Yağlı Deri Kanvas Nasıl Yapılır.

Yağlı Deri Kanvas Nasıl Yapılır

Yağlı deri kanvas, su geçirmez bir kumaş türüdür. Bazen bunun yerine "muşamba" olarak etiketlenmiş olarak bulabilirsiniz. Modern muşambalar pamuk ve vinilden yapılırken, geleneksel muşambalar sıkı dokunmuş pamuklu kumaştan ve kaynatılmış keten tohumu yağı ve mineral ispirto çözeltisinden yapılır. İşlem korkutucu gibi görünse de aslında oldukça basittir. Basit bir muşamba kanvasının nasıl yapıldığını öğrendikten sonra, onu muşambalardan masa örtülerine ve piknik minderlerine kadar her türlü eşyaya dikebilirsiniz!

Adımlar

Bölüm 1

Kumaşın Hazırlanması

1. Adım 1 Kumaşınızı ihtiyacınız olan boyuta ve şekillere göre kesin.
    Google görseller 1. Adım Kumaşınızı ihtiyacınız olan boyuta ve şekillere göre kesin.
    Kumaşınızı ihtiyacınız olan boyuta ve şekillere göre kesin. Böylece kullanmayacağınız kumaşlara keten tohumu yağı israf etmiş olmazsınız. Kanvas kumaş bunun için en iyisi olacaktır ancak ördek kumaşı, ağır pamuklu veya keten de kullanılabilir.
  2. Adım 2 Kumaşı yıkayın, kurutun ve ütüleyin.
    Google görseller 2. Adım Kumaşı yıkayın, kurutun ve ütüleyin.
    Kumaşı yıkayın, kurulayın ve ütüleyin. Kumaşı normalde yaptığınız gibi, ancak soğuk suyla yıkayın. Yüksek ısı ayarında kurutun, ardından pürüzsüz bir şekilde ütüleyin.
  3. Adım 3 İstediğiniz desenleri kumaşa ekleyin.
    Google görseller 3. Adım İstediğiniz tasarımları kumaşa ekleyin.
    İstediğiniz desenleri kumaşa ekleyin. Kumaşınızı boyamak veya üzerine desen boyamak istiyorsanız şimdi tam zamanı. Kumaşa işlem yaptıktan sonra desen ekleyemezsiniz. Kumaşı boyamayı tercih ederseniz keten tohumu yağı da tasarımlarınızın mükemmel şekilde yerleşmesine yardımcı olacaktır. İşte başlamanıza yardımcı olacak bazı fikirler:
    • Kumaş boyasını kullanarak kumaşınızı boyayın veya bağlayın
    • Üzerine kumaş boyası ile desenler çizin, şablonlayın veya damgalayın
    • Doğal bir etki için kumaşınızı boş bırakın.
  4. Adım 4 Kumaşın tamamen kurumasını bekleyin.
    Google görseller 4. Adım Kumaşın tamamen kurumasını bekleyin.
    Kumaşın tamamen kurumasını bekleyin. Kumaşınızı boş bırakmayı, boyamayı veya boyamayı seçseniz de, devam etmeden önce tamamen kuru olması gerekir. Bunun ne kadar süreceği kullandığınız boya türüne bağlıdır. Ancak kumaşı sıcak güneşte kurumaya bırakarak işleri biraz hızlandırabilirsiniz.
  5. Adım 5 Kumaşınızı dışarıya veya iyi havalandırılan bir alana yerleştirin.
    Google görseller 5. Adım Kumaşınızı dışarıya veya iyi havalandırılan bir alana yerleştirin.
    Kumaşınızı dışarıya veya iyi havalandırılan bir alana yerleştirin. Büyük kumaş parçalarını bir çerçevenin üzerine gerin veya dışarıdaki bir çamaşır ipine asın. Kırışıklıkları düzelttiğinizden emin olarak, daha küçük kumaş parçalarını damla kıyafetlerin üzerine yerleştirin.
    • Dışarıda veya en azından iyi havalandırılan bir alanda çalışmanız hayati önem taşımaktadır. Keten tohumu yağı baş ağrısına neden olabilecek dumanlar çıkarır.
Bölüm 2

