Gömlek Yakası Nasıl Dikilir?.

Gömlek Yakası Nasıl Dikilir?

İster dikiş konusunda yeni olun ister dikiş konusunda tecrübeli olun, gömleğe yaka eklemek zor olabilir. Ancak süreci basitleştirmenin bazı kolay yolları vardır. Bir desenle başlayın ve talimatları dikkatlice izleyin. Daha sonra yaka parçalarını birbirine dikerek yakanızı gömleğinizin yakasına tutturun.

Adımlar

Bölüm 1

Yaka Parçalarının Kesilmesi

1. Adım 1 İstediğiniz tarzda bir desen seçin.
    Google görseller 1. Adım İstediğiniz tarzda bir desen seçin.
    İstediğiniz tarzda bir desen seçin. Yakalar farklı şekil ve boyutlarda olabilir ve genellikle sonradan eklenmek yerine gömlek veya elbisenin tasarımına entegre edilir. En iyi sonuçları elde etmek için, tasarımda yaka içeren bir dikiş deseni üzerinde çalışın ve yakanın nasıl kesileceği, dikileceği ve takılacağı konusunda desen talimatlarını izleyin.
    • Örneğin, uzun, sivri yakalı bir yakayı tercih edebilir veya daha narin bir yaka için kavisli bir yakayı tercih edebilirsiniz.

İpucu : Yaka dikme konusunda yeniyseniz, "kolay" veya "başlangıç" etiketli bir desen seçin. "Orta" ve "ileri" kalıplardan kaçının çünkü bunlar çok daha karmaşık olacaktır.

2. Adım 2 Yaka için kullanmak istediğiniz kumaşı seçin.
    Google görseller 2. Adım Yaka için kullanmak istediğiniz kumaşı seçin.
    Yaka için kullanmak istediğiniz kumaşı seçin. Dikiş deseniniz yaka için ne tür kumaşa ihtiyacınız olacağını belirtmeli ve özel bir kumaş türünün tavsiye edilip edilmediğini belirtmelidir. Ancak yakanızı yaptırmak istediğiniz kumaşın rengini seçebilirsiniz. Yakanın uyum sağlamasını istiyorsanız gömleğin geri kalanıyla aynı renk kumaşı kullanın veya öne çıkacak bir yaka için kontrast bir renk tercih edin.
    • Mesela beyaz bir gömlek yapacaksanız aynı renk kumaşı seçip beyaz yaka yapabilirsiniz ya da ön plana çıkacak yaka için kırmızı kumaş tercih edebilirsiniz.
    • Yaka için kumaşınızı önceden yıkayıp kurutduğunuzdan emin olun. Aksi takdirde gömleği ilk yıkama sonrasında kumaş çekme yapabilir ve bu da gömleğinizin şeklinin bozulmasına neden olabilir.
  3. Adım 3 Yaka parçalarını kesmek için deseninizle birlikte verilen kağıt desenini kullanın.
    Google görseller 3. Adım Yaka parçalarını kesmek için deseninizde yer alan kağıt desenini kullanın.
    Yaka parçalarını kesmek için deseninizde bulunan kağıt desenini kullanın. Yakanızı yapmak için ihtiyaç duyacağınız kağıt desen parçalarını kesin. Daha sonra kumaşınızı ikiye katlayıp düzeltin. Kağıt parçalarını kumaşınızın üzerine yerleştirin ve yerine sabitleyin. Bir çift keskin kumaş makası kullanarak kumaşı kağıt desen parçalarının kenarları boyunca kesin. Daha sonra kağıt desenini telanızın üzerine yerleştirin ve yaka için 1 parça tela kesin.
    • Desen parçalarında bulunan çentiklerin etrafını kestiğinizden emin olun. Bunlar daha sonra yakayı yaka ile hizalamanıza yardımcı olacaktır.
    • Yavaşça ilerleyin ve kumaşta pürüzlü kenarlar oluşturmadığınızdan emin olun.
  4. Adım 4 Demir...
    Google görseller Adım 4 Ütü...
    1 yaka parçasının yanlış tarafına ütüleyin . Kumaş desen parçalarını kesmeyi bitirdikten sonra, yaka parçalarından 1 tanesini ütü masası veya tezgah üzerindeki havlu gibi düz bir yüzeye yanlış geniş olacak şekilde yerleştirin. Daha sonra telayı kumaş parçasının üzerine yerleştirin. Arabirimi yapışkan tarafı aşağı bakacak şekilde yerleştirin. Ara yüzeyin üzerine bir havlu veya tişört yerleştirin ve bunları bağlamak için ara yüzeyin ve kumaşın üzerine ütüleyin.
    • Özel bir şey yapmanız gerekip gerekmediğini belirlemek için arayüzle birlikte verilen talimatları kontrol edin. Örneğin, birbirlerine bağlandıklarından emin olmak için arayüze ve kumaşa 5 saniye boyunca basmanız gerekebilir.
Bölüm 2

Yakanın Birlikte Dikilmesi

1. Adım 1 Yaka parçalarını sağ taraflar birbirine bakacak şekilde sabitleyin.
    Google görseller Adım 1 Yaka parçalarını sağ taraflar birbirine bakacak şekilde sabitleyin.
    Yaka parçalarını sağ taraflar birbirine bakacak şekilde sabitleyin. Yaka parçasını, sağ (baskılı veya dış) tarafı yukarı bakacak şekilde arayüze bağlı olarak yerleştirin. Daha sonra diğer yaka parçasını sağ tarafı yukarı bakacak şekilde onun üzerine yerleştirin. 2 parçanın kenarlarını eşit olacak şekilde hizalayın ve ardından bunları kısa kenarlar ve uzun kenarlardan biri boyunca sabitleyin.
    • Uzun kenarlardan birinde çentikler varsa o kenarı sabitlemeden bırakın. Yakanın bu tarafını yaka ile aynı hizaya getirmeniz gerekecektir, bu nedenle çentiklerin görünür kalması önemlidir.

