AC Ünitesi için Ahşap Kutu Nasıl Yapılır.

AC Ünitesi için Ahşap Kutu Nasıl Yapılır

Sıcak yaz günlerinde klima en büyük lükstür. Bir anahtarı çevirerek evinizi serinletebilir ve soğuk esintide dinlenebilirsiniz. Ancak evinizde düzensiz pencereler varsa standart klimaları kullanamayabilirsiniz. Pencerelerinizde standart klima ünitesi kullanmak istiyorsanız ünitenizin sığacağı ahşap montaj kutusu oluşturabilir ve ünitenin pencerenizden düşmemesini sağlayabilirsiniz.

Adımlar

Bölüm 1

Arka Plakayı Oluşturma

1. Adım 1 Arka plakanızın ne kadar geniş olması gerektiğini öğrenmek için pencerenin genişliğini ölçün.
    Google görselleri 1. Adım Arka plakanızın ne kadar geniş olması gerektiğini öğrenmek için pencerenin genişliğini ölçün.
    Arka plakanızın ne kadar geniş olması gerektiğini öğrenmek için pencerenin genişliğini ölçün. Herhangi bir ahşabı kesmeden önce, uygun boyutlarda bir arka plaka oluşturduğunuzdan emin olmak için pencerenizin genişliğini doğru ölçtüğünüzden emin olun.
    • Pencerenin tüm açık alanını ölçmeyin, bunun yerine pencerenin iç çerçevesindeki ilk iç dudaktan ölçün.
    • Bunu, yerleşik kutunuzun pencere çerçevesinin içinden düşmek yerine üst üste gelmesini sağlamak için yapın.
    • Bu aynı hizada (eşit kenarlı) yapı aynı zamanda pencerenin hava koşullarına dayanıklı kalmasını da sağlar.
    • Ölçümlerinizin, pencere çerçevesindeki bitişik vinil çıkıntıları veya kanalları hesaba kattığından emin olun.
  2. Adım 2 Kesmeden önce güvenli olması için ölçümlerinizi iki kez kontrol edin.
    Google görseller 2. Adım Kesmeden önce güvenli olması için ölçümlerinizi iki kez kontrol edin.
    Kesmeden önce güvenli olması için ölçümlerinizi iki kez kontrol edin. Herhangi bir elektrikli testereyi kullanmadan önce ölçümlerinizin tam olduğundan ve herhangi bir döküntü ya da ağaç talaşına karşı güvende olduğunuzdan emin olun.
    • Ölçüleriniz tam değilse kutunuzun tamamı boşa gider.
    • Eski atasözünü takip edin: iki kez ölçün, bir kez kesin.
    • Arka plakanızın yüksekliğini ve genişliğini gösteren çizgiler çizerek ölçümlerinizi tahta kalasınızın üzerine işaretleyin.
  3. Adım 3 Ahşap parçanızı pencereye sığacak şekilde kesin.
    Google görseller 3. Adım Ahşap parçanızı pencereye sığacak şekilde kesin.
    Ahşap parçanızı pencereye uyacak şekilde kesin. İşaretlediğiniz çizgileri takip ederek tahtanızı pencerenize tam oturacak boyutta kesmek için testerenizi kullanın.
    • Hattınızın mümkün olduğunca temiz ve düz olmasını sağlamak için bir paletli testere seçin.
    • Eğer palet testereniz yoksa sıradan bir daire testere kullanabilirsiniz.
    • Daire testere kullanmanın daha zor olacağını ve daha düzensiz bir kesime yol açacağını unutmayın.
    • Fazla ahşabı saklayın, çünkü arka plakanızla aynı uzunluktadır ve daha sonra kullanılabilir.
    • Gözlerinizi uçuşan ağaç parçacıklarından korumak için koruyucu gözlük takın.
  4. Adım 4 Klima ünitesini ölçün.
    Google görseller 4. Adım Klima ünitesini ölçün.
    Klima ünitesini ölçün. Arka plakada ne kadar büyük bir delik açmanız gerektiğini öğrenmek için klima ünitesinin genişliğini ve yüksekliğini ölçün.
    • Genişliği, ünitenin kenarlarının yüze doğru kıvrılmaya başladığı yerden değil, en geniş tutarlı noktasından ölçün.
    • Yeterli açıklık sağlamak için üniteden çıkan parçaları dikkate alın.
