Bir Çift Geta Nasıl Yapılır (Ahşap Sandalet).

Bir Çift Geta Nasıl Yapılır (Ahşap Sandalet)

Temel İnşaat: Ahşap işleme projeleri dünyasında geta alabileceğiniz kadar basittir. Onlar sadece üç tahta parçası. Japon yapımı getalar tek parça tahtadan kesilir. Sadelik uğruna orijinallikten ödün vermekten çekinmiyorsanız, burada gösterilen üç parçalı projeye sadık kalın. Daha cesur zanaatkarlar için geleneksel tek parça sandaleti yapmanın daha gelişmiş bir yolu da sunuluyor.

Adımlar

1. Adım 1 Eğer konuyu temel bilgilere indirgerseniz, ihtiyacınız olan tek şey bir testere ve matkaptır, ancak işi doğru yapmak için gerçekten ihtiyacınız olan şeyler:
    Google görselleri 1. Adım Eğer konuyu temel bilgilere indirgerseniz, ihtiyacınız olan tek şey bir testere ve matkaptır, ancak işi doğru yapmak için gerçekten ihtiyacınız olan şeyler:
    Eğer işi mutlak temellere indirgerseniz, ihtiyacınız olan tek şey bir testere ve matkaptır, ancak işi doğru yapmak için gerçekten ihtiyacınız olan şeyler:
    • Oldukça ince çapraz kesim bıçağı olan el testeresi. Arka testerenin zıvana testeresi bunun için mükemmeldir. Büyük parçaları kesmek için bu testereyi kullanın.
    • Başa çıkma testeresi veya elektrikli testere veya kılıç testeresi. Tabanın köşelerini yuvarlamak için bunlardan birini kullanın veya paranız kısıtlıysa ve sabırlıysanız bir tahta törpüsü (bir tür eğe) veya zımpara kağıdı kullanın. Eğer testereyle kesme konusunda çok yetenekli değilseniz, törpüyü de almak isteyebilirsiniz. Bu kaba başa çıkma testeresi kenarlarını temizlemek için harikadır.
    • El veya elektrikli matkap. Eğer bir tane satın alırsanız, 3/8" mandrenli bir elektrikli alın. Muhtemelen iyi bir el matkabından daha ucuzdur ve daha fazla kullanıma sahiptir. Elle rotayı tercih ederseniz, doğru tipte bir uç aldığınızdan emin olun. yumurta çırpıcı tarzı matkap, ardından 1/4" saplı bir 1/4" matkap veya 3/8" matkap satın alın. Biraz destekliyse (büyük krank tarzı), o zaman 3/8 inçlik bir burgu ucu satın alın. Bir bükümlü matkap ucunun oldukça düz bir ucu varken, bir burgu ucunun ucunda ahşap vidaya benzeyen bir şey vardır.
    • Zımpara kağıdı ve zımpara bloğu veya elektrikli zımpara. Güzel bir sonuç alabilmeniz için iyi bir çeşit irmik alın. Bitirmek için iyi bir kum 220'dir.
    • Bir keski ve bir çekiç (tek parçalı versiyon için)
  2. Adım 2 Malzemeler:
    Google görselleri 2. Adım Materyalleri:
    Malzemeler: Tahta ve kayışlar için bir şeyler. Red Oak gibi iyi bir sert ağaç daha uzun süre dayanır ve yerel Lowes veya Home Depot'unuzda bulunmalıdır. Alternatif olarak bir kereste deposunu deneyin.
  3. Adım 3 Tabanlar ve ha:
    Google görselleri 3. Adım Tabanlar ve ha:
    Tabanlar ve ha: Tipik yetişkin getaların tabanları yaklaşık 4 veya 5 inç (10,2 veya 12,7 cm) genişliğinde, 9 ila 11 inç (22,9 ila 27,9 cm) uzunluğunda ve ⁄2 ila ⁄4 inç (1,3 ila 1,9 cm) arasındadır. kalın. Ha aynı genişliktedir, yaklaşık 1 ila 1 ⁄2 inç (2,5 ila 3,8 cm) kalınlığında ve 2 ila 4 inç (5,1 ila 10,2 cm) yüksekliğindedir. Toplam ahşap gereksinimleri yaklaşık 2 fit (0,6 m) 4 veya 5 inç (10,2 veya 12,7 cm) genişliğinde ve ⁄2 ila ⁄4 inç (1,3 ila 1,9 cm) kalınlığında ahşaptır. Ve yaklaşık 4 veya 5 inç (10,2 veya 12,7 cm) genişliğinde ve 1 ila 1 ⁄2 inç (2,5 ila 3,8 cm) kalınlığında bir tahta.
  4. Bir Çift Geta Nasıl Yapılır (Ahşap Sandalet)
    Google görseller Bir Çift Geta (Ahşap Sandalet) Nasıl Yapılır?
    Çoğu kereste deposunun (ve Lowes'un) yalnızca 2,4 m (8 fit) uzunluğundaki "dolu" tahtaları sattığını unutmayın. Arta kalan odunlarla tüm arkadaşlarınıza geta yapabilirsiniz. Bazı yerler (Home Depot) ahşabı sizin ölçülerinize göre keser veya kendiniz kesmenize izin verir. Bunun için bir ücret olabilir - bunu yapan bir yer bulmanın bir avantajı, kendi kesiminizi yapsanız bile, satılık hurdaları olacak, böylece 8 fit (2,4 m) satın almak zorunda kalmayabilirsiniz. . Geta'nın tabanlarını kontrplaktan yapabilirsiniz. Kontrplağın büyük bir dezavantajı, genellikle yalnızca 4'e 8 fitlik parçalar halinde satılmasıdır. Bir kez daha hurdaları sorun. Ancak herhangi bir ahşap türünü satın almadan önce, basınçla işlem görmediğinden emin olun. Bu tür ahşap, termitleri uzak tutmak için potansiyel olarak zararlı kimyasallarla işlenmiştir ve genellikle konut/dış mekan projelerinde kullanılır. Basınçla işlenmiş ahşabın rengi genellikle daha koyudur ve ne yazık ki Home Depot ve Lowe's'ta satılan ahşabın çoğu basınçla işlenmiş. Basınçla işlem görmemiş ahşap için yerel bir kereste deposunu deneyin.
  5. Adım 5 Tangalar için gerekli malzemeleri hazırlayın:
    Google görseller Adım 5 Tangalar için malzemeleri hazırlayın:
