Yağlı Ciltler İçin Temizleyici Nasıl Yapılır?.

Yağlı Ciltler İçin Temizleyici Nasıl Yapılır?

Piyasada yağlı cilt gibi belirli cilt sorunlarının giderilmesine yardımcı olan çeşitli temizlik ürünleri bulunmaktadır. Bu ürünlerden bazıları, yardımcı olmak yerine cilt sorunlarını daha da kötüleştirebilecek sert bileşenler içerir. Kendi temizleyicinizi yapmak, malzemeleri kontrol etmenize ve cilt tipinize uygun bir temizleyici oluşturmanıza olanak tanır. Yüzünüzü neyle yıkayacağınızı bilmek, yağlı cildinizi kontrol etmenize yardımcı olabilir. Doğal içerikler cildinizin kendi yağlarını dengelemesini sağlar.

Adımlar

Yöntem 1

Ev Malzemelerinin Birleştirilmesi

1. Adım 1 Hint yağını zeytinyağıyla birleştirin.
    Google görseller 1. Adım Hint yağını zeytinyağıyla birleştirin.
    Hint yağını zeytinyağıyla birleştirin. Baz olarak 1 ölçü hint yağı ve 2 ölçü zeytinyağı kullanın, ancak bu oranı kendi cildinizin ihtiyaçlarına göre değiştirebilirsiniz. Hint yağı cildinizi temizleme işlevi görür ve zeytinyağı onarıcı bir taşıyıcı yağ görevi görür. Ayrıca hintyağı yerine fındık yağını, taşıyıcı yağ yerine ayçiçeği veya başka bir hafif yağı (kanola gibi) kullanabilirsiniz.
    • Yağ temizleyicilerini cildinize uygulamak için avucunuza az miktarda dökün. Ellerinizi birbirine sürtün, ardından ellerinizle yumuşak, dairesel hareketlerle cildinize uygulayın. Yağ emilene kadar 1-2 dakika masaj yapın. Derinlemesine bir temizlik için yağı 10 dakika kadar cildinizde bırakın.
    • Alanın üzerine buharı tüten ıslak bir bez örterek devam edin. El bezini yaklaşık bir dakika veya soğuyana kadar cildinizde bırakın.
  2. Adım 2 Bal, kastilya sabunu ve yağdan oluşan bir karışım hazırlayın.
    Google görseller 2. Adım Bal, kastil sabunu ve yağdan oluşan bir karışım hazırlayın.
    Bal, kastil sabunu ve yağın bir karışımını yapın. 1/3 bardak bal ve 1/3 bardak sıvı kastilya sabununu bir sıvı sabunlukta birleştirin. 3 yemek kaşığı damıtılmış sıcak su ve 2 yemek kaşığı badem yağı ekleyin. Kapağı kapatın ve tüm malzemelerin birleşmesi için şişeyi iyice şekillendirin. Bu karışım 6 aya kadar faydalı olacaktır ancak tıkanmayı önlemek için her gün sallamaya devam etmeniz gerekecektir.
    • Badem yağı yerine avokado veya başka bir besleyici yağ da kullanabilirsiniz.
    • Uygulamak için dağıtıcıya bastırın ve avucunuzu sıvı sabunla doldurun. Ellerinizi birbirine sürterek bir köpük oluşturun. Daha sonra sabunu cildinize nazikçe sürün. Yağlı cilt tamamen sabunla kaplanıncaya kadar gerektiği kadar tekrarlayın, ardından ılık suyla durulayın. Yumuşak bir havluyu cildinize bastırarak kurulayın.
  3. Adım 3 Yüzünüzü sirkeyle temizleyin.
    Google görseller 3. Adım Yüzünüzü sirkeyle temizleyin.
    Yüzünüzü sirkeyle temizleyin. 1/4 bardak elma sirkesini 1 bardak damıtılmış suyla seyreltin. En sevdiğiniz esansiyel yağı sıvıya ekleyin ve iyice karıştırın. Buharlaşmayı önlemek için sıkıca kapatın. Bu karışımı cam kavanozda 3 aya kadar saklayabilirsiniz.
