Basit Bir Müzik Aleti Nasıl Yapılır.

Basit Bir Müzik Aleti Nasıl Yapılır

Pahalı enstrümanlar satın almadan güzel müzikler yapabilirsiniz. Binlerce yıldır insanlar doğal malzemelerden ve ev eşyalarından kendi iki ellerini kullanarak enstrümanlar yapıyorlar. Basit bir davul, çalkalayıcı, flüt, ksilofon ve yağmur çubuğunun nasıl yapıldığını öğrenmek için okumaya devam edin.

Adımlar

Yöntem 1

Balon Davul Yapımı

1. Adım 1 Bir davul tabanı bulun.
    Google görseller 1. Adım Bir davul tabanı bulun.
    Bir davul tabanı bulun. Eski bir tencere, kase, vazo veya kova kullanabilirsiniz. Tabanınız olarak derin ve sağlam bir kap seçin. Cam veya diğer kırılabilir malzemelerden yapılmış kaplardan kaçının.
  2. Adım 2 Bir paket balon alın.
    Google görselleri 2. Adım Bir paket balon alın.
    Bir paket balon alın. Davulunuzu yapma sürecinde muhtemelen birkaç tanesini patlatacaksınız, bu yüzden birden fazlasına sahip olmak iyidir. Büyük boyutlu, sağlam balonları seçin. Çeşitli boyutlarda almak isteyebilirsiniz, seçtiğiniz davul tabanına uygun olanı bulacağınızdan emin olabilirsiniz.
  3. Adım 3 Bir balonun ucunu kesin.
    Google görseller 3. Adım Bir balonun ucunu kesin.
    Bir balonun ucunu kesin. Bir makas alın ve balonun ucunu daraldığı yerden kesin.
  4. Adım 4 Balonu tabanın üzerine gerin.
    Google görseller 4. Adım Balonu tabanın üzerine gerin.
    Balonu tabanın üzerine uzatın. Bir elinizle balonu tabanın bir ucunda tutarken diğer elinizi diğer tarafa doğru uzatın. Balon, taban olarak kullandığınız tencerenin, vazonun veya kovanın açıklığının üzerinden geçer.
    • Geri çekilmemesi için onu yerinde tutmanıza yardımcı olacak bir arkadaşınızdan yardım isteyebilirsiniz.
    • Kullandığınız balon taban için çok küçük veya büyük görünüyorsa farklı boyutta bir balon deneyin.
  5. Adım 5 Bantla yerine sabitleyin.
    Google görseller Adım 5 Bantla yerine sabitleyin.
    Bantla yerine sabitleyin. Balonu davul tabanınızın kenarı boyunca yerinde tutmak için ağır hizmet tipi bir ambalaj veya koli bandı kullanın.
  6. Adım 6 Sopalarla balon davulunu çalın.
    Google görseller 6. Adım Balon davulunu çubuklarla çalın.
    Sopalarla balon davulunu çalın. Davulunuzu çalmak için yemek çubukları, kalemler veya diğer uzun, ince nesneleri kullanın.
Yöntem 2

Çalkalayıcı Yapımı

1. Adım 1 Bir çalkalayıcı kabı seçin.
    Google görselleri 1. Adım Bir çalkalayıcı kabı seçin.
    Bir çalkalayıcı kabı seçin. Çalkalayıcı yapmak için alüminyum kahve kutusu, kapaklı cam sürahi veya karton silindirler kullanabilirsiniz. Ahşap kaplar da işe yarar. Her konteyner türü farklı, benzersiz bir ses çıkaracaktır.
  2. Adım 2 Sallayacak bir şey seçin.
    Google görselleri 2. Adım Sallayacak bir şey seçin.
    Sallayacak bir şey seç. Herhangi bir sayıda küçük nesneyi salladığınızda ilginç sesler çıkaracaktır. Aşağıdaki öğelerin bir kısmını veya tamamını bir avuç dolusu toplayın:
    • Boncuklar (plastik, cam veya ahşap)
    • Kuru fasulye veya pirinç
    • Paralar
    • Tohumlar
  3. Adım 3 Çalkalama malzemelerini kaba koyun.
    Google görseller 3. Adım Çalkalama malzemelerini kaba koyun.
    Çalkalama malzemelerini kabın içine koyun.
  4. Adım 4 Kabı bir kapakla kapatın.
    Google görseller 4. Adım Kabı bir kapakla kapatın.
    Kabı bir kapakla kapatın.
  5. Adım 5 Kabı maskeleme bandıyla sarın.
    Google görseller 5. Adım Kabı maskeleme bandıyla sarın.
    Kabı maskeleme bandıyla sarın. Kabın tamamen kaplandığından emin olmak için her bant halkasını biraz üst üste getirin.
  6. Adım 6 Çalkalayıcınızı süsleyin.
    Google görseller 6. Adım Çalkalayıcınızı dekore edin.
    Çalkalayıcınızı süsleyin. Çalkalayıcıya parlak renkler ve desenler eklemek için boya ve/veya diğer dekorasyon malzemelerini kullanın.
  7. Adım 7 Çalkalayın.
    Google görselleri 7. Adım Sallayın.
    Çalkalayın. Çalkalayıcıyı tek başına veya bir bantla birlikte vurmalı çalgı olarak kullanın.
Yöntem 3

