Buharlı Temizleyiciyle Halıdan Evcil Hayvan Lekeleri ve Kokuları Nasıl Çıkarılır.

Buharlı Temizleyiciyle Halıdan Evcil Hayvan Lekeleri ve Kokuları Nasıl Çıkarılır

Halıdaki lekeleri ve kokuları çıkarmak, özellikle de bu lekeler ve kokular evcil hayvanlardan kaynaklanıyorsa zor olabilir. Aslında kokuları gidermek lekelere göre daha zordur çünkü halının ve dolgunun çok derinlerine yerleşmişlerdir. Neyse ki çoğu durumda hem leke hem de koku, uygun teknik ve buharlı temizleyici kullanılarak giderilebilir.

Adımlar

1. Adım 1 Lekeli alanları bulun.
    Google görselleri 1. Adım Lekeli alanları bulun.
    Lekeli bölgeleri bulun. Çoğunlukla lekeli alanlar aynı zamanda ürik asit, bakteri ve maya kolonilerinin neden olduğu kokulara da ev sahipliği yapar; dolayısıyla temizleme çabalarınızı yoğunlaştırmanız gereken yer burasıdır. Düzgün ve kokusuz, bitmiş bir görünüm elde etmek için halının tamamını metodik bir şekilde temizlemeniz ve kötü lekeli alanlara biraz daha fazla zaman ve çaba harcamanız gerekecektir.
  2. Adım 2 Alanı iyice vakumlayın.
    Google görselleri 2. Adım Alanı iyice süpürün.
    Alanı iyice vakumlayın. Mümkün olduğu kadar gevşek kalıntıları çıkardığınızdan emin olun.
  3. Adım 3 Kötü lekeli bölgelere ön işlem yapın.
    Google görselleri 3. Adım Kötü lekeli bölgelere ön işlem yapın.
    Kötü lekeli bölgelere ön işlem yapın. Bunu buharlı temizleme işlemine başlamadan hemen önce yapın. Halının rengini bozmayacak tek bir ticari yağ giderici/temizlik maddesi kullanın. Seçilen temizleyicinin etkisinden emin değilseniz, onu göze çarpmayan bir yerde, örneğin bir dolapta veya kanepenin altında test edin. Halı kalıntısı mükemmel bir test alanıdır.
    • Buharlı süpürgede kullanacağınız temizleme solüsyonuyla birlikte çalışacak şekilde formüle edilmiş bir ön işlem kullanmak en iyisidir. Ön işlemler ve temizleme solüsyonları, ikisi arasında istenmeyen kimyasal reaksiyonların meydana gelmeyeceğinden emin olmak için kapsamlı bir şekilde test edilecektir.
    • Orta derecede sert kıllı bir fırça kullanarak kimyasalları kötü lekeli noktalara yavaşça uygulayın. Kimyasalları halı liflerine kadar uygulayın, ancak iplikçiklerin yıpranmaya veya çözülmeye başlayacağı noktaya kadar fırçalamayı aşırıya kaçmayın.
    • Lekeli halının kurumasına izin vermeyin. Bunun yerine doğrudan buharlı temizleme adımına geçin.
    • Bir ön arıtma kimyasalına bağlı kalın. Kimyasalları karıştırırsanız beklenmedik sonuçlar elde edebilirsiniz: tehlikeli veya öldürücü gazların oluşması, zararlı asitlerin oluşması, sert yakıcı çözeltilerin oluşması.
  4. Adım 4 Alanı buharla temizleyin.
    Google görselleri 4. Adım Alanı buharla temizleyin.
    Alanı buharla temizleyin. Ev için buharlı temizleyiciler, özellikle evcil hayvan sahibiyseniz iyi bir yatırımdır. Makineniz yoksa yerel bir hırdavatçıdan, bakkaldan veya ev tadilat merkezinden bir tane kiralayın.
  5. Adım 5 Solüsyon bölmesini temizleme solüsyonuyla doldurun.
    Google görseller Adım 5 Solüsyon bölmesini temizleme solüsyonuyla doldurun.
    Solüsyon bölmesini temizleme solüsyonuyla doldurun. Çoğu temizleme formülasyonu, leke-halı elyafı ve koku-halı elyafı bağlarını kırmaya ve rahatsız edici kimyasalları yüzeye çıkarmaya yarayan bir yüzey aktif madde içerecektir. Temizleme maddeleri, lekeleri ve kokuları gidermenin yanı sıra bakterileri ve diğer mikroorganizmaları da öldürür ve koku kaynağı olan kimyasalları bağlar. Uygun şekilde formüle edilmiş bir temizleyici, mevcut bağları, rahatsız edici kimyasalları buharlı temizleyicinin vakum hareketi ile alındıkları yüzeye çıkaran güçlü bağlarla değiştirerek gevşetecek şekilde hareket edecektir.
