Kaya Tırmanışı Spor Salonunda Dyno Nasıl Yapılır?.

Kaya Tırmanışı Spor Salonunda Dyno Nasıl Yapılır?

Kaya tırmanışı camiasının konuşma dilindeki "dyno" olarak bildiği dinamik bir hareket, tırmanıcının bir kayadan diğerine sıçramasına olanak tanıyan dramatik ama etkileyici bir harekettir. Bu, tutunmak için hamle yapmak veya esnemekle karıştırılmamalıdır; Dyno ya hep ya hiç olayıdır. Çok fazla teknik pratik gerektirir ve hiç tereddüt etmez. Dyno'nun nasıl gerçekleştirileceğine ilişkin doğru adımları bilmemek, yaralanma veya ölümle sonuçlanabilir; bu nedenle, bu hareketi bir spor salonunda veya açık havada gerçekleştirmeden önce saatlerce pratik yaparak belirlenen uygun adımları bilmek çok önemlidir.

Adımlar

1. Adım 1 Doğru ayakkabıları seçin.
    Google görseller 1. Adım Doğru ayakkabıları seçin.
    Doğru ayakkabıları seçin. Tırmanma Ayakkabıları sporda inanılmaz derecede önemlidir. Doğru ayakkabı giymeyi ihmal etmek tırmanma performansınızı bozacaktır. Normal spor ayakkabılar, tırmanıcıya çekiş gücü kazandıran ve küçük kayalara ve duvarlara neredeyse "yapışan" yapışkan tabanlar sağlamaz. Normal ayakkabı giyerseniz duvardan kayacağınızı, oysa doğru tırmanma ayakkabısını giyerseniz ayaklarınızın hiçbir yere kaymayacağını görebilirsiniz.
  2. Adım 2 Her iki elinize biraz tebeşir uygulayın.
    Google görseller Adım 2 Her iki elinize bir miktar tebeşir uygulayın.
    Her iki elinize biraz tebeşir uygulayın.  Ayakkabılarda olduğu gibi eller de yağ bezlerinin ürettiği ter ve yağlardan dolayı doğal olarak kaygandır. Bu sorunla mücadele etmek ve kayma riskini azaltmak için her iki elinize bol miktarda tebeşir uygulayın. Eğer bu kadar istekliyseniz, tuttuğunuz kayaya küçük bir parça ekleyin. Sağlam bir tutuş yalnızca bu manevradaki verimliliğinizi artıracaktır.
  3. Adım 3 Rotanın kapsamını belirleyin.
    Google görselleri 3. Adım Rotanın kapsamını belirleyin.
    Rotanın kapsamını belirleyin.  Tüm tırmanıcıların alışkanlık haline getirmesi gereken iyi bir genel beceri, rotalarının kapsamını belirlemektir. Yerde birkaç saniye veya dakika ayırın ve tırmanmayı planladığınız rotaya bakın. Hangi tutuşları kullanacağınızı, hangilerinden kaçınacağınızı, vücudunuzu nasıl hareket ettireceğinizi aklınıza not edin. Son makalenizi yazmadan önce bunu kaba bir taslak olarak düşünün. Yalnızca rota boyunca size yardımcı olmaya yarar.
  4. Bir gözcü bulundurun.  İster ilk kez kaya tırmanışı yapıyor olun ister bu spora on yıldır başlıyor olun, her zaman tedbirli olmak akıllıca olacaktır. Hatalar herkesin başına gelir; bu bizi insan yapar. Atlayışınızı kaçırırsanız veya bir kayma ve düşme yaşarsanız, bir gözcü inişinizi güvenli bir şekilde yönlendirmenize yardımcı olabilir. Bu, yaralanma riskini en aza indirmeye yardımcı olacaktır.
  5. Bir çarpma yastığını sabitleyin.  Tırmanma spor salonlarının çoğu, kaya tırmanışı yapılan alanların altında kauçuk malç veya köpük pedlerle donatılmıştır. Değilse veya açık havada tırmanıyorsanız, çarpma pedi şiddetle tavsiye edilir. Bu portatif pedler, tırmanıcıya düşüşün kinetik enerjisini emecek ve yaralanma riskini en aza indirecek yumuşak, yastıklı bir zemin sağlar. Bir düşünün: Köpük yastığın üzerine düşmek, pürüzlü kayaların ve toprağın üzerine düşmekten çok daha rahattır.
  6. Adım 6 Ellerinizi beklemeye koyun.
    Google görselleri 6. Adım Ellerinizi beklemeye koyun.
    Ellerinizi beklemeye koyun.  Dyno yapmak istediğiniz kayaya yaklaşın. Kaya tırmanışında yeniyseniz sürahilerden veya kulplardan kurtulmayı hedefleyin. Sporda bilginiz ve deneyiminiz arttıkça, daha sert ve daha az affedici tutuşlar kullanabileceksiniz. Amaç derin cebe ve geniş yüzey alanına sahip bir kaya seçmektir. Elleriniz ne kadar fazla yüzey alanı kaplarsa, kendinizi kayadan itmek için o kadar fazla kuvvet kullanabilirsiniz.