İki Notalı Kaydedici Yapmak

1. Adım 1 Bir cam sürahi veya şişe alın.
    Google görseller 1. Adım Bir cam sürahi veya şişe alın.
    Bir cam sürahi veya şişe alın. Bu, bir şarap şişesi, zeytinyağı şişeleri, büyük cam sürahiler ve ince boyunlu diğer cam kaplarla iyi çalışır.
  2. Adım 2 Altta parmak büyüklüğünde bir delik açın.
    Google görseller 2. Adım Alt kısmına parmak büyüklüğünde bir delik açın.
    Altına parmak büyüklüğünde bir delik açın. Şişenin veya sürahinin dibinde küçük bir delik açmak için bir cam kesici kullanın.
  3. Adım 3 Sürahinin üst kısmında bulunan deliğe üfleyin.
    Google görseller 3. Adım Sürahinin üst kısmında bulunan deliğe üfleyin.
    Sürahinin üst kısmında bulunan deliğe üfleyin. Dudaklarınızı açıklığın tam üzerine yatay olarak üfleyecek şekilde konumlandırın. Net bir not alana kadar üflemeye devam edin. Bu biraz zaman alabilir, bu yüzden sabırlı olun ve pratik yapmaya devam edin.
  4. Adım 4 Alttaki deliği parmağınızla kapatıp açın.
    Google görseller 4. Adım Alttaki deliği parmağınızla kapatıp açın.
    Alttaki deliği parmağınızla kapatıp açın. Bunu üflerken yapın ve ürettiği farklı sesleri deneyin.
  5. Adım 5 Notayı keskin veya düz yapmak için başınızı aşağı ve yukarı eğmeyi deneyin.
    Google görseller 5. Adım Notun keskin veya düz olması için başınızı aşağı ve yukarı eğmeyi deneyin.
    Notayı keskin veya düz yapmak için başınızı aşağı ve yukarı eğmeyi deneyin.
Yöntem 4

Su Şişesinden Ksilofon Yapımı

1. Adım 1 Beş adet 20 onsluk su şişesi alın.
    Google görseller 1. Adım Beş adet 20 onsluk su şişesi alın.
    Beş adet 20 onsluk su şişesi alın. Düz tabanlı ve geniş ağızlı yuvarlak şişeleri tercih edin. Bunu kavanozlarla da yapabilirsiniz. Bunları 1'den 5'e kadar numaralandırın.
  2. Adım 2 Şişeleri farklı miktarlarda suyla doldurun.
    Google görseller 2. Adım Şişeleri farklı miktarlarda suyla doldurun.
    Şişeleri farklı miktarlarda suyla doldurun. Su şişelerine aşağıdaki miktarları ekleyin:
    • Şişe 1: 19 oz. Bu bir F notu üretecektir.
    • Şişe 2: 13 oz. Bu bir G notu üretecektir.
    • Şişe 3: 11 oz. Bu bir A notu üretecektir.
    • Şişe 4: 8 oz. Bu bir C notası üretecektir.
    • Şişe 5: 6 oz. Bu bir D notu üretecektir.
  3. Adım 3 Şişeleri metal bir kaşıkla oynatın.
    Google görseller 3. Adım Şişeleri metal bir kaşıkla oynatın.
    Şişeleri metal bir kaşıkla oynatın. Notalar oluşturmak için kaşığı şişelerin kenarlarına hafifçe vurun.
Yöntem 5

Yağmur Çubuğu Yapımı

1. Adım 1 Küçük tırnaklarınızı kağıt havlu tüpüne çakın.
    Google görseller Adım 1 Küçük tırnaklarınızı kağıt havlu tüpüne çakın.
    Küçük tırnakları kağıt havlu tüpüne çakın. Bunları tüpün etrafındaki rastgele alanlara yanlara doğru çekiçleyin. En iyi etki için en az 15 veya daha fazla çivi çakın.
  2. Adım 2 Tüpün altına bir kapak bantlayın.
    Google görseller 2. Adım Tüpün altına bir kapak bantlayın.
    Tüpün altına bir kapak bantlayın. Tüpün alt kısmına bir parça karton veya başka bir sağlam örtü bantlayın.
  3. Basit Bir Müzik Aleti Nasıl Yapılır
    Google görseller Basit Bir Müzik Aleti Nasıl Yapılır
    "Yağmur" ekleyin. Yağmur sesi çıkaracak biraz pirinç, kum, kuru fasulye, boncuk, patlamış mısır taneleri ve diğer küçük nesneleri dökün.
  4. Adım 4 Üst kısmı örtün.
    Google görseller 4. Adım Üst kısmı kapatın.
    Üst kısmı örtün. Yağmur çubuğunun üstüne ikinci bir örtü ekleyin ve bantlayın.
  5. Adım 5 Yağmur çubuğunu ambalaj kağıdıyla örtün.
    Google görseller 5. Adım Yağmur çubuğunu ambalaj kağıdıyla örtün.
    Yağmur çubuğunu ambalaj kağıdıyla örtün. Ayrıca boya veya çıkartmalarla da süsleyebilirsiniz.