Otuz Bir (Kart Oyunu) Nasıl Oynanır?.

Otuz Bir (Kart Oyunu) Nasıl Oynanır?

Thirty One, bir arkadaşınızla veya büyük bir grup insanla oynayabileceğiniz eğlenceli, puana dayalı bir kart oyunudur. Oyunun amacı basit: jetonlarınızı elinizde tutabilmek ve ayakta kalan son oyuncu olabilmek için yüksek bir puan almaya çalışın. İlk başta kafanız biraz karışırsa endişelenmeyin; Thirty One'ın kurallarını öğrenip alıştığınızda, kısa sürede strateji oluşturup kazanmaya başlayacaksınız!

Adımlar

Bölüm 1

Oyunun Kurulumu

1. Adım 1 Oynamak için 2-9 kişi bulun.
    Google görselleri 1. Adım Oynamak için 2-9 kişi bulun.
    Oynamak için 2-9 kişi bulun. Thirty One, 9 kişiye kadar oynanabiliyor. 9 oyuncuya ihtiyacınız yok ama en az 2 oyuncuya ihtiyacınız var (kendiniz dahil).
    • Oynayacak insanları bulduğunuzda, herkesin bir masada veya yerde daire şeklinde oturmasını sağlayın, böylece hepiniz birbirinize bakacaksınız.
  2. Adım 2 Her oyuncuya kapalı olarak 3 kart dağıtın.
    Google görselleri 2. Adım Her oyuncuya kapalı olarak 3 kart dağıtın.
    Her oyuncuya kapalı olarak 3 kart dağıtın. Bu 3 kart her oyuncunun elini oluşturacaktır. Herkesin hangi kartlara sahip olduğunu kimsenin bilmemesi için kartların kapalı olduğundan emin olun.
    • Normal 52 kartlık oyun kağıdı destesini kullanabilirsiniz. Thirty One oynamak için özel bir kart destesine ihtiyacınız yok.
  3. Adım 3 Desteyi yüzü aşağıya bakacak şekilde ortaya yerleştirin ve yanındaki üst kartı yukarı çevirin.
    Google görseller 3. Adım Desteyi yüzü aşağıya bakacak şekilde ortaya yerleştirin ve yanındaki üst kartı yukarı çevirin.
    Desteyi yüzü aşağıya bakacak şekilde ortasına yerleştirin ve yanındaki üst kartı yukarı çevirin. Oyun alanının ortasında, yüzü aşağı dönük olan destenin geri kalanı, çekme destesi olacaktır. Yanındaki açık kart, atılan deste olacaktır.
    • Oyun sırasında herkesin bunları kullanması gerekeceğinden, tüm oyuncuların 2 yığına ulaşabildiğinden emin olun.
  4. Adım 4 Başlangıç ​​için her oyuncuya 3 jeton verin.
    Google görselleri 4. Adım Her oyuncuya başlangıç ​​için 3 jeton verin.
    Başlamak için her oyuncuya 3 jeton verin. Poker çipleri, madeni paralar veya oyun parçaları gibi her şeyi jeton olarak kullanabilirsiniz. Bu jetonlar oyunun ilerleyen aşamalarında hangi oyuncuların bir tur daha oyunda kalacağını ve hangilerinin dışarıda kalacağını belirlemek için kullanılacak.
    • Herkesin görebilmesi için her oyuncunun jetonlarını masaya veya yere önlerine koymasını sağlayın.
Bölüm 2

Temelleri Öğrenmek

1. Adım 1 Oyunu kazanmak için jetonu kalan son oyuncu olmaya çalışın.
    Google görselleri 1. Adım Oyunu kazanmak için jetonu kalan son oyuncu olmaya çalışın.
    Oyunu kazanmak için jetonu kalan son oyuncu olmaya çalışın. Eğer diğer oyuncular 3 jetonun tamamını kaybederse ve sizde en az 1 jeton kalırsa, kazanırsınız! Eğer jetonlarınız diğer oyunculardan önce biterse, birisi kazanıp yeni bir oyun başlayana kadar oyun dışında kalırsınız.
    • Oyun sırasında 1 veya 2 jeton kaybederseniz sorun olmaz; kazanmak için en az 1 jetona ihtiyacınız var.
  2. Adım 2 Her turda en düşük puana sahip oyuncu olmaktan kaçının.
    Google görselleri 2. Adım Her turda en düşük puana sahip oyuncu olmaktan kaçının.
    Her turda en düşük puana sahip oyuncu olmaktan kaçının. Thirty One turlar halinde oynanır ve her turun sonunda en düşük puana sahip oyuncu "vurulur" ve jetonlarından 1'ini vermek zorunda kalır. 3 jetonunuzu da kaybettiğinizde oyun dışı kalırsınız, bu nedenle her turun sonunda kaybeden oyuncu olmamaya çalışın.
  3. Adım 3 Puanınızı hesaplamak için kart değerlerini öğrenin.
    Google görseller 3. Adım Puanınızı hesaplamak için kart değerlerini öğrenin.
    Puanınızı hesaplamak için kart değerlerini öğrenin. Her kartın Otuz Bir'de bir değeri vardır ve bu değerleri, her turun sonunda kimin en düşük puana sahip olduğunu bulmak için kullanacaksınız. Kart değerleri şunlardır:
    • Kartlar 2-10: gerçek değere göre puanlanır. Örneğin 3'lü bir kart 3 puan değerinde olacaktır.
    • Vale, Kız, Papaz: 10 puan
    • Aslar: 11 puan
  4. Adım 4 Her turun sonunda puanınıza sayılacak 1 takım seçin.
    Google görseller 4. Adım Her turun sonunda puanınıza dahil edilecek 1 takım seçin.
    Her turun sonunda puanınıza dahil etmek için 1 takım elbise seçin. Bir turun sonunda elinizdeki tüm kartların değerini toplamak yerine, 1 renk (kupa, maça, sinek veya karo) seçeceksiniz ve yalnızca o renkteki kartları sayacaksınız. Mümkün olduğu kadar çok puan istediğinizi unutmayın, bu nedenle çok fazla olan bir renk veya yüksek kartlarınız olan bir renk seçin.
    • Örneğin, bir turu sinek 2, maça 6 ve 10 karo ile bitirirseniz, renginiz olarak karoyu seçmek istersiniz çünkü bu size 10 puan kazandırır.
    • Bir turu sinek 10'u, sinek 5'i ve maça 10'u ile bitirdiyseniz, sinek olan 2 kartınız olduğundan ve bunların toplamı 15'e ulaştığından, renginiz olarak sinekleri seçmek istersiniz; bu, şundan daha yüksektir: maça seçerseniz alacağınız 10 puan.
  5. Adım 5 Oyunun herhangi bir anında elinizde 31 puan varsa
    Google görselleri 5. Adım Oyunun herhangi bir anında elinizde 31 puan varsa "Blitz" deyin.
    Oyunun herhangi bir anında elinizde 31 puan varsa “Blitz” deyin. 31 puan değerindeki el “yıldırım” olarak bilinir ve o turda otomatik olarak kazanılır. Oyuncu, sıra kendisine gelmese bile oyunun herhangi bir noktasında "Blitz" diyebilir. Bir oyuncu yıldırım atacağını açıkladığında o tur biter ve diğer tüm oyuncuların bir jeton vermesi gerekir.
    • Yıldırım eli diğer eller gibi puanlanır; birlikte puanlanabilmesi için kartların aynı renkte olması gerekir.
    • Örneğin, eğer bir oyuncunun 10'u, papazı ve maça ası varsa, bu bir yıldırım olacaktır çünkü hepsi aynı türdendir ve toplamı 31'dir. Ancak, eğer oyuncunun 10'u ve maça papazı varsa ve bir karo ası, bu bir yıldırım sayılmaz çünkü kartlar aynı türden değildir.
Bölüm 3