    • Bu, ünitenin oluşturacağınız kutunun açıklığından geçebilmesini sağlayacaktır.
    • Alttaki ve üstteki flanşların ölçümlerini yapın, çünkü ahşap panellerinizin flanşları yerleştirmek ve yerine sabitlemek için iki girintili kısım içermesi gerekecektir.
    • Keserken takip etmeniz gereken çizgiler olduğundan emin olmak için bu ölçüm işaretlerini bir marangoz gönyesi ve düz kenar ile arka plakanıza kalemle çizin.
  5. Adım 5 Kutu için doğru boyutları sağlamak için ölçümlerinizi ve ahşap genişliklerini matematiksel olarak toplayın.
    Google görseller 5. Adım Kutu için doğru boyutları sağlamak için ölçümlerinizi ve ahşap genişliklerini matematiksel olarak toplayın.
    Kutu için doğru boyutları sağlamak için ölçümlerinizi ve ahşap genişliklerini matematiksel olarak toplayın. Klima ünitenizden aldığınız ölçüleri ve tahtalarınızın genişliklerini kullanarak ahşabınıza uygun kesme boyutlarını bulun.
    • Örneğin, pencereyi yakalamak ve flanşı temizlemek için üstte 3-1/4 inç, ünitenin yüksekliği için 11-3/8 ve ardından dudak için altta 1-1/2 bırakın. Bu, kesilen deliğin ağırlığı için toplam 16-1/8 inç anlamına gelir.
    • Açıklığı sağlamak için biraz ekleyin ve kesme ölçüsünü 16-1/2'ye yükseltin.
    • Testere izini hizalamak için ahşabın her iki tarafında 16-1/2 oranında bir kalemle ahşabınızı işaretleyin.
  6. Adım 6 Kesiminizi yönlendirmek için ahşap üzerine AC ünitenizin yerleştirileceği deliğin bir diyagramını çizin.
    Google görseller 6. Adım Kesiminizi yönlendirmek için ahşabınızın üzerine AC ünitenizin yerleştirileceği deliğin bir diyagramını çizin.
    Kesiminizi yönlendirmek için ahşabınızın üzerine AC ünitenizi barındıracak deliğin bir diyagramını çizin. Doğru yerlerden keseceğinizden emin olmak için keseceğiniz çizgileri düz kenar boyunca takip edin.
    • Ahşabın her iki tarafındaki ölçümleri hizalamak için düz bir kenar ve marangoz gönyesi kullanarak ölçümlerinizin doğru olduğundan emin olun.
    • Ölçümlerde hata yaptığınızı fark ederseniz, testereyle takip etmemek için eski çizgilerinizi sildiğinizden emin olun.
  7. Adım 7 Dekupaj testeresi bıçağını yerleştirmek için diyagramınızın köşelerine delikler açın.
    Google görseller 7. Adım Dekupaj testere bıçağını yerleştirmek için diyagramınızın köşelerine delikler açın.
    Dekupaj testeresi bıçağını yerleştirmek için diyagramınızın köşelerine delikler açın. Arka plakanın ortasını kesmek istediğiniz yerin köşelerine delik açmak, dekupaj testeresi bıçağının yandan kesmeye gerek kalmadan çalışmaya başlamasını sağlar.
    • Yandan kesemezsiniz çünkü bu, ihtiyacınız olan ahşabın tamamını kesecektir.
  8. Adım 8 Arka plakanın ortasını pilot deliğinden pilot deliğine kadar kesin.
    Google görseller 8. Adım Arka plakanın ortasını pilot deliğinden pilot deliğine kadar kesin.
    Arka plakanın ortasını pilot deliğinden pilot deliğine kadar kesin. Dekupaj testerenizi ilk pilot deliğe yerleştirin ve takip ettiğiniz çizgiyi takip ederek kutuyu arka plakanızdan kesin.
    • Temiz bir çizgi sağlamak için dekupaj testeresini sabit tutun.
    • Dekupaj testerelerinin "yürüme" eğilimi vardır, yani dikkatli olmazsanız başka yönlere doğru hareket etmeye başlayabilirler.
    • Paletli testereniz varsa daha temiz, daha sağlam bir kesim için bunu kullanın.

Bölüm 2

Mandalların Takılması

1. Adım 1 Yerleştiğinden emin olmak için arka plakanızı klimanın üzerine yerleştirin.
    Google görseller Adım 1 Yerleştiğinden emin olmak için arka plakanızı klimanın üzerine yerleştirin.
    Yerleştiğinden emin olmak için arka plakanızı klimanın üzerine yerleştirin. Ölçüm ayarlamaları yapmanız gerekip gerekmediğini belirlemek için arka plakanızı AC ünitenizin üzerine koyun ve herhangi bir şeye çarpıp çarpmadığına bakın.
    • Herhangi bir şey yapışırsa veya klima ünitesi hiç oturmuyorsa, arka plakanın iç kenarlarından biraz daha kesmeniz gerektiğini biliyorsunuzdur.
  2. Adım 2 Klimanın flanşını barındıracak yatay pencere mandalını kesin.
    Google görseller 2. Adım Klimanın flanşını barındıracak yatay pencere mandalını kesin.
    AC'nin flanşını barındıracak yatay pencere mandalını kesin. Yatay pencere mandalı, kutuyu yerine kilitlemek için pencerenin kayar kısmının alt kenarına dayanacak dar bir ahşap şerittir.
    • AC ünitesinin üstündeki flanşı barındıran bir çıkıntı oluşturmak için arka plakaya takılacak şeridi ölçmek için marangozunuzun gönyesini ve düz kenarını kullanın.
    • Bir masa testereniz varsa, onu çitlerle çevrili 1-1/2 inç'e ayarlayın ve şeridi kesin.
    • Ardından, şeridi çerçevenizin uzunluğuna kadar kesmek için bir gönye testeresi kullanın.
    • Bu şerit, pencerenin yerleşebileceği bir alan sağlamak için kutunuzun arka plakası ile dikey pencere mandalı arasına sıkıştırılacaktır.
  3. Adım 3 Yatay pencere mandalını takın.
    Google görselleri 3. Adım Yatay pencere mandalını takın.
    Yatay pencere mandalını takın. Flanşı temsil eden önceden çizilen çizgiyi kullanarak, yeni kestiğiniz şeridi arka plakadaki doğru konumuyla hizalayın.
    • Flanş için kestiğiniz şerit ile kutunun arka plakasının eşit olduğundan emin olun.
    • Kolay takmayı sağlamak için şeridi arka plakaya kelepçeleyin.
    • Arka plakanın kenarlarında vidaların takılacağı yeri işaretleyin.
    • Vidalar için temiz bir pilot delik oluşturmak için bir havşa ucu kullanın ve vidaların başlarının tahtaya tam oturmasını sağlamak için bir koniklik ekleyin.
    • Pilot delikleri açtıktan sonra şeridi arka plakaya tutturmak için vidaları tahtaya çakın.
  4. Adım 4 Pencerenin kanalını tamamlamak için dikey pencere mandalını ekleyin.
    Google görselleri 4. Adım Pencerenin kanalını tamamlamak için dikey pencere mandalını ekleyin.
    Pencerenin kanalını tamamlamak için dikey pencere mandalını ekleyin. Dikey pencere mandalı, kutunun geriye ve pencereden dışarı düşmemesini sağlayacaktır.
    • Kanalın arkası olarak hareket etmek için yatay pencere mandalına eşit uzunlukta ancak daha geniş bir tahta parçası kesin.
    • Dikey pencere mandalından yeni taktığınız yatay pencere mandalına pilot delikler açın.
    • Pilot delikleri kabaca her 6 inçte (15,2 cm) bir aralıklarla yerleştirin ve boşluk alanı sağlamak için uçta bir inç kadar bırakın.
    • Diğer vidalarınızın hiçbirine çarpmayacağınızdan emin olmak için karşı tarafa bakın.
    • Dikey pencere mandalını yatay pencere mandalına takmak için vidaları kullanın.
  5. Adım 5 Kutuyu pencere pervazının altındaki plastik parçaya tutturmak için iki parça tahta kesin.
    Google görseller Adım 5 Kutuyu pencere pervazının altındaki plastik parçaya tutturmak için iki parça tahta kesin.
    Kutuyu pencere pervazının altındaki plastik parçaya tutturmak için iki parça tahta kesin. Bu parçalar, kutunun alt kısmının pencerenin alt kısmına tam ve güvenli bir şekilde oturmasını sağlayacaktır.
    • Arka plaka ile kanat dolgusu arasında boşluk köprüleyici (ara parça) görevi görecek bir tahta parçasını ölçün ve kesin.
      • Bu parça, kanat dolgusunun pencerenin alt kanalına kilitlenmesi için yeterli açıklık sağlamalıdır.
    • Daha sonra pencere pervazının alt plastik dudağının içine takılacak kanat dolgusunu (küçük bir parça) ölçüp kesin.
    • Temiz bir kesim için palet testerenizi kullanın.
    • Tahta parçasının pencere pervazının iç kısmındaki dudağı veya çıkıntıyı yakalayacak kadar kalın olduğundan emin olun.
  6. Adım 6 Boşluk köprüleyiciyi ve kanat dolgusunu arka plakanın alt kısmına takın.
    Google görseller 6. Adım Boşluk köprüleyiciyi ve kanat dolgusunu arka plakanın alt kısmına takın.
    Boşluk köprüleyiciyi ve kanat dolgusunu arka plakanın alt kısmına takın. Bu parçaları tabana tutturmak için vidaları kullanın.
    • Boşluk köprüleyiciyi doğrudan arka plakanın altına takın ve ardından kanat dolgusunu bunun üzerine takın.
    • Vidaların en az yarım inçlik bir kavramaya sahip olduğundan emin olun, bu da düzgün bir şekilde yapışmalarını sağlayacaktır.
    • Şimdi kutunuz tamamlanmış olmalı.
Bölüm 3