    • Bu temizleyiciye eklenecek iyi esansiyel yağlar limon, lavanta veya sardunya olabilir.
    • Yüzünüzü temizlemek için bir pamuk topunu solüsyonla nemlendirin ve yüzünüzün yağlı kısımlarını silin. Durulamayın.
  4. Adım 4 Bir fincan papatya çayı demleyin.
    Google görseller 4. Adım Bir fincan papatya çayı demleyin.
    Bir fincan papatya çayı demleyin. Çayın 1/4'ünü bir cam kavanoza dökün ve 1/4 bardak sıvı kastilya sabunu ekleyin. 3/4 yemek kaşığı üzüm çekirdeği, tatlı badem veya zeytinyağını ve ardından 8 damla esans yağını karıştırın. Birkaç damla E Vitamini yağı ekleyerek işlemi tamamlayın.
    • Yağlı ciltler için kullanılabilecek en iyi esansiyel yağlar çay ağacı, bergamot, sardunya veya limon otudur.
    • Özellikle papatya esansiyel yağı kullanıyorsanız, papatya çayı yerine gül suyu veya damıtılmış su kullanabilirsiniz.
    • Bu karışım, vücudun her yerinde iyi bir yıkama sağlar. Seyreltmek için 1/2 bardak su veya daha fazlasını ekleyin.
    • Bu karışımı lavabonuzun veya küvetinizin yakınındaki plastik bir şişede saklayın.
  5. Adım 5 Ham balı taze limon suyuyla karıştırın.
    Google görseller 5. Adım Ham balı taze limon suyuyla karıştırın.
    Ham balı taze limon suyuyla karıştırın. Bir limonu ikiye bölün, ardından limonun 1 yarısını küçük bir cam kavanozun üzerine sıkın. Limon suyuna 1 yemek kaşığı ham bal ekleyin ve iyice karıştırın. Daha sıvı hale getirmek için bir çorba kaşığı ılık su ekleyin. İyi bir kıvama geldiğinde yüzünüzü karışımla kaplayın ve 1-2 dakika bekletin.
    • Yüzünüzü ılık suyla durulayın, ardından yumuşak bir bezle kurulayın.
    • Bu karışımın saklanması değil, taze kullanılması amaçlanmıştır.
  6. Adım 6 Yumurta beyazlarından bir yüz maskesi yapın.
    Google görseller 6. Adım Yumurta akından bir yüz maskesi yapın.
    Yumurta aklarından yüz maskesi yapın. 1 çay kaşığı ham balı 1 yumurtanın beyazıyla karıştırın ve iyice karıştırın. Yaklaşık 1 çorba kaşığı sade beyaz un veya bir macun oluşturmaya yetecek kadar ekleyin. Karışımı yüzünüze uygulayın ve kurumasını bekleyin. Yaklaşık 10 dakika sonra ılık suyla durulayın.
    • Bu karışımı gözünüze sokmamaya dikkat edin.
    • Yumurta aklarının cildinizi sıkılaştırdığı ve fazla yağı emdiği söylenir.
  7. Adım 7 Yüz maskesi için limon suyunu taze elmayla birleştirin.
    Google görseller 7. Adım Yüz maskesi için limon suyunu taze elmayla birleştirin.
    Yüz maskesi için limon suyunu taze elmayla birleştirin. Bir elmayı soyun, çekirdeklerini çıkarın ve orta büyüklükte parçalar halinde doğrayın. Elma parçalarını ve 1/4 bardak suyu küçük bir tencereye koyun ve elma yumuşayana kadar ısıtın. Bir çay kaşığı limon suyu ekleyin ve malzemeleri iyice karışıncaya kadar bir çatalla ezin. Karışıma bir çay kaşığı kurutulmuş adaçayı, lavanta veya nane ekleyerek bitirin.
    • Bu karışımı yüzünüze sürün ve 5 dakika kadar orada kalmasına izin verin.
    • Ilık suyla durulayın.
    • Bu karışım iyi saklanmayacaktır. Yüzünüze mümkün olduğu kadar uygulayın, ardından fazlasını atın.
Yöntem 2

