanması olduğunu düşünseniz de düşünmeseniz de, bilinçsizse ve nefes almıyorsa CPR (kardiyopulmoner resüsitasyon) uygulamanız gerekir. Yaralı kişi herhangi bir dolaşım belirtisi göstermiyorsa (bilek/boyun nabzı, nefes alma, öksürme veya hareket yoksa), en az 30 göğüs pompasıyla hemen CPR'ye başlayın ve ardından ağzına birkaç nefes verin. Ancak boyun yaralanmasından şüpheleniyorsanız hava yolunu açmak için başınızı geriye doğru eğmeyin (CPR'de önerildiği gibi). Bunun yerine, acil nefes vermeden önce parmaklarınızı kullanarak çeneyi nazikçe kavrayın ve ileri doğru kaldırın.
    • Yeniden canlandırılana veya tıbbi yardım gelene kadar bu CPR döngüsünü (30 kompresyon / 2 nefes) tekrarlayın.
    • Bir kişinin kalbi atmıyorsa ve nefes almıyorsa zaten ölü kabul edilir, bu nedenle onu hayata döndürmek, potansiyel olarak daha kötü bir omurilik yaralanmasından kaçınmaktan daha yüksek bir önceliktir.
    • CPR'yi uygulamadan önce, mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım almak için 9-1-1'i veya acil durum numarasını arayın.
  3. Adım 3 Kişinin kanaması durumunda temel ilk yardımı uygulayın.
    Google görselleri 3. Adım Kişinin kanaması durumunda temel ilk yardımı uygulayın.
    Kişinin kanaması durumunda temel ilk yardım uygulayın. Yaralı bir kişinin kanaması varsa, başını veya boynunu hareket ettirmeden mümkün olduğunca temel ilk yardım sağlayın. Yaralardaki kiri ve kalıntıları temiz (tercihen damıtılmış) suyla durulayın. Kanayan yaralara temiz (tercihen sterilize edilmiş) bir bez veya bandajla baskı uygulayın. Delinecek büyük nesneleri yaranın içinde bırakın çünkü bunları çıkarmak çok daha fazla kanamaya neden olabilir.
    • Kırık kemiklerin splintlenmesi yalnızca eğitimli profesyoneller tarafından veya tıbbi yardımın uzun süre sağlanamadığı durumlarda yapılmalıdır.
    • Şoka girmesini önlemek veya geciktirmek için yaralı kişiyi sıcak tutun (bir battaniye veya ceketle) ve susuz kalmasını sağlayın.
  4. Filigran wikiİlk Yardım Sırasında Yaralı Bir Kişinin Kaydı Nasıl Yapılır?
    Kayıt işlemi için kaç kişinin müsait olduğunu belirleyin. Yaralı kişinin hareket ettirilmesi veya boğulmasını önlemek için mutlaka yana doğru yuvarlanması gerektiğini belirlerseniz, çevrede yardım etmek isteyen kaç kişinin olduğunu belirleyin. Etrafta ne kadar çok insan varsa (beşe kadar), o kadar iyidir çünkü daha fazla el, yaralı kişiyi kütük yuvarlarken stabilize edebilir ve istenmeyen omurga hareketini önleyebilir. Kayıt tutan tek kişi sizseniz, sağlık görevlilerinin gelmesini beklemek yerine devam etmek için mükemmel bir nedeniniz olsa iyi olur.
    • Acil bir durumda yaralı bir kişiyi yuvarlamak için en az iki kişiye ihtiyaç vardır; biri boynu / başı stabilize etmek için, diğeri ise alt omurgayı / pelvisi stabilize etmek için.
    • Boyun / baş, kollar, bel / leğen kemiği ve bacakları stabilize etmek için çoğu durumda yuvarlanma yapmak için beş veya altı kişi ideal sayıdır.
  5. Filigran wikiİlk Yardım Sırasında Yaralı Bir Kişinin Kaydı Nasıl Yapılır?
    Yaralının üzerine gelin. Lider olarak kim ortaya çıkarsa, kendisini yaralı kişinin başına konumlandırmalı (zaten sırtüstü olduklarını varsayarak) ve kütük yuvarlamanın zamanlamasını koordine etmelidir. Baştaki kişi, başın yan tarafını kulakların üzerinden, alt çeneden ve kafatasının tabanından sıkıca kavrayarak boynu (servikal omurga) sabitler. Diğerleri kolları / torakal omurgayı, lomber omurgayı / pelvisi ve dizlerin etrafındaki bacakları tutmalı ve stabilize etmelidir.