İpucu : Pimleri her zaman kumaşınızın kenarlarına dik olacak şekilde takın. Bu, dikerken bunları çıkarmayı kolaylaştırır.

2. Adım 2 3 taraftaki işlenmemiş kenarlardan 0,5 inç (1,3 cm) uzakta düz bir dikiş dikin.
    Google görselleri 2. Adım 3 taraftaki işlenmemiş kenarlardan 0,5 inç (1,3 cm) uzakta düz bir dikiş dikin.
    3 tarafta işlenmemiş kenarlardan 0,5 inç (1,3 cm) uzaklıkta düz bir dikiş dikin. Sabitlenen yaka parçalarını dikiş makinenize alın ve ilk kısa kenar boyunca dikmeye başlayın. Diğer sabitlenmiş kenara ulaşana kadar yakanın etrafını tamamen dikin. Daha sonra yakayı dikiş makinesinden çıkarın ve fazla iplikleri kesin.
    • Sabitlenmiş bir alanı dikmeden önce pimleri 1 teker teker dışarı çekin. Pimlerin üzerini dikmeyin! Bu dikiş makinenize zarar verebilir.
    • İstenirse düz dikiş yerine zigzag dikiş de kullanabilirsiniz. Bu, dikiş boyunca ekstra güvenlik sağlayabilir.
  3. Adım 3 Kumaşı dikişlerin dış kısmından kesin.
    Google görseller 3. Adım Kumaşı dikişlerin dış kısmından kesin.
    Kumaşı dikişlerin dış çevresinden kesin. 2 yaka parçası takıldıktan sonra dikişlerin dış tarafını kesmek için bir kumaş makası kullanın. Yakanın köşelerindeki fazla kumaşı kesin ve kumaşın dışarı itilmesini ve yakaya basılmasını kolaylaştırmak için uzun kenarlar boyunca kumaşa birkaç çentik kesin.
    • Dikişleri kesmemeye dikkat edin, aksi takdirde yakayı mahvedebilirsiniz. Kumaşı dikişlerden yaklaşık 0,25 inç (0,64 cm) uzakta kesin.
  4. Adım 4 Yaka parçalarını ters çevirin ve kumaşı köşelerden dışarı doğru itin.
    Google görseller 4. Adım Yaka parçalarını ters çevirin ve kumaşı köşelerden dışarı doğru itin.
    Yaka parçalarını ters çevirin ve kumaşı köşelerden dışarı doğru itin. Fazla kumaşın bir kısmını çıkardıktan sonra, yakayı sağa doğru çevirmek için parmağınızı kullanın. Daha sonra yakanın içine uzanın ve parmaklarınızla kenarlarına bastırın.
    • Kumaşı bastırmak için kurşun kalemin silgi ucunu da kullanabilirsiniz. Bu özellikle yakanın köşelerindeki kumaşı dışarı doğru bastırmak için yararlı olabilir.
    • Çok fazla bastırmayın, aksi takdirde dikişi yırtabilirsiniz!
  5. Adım 5 Düz ve gevrek hale getirmek için yakayı ütüyle bastırın.
    Google görseller 5. Adım Düz ve gevrek hale getirmek için yakayı ütüyle bastırın.
    Düz ve gevrek hale getirmek için yakayı ütüyle bastırın. Yakayı ütü masası veya tezgah üzerindeki havlu gibi düz bir yüzeye yerleştirin. Daha sonra ütüyü en düşük ayarda ütüleyin. Ütüyü düz ve düzgün hale gelinceye kadar yaka boyunca ileri geri çalıştırın.
    • Kumaş hassassa ütülemeden önce üzerine bir tişört veya havlu koymak isteyebilirsiniz.
  6. Adım 6 İsterseniz yakanın dışına bir kenar dikişi ekleyin.
    Google görseller 6. Adım İsterseniz yakanın dışına bir kenar dikişi ekleyin.
    İstenirse yakanın dışına bir kenar dikişi ekleyin. Yakanın kenarlarının dikilmesi isteğe bağlıdır, ancak yakanın daha bitmiş görünmesini sağlayabilir ve şeklini korumasına yardımcı olabilir. Yakanın sabitlenmiş kenarlarından yaklaşık 0,25 inç (0,64 cm) uzakta düz bir dikiş dikin.
    • Açık bıraktığınız yakanın kenarı boyunca kenar dikişini dikmeyin.
Bölüm 3

Yakayı Gömleğe Takmak

1. Adım 1 Yakayı gömleğin yakasına sabitleyin.
    Google görseller Adım 1 Yakayı gömleğin yakasına sabitleyin.
    Yakayı gömleğin yakasına sabitleyin. Yakanın kenarlarını ve gömleğin yakasını, her iki parçanın sağ tarafları bir arada olacak şekilde hizalayın. Yaka ve yakadaki çentiklerin eşleştiğinden emin olun. Bunlar, dikiş yapmadan önce yakanın ortalanmasını sağlamaya yardımcı olacaktır. Yaka boyunca her 2 ila 3 inçte (5,1 ila 7,6 cm) bir iğne takın.
    • Çentik yoksa yakayı yaka üzerinde ortalamak için elinizden geleni yapın.
  2. Adım 2 Yaka ve yakanın işlenmemiş kenarları boyunca düz bir dikiş dikin.
    Google görseller 2. Adım Yakanın ve yakanın işlenmemiş kenarları boyunca düz bir dikiş dikin.
    Yaka ve yakanın işlenmemiş kenarları boyunca düz bir dