Kosher Yöntemi ile Bir İnek Nasıl Düzgün Bir Şekilde Kesilir?.

Kosher Yöntemi ile Bir İnek Nasıl Düzgün Bir Şekilde Kesilir?

Şehita (sheh-HEE-tah), izin verilen kara hayvanlarını ve kümes hayvanlarını Kosher olarak kabul edilmeleri ve Yahudiler tarafından yenebilmeleri için katletmeye yönelik Yahudi ritüelidir. Kaşer tutmak Yahudiliğin çok önemli bir yönüdür çünkü zihne, bedene ve ruha fayda sağlar; ancak Yahudi olmayanlar, içerdiği özel süreç nedeniyle sıklıkla Kaşer eti tüketmektedir. Shechitah, hayvanın acı hissetmeyecek şekilde kesilmesini sağlar ve etin en iyi kalitede olmasını sağlar. Ancak bu çok zor bir süreçtir ve uzun yıllara dayanan bir deneyim, İncil yasalarına ilişkin geniş bilgi ve kesilen hayvanın anatomisine ilişkin deneyim gerektirir. Bunu kendi başınıza yapamayacak olsanız da, verilen eğitim nedeniyle süreçleri bilmek isteyebilirsiniz, böylece fiyatın neden oldukça yüksek olduğunu anlayabilirsiniz.

Adımlar

1. Adım 1 Uygun boyutta bir bıçak (chalif adı verilir) seçin.
    Google görseller 1. Adım Uygun boyutta bir bıçak (chalif adı verilen) seçin.
    Uygun boyutta bir bıçak (chalif adı verilir) seçin. Bıçağın uzunluğu hayvanın boynunun genişliğinin iki katıdır.
  2. Adım 2 Kesimden önce hayvanı iyice inceleyin.
    Google görselleri 2. Adım Kesimden önce hayvanı iyice inceleyin.
    Kesimden önce hayvanı iyice inceleyin. Hayvan hasta veya yaralıysa artık Kosher sayılmaz. Bunun iki amacı var. Öncelikle etin kalitesini garanti eder çünkü hasta veya yaralı bir hayvanın hiçbir şekilde yenmemesi gerekir. İkincisi, Kosher çiftliklerinin diğer çiftliklerin yöntemlerine katılmasını engelliyor çünkü inek herhangi bir şekilde yaralanırsa kesilemez.
  3. Adım 3 Kesimin doğru ve acısız bir şekilde yapılabilmesi için hayvanı zapt edin.
    Google görselleri 3. Adım Kesimin doğru ve acısız bir şekilde yapılabilmesi için hayvanı zapt edin.
    Kesimin doğru ve acısız yapılabilmesi için hayvanı zapt edin. Eğer hayvan, kısıtlama sırasında yaralanırsa, artık koşer sayılmaz.
  4. Adım 4 Bıçağınızın bıçağını inceleyin.
    Google görseller 4. Adım Bıçağınızın bıçağını inceleyin.
    Bıçağınızın bıçağını inceleyin. Kesinlikle herhangi bir çentik veya düzensizlik olmadığından emin olun. Bıçağın üzerindeki herhangi bir kusur, hatta insan saçının düşebileceği kadar büyük bir leke bile, bıçağı koşer kesim için kabul edilemez hale getirir. Bıçağın öyle keskin bir noktaya kadar keskinleştirilmesi gerekiyor ki Shochet parmağını kesse acı hissetmesin.
  5. Adım 5 Yemek borusunu, soluk borusunu, şah damarlarını ve şah damarlarını tek bir hızlı kesi ile kesin.
    Google görseller Adım 5 Yemek borusunu, soluk borusunu, şah damarlarını ve şah damarlarını tek bir hızlı kesi ile kesin.
    Yemek borusunu, trakeayı, şah damarlarını ve şah damarlarını tek bir hızlı kesi ile kesin. Kesi hiçbir şekilde çekilmemeli veya yırtılmamalı ve herhangi bir duraklama olmaksızın tek bir hareketle gerçekleştirilmelidir. Doğru yapılırsa hayvan 2 saniye içinde ölecektir.
  6. Adım 6 Hayvanın kanını tamamen boşaltın.
    Google görseller 6. Adım Hayvanın kanını tamamen boşaltın.
    Hayvanın kanını tamamen boşaltın. Kan yemek caiz değildir çünkü kan, hayvanın ruhunu içerir.
  7. Adım 7 Hayvanın temel organlarını inceleyin.
    Google görselleri 7. Adım Hayvanın temel organlarını inceleyin.
    Hayvanın temel organlarını inceleyin. Memelilerde (inek, koyun, keçi vb.) herhangi bir kusur olmadığından emin olun. İstenmeyen delikleri ve akciğer hastalığı belirtilerini kontrol etmek için akciğerlerin şişirilmesi gerekir. Delikler veya aktif akciğer hastalığının belirtileri varsa, inek kaşer olarak kabul edilmez.
  8. Adım 8 Hayvanın arka kısmından Kosher olmayan kısımları çıkarın.
    Google görselleri 8. Adım Hayvanın arka kısmından Kosher olmayan kısımları çıkarın.
    Hayvanın arka kısmından Kosher olmayan kısımları çıkarın. Bunlara kan damarları ve siyatik sinir de dahildir (Aşkenazi değilseniz ve onun alınması konusunda bir geleneğiniz yoksa).> Akciğerlerde olduğu gibi bu da yalnızca memeliler için geçerlidir.
  9. Adım 9 Hayati organları çevreleyen tüm yağları çıkarın.
    Google görselleri 9. Adım Hayati organları çevreleyen tüm yağları çıkarın.
    Hayati organları çevreleyen tüm yağları çıkarın. İbranice'de "cheilev" olarak bilinen iç yağ, Kaşer olarak kabul edilmez.

Uyarılar

• Sadece bu yazıyı okuyarak kaşrut standartlarına göre inek gütmeniz mümkün değil. Teşekkürler Faydalı 43 Faydalı Değil 11
  • Shochet olabilmek için sertifika almanız gerekir. Teşekkürler Faydalı 33 Faydalı Değil 13
  • Kesim öncesinde, kesim sırasında ve kesim sonrasında ineğin koşer olup olmadığının iyice incelenmesi son derece önemlidir. Teşekkürler Faydalı 27 Faydalı Değil 12

İhtiyacınız Olan Şeyler

• bir chalif (bıçak her kesimden önce kontrol edilmelidir).
  • bileme taşı
  • Bir inek