Dekoratif Mum Nasıl Yapılır.

Dekoratif Mum Nasıl Yapılır

Dekoratif mumlar bir masaya harika bir katkıdır, harika bir süs oluşturur, bir mantoyu veya rafı süslemek için kullanılabilir, farklı tatilleri kutlamak için şenlikli hale getirilebilir ve arkadaşlar, aile ve duşlar için güzel hediyeler olabilir. Dekoratif mum yapmanın birçok yolu vardır ve yöntem, elde etmek istediğiniz etkiye bağlıdır. Dekoratif mum yapımına kendi mumlarınızı yaparak başlayabileceğiniz gibi mağazadan hazır mumlar satın alıp beğeninize göre dekore edebilirsiniz.

Adımlar

Bölüm 1

Kendi Mumunuzu Yapmak

1. Adım 1 Ağdanızı seçin.
    Google görseller Adım 1 Ağdanızı seçin.
    Balmumu seçin. Soya, parafin ve balmumu mum yapımında en popüler mumlardır. Parafin mumu geleneksel olarak mumlar için kullanılırdı, ancak bir petrol ürünü olarak evinizdeki hava için en iyisi olmayabilir. Soya mumunun bulunması kolaydır, kullanımı kolaydır ve temiz, bitkisel bazlı bir mumdur.
    • Balmumu mumları aslında havayı temizleyebilir, ancak mumu gerçekten yakabilmeniz için erime noktasını düşürmek için balmumunun başka bir yağla karıştırılması gerekir. Balmumu kullanmak için onu yarım buçuk oranında hurma yağıyla karıştırmayı düşünün.
    • Geri dönüştürülmüş bir mum projesi için, eski mumlardan kalan balmumunu saklayın ve balmumunu birleştirerek yeni mumlar oluşturmak için kullanın.
  2. Adım 2 Bir kalıp seçin.
    Google görseller 2. Adım Bir kalıp seçin.
    Bir kalıp seçin. Kalıp sıcak balmumunun ısısına dayanacak kadar dayanıklı olduğu sürece, mum yapmak için hemen hemen istediğiniz her kalıbı kullanabilirsiniz. Farklı kalıplar size farklı mum şekilleri verecektir, bu yüzden denemekten çekinmeyin.
    • El sanatları mağazaları ve mum tedarikçileri, bağımsız sütun mumları yapmak için özel mum kalıplarına sahip olacaktır, ancak temiz, boş meyve suyu kutuları, teneke kutular veya süt kartonlarını da kullanabilirsiniz.
    • Kavanozda mum yapmak için temiz cam kavanozlar, cam kavanozlar veya eski mum kavanozları kullanın.
    • Özel mumlar yapmak için kurabiye kalıplarını veya pişirme kalıplarını ya da adak mumları yapmak için muffin kalıplarını deneyin.
    • Kalıpta kalan mumlar için içi boş meyve (bozulmamış portakal kabuğu veya balkabağı tabanı gibi), özel kutular veya deniz kabukları kullanmayı düşünün.
  3. Adım 3 Kalan malzemelerinizi toplayın.
    Google görselleri 3. Adım Kalan malzemelerinizi toplayın.
    Kalan malzemelerinizi toplayın. Kendi mumunuzu yapmak için ayrıca kurşunsuz bir fitile, balmumunu eritmek için çift kazana, termometreye, renkli bir mum istiyorsanız mum boyasına, kokulu bir mum istiyorsanız kokuya ihtiyacınız olacaktır.
    • Kokular ve boyalar çoğu el işi veya mum tedarik mağazasından satın alınabilir. Mum boyaları sıvılar, bloklar veya cipsler halinde gelir ve kokular, parfüm veya esansiyel yağlar olabilir.
    UZMAN İPUCU Joy Cho

Joy Cho

Tasarımcı ve Stil Uzmanı, Oh Joy! Joy Cho, 2005 yılında kurulan ve merkezi Los Angeles, Kaliforniya'da bulunan yaşam tarzı markası ve tasarım stüdyosu Oh Joy!'un Kurucusu ve Yaratıcı Direktörüdür. Altı kitap yazdı ve dünya çapında yaratıcı işletmelere danışmanlık yaptı. Joy, AltSummit, Pinterest, Target ve Hallmark gibi konferanslarda ve şirketlerde iş, liderlik ve girişimcilik üzerine dersler verirken, evi ve stüdyosu House Beautiful, Parents ve Domino gibi dergilerde yer aldı. Aynı zamanda birçok kez Time'ın İnternetteki En Etkili 30 Kişisi arasında gösterildi ve 14 milyondan fazla takipçisiyle Pinterest'te en çok takip edilen hesaba sahip. Joy Cho Joy Cho
    Tasarımcı ve Stil Uzmanı, Ah Joy!

Satın aldığınız koku yağının mumlar için yapıldığından emin olun. Kokunun içeri girmesi için mum yapımı için tasarlanmış bir esansiyel yağ seçin. Mum yağlarını çoğu el sanatları mağazasında ve hatta Amazon'da bulabilirsiniz.

