Evde Araba Parçaları Nasıl Boyanır (ve Profesyonel Sonuçlar Alınır).

Evde Araba Parçaları Nasıl Boyanır (ve Profesyonel Sonuçlar Alınır)

Hızlı ve Öfkeli gibi filmlerde hiçbir arabada aşınmış veya rengi solmuş parça görmüyorsunuz değil mi? Çünkü hepsi profesyoneller tarafından boyanıyor. Ancak otomobil mağazalarındaki profesyonellerin kullandığı donanıma ve ekipmanlara sahip olmasanız da, yine de evde kesinlikle profesyonel görünümlü bir boya işi yapabilirsiniz. Çoğu modern arabanın dış parçaları plastikten yapılmıştır ve doğru malzemelerle bunları boyamak aslında düşündüğünüzden çok daha kolaydır.

Adımlar

Bölüm 1

Hazırlık

1. Adım 1 Parçaları iyi havalandırılmış bir alanda boyayın.
    Google görseller 1. Adım Parçaları iyi havalandırılmış bir alanda boyayın.
    Parçaları iyi havalandırılmış bir alanda boyayın. Garaj veya atölye gibi temiz ve kuru bir oda seçin. Boyanın zehirli dumanlarının alanda birikmemesi için hava akışını artırmak için bazı pencereleri açın ve bazı fanları açın. Dışarıda çalışıyorsanız doğrudan güneş ışığı almayan temiz bir yer seçin.
    • Sprey boya, uçucu organik bileşikler (VOC'ler) olarak bilinen zararlı kimyasallar içerir, bu nedenle iyi havalandırılmış bir alanda çalışmanız gerçekten önemlidir.
    • Garajda çalışıyorsanız, temiz havanın dolaşmasını sağlamak için garaj kapınızı açın.
  2. Adım 2 Yüzünüzü ve cildinizi korumak için koruyucu ekipman ve giysiler giyin.
    Google görseller 2. Adım Yüzünüzü ve cildinizi korumak için koruyucu ekipman ve giysiler giyin.
    Yüzünüzü ve cildinizi korumak için güvenlik ekipmanı ve kıyafetleri giyin. Zehirli dumanları solumaktan kaçınmak için bir solunum cihazı veya yüz maskesi takın. Boyanın gözlerinize girmesini önlemek için koruyucu gözlük, gözlük veya yüz siperliği takın. Çalışırken boyanın doğrudan cildinize temas etmesini önlemek için pantolon, uzun kollu gömlek ve eldiven giyin.
    • Sprey boyadaki zehirli kimyasallar cildinize nüfuz edebilir, bu nedenle kendinizi korumanız önemlidir. Üzerinize boya bulaşırsa mümkün olan en kısa sürede yıkayın.
    • Çalışırken de yemek yemekten veya sigara içmekten kaçının, böylece kimyasallardan herhangi birini yanlışlıkla tüketmez veya yutmazsınız.
  3. Adım 3 Parçayı balmumu ve yağ sökücüyle silin.
    Google görseller 3. Adım Parçayı balmumu ve yağ sökücüyle silin.
    Parçayı balmumu ve yağ sökücüyle silin. Temiz bir bez veya kağıt havlu alın ve üzerine balmumu ve yağ sökücünün bir kısmını uygulayın. Yüzeydeki tozu, kiri, yağı veya balmumunu temizlemek için parçanın tüm yüzeyini silin.
    • Temiz, balmumu içermeyen bir yüzey, boyanızın parçaya daha iyi yapışmasına yardımcı olacaktır.
    • Balmumu ve yağ sökücüleri yerel mağazanızın veya otomobil tedarik mağazasının temizleme reyonunda bulabilirsiniz. Bunları çevrimiçi olarak da sipariş edebilirsiniz.
  4. Adım 4 Parça arabanıza takılı değilse bir miktar karton serin.
    Google görseller 4. Adım Parça arabanıza takılı değilse bir miktar karton serin.
    Parça arabanıza takılı değilse bir miktar karton koyun. En kolay ve etkili seçenek için parçayı arabanızdan ayrı olarak boyayın. Çalışma yüzeyinizin üzerine boya bulaşmasını önlemek için bir miktar karton, gazete veya plastik örtü serin.
    • Dökülen boya kolaylıkla yüzeylere yapışabilir ve dumanı söndürmeye devam edebilir. Ayrıca yüzeyi lekeleyebilirler ve çıkarılmaları zor olabilir.
  5. Adım 5 Çıkaramıyorsanız parçayı maskeleme bandıyla bantlayın.
    Google görseller 5. Adım Çıkaramıyorsanız parçayı maskeleme bandıyla bantlayın.
    Çıkaramıyorsanız parçayı maskeleme bandıyla bantlayın. Parçayı arabanızdan çıkaramıyorsanız, çevredeki hiçbir alana boya bulaşmaması için parçayı izole edin. Maskeleme bandı veya boyacı bandı şeritlerini alın ve boyamak istediğiniz parçanın etrafında bir kare oluşturun, böylece çevredeki alan boya ve astarınızdan korunur.
    • Yüzeyde yapışkan bir kalıntı bırakabilecek şeffaf bant, koli bandı veya diğer bant türlerini kullanmaktan kaçının.
Bölüm 2

Zımparalama ve Astarlama

1. Adım 1 Parçanız için su geçirmez 800 kumlu zımpara kağıdı seçin.
    Google görseller 1. Adım Kendi parçanız için suya dayanıklı 800 kumlu zımpara kağıdı seçin.
    Parçanız için su geçirmez 800 kumlu zımpara kağıdı seçin. Parçanın yüzeyindeki parlaklığı ve kusurları gidermek için kullanabileceğiniz yumuşak bir seçenek olarak ince taneli zımpara kağıdı kullanın. Su geçirmez bir versiyon seçin, böylece kumu da ıslatabilirsiniz.
    • Su geçirmez ince taneli zımpara kağıdını ev dekorasyonunuzda veya hırdavatçıda bulabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden de sipariş verebilirsiniz.
  2. Step 2 Dip the sandpaper into water and gently sand the part.
    Google görseller Adım 2 Zımpara kağıdını suya batırın ve parçayı yavaşça zımparalayın.
    Zımpara kağıdını suya batırın ve parçayı yavaşça zımparalayın. Bir bardağı veya kaseyi temiz suyla doldurun ve zımpara kağıdınızı içine batırın. Parçanın tüm yüzeyini nazikçe zımparalamak için yumuşak, dairesel hareketler kullanın.
    • Parçanın ıslak zımparalanması çizikleri ve kusurları giderirken aynı zamanda boyanın yüzeye yapışmasına da yardımcı olur.
    • Küçük bir parçayı zımparalıyorsanız, kullanmak için zımpara kağıdının küçük bir kısmını yırtabilirsiniz.
  3. Step 3 Spray an adhesion promoter onto the part and let it dry.
    Google görselleri 3. Adım Parçanın üzerine yapışma arttırıcıyı püskürtün ve kurumasını bekleyin.
    Parçanın üzerine yapışma arttırıcıyı püskürtün ve kurumasını bekleyin. Yapışma arttırıcı, sprey boyanın yüzeye eşit ve tutarlı bir şekilde yapışmasına yardımcı olan bir kimyasaldır. Bir kutu sprey yapışma arttırıcı alın ve kutuyu parça üzerinde süpürme hareketiyle ileri geri hareket ettirerek hafif bir kat uygulayın. Belirli kuruma süreleri için ambalajı kontrol edin ve parçanın tamamen kurumasını bekleyin.
    • Gerçekten sadece hafif bir paltoya ihtiyacın var. Çok fazla püskürtmeniz boyada iz oluşmasına neden olabilir.
  4. Step 4 Shake your spray primer well and apply a light coat over the part.
    Google görseller 4. Adım Sprey astarınızı iyice çalkalayın ve parçanın üzerine hafif bir kat uygulayın.
    Sprey astarınızı iyice çalkalayın ve parçanın üzerine hafif bir kat uygulayın. Sprey astar kutunuzu alın ve katı boya parçacıklarını parçalayıp hazırlamak için gerçekten çok iyi sallayın. Nozulu yüzeyden yaklaşık 8-10 inç (20-25 cm) uzakta tutun ve kutuyu süpürme hareketiyle ileri geri hareket ettirirken parçanın üzerine hafif bir kat püskürtün.
    • Astarı uygularken kutuyu hareket ettirin, böylece eşit şekilde devam eder.
    • Katı boya parçacıkları kutunun dibine çökebilir, bu nedenle kullanmadan önce iyice çalkalamanız çok önemlidir.
  5. Step 5 Apply 2-3 coats of primer and allow the part to fully dry.
    Google görseller Adım 5 2-3 kat astar uygulayın ve parçanın tamamen kurumasını bekleyin.
    2-3 kat astar uygulayın ve parçanın tamamen kurumasını bekleyin. İlk hafif katın kuruması için yaklaşık 5 dakika bekleyin ve ardından aynı süpürme hareketini kullanarak başka bir güzel, eşit astar katı ekleyin. İkinci katın 5 dakika daha kurumasını bekleyin ve ardından pürüzsüz ve tutarlı bir kaplama için bir tane daha ekleyin. Daha sonra parçanın tamamen kurumasını bekleyin.
    • Belirli kuruma süreleri için kutuyu kontrol edin. Astarın kuru olup olmadığını görmek için parçaya hafifçe dokunabilirsiniz.
    • Parça hala pürüzsüz bir astar tabakasıyla eşit şekilde kaplanmamışsa, üçüncü bir kat işe yarayacaktır.
  6. Step 6 Wet sand the part one more time to smooth it out.
    Google görselleri 6. Adım Pürüzsüzleştirmek için parçayı bir kez daha ıslak zımparalayın.
    Pürüzsüzleştirmek için parçayı bir kez daha ıslak zımparalayın. 800 kumlu zımpara kağıdınızı alın ve nemlendirmek için suya batırın. Astar katını düzeltmek ve yüzeyi boyaya hazırlamak için parçayı yumuşak, dairesel hareketlerle yavaşça zımparalayın.
Bölüm 3

Sprey boyama

1. Step 1 Choose a spray paint that matches your car’s color code.
    Google görseller 1. Adım Arabanızın renk koduna uygun bir sprey boya seçin.
    Arabanızın renk koduna uygun bir sprey boya seçin. Her arabanın, dış cephesinde hangi renk boyanın kullanıldığını belirten özel bir renk kodu vardır. Kullanıcı kılavuzunuzu kontrol edin, aracınızın uyumluluk plakasını arayın veya renk kodunu bulmak için aracınızı çevrimiçi olarak arayın. Yerel oto boya atölyenizi ziyaret edin ve parçanızı arabanızla aynı renge boyamak için renk koduna uygun bir sprey boya seçin.
    • Uyumluluk plakası, genellikle arabanızın motor bölmesinde bulunan küçük bir metal plakadır ancak tüm arabalarda bu plaka bulunmaz.
    • Otomotiv sprey boyasını seçin. Aracınızda başka tür bir boya kullanmak iyi bir fikir değildir.
    • Renginize uygun sprey boyayı online sipariş etmek için renk kodunu da kullanabilirsiniz.
    • Arabanızın rengini eşleştirmek istemiyorsanız bu da sorun değil! İstediğiniz rengi seçin!
  2. Step 2 Shake up the spray paint and apply a light base coat to your part.
    Google görseller 2. Adım Sprey boyayı çalkalayın ve parçanıza hafif bir baz kat uygulayın.
    Sprey boyayı çalkalayın ve parçanıza hafif bir baz kat uygulayın. Sprey boya kutunuzu alın ve katı boya parçacıklarını parçalamak için iyice çalkalayın ve iyice karıştırın. Kutuyu yüzeyden yaklaşık 20-25 cm (8-10 inç) uzakta tutun ve eşit şekilde yayılması için hafif bir kat püskürtürken süpürme hareketiyle ileri geri hareket ettirin.
    • Kutuyu sallamazsanız boya düzensiz bir şekilde çıkabilir.
  3. Step 3 Let the first coat dry and then spray 2-3 additional coats.
    Google görseller 3. Adım İlk katın kurumasını bekleyin ve ardından 2-3 kat daha püskürtün.
    İlk katın kurumasını bekleyin ve ardından 2-3 kat daha püskürtün. Herhangi bir ilave katman eklemeden önce ilk taban katının tamamen kurumasını sağlamak için 5-10 dakika bekleyin. İkinci kat eklemek için aynı süpürme hareketini kullanın ve ardından onun da tamamen kurumasını bekleyin. Parçanızın ilave kaplamaya ihtiyacı varsa başka bir kat uygulayın ve tamamen kurumasını bekleyin.
    • Sprey boyanın kuruma süreleri değişebileceğinden emin olmak için kutuyu kontrol edin.
    • Kutuyu tek bir noktada çok uzun süre tutmaktan kaçının, aksi takdirde boya düzensiz görünebilir. Püskürtürken hareket halinde tutun.
    • 2 kat boyadan sonra hala astarı görebiliyorsanız bir tane daha ekleyin.
    Uzman Yanıtı Soru