Turları Oynamak

1. Adım 1 Dağıtıcının solundaki oyuncuyla başlayın.
    Google görselleri 1. Adım Dağıtıcının solundaki oynatıcıyla başlayın.
    Dağıtıcının solundaki oyuncuyla başlayın. Eğer o oyuncu değilseniz, oynama sırası size gelene kadar bekleyin. Oyun saat yönünde hareket eder ve krupiyer diğer herkes oynadıktan sonra devam eder.
    • Size dağıtılan 3 kartı almak için sıranın size gelmesini beklemenize gerek yok. Onları hemen alabilir ve sıranızı beklerken strateji oluşturmaya başlayabilirsiniz!
  2. Adım 2 Sıra size geldiğinde desteden veya atılan desteden kart çekin.
    Google görseller Adım 2 Sıra size geldiğinde desteden veya atılan desteden çizim yapın.
    Sıra size geldiğinde desteden veya atılan desteden kart çekin. Bunlar her turun başında sahip olduğunuz 2 ana seçenektir. Desteden mi yoksa atılan desteden mi seçim yapacağınız elinizdeki kartlara ve stratejinize bağlı olacaktır.
    • Atılan destenin en üstündeki kartın elinize yardımcı olacağını düşünüyorsanız, atılan desteden çizim yapmak iyi bir fikirdir.
    • Üstteki kartın atılan destede olmasını istemiyorsanız, bunun yerine desteden üstteki kapalı kartı çekin.
  3. Adım 3 Sıranızın sonunda 1 kartı atın.
    Google görseller 3. Adım Sıranızın sonunda 1 kartı atın.
    Turunuzun sonunda 1 kartı atın. Her zaman sıranın sonunda atmak zorundasın. Atmak istediğiniz kartı yüzü yukarı bakacak şekilde atılan desteye yerleştirin.
    • Atılan desteden yeni çektiğiniz açık kart olmadığı sürece elinizdeki herhangi bir kartı atabilirsiniz. Atılan desteden bir kartı alıp hemen atamazsınız.
  4. Adım 4 Turun sona ermesini istiyorsanız, sıranın başlangıcında kapıyı çalın.
    Google görseller Adım 4 Eğer turun bitmesini istiyorsanız, sıranızın başında kapıyı çalın.
    Turun bitmesini istiyorsanız sıranın başında kapıyı çalın. Bir oyuncu sırasını çaldığında tur sona ermeye başlar ve tur bitmeden her oyuncunun 1 turu daha vardır. Her turda yalnızca 1 oyuncu vuruş yapabilir. Kapıyı çalmak turun sonunu tetiklediğinden, elinizdeki kartlardan memnun olmadığınız ve yüksek bir puana sahip olduğunuzu düşünmediğiniz sürece genellikle kapıyı çalmak istemezsiniz.
    • "Kapı" diyerek ya da masaya vurarak kapıyı çalabilirsiniz.
    • Sıra size geldiğinde, herhangi bir kart almadığınız için kartınızı atmak zorunda kalmazsınız.
    • Başlangıçta size iyi bir el dağıtılırsa, ilk sıranızda veya oyunun başlarında kapıyı çalabilirsiniz, böylece diğer oyuncuların ihtiyaç duydukları kartları çekme şansı çok fazla olmaz.
  5. Adım 5 Birisi kapıyı çaldıktan sonra telefonu açmak istemiyorsanız sıra size geçer.
    Google görseller Adım 5 Birisi kapıyı çaldıktan sonra telefonu açmak istemiyorsanız sıra size gelince geçin.
    Birisi kapıyı çaldıktan sonra telefonu açmak istemiyorsanız sıranızı verin. Birisi kapıyı çalmadığı sürece Otuz Bir'deki sıranızı atlamanıza izin verilmez. O halde elinizden memnunsanız ve puanınızın yüksek olduğunu düşünüyorsanız “geç” diyebilirsiniz.
    • Eğer geçerseniz, tur bitmeden berabere kalma veya elden çıkarma şansınız olmayacağını unutmayın.
  6. Adım 6 Birisi kapıyı çaldığında ve herkesin son sırası geldiğinde turu bitirin.
    Google görselleri 6. Adım Birisi kapıyı çaldığında ve herkesin son sırası geldiğinde turu bitirin.
    Birisi kapıyı çaldığında ve herkesin son sırası geldiğinde turu bitirin. Birisi kapıyı çalmadan tur bitemez. Bunu yaptıktan sonra, oyuncuların geri kalanı bir tur daha alır ve tur biter.
    • Bir turun sonunda tüm oyuncular ellerindeki 3 kartı açabilir.
  7. Adım 7 Turdaki puanlarınızı sayın ve en düşük puanı alan oyuncudan bir jeton alın.
    Google görselleri 7. Adım Turdaki puanlarınızı sayın ve en düşük puanı alan oyuncudan bir jeton alın.
    Turdaki puanlarınızı sayın ve en düşük puanı alan kişiden bir jeton alın. Her oyuncu o tur için rengini seçmeli, toplam puanını toplamalı ve diğer oyunculara duyurmalıdır. En düşük puana sahip olan kişi jetonlarından birinden vazgeçer; eğer bu onların son jetonu olursa oyundan çıkar!
    • En düşük puan için 2 veya daha fazla oyuncu berabere kalırsa, seçtiği renkten en yüksek karta sahip olan oyuncu kazanır.
    • Eğer o turda kapıyı çalan oyuncu en düşük puana sahipse, 1 yerine 2 jeton vermek zorundadır.
  8. Adım 8 Yalnızca 1 oyuncunun jetonu kalana kadar tur oynamaya devam edin.
    Google görselleri 8. Adım Yalnızca 1 oyuncunun jetonu kalana kadar tur oynamaya devam edin.
    Sadece 1 oyuncunun jetonu kalana kadar tur oynamaya devam edin. Yeni bir tura başlamak için tüm kartları karıştırın ve tıpkı oyuna başladığınızda yaptığınız gibi dağıtın. Her turun sonunda, 1 oyuncu ayakta kalana kadar kaybeden oyuncudan jeton almaya devam edin!
    • Kalabalık bir grupla oynuyorsanız ve oyun uzun sürüyorsa bunun yerine 2 jetonla oynamayı deneyin.

Video

İhtiyacınız Olan Şeyler

• 52 oyun kağıdından oluşan normal deste
  • Her oyuncu için üç jeton (jeton, poker fişleri, oyun parçaları vb.)