Keten Tohumu Yağını Karıştırma ve Uygulama

1. Adım 1 Kendinizi ve çalışma yüzeyinizi koruyun.
    Google görselleri 1. Adım Kendinizi ve çalışma yüzeyinizi koruyun.
    Kendinizi ve çalışma yüzeyinizi koruyun. Bir solunum cihazı ve bir çift lastik veya plastik eldiven takın. Çalışma yüzeyinizin üzerine çöp torbası veya ucuz plastik masa örtüsü gibi koruyucu bir örtü serin.
  2. Adım 2 Eşit miktarda mineral alkolü ve kaynamış keten tohumu yağını bir kovada karıştırın.
    Google görseller 2. Adım Eşit miktarda mineral alkolü ve kaynamış keten tohumu yağını bir kovada karıştırın.
    Eşit miktarda maden alkolünü ve haşlanmış keten tohumu yağını bir kovada karıştırın. Ne kadar kullanacağınız, ne kadar kumaş kullanacağınıza bağlıdır. Ancak her iki sıvıdan da eşit miktarda kullandığınızdan emin olun. Örneğin: 1 su bardağı (240 mililitre) mineral ispirto ve 1 su bardağı (240 mililitre) kaynatılmış keten tohumu yağı.
    • Büyük, büyük bir çarşaf boyuyorsanız her sıvıdan 3 bardak (700 mililitre) kullanmayı planlayın.
  3. Adım 3 Kumaşı keten tohumu yağı solüsyonunuzla boyayın.
    Google görseller 3. Adım Kumaşı keten tohumu yağı solüsyonunuzla boyayın.
    Kumaşı keten tohumu yağı solüsyonunuzla boyayın. Çözeltiyi kumaşa uygulamak için geniş, düz bir fırça kullanın. Uzun, eşit ve üst üste binen vuruşlar kullanarak kumaşın bir tarafından diğer tarafına doğru ilerleyin.
  4. Adım 4 Daha büyük kumaş parçalarını daldırmayı düşünün.
    Google görseller 4. Adım Daha büyük kumaş parçalarını daldırmayı düşünün.
    Daha büyük kumaş parçalarını daldırmayı düşünün. Kumaşınızı gevşek bıraktıysanız ve asmadıysanız kumaşı kovaya batırabilirsiniz. Eşit şekilde kaplandığından emin olmak için bir çubukla karıştırın, ardından çıkarın ve fazla yağı sıkın.
  5. Adım 5 Havuzları veya döküntüleri bir bezle silin.
    Google görselleri 5. Adım Havuzları veya döküntüleri bir bezle silin.
    Havuzları veya dökülmeleri bir bezle silin. Buna hem kumaşın kendisi hem de çalışma yüzeyiniz dahildir. Keten tohumu yağı, nasıl temizlerseniz temizleyin, arkasında leke ve kalıntı bırakacaktır. Ancak etrafta su birikintileri oluşmasını istemezsiniz. Ancak dökülenleri silmek için kullandığınız bezleri atmayın.
Bölüm 3

Kumaşın Kurutulması ve Kürlenmesi

1. Adım 1 Kumaşı ve paçavraları kurutmak için iyi havalandırılan bir yer bulun.
    Google görseller 1. Adım Kumaşı ve paçavraları kurutmak için iyi havalandırılan bir yer bulun.
    Kumaşı ve paçavraları kurutmak için iyi havalandırılan bir yer bulun. Keten tohumu yağı kurudukça ısı verir. Ateşleyecek kıvılcım olmasa bile yanabilir. Kumaşı ve paçavraları kurutmak için en iyi yer dışarısıdır; Bununla birlikte, kurulumun üzerinde bir çeşit çatı veya tente olduğundan emin olun.
  2. Adım 2 Kumaşı ve paçavraları kuruması için asın.
    Google görseller 2. Adım Kumaşı ve paçavraları kuruması için asın.
    Kumaşı ve paçavraları kuruması için asın. Kumaşı ve paçavraları bir çamaşır ipi veya rafın üzerine asın. Bu, kürleme işlemi tarafından üretilen ısının dağıtılmasına ve yanma olasılığının azaltılmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca kumaşın etrafında hava akışına izin verecek ve daha hızlı kurumasına yardımcı olacaktır.
  3. Adım 3 Kuruyana ve artık yapışkanlık hissi kalmayana kadar kumaşı orada bırakın.
    Google görseller 3. Adım Kuruyana ve artık yapışkanlık hissi kalmayana kadar kumaşı orada bırakın.
    Kumaşı kuruyana ve artık yapışkanlık hissi kalmayana kadar orada bırakın. Bu, bölgenizdeki nem seviyesine bağlı olarak üç günden bir haftaya kadar sürebilir. Ne kadar nemli olursa kumaşın kuruması o kadar uzun sürer. Muşamba artık yapışkan veya yapışkan hissetmediğinde kurudur.
    • Paçavralar kuruduktan sonra onları atabilirsiniz. Ancak bunları daha erken atmayın, çünkü bu bir yangın tehlikesidir.
  4. Adım 4 İsterseniz ikinci bir kat uygulayın.
    Google görseller 4. Adım İsterseniz ikinci bir kat uygulayın.
    İstenirse ikinci bir kat uygulayın. Bunu yapmak zorunda değilsiniz ama kumaşın daha da fazla su geçirmez olmasına yardımcı olacaktır. Eğer keten tohumu yağı solüsyonundan arta kaldıysa, onu bir cam kavanoza veya boş bir boya kutusuna dökün ve başka bir proje için saklayın.
    • Üzerine keten yağı sürdüyseniz bu fırsatı arkasını boyamak için kullanabilirsiniz.
    • Bu şansı boş alanları doldurmak için kullanın.
  5. Adım 5 İsterseniz kumaşı havalandırın.
    Google görseller 5. Adım İstenirse kumaşı havalandırın.
    İstenirse kumaşı havalandırın. Keten tohumu yağı kuruyup sertleştikten sonra bile hafif bir kokuya sahip olacaktır. Bu sizi rahatsız ediyorsa kumaşı birkaç gün dışarıda bırakın. Bu, kokunun dağılmasını sağlayacaktır.

Uyarılar

• Keten tohumu yağı kurudukça ısı üretir ve bu da yangın tehlikesi yaratır. Dökülenleri silmek için kullanılan bezlerin atılmadan önce tamamen kurumasını bekleyin. Teşekkürler Faydalı 3 Faydalı Değil 0
  • Yağlı kanvas, özellikle hava sıcak ve nemliyse yapışkanlaşabilir. Teşekkürler Faydalı 2 Faydalı Değil 0

İhtiyacınız Olan Şeyler

• Kanvas kumaş
  • Haşlanmış keten tohumu yağı
  • Mineral alkollü içkiler
  • Boya fırçası
  • Cam kavanoz veya metal kutu
  • Solunum cihazı
  • Kauçuk veya lateks eldivenler
  • Çamaşır ipi veya tahta sedye
  • Boya veya kumaş boyası