Bir çizik üzerini nasıl boyarsınız?

Tom Eisenberg

Tom Eisenberg

Otomobil Teknisyeni Tom Eisenberg, Los Angeles, California'da bulunan ve aile tarafından işletilen, AAA onaylı ve sertifikalı bir otomobil mağazası olan West Coast Lastikleri ve Servisi'nin Sahibi ve Genel Müdürüdür. Tom'un otomobil endüstrisinde 10 yıldan fazla deneyimi var. Modern Tire Dealer Magazine, mağazasını Ülkedeki En İyi 10 Operasyondan biri olarak seçti. Tom Eisenberg UZMAN TAVSİYESİ Tom Eisenberg'in yanıtı:

Sadece küçük bir çizik boyamanız gerekiyorsa, arabanızın renginde bir rötuş kalemi veya oje kullanın ve onu katlar halinde boyayın. Çizik kapatıldıktan ve boya kuruduktan sonra üzerine şeffaf bir kat uygulayın.

4. Step 4 Wait 20-30 minutes and then apply a clear coat to finish the job.
    Google görselleri 4. Adım 20-30 dakika bekleyin ve ardından işi bitirmek için şeffaf bir kat uygulayın.
    20-30 dakika bekleyin ve ardından işi bitirmek için şeffaf bir kat uygulayın. Son kat boyayı bitirdikten sonra boyanın tamamen kurumasını ve sertleşmesini yaklaşık yarım saat bekleyin, böylece herhangi bir akma veya çizgi oluşmaz. Bir kutu sprey vernik alın ve boyayı korumak ve parlatmak için parçanızın üzerine hafif bir kaplama uygulayın.
    • Parçanıza parlak bir görünüm kazandırmak için yalnızca 1 ince kat şeffaf kaplamaya ihtiyacınız var.

Uyarılar

• Zehirli dumanları solumaktan kaçınmak için iyi havalandırılan bir alanda çalışın. Teşekkürler Faydalı 1 Faydalı Değil 2
  • Toksik maruziyetten kaçınmak için sprey boya kullanırken daima koruyucu giysiler giyin. Teşekkürler Faydalı 1 Faydalı Değil 5
  • Kazara herhangi bir kimyasal maddeyi yutmamak için arabanın parçalarını boyadıktan sonra ellerinizi yıkayın. Teşekkürler Faydalı 2 Faydalı Değil 0

İhtiyacınız Olan Şeyler

• Güvenlik donanımı ve koruyucu giysiler
  • Balmumu ve yağ sökücü
  • Maskeleme bandı (parçayı çıkaramıyorsanız)
  • 800 kumlu su geçirmez zımpara kağıdı
  • Sprey yapışma arttırıcı
  • Sprey astar
  • Sprey boya
  • Şeffaf kaplama püskürtün