    • Yaralı kişinin bilinci hala açıksa, onu sabit tutun ve sakin kalmasının sorun olmayacağını temin edin.
    • Etrafınızda havlu, battaniye veya ekstra kıyafetleriniz varsa bunları sarın ve destek sağlamak ve hareketi önlemek için boynun her iki yanına yerleştirin.
    • Deneyimsiz yardımcılara ne yapmak üzere olduğunuzu (log roll) ve bunu nasıl yapacağınızı açıklayın. Bu yaralanmamış gönüllü yardımcıların da biraz sakinleşmeye ihtiyaçları olabilir.
  6. Filigran wikiİlk Yardım Sırasında Yaralı Bir Kişinin Kaydı Nasıl Yapılır?
    Omurga tahtasını veya çarşafı / brandayı hazırlayın. Yaralı kişiyi hareket ettirmek için bir omurga tahtası veya çarşaf / branda üzerine yuvarlayacaksanız, yerden kaldırmayı planladığınız tarafın hemen yanına konumlandırarak hazırlayın. Kazazede yana yattığında omurga tahtasını veya çarşafı kurbanın altına itmek için fazladan bir kişiye ihtiyacınız olacağını unutmayın.
    • Yaralıyı stabilize eden bir yardımcı, kütük yuvarlama işlemi tamamlanmadan onu bırakamaz.
    • Yaralı kişinin yuvarlanması için en iyi tarafın hangisi olduğunu belirleyin. Bu, kişinin düştüğü yerin durumuna göre veya kırık bir kol veya omuz çıkığı gibi görünüp görünmediğine göre belirlenebilir.
    • Bir kişiyi ambulansa taşımak için omurga tahtası tasarlanmalıdır. Bir tane yapmanız gerekiyorsa, düz olduğundan ve en az birkaç yüz kilo taşıyabildiğinden emin olun; kalın kontrplak işe yarar.
  7. Filigran wikiİlk Yardım Sırasında Yaralı Bir Kişinin Kaydı Nasıl Yapılır?
    Günlük rulosunu koordine edin. Lider, herkes pozisyonunu aldıktan ve belirlenen vücut bölümünü stabilize ettikten sonra yuvarlanmanın zamanlamasını koordine etmelidir. Üçe kadar sayarak herkesin kişiyi yavaşça kararlaştırılan tarafa (sağa veya sola) yuvarlaması gerektiğini söyleyin. Sayımın sonunda kişiyi yerden tamamen kaldırmadan yavaşça yuvarlayın. Yanlarındayken durun ve midelerinin üzerine yuvarlanmalarına izin vermeyin, bu da omurganın torklanmasına ve uzamasına neden olabilir.
    • İdeal olarak kurbanın başı ve boynu, kütük yuvarlama sırasında omurgasının geri kalanı ve pelvisiyle birlikte düz bir çizgi ekseninde kalmalıdır.
    • Araştırmalar, bir kişinin kollarını kütük yuvarlarken (avuç içleri uyluklarına karşı) kollarını yanlarına sabitlemenin en iyisi olduğunu gösteriyor; bu, omurga hareketini azaltır.
  8. Filigran wikiİlk Yardım Sırasında Yaralı Bir Kişinin Kaydı Nasıl Yapılır?
    Omurga tahtasını/çarşafını altına yerleştirin ve kişiyi indirin. Yaralı kişi yanına geldiğinde, birisinin omurga tahtasını veya çarşafı doğrudan altına itmesini sağlayın. Kurbanın vücudu tahtayı tamamen kaplayacak ve mümkün olduğunca merkeze yakın olacak şekilde konumlandırın. Baş ve ayaklar en sonunda omurga tahtasına sabitlenmelidir (ideal olarak), bu nedenle vücudunuzun hiçbirini kenardan sarkık bırakmayın. Tahta veya çarşaf düzgün bir şekilde konumlandırıldıktan sonra, üzerinde anlaşmaya varılan sayıma yeniden başlayarak kişiyi dikkatlice onun üzerine yuvarlayın.
    • Yaralı kişinin üst kısmındaki kişi, acil sağlık personeli özel hareketsizleştirici boyun desteği/yakasıyla gelene kadar başını tutmaya ve servikal omurgayı desteklemeye devam etmelidir.
    • Yaralı artık bekleyen bir acil durum aracına (ambulans veya helikopter) veya tehlikeden uzaklaştırılabilir.
    • Yaralı bir kişiyi omurga tahtası üzerinde kaldırmak ve taşımak için en az iki güçlü kişiye ihtiyaç vardır, ancak dört kişi idealdir.
Bölüm 2

Rulonun Ne Zaman Kaydedileceğini Bilmek

1. Step 1 Place a spinal board underneath.
    Google görseller Adım 1 Altına bir omurga tahtası yerleştirin.
    Altına bir omurga tahtası yerleştirin. Kütük rulosu, bir kişiyi kısmen (genellikle sırtından yanlarına doğru) yuvarlamayı içerir, böylece altına uzun bir omurga tahtası sıkıştırılabilir. Omurga tahtası yaralı kişinin altına geldiğinde ve kişi sırt üstü yatırıldığında, sağlık görevlileri tarafından kaldırılıp bir ambulansa veya başka bir acil durum taşıma aracına taşınabilir. Bir kişiyi omurga tahtası üzerinde taşımak, omurgadaki hareketi en aza indirir ve omurilik yaralanması varsa daha fazla yaralanma riskini azaltır.
    • Kütük rulosu elbette omurganın bir miktar hareket etmesini gerektirir, ancak yalnızca birkaç kişi varsa, bir kişiyi omurga tahtasına aktarmanın en güvenli yolu budur.
    • Etrafınızda size yardım edebilecek en az beş kişi daha varsa, omurga tahtası üzerinde 6 kişilik bir kaldırma işlemi yapmak, omurga üzerindeki etkinin daha az olması nedeniyle kütüğün yuvarlanmasından biraz daha güvenli kabul edilir.
  2. Step 2 Use a sheet to transport.
    Google görselleri 2. Adım Taşımak için bir sayfa kullanın.
    Taşımak için bir sayfa kullanın. Yaralı/bilinci yerinde olmayan bir kişiyi yuvarlamanın bir başka nedeni de, aynı noktada kalmaları halinde, onları acil tehlikeden veya daha fazla yaralanma tehdidinden uzaklaştırmaktır. Acil sağlık personeli yoksa ve bir kişiyi tehlikeden uzaklaştırmanız gerekiyorsa, onu bir kenara yuvarlayın ve altına sağlam bir çarşaf, battaniye, muşamba vb. yerleştirin, ardından kaldırın ve yanınızda taşıyın. Yaralı kişi sırtüstü.
    • Taşımanıza yardımcı olacak en az bir kişiye ve tercihen üç kişiye daha ihtiyacınız olacak.
    • Yaralı bir kişiyi sağlık görevlileri gelmeden önce hareket ettirmenin nedenleri şunlardır: ateşe yakınlık, soğuğa maruz kalma, su baskını riski, çevredeki şiddet ve/veya hayvanlardan kaynaklanan potansiyel tehlike.
    • Yaralı bir kişiyle yalnızsanız ve onu kesinlikle hareket ettirmeniz gerekiyorsa, altına bir çarşaf / branda koyun ve onu güvenli bir yere doğru zemin boyunca sürükleyin - bu ideal değil, ancak muhtemelen en iyi yöntem.
  3. Step 3 Prevent choking on vomit or blood.
    Google görseller 3. Adım Kusmuk veya kanla boğulmayı önleyin.
    Kusmuk veya kanla boğulmayı önleyin. Yaralı/bilinci yerinde olmayan bir kişiyi yuvarlamanın bir diğer nedeni de onun kendi kanı veya kusmuğuyla boğulmasını önlemektir. Bir kaza ya da travma sırasında dilini ısıran ya da dişlerini kaybeden kişiler, özellikle de bilinçleri kapalıysa ve sırtüstü yatıyorlarsa, kanla boğulma riski taşırlar. Aynı şey kusma için de geçerlidir; şiddetli ağrı hissettiğinizde ve aniden kan dolaşımınıza bol miktarda adrenalin salındığında sık görülen bir durumdur.
    • Bir kişiyi yana doğru yuvarlamak, tüm sıvıların (kan, kusmuk, mukus, tükürük) trakeadan akciğerlere gitmek yerine ağzından güvenli bir şekilde akmasını sağlar.
    • Yan yatan bir kişinin dilini ısırması veya boğulması olasılığı, sırtüstü (sırtüstü) yatışına kıyasla daha azdır.

Video