  7. Adım 7 Ayaklarınızı uygun kayaların üzerine yerleştirin.
    Google görseller 7. Adım Ayaklarınızı uygun kayaların üzerine yerleştirin.
    Ayaklarınızı uygun kayaların üzerine yerleştirin.  Ayaklarınız aşağıya ve tuttuğunuz yerden uzağa yerleştirilmelidir. Neredeyse saldırmaya hazır bir kurbağa gibi görünmelisiniz. Bu hareketin amacı vücudunuzu bir yay gibi sarmak; Yay ne kadar sıkı olursa o kadar uzağa atlarsınız.
  8. Adım 8 Hedefinize doğru bakın.
    Google görselleri 8. Adım Hedefinize doğru bakın.
    Hedefinize doğru bakın.  Çoğu tırmanıcının sahip olduğu en büyük korku, düşme korkusu, kendi bedenlerine güvenmemelerinden kaynaklanmaktadır. Hedefinize doğru bakarak ve ona atlayıp tutunmayı hayal ederek, uzantılarınızla güven inşa ediyorsunuz. Bu ne kadar çok yapılırsa, tereddüt nedeniyle kazara düşme ve ıskalama olasılığı o kadar azalır.
  9. Adım 9 Hız kazanın.
    Google görselleri 9. Adım Hız kazanın.
    İvme kazanma.  Ana kayayı gerçekten bırakmadan, vücudunuzu tutunmak istediğiniz kayaya doğru ileri doğru atın, ardından orijinal “oturma” pozisyonunuza geri dönün. Üzerinde bulundukları kayalardan ne elleriniz ne de ayaklarınız kalkmasın. Bu hareketin amacı ivme yaratmaktır. Hedefinize doğru sıçramanızı hızlandıracak kinetik enerji yaratıyorsunuz.
  10. Adım 10 Aşağı doğru hareket edin.
    Google görselleri Adım 10 Aşağıya doğru ilerleyin.
    Aşağı doğru hareket edin. Hazır olduğunuzda, son “hamle”nizde, oturma pozisyonunuza geri dönün, ancak kendinize daha da büyük bir “düşme” izni verin. Bu hareketi tanımlamanın en iyi yolu, lastik bandı bırakmadan önce mümkün olduğu kadar geriye çekmektir. Bu, daha fazla kinetik enerji yaratır ve kayanın yüzeyini itip çekerken daha büyük bir momentum da yaratır.
  11. Adım 11 Tuttuğunuz kayayı sert bir şekilde aşağı çekin ve ayak tutucularınızı mümkün olduğu kadar sert bir şekilde itin.
    Google görseller 11. Adım Tutunduğunuz kayayı sert bir şekilde aşağı çekin ve ayak tutucularınızı mümkün olduğu kadar sert bir şekilde itin.
     Tutunduğunuz kayayı sert bir şekilde aşağı çekin ve ayak tutucularınızı mümkün olduğu kadar sert bir şekilde itin. Bu, sanki ilgili kayalardan atlamak için hem ellerinizi hem de ayaklarınızı kullanıyormuşsunuz gibi bir "itme/çekme" hareketi kombinasyonudur. Ne kadar çok kuvvet uygulanırsa o kadar uzağa sıçrayacaksınız.
  12. Adım 12 Bırakın.
    Google görseller Adım 12 Bırakın.
    Bırak.  Son hareketin zirvesine ulaştığınızda her şeyi bırakın. Hedef kayayı yakalamak için kollarınızı uzatın. Bir an için tamamen havalanacaksınız ama paniğe kapılmayın. Hedefinize odaklanın ve atlamada boğulmayın. Vücudunuza ne yaptığını bilecek kadar güvenin.
  13. Adım 13 Hedefinizi tutun.
    Google görselleri 13. Adım Hedefinizi tutun.
    Hedefinizi tutun.  Bir veya iki elinizle hedef tutuşunu tutun. Bazı tırmanıcılar tek elle tutmayı daha kolay bulurken, diğerleri iki elle tutmayı tercih eder. Yalnızca bir elinizi kullanıyorsanız, diğer elinizi ve ayaklarınızı kullanarak vücudunuzu dengede tutun çünkü hala yayın momentumu ve enerjisinden etkileniyor olacaksınız. Sallanmamak için vücudunuzu sabit tutun.

Uyarılar

• Kaya tırmanışı doğası gereği tehlikeli bir spordur. Yaralanma ve ölüm riski her zaman mevcuttur. Bu hareket spora yeni başlayanlar için değildir. Yanlış uygulama yaralanma veya ölümle sonuçlanabilir. Eğer acemiyseniz, talimatların güvenli bir ortamda (tercihen kapalı bir tırmanma spor salonunda), çarpışma pedi ve gözcü ile uygulanması gerekir. Eğer pratik yapıyorsanız yüksekliğin 10 ft'yi geçmemesi önemle tavsiye edilir; yere ne kadar yakın olursanız yaralanma ihtimaliniz o kadar az olur. Teşekkürler Faydalı 2 Faydalı Değil 0