  6. Adım 6 Su bölmesini sıcak suyla doldurun.
    Google görseller 6. Adım Su bölmesini sıcak suyla doldurun.
    Su bölmesini sıcak suyla doldurun.
  7. Adım 7 Makinenizdeki CLEAN ayarını seçin.
    Google görseller 7. Adım Makinenizde TEMİZ ayarını seçin.
    Makinenizde CLEAN ayarını seçin. Buharlı süpürge, makineyi halının üzerinde yavaşça çalıştırırken çözeltiyi tanktan çeker ve suyla karıştırır.
  8. Adım 8 Temizleyicinizle birlikte verilen talimatları izleyin.
    Google görseller 8. Adım Temizleyicinizle birlikte verilen talimatları izleyin.
    Temizleyicinizle birlikte verilen talimatları izleyin. Tipik olarak metodik, örtüşen vuruşlar kullanacaksınız. Birçoğu, temizleyici/su karışımını dağıtan bir ileri ve geri hareket ve gevşemiş leke ve koku parçacıklarını toplamak için aynı alan üzerinde tam bir ileri ve geri hareket belirleyecektir. Temizleme işlemine zaman ayırdığınızdan emin olun ve çok acele etmeyin. Uzun süre yerinde kalan parçacıkların gevşetilmesi ve toplanması biraz zaman alır. Makinenin, önerilen düzende yavaş ve düzenli hareket ederek işini yapmasına izin verin.
    • Koku dolu halı için, pedin doygun hale gelmesi için ilave sıvı dağıtın. Bu, halı ve yastıktaki nemi gidermek için fazladan zaman harcamanızı gerektirecektir. Ekstra kuruma süresi de gerekli olacaktır. Kurutmanın mümkün olduğu kadar çabuk tamamlanmasını sağlamak için klima ve güçlü fanlar kullanmayı planlamak en iyisidir. Geriye kalan nem, küf oluşumu için mükemmel ortamı yaratacaktır.
  9. Adım 9 Halıyı yaklaşık 15-20 dakika bekletin.
    Google görseller 9. Adım Halıyı yaklaşık 15-20 dakika bekletin.
    Halıyı yaklaşık 15-20 dakika bekletin. Bu, solüsyonun halının derinliklerine nüfuz etmesine, tüm lekeleri parçalamasına ve halının ve dolgunun kokusunu gidermesine olanak tanıyacaktır.
  10. Adım 10 Halıyı sadece sıcak su kullanarak durulayın.
    Google görseller 10. Adım Halıyı yalnızca sıcak su kullanarak durulayın.
    Halıyı sadece sıcak su kullanarak durulayın. Şu anda daha fazla temizleme solüsyonu eklemeyin. Durulayarak halıyı gevşemiş olan her şeyden arındırmış olursunuz.
    • Dönüş suyu temiz gelmeye başlayıncaya kadar durulayın. Sabırlı ol. Sekiz veya on kadar durulama geçişi gerekebilir. Halının altına sıkışan her şeyi yukarı çekiyorsunuz.
  11. Adım 11 Halının tamamen kurumasını bekleyin.
    Google görseller 11. Adım Halının tamamen kurumasını bekleyin.
    Halının tamamen kurumasını bekleyin. Kurumaya yardımcı olması için klimanızı mevcut nem alma cihazları ve fanlarla birlikte kullanın.

Video

Uyarılar

• Oksitleyici olan çeşitli temizleyiciler halılara zarar verebilir. Bu tür temizleyiciler halının renginin bozulmasına ve halı liflerinin parçalanmasına neden olabilir. Güçlü oksitleyici maddelerden kaçınmak en iyisidir, ancak bunları kullanmayı tercih ederseniz halınızı dikkatlice test edin. Teşekkürler Faydalı 0 Faydalı Değil 0

İhtiyacınız Olan Şeyler

• Buharlı vakum
  • Sıcak su
  • Temizlik çözümü
  • Nokta temizleyici
  • Fırçalamak
  • Fanlar ve nem gidericiler (isteğe bağlı, ancak önerilir)