Gündelik Yiyecekleri Kullanmak

1. Adım 1 Narenciyeyi cildinize sürün.
    Google görseller Adım 1 Narenciyeyi cildinize sürün.
    Narenciyeyi cildinize sürün. Limon, portakal veya greyfurt gibi bir turunçgil meyvesini keserek açın ve posayı yağlı cildinize sürün. Meyve suyu doğal bir büzücü ve cilt temizleyici olarak işlev görür. Meyveyi kabuklara yakın kullanmak da işe yarar.
    • Çatlamış cilde narenciye kullanmaktan kaçının ve meyve suyunun gözlerinize kaçmamasına dikkat edin.
    • Narenciye güneşe karşı duyarlılığın artmasına neden olabilir, bu nedenle uygulamayı takip eden birkaç saat boyunca doğrudan güneş ışığından kaçınmak isteyebilirsiniz.
  2. Adım 2 Meyveleri ezerek posa haline getirin.
    Google görseller 2. Adım Meyveleri ezip püre haline getirin.
    Bir hamur oluşturmak için meyveleri ezin. Çilek, yaban mersini, kızılcık veya üzüm, yağlı ciltler için iyi bir yüz toniğidir. Bunları bir el blenderi kullanarak karıştırabilir veya bir çatalla iyice ezebilirsiniz. Parmaklarınızla posayı cildinize sürmeniz yeterlidir. Meyvedeki antioksidanlar, vitaminler ve asitler yağlı cildinize birçok fayda sağlar.
    • Bu, yaşlanan meyvelerden kurtulmanın harika bir yoludur, ancak küflü olmadığından emin olun.
    • Üzüm yaşlanan ciltler için mükemmeldir.
  3. Adım 3 Cildinize bir dilim meyve sürün.
    Google görseller 3. Adım Cildinize bir dilim meyve sürün.
    Bir dilim meyveyi cildinize sürün. Hemen hemen her meyvenin cilt temizleyici olarak faydaları vardır, ancak en iyilerinden bazıları elma, kivi, muz, papaya, domates ve armuttur. Tropikal iklimlerdeki kadınlar genellikle doğal bir temizleyici olarak taze mangoyu ciltlerine uygularlar. Mutfakta aktifseniz yağlı cildiniz için bir veya iki dilim ayırın.
    • Cildinizde yapışkanlık kalmadığı sürece meyveyle ovuşturduktan sonra durulamaya gerek yoktur.
    • En iyi sonucu almak için yüzünüze meyve sürmeden önce makyajınızı çıkarın.
  4. Adım 4 Patatesi sivilceli ve yağlı cilt bölgelerine uygulayın.
    Google görseller 4. Adım Patatesi sivilceli ve yağlı cilt bölgelerine uygulayın.
    Patatesi sivilceli ve yağlı cilt bölgelerine uygulayın. Çiğ patatesi dilimleyip doğrudan etkilenen bölgeye koyabilirsiniz veya patatesi rendeleyip cildinize yayabilirsiniz. Her iki durumda da patatesin cildinizde yaklaşık 15 dakika beklemesine izin verin. Ardından cildinizi ılık suyla durulayarak uygulayın.
    • Patates, kurumaya veya ağırlaşmaya neden olmadan fazla cilt yağını emecektir.
    • Patates ayrıca sivilcenin neden olduğu yara izlerini en aza indirmeye yardımcı olabilir.
  5. Adım 5 Domates suyunu salatalık özüyle birleştirin.
    Google görseller 5. Adım Domates suyunu salatalık özüyle birleştirin.
    Domates suyunu salatalık özüyle birleştirin. Domatesin doğal burukluğu, onu yağlı ciltler için popüler bir tedavi haline getirir. 2-3 çay kaşığı taze domates suyunu birkaç damla salatalık özüyle birleştirin ve iyice karıştırın. Karışım tamamen bitene kadar parmaklarınızla veya pamuk yardımıyla cildinize uygulayın.
    • Gözeneklerin tıkanmasını önlemek için bu tedaviyi günaşırı kullanın.
    • Yüzde kullanılıyorsa T Bölgesine özellikle dikkat edin: alın, burun ve çene. Bunlar yüzün yağlı olma ihtimali en yüksek olan bölgelerdir.
  6. Adım 6 Bir macun oluşturmak için yulaf ezmesini öğütün.
    Google görseller 6. Adım Bir macun oluşturmak için yulaf ezmesini öğütün.
    Bir macun oluşturmak için yulaf ezmesini öğütün. Mutfak robotunuzu kullanarak, yulaf un benzeri bir madde haline gelene kadar birkaç kez çalıştırın. Öğütülmüş yulafları kaynar suya ekleyin ve sık sık karıştırarak 5 dakika pişmeye bırakın. Yulafın cildinize uygulamadan önce oda sıcaklığına soğumasını bekleyin. Soğutulmuş yulaf ezmesini cildinize masaj yaparak uygulayın ve yaklaşık 10 dakika kadar bekletin, ardından ılık suyla durulayın.
    • Yulaf derin gözenek temizliği sağlar ve faydalı proteinler içerir.
    • Bu tedavi özellikle sivilce lekeleri için etkilidir.

Uyarılar

• Cildinizi havluyla kabaca ovalamayın, aksi takdirde bu durum cildin daha da kötüleşmesine neden olabilir. Teşekkürler Faydalı 13 Faydalı Değil 5