    Tanga için malzemeleri yanınızda bulundurun: Tanga için hırdavatçıdan aldığınız naylon ipi kullanmayı deneyebilirsiniz, ancak bu pek rahat değildir. Japon yapımı getadaki kayışlar birkaç katmandan oluşur. En içteki, çapı yaklaşık 0,3 cm (⁄8 inç) olan bir tür doğal lif halattır. Belki jüt veya kenevir. Walmart, iyi kalınlıkta ve son derece rahat olan %100 pamuklu bir kordon satmaktadır.
  6. Adım 6 Sonrakini ekleyin...
    Google görseller Adım 6 Sonrakini ekleyin...
    Toplam çapı neredeyse 1,3 cm'ye (1,3 cm) getiren bir sonraki katmanı ekleyin, bazı nakliye zarflarında gördüğünüz gri dolguya benzeyen bir tür bulanık malzemedir - tiftik gibi görünür. Bu kahverengi kağıtla sarılır, ardından siyah kumaştan bir tüpün içine yerleştirilir. Kumaş çok incedir ancak keçe gibi tüylü bir yüzeye sahiptir. Bir kumaş mağazasından satın alabileceğiniz dekoratif boruları deneyin. Çeşitli çaplarda mevcuttur, çok yumuşaktır ve ne yazık ki sadece beyaz renkte geliyor gibi görünmektedir. Biraz siyaha boyamayı deneyin, ancak küçülebilir ve yumuşaklığının çoğunu kaybedebilir. Burada, ıslatmadan "boyamanın" bir yolunu bulmak, su bazlı olmayan bir boya kullanmak veya belki daha kalın borularla başlamak gibi daha fazla denemeye ihtiyaç vardır. Belki daha büyük bir mağazada başka renkler de bulunabilir. En iyi çap ⁄2 inçtir (1,3 cm), bu çok rahattır ve 1/4'lük bir delikten (zar zor) çekilebilir. Aslında 16/32" olarak işaretlenmiş şeyleri satın almayı deneyin.
  7. Adım 7 Her çift için yaklaşık 1 1⁄2 yarda (1,4 m) mesafe alın.
    Google görselleri 7. Adım Her çift için yaklaşık 1 1⁄2 yarda (1,4 m) mesafe alın.
    Her çift için yaklaşık 1 ⁄ yarda (1,4 m) alın.
  8. Adım 8 Bu Çeşitli gerçeğin farkında olun:
    Google görselleri 8. Adım Bu Çeşitli gerçeğin farkında olun:
    Şu Çeşitli gerçeğin farkında olun: Ana tangayı ayak parmakları arasında tutan küçük halka için ⁄8 inç (0,3 cm) naylon kordon veya ip. Bunun aslında yumuşak olması gerekmez ancak ana tangayla aynı renkte olmalıdır. Bir çift geta yapmak için yalnızca bir ayağa ihtiyacınız olacak.
  9. Adım 9 Carpenter yapıştırıcısını alın.
    Google görseller 9. Adım Carpenter yapıştırıcısını alın.
    Carpenter'ın yapıştırıcısını al. Bu, Elmer'inki ve diğer beyaz yapıştırıcılar gibi paketlenmiştir ancak sarıdır. Titebond iyi bir markadır. Daha güçlüdür ve ahşap için daha uygundur. Ha'yı yapıştırmak için sıcak tutkal kullanabilirsiniz. Hataları düzeltmek için gerçekten zamanınız olmadığı için çalışmak daha zordur. Yavaş kuruyan bir yapıştırıcıyla parçaları birkaç dakika sonra bile her zaman daha iyi konuma kaydırabilirsiniz.
  10. Adım 10 Tutkal kururken parçaları yerine tutturmanın yollarını düşünmeye başlayın.
    Google görseller 10. Adım Tutkal kururken parçaları yerine tutturmanın yollarını düşünmeye başlayın.
    Tutkal kururken parçaları yerine tutturmanın yollarını düşünmeye başlayın. İyi bir seçenek orijinal tutkal kelepçeleridir. Bunları Walmart'tan tanesi birkaç dolara satın alabilirsiniz. Onları kapalı tutan bir yaya sahip dev bir çift plastik pense gibiler. Kırmızı çeneli ve 4 inçe (10,2 cm) kadar açık siyah plastik almak isteyebilirsiniz. Maliyeti gerçekten umursamıyorsanız, metal C-kelepçeler satın alın. Bunlar sıkı bir bağ sağlar, ancak çok fazla sıkmayın, aksi takdirde yapıştırıcının tamamı dışarı çıkacak ve kuru, gevşek bir bağlantı noktası bırakacaktır.
  11. Adım 11 Bir çift koyun...
    Google görseller Adım 11 Bir çift koyun...
    Parçaların etrafına birkaç büyük lastik bant koyun, etrafına sıkıca maskeleme bandı sarın veya bağlantı yerlerine kitap veya tuğla yığın. Yaklaşık 10 poundluk basınç oldukça fazla
  12. Adım 12 Tek kişi için...
    Google görselleri Adım 12 Tekli için...
    Tek parça Geta için bu çok daha fazla çaba gerektirecektir ancak sonuç, sahte getaya göre daha özgün (ve daha dayanıklı) bir alternatif olacaktır. Sandaletlerin tamamını kapsayacak şekilde, her biri yukarıdaki birleşik boyutlara uyan iki dikdörtgen blok kesin. Bunlar hem taban hem de ha olacak. Bir şablon yapın ve parçaları nasıl keseceğinize dair temel bir fikriniz olana kadar tahta blokların üzerine ölçüleri çizin. Tabanın olacağı yerde duran, ha'nın iç kenarlarını temsil eden iki çizgiye sahip olacaksınız. Bu kenarları kesin ve tabanda durun ve ardından iki hektar arasındaki dikdörtgen alanı yavaşça kesip çıkarın. Bundan sonra ha'nın dış kenarlarını kesin ve tabanın alt kenarlarını kesin. bunu ikinci parça olan kumla tekrarlayın ve işiniz bitti. Büyük ihtimalle iki ha arasında tabanın alt kısmına rötuş yapmak zorunda kalacaksınız.
  13. Adım 13 Bitirme - Korumak için...
    Google görselleri Adım 13 Bitirme- Korumak için...
    Bitirme - Ahşabınızı su/ter hasarından korumak için ahşabı korumak için poliüretan veya başka tür bir ahşap kaplama kullanmanızı öneririm. Bu aynı zamanda Kızıl Meşe'nin doğal rengini ortaya çıkarır ve biraz koyulaştırır. Yağ bazlı poliüretan en iyi sonucu verir.