Kutuyu Bitirmek

1. Adım 1 Sıkıca oturmasını sağlamak için kutunuzu pencereye yerleştirin.
    Google görseller 1. Adım Kutunuzu tam oturacak şekilde pencereye yerleştirin.
    Sıkı bir uyum sağlamak için kutunuzu pencereye yerleştirin. Kutuyu pencerenize yerleştirirken, aynı hizada olduğundan ve kıpırdamadığından veya düşmediğinden emin olun.
    • Kutunuzu pencere çerçevesine yerleştirmeden önce ekranı çıkarın.
    • Kutunuzun altına yerleştirdiğiniz kanat dolgusu, pencere pervazının çıkıntılarına uyum sağlamalı ve bir yapbozun iki parçası gibi birbirine uymalıdır.
    • Kutunuzun üst kısmındaki mandal (dikey ve yatay pencere mandalları tarafından oluşturulan), pencerenin alt kenarının aşağıya doğru kayabileceği rahat bir yer sağlamalıdır.
  2. Adım 2 AC ünitesini tek bir vidayla kutuya takın.
    Google görseller 2. Adım AC ünitesini tek bir vidayla kutuya takın.
    AC ünitesini kutuya tek bir vidayla takın. Kutu pencereye tam oturuyorsa artık klima ünitenizi kutuya sabitleyebilirsiniz.
    • AC ünitesinin üst flanşında, bir vida için tek bir delik bulunmalıdır.
    • Bu genellikle klima ünitesini pencere çerçevesine takmak için kullanılır, ancak bu durumda kutunuzdaki delikten bir vida yerleştirmeniz gerekir.
  3. Adım 3 Vida deliklerini Spackle ile doldurun.
    Google görselleri 3. Adım Vida deliklerini Spackle ile doldurun.
    Vida deliklerini Spackle ile doldurun. Doğal ve aynı hizada görünmeleri için bir macun bıçağı kullanarak vida deliklerinin üzerine biraz Spackle sürün.
    • Macun bıçağıyla delikleri pürüzsüz hale getirin.
    • Bırak kurusun.
    • Pürüzsüz hale getirmek için zımparalayın.
  4. Adım 4 Dış havaya karşı sızdırmazlık sağlamak için kenarları kalafatlayın.
    Google görseller 4. Adım Dış havaya karşı sızdırmazlık sağlamak için kenarları kalafatlayın.
    Dış havaya karşı sızdırmazlık sağlamak için kenarları kalafatlayın. Hava akımlarına karşı sızdırmazlık sağlamak ve soğuk havanızı evinizde tutmak için kenarları kalafatla doldurun.
    • Kenarların kalafatlanması, AC ünitesinin hava sızıntısı yapmamasını sağlar.
    • Kalafatlamadan önce AC'yi kutunun içinde tutmak istediğinizden emin olun, çünkü bu onu yarı kalıcı bir fikstür haline getirebilir.
  5. Adım 5 Kutuyu hava koşullarına dayanıklı hale getirmek için ahşabın her yüzeyini astarlayın.
    Google görseller Adım 5 Kutuyu hava koşullarına dayanıklı hale getirmek için ahşabın her yüzeyini astarlayın.
    Kutuyu hava koşullarına dayanıklı hale getirmek için ahşabın her yüzeyini astarlayın. Kutunun astarlanması ve boyanması, kutunun zaman testine dayanabilmesini sağlayacaktır.
    • Havadaki nem oranı düşükse astarın bir saat kurumasını bekleyin.
    • Bu, yağmurun ve nemin ahşap kutunuzu çürütmemesini sağlayacaktır.