4. Adım 4 Balmumu kesin ve eritin.
    Google görseller 4. Adım Balmumu kesin ve eritin.
    Balmumu kesin ve eritin. Bazen balmumu parçacıklar halinde gelir, ancak bazen büyük bir blok halinde gelir. Balmumunuz bir blok halindeyse, onu bir inçlik küpler halinde kesin. Balmumu çift kazanınızın üst kabına yerleştirin. Alttaki kabı bir inç (2,5 cm) suyla doldurun. Üst tencereyi alt tencerenin içine yerleştirin ve çift kazanı orta ateşte birkaç dakikada bir karıştırarak ısıtın.
    • Balmumları, boyalar ve kokular hiçbir zaman tamamen yıkanmayabileceğinden, bu proje için yemek için de kullanılmayacak eski bir kap veya özel olarak tasarlanmış bir mum kabı kullanmayı düşünün. Ucuz kapları garaj satışlarında veya ikinci el mağazalarında bulabilir veya farklı bir sapı ve dökme ağzı olan özel bir mum yapma kabına para harcayabilirsiniz.
    • DIY çift kazan için metal bir tencerenin üzerine büyük, ısıya dayanıklı bir cam kase yerleştirin. Tencereyi suyla, cam kaseyi ise balmumuyla doldurun.
    • İki bardak (227,5 g) balmumu sekiz onsluk bir mum verir, dört bardak (455 g) balmumu 16 onsluk bir mum verir ve altı bardak balmumu (682,5 g) 24 onsluk bir mum verir.
  5. Adım 5 Fitili hazırlayın.
    Google görseller 5. Adım Fitili hazırlayın.
    Fitili hazırlayın. Balmumunun erimesinin bitmesini beklerken fitili balmumu ile sertleştirerek hazırlayabilirsiniz, bu da mumu dökerken manevra yapmanızı kolaylaştıracaktır.
    • Kolayca erişebileceğiniz kadar mum eridiğinde, fitili tabanından tutun, kaplamak için erimiş balmumuna batırın ve dışarı çekin. Fitili düzeltin ve kurumasını bekleyin.
    • Kuruduktan sonra fitili alın ve tabanını kaplamak için balmumuna batırın. Fitilin tabanını mum kalıbınızın alt orta kısmına bastırın (gerekirse bir kaşık veya çubuk kullanın) ve mumun kurumasını ve fitili yerine yapıştırmasını sağlamak için birkaç saniye orada tutun.
    • Mum kalıbınızın kenarına bir kalem yerleştirin ve mumu dökerken fitilin düz ve yerinde kalması için fazla fitili etrafına sarın.
  6. Adım 6 Balmumunu boyayın ve kokulandırın.
    Google görseller 6. Adım Balmumunu boyayın ve kokulandırın.
    Balmumu boyayın ve kokulandırın. Balmumunuz tamamen eridiğinde ocaktan alın ve boyanızı ekleyin. Boya parçaları veya blok kullanıyorsanız eklemeden önce bunları daha küçük parçalara ayırın. Çok renkli bir mum yapmak için mumu farklı kaplara ayırın ve ardından ayrı ayrı boya renklerini ekleyin. Boyanın balmumu boyunca eşit şekilde dağılması için iyice karıştırın.
    • Balmumu sıcaklığını takip etmek için bir termometre kullanın ve sıcaklık 185 F'ye (85 C) ulaştığında kokuyu ekleyin.
    • Sekiz onsluk bir mum için 15 damla, 16 onsluk bir mum için 30 damla ve 24 onsluk bir mum için 45 damla koku ekleyin.
  7. Adım 7 Balmumu kalıba veya kavanoza dökün.
    Google görseller 7. Adım Balmumu kalıba veya kavanoza dökün.
    Balmumu kalıba veya kavanoza dökün. Kalıbı balmumuyla doldurun, ancak mumun üst kısmı ile kalıbın üst kısmı arasında çeyrek inç (63 mm) boşluk bırakın. Çok renkli bir mum yapmak için ilk renginizi dökün ve kuruması için yaklaşık bir saat bekleyin (bu süre zarfında diğer mum renklerinizi sıcak tutmanız gerekebilir). Balmumu sertleşmeye başladıktan sonra bir sonraki balmumu renginizi ekleyin. Balmumunun tamamını dökene kadar işlemi tekrarlayın.
    • Balmumunun tamamını döktükten sonra, mumun çekmesini ve çatlamasını önlemek için mumu bir havluya sarın.
  8. Adım 8 Mumu bitirin.
    Google görseller 8. Adım Mumu bitirin.
    Mumu bitir. Mumun 24 saat kurumasını bekleyin, ardından kalemi çıkarın ve fitili 1,3 cm'ye (1,3 cm) kadar kesin. Çıkarılması gereken bir kalıpta mum yaptıysanız, mumu kalıptan çıkarmadan önce mumu 15 dakika buzdolabına koyun.
Bölüm 2