Uyarılar

• Geta'da koşmaya çalışmak son derece riskli bir iştir. Bunun yapılamayacağını söylemiyorum ama yaralanma olasılığı bir çift koşu ayakkabısından daha yüksektir. Anime'de gördüklerinize rağmen Geta koşmak için yaratılmadı. Teşekkürler Faydalı 9 Faydalı Değil 0
  • Gerçekten hak etmedikçe, geta giyerken kimseyi tekmelemeyin. Cidden bunlar tahta bloklar, biraz zarar verebilirler. Teşekkürler Faydalı 8 Faydalı Değil 1
  • Bu ayakkabıları yapmak için aletler kullanacaksınız, bu yüzden aletlerinizi uygunsuz şekilde kullanırsanız kendinize zarar verebileceğinizi söylemeye gerek yok. Teşekkürler Faydalı 4 Faydalı Değil 0
  • Geta, ayakkabılar söz konusu olduğunda gürültülü olabilir. Bu bazıları için can sıkıcı olabilir. Ancak Japonya'daki birçok yaşlı insan, en çok özledikleri sesin, kullanım dışı kalan geta sandaletlerinin tanınabilir takırtısı olduğunu söylüyor. Yine de bu gürültünün kendinizi oldukça rahatsız ettiğini düşünüyorsanız, beton üzerinde dolaşın. Bu, gürültüyü biraz yumuşatacaktır. Ha'nın tabanına lastik takmanın bir faydası olmaz, çünkü ayağınızı kaldırmaya başladığınızda sandaletin ucunun yere çarpması aynı derecede yüksek bir takırtıya neden olur. Teşekkürler Faydalı 4 Faydalı Değil 1
  • Geta sizin Reebok'larınız değil. Düşüp yaralanmanız, ayak bileğinizi kırmanız ya da başınızı çarpmanız tamamen mümkündür. Bu özellikle takai veya tengu geta için geçerlidir. Bununla birlikte, getalar ayağın genel hareketini çok daha çıkıntılı bir şekilde takip edecek şekilde tasarlanmıştır. İçeri girmek hiçbir şekilde rahatsız edici veya zor değil ve uyum sağlamak oldukça kolaydır. Teşekkürler Faydalı 6 Faydalı Değil 3