Mumunuzu Süslemek

1. Adım 1 Balmumu kesiklerini kullanın.
    Google görseller Adım 1 Balmumu kesiklerini kullanın.
    Balmumu kesiklerini kullanın. Bir sütunun veya bağımsız bir mumun yüzeyini süslemek için delinebilen veya şekillerde kesilebilen bir el sanatları mağazasından ince balmumu tabakaları satın alabilirsiniz. İstediğiniz renklerde balmumu tabakalarını kullanarak, balmumu tabakasını şekiller halinde kesmek için el sanatları zımbası, kurabiye kesici veya keskin bir bıçak kullanın. Şekilleri muma yapıştırmak için:
    • Balmumu kesimini yumuşatmak için bir ısı tabancası veya fön makinesi kullanın, ardından şekli eklemek istediğiniz noktada mumu ısıtın. Şekli mumun dışına bastırın ve mumun kurumasını sağlamak için bir dakika orada tutun.
  2. Adım 2 Bir mumu kağıt transferiyle süsleyin.
    Google görseller 2. Adım Bir mumu kağıt transferi ile süsleyin.
    Bir mumu kağıt transferiyle süsleyin. Bu yöntem, kalıpta olmayan hafif bir mum üzerinde en iyi şekilde çalışacaktır çünkü bir deseni, görüntüyü veya dekorasyonu doğrudan muma aktarmak için kağıt mendil kullanacaksınız. Mumu süslemek istediğiniz resmi veya deseni seçin ve ardından:
    • Bir parça beyaz kağıt mendili normal bir yazıcı kağıdına yavaşça bantlayın ve deseni kağıt mendil üzerine yazdırın.
    • Baskılı kağıt mendili mumun etrafına sarın ve kağıdı istediğiniz boyuta göre kesin. Veya bir görsel kullanıyorsanız görselin şeklini kesin.
    • Kağıt mendili mumun etrafına yapıştırmak için toksik olmayan bir yapıştırıcı kullanın.
    • Mumu yağlı kağıda sarın ve bir ısı tabancası veya fön makinesinden ısı uygulayın. Balmumu ısındıkça kağıt mendili doyuracak ve emecek, yalnızca kağıt üzerindeki görüntü veya deseni görünür bırakacaktır. Balmumu kağıdını çıkarın ve mumun kurumasını bekleyin.
    • Bu dekoratif yöntemi kavanoz mumunda kullanmak için, deseninizi kağıt mendil üzerine (herhangi bir renkte) yazdırın ve ardından kağıt mendili kavanozun dışına yapıştırmak için sıvı zanaat yapıştırıcısı uygulamak için bir boya fırçası kullanın.
  3. Adım 3 Mumları boyayın.
    Google görseller 3. Adım Mumları boyayın.
    Mumları boya. Bir kavanoz mumunu boyamak için veya doğrudan mumun üzerine opak boya kalemleri ve parıltılı kalemler kullanabilirsiniz. Şekiller, tasarımlar, görüntüler veya arzu ettiğiniz herhangi bir şeyle denemeler yapabilirsiniz. Ana tasarım için boya kalemini kullanın ve ardından parlak kalemle ilgi çekici noktaları ekleyin.
    • Festival fikirleri için, Noel için bir ağaç veya süs eşyaları, sonbahar veya Şükran Günü için yapraklar, Sevgililer Günü için kalpler, bahar için çiçekler ve kış için kar taneleri boyamayı düşünün.
  4. Adım 4 Buzlu bir efekt yaratın.
    Google görselleri 4. Adım Buzlu bir efekt oluşturun.
    Buzlu bir etki yaratın. Bir bardak (240 g) Epsom tuzu alın ve istediğiniz renkte gıda boyasını karıştırın (veya beyaz bırakın). 10 damlayla başlayın ve istediğiniz yoğunluğa ulaşana kadar daha fazlasını ekleyin. Bunları bir tabağa dizin. Daha sonra, bir boya fırçasını toksik olmayan bir sıvı el işi yapıştırıcısına batırın ve yapıştırıcıyı kullanarak kavanoz veya muma tasarımlar veya desenler (veya her şeyi) boyayın. Tutkal hâlâ ıslakken mumu veya kavanozu Epsom tuzları yığınının içinde yuvarlayın.
  5. Adım 5 Bir mumu veya kavanozu kurutulmuş meyve ve çiçeklerle süsleyin.
    Google görseller 5. Adım Bir mumu veya kavanozu kurutulmuş meyve ve çiçeklerle süsleyin.
    Bir mumu veya kavanozu kurutulmuş meyve ve çiçeklerle süsleyin. Rustik ve dünyevi bir mum oluşturmak için ince dilimlenmiş kurutulmuş meyve ve çiçekler bir mum veya kavanozun üzerine yapıştırılabilir. Çiçekleri veya meyveleri mum veya kavanozun üzerine yapıştırmak için toksik olmayan bir el işi yapıştırıcısı kullanın. Çiçekleri dilediğiniz gibi düzenleyin.
    • Çiçekleri doğrudan muma yapıştırıyorsanız, çiçekler takıldıktan sonra mumu son bir kez sıcak, berrak balmumuna batırmayı düşünün. Bu onları mühürlemeye ve yerinde tutmaya yardımcı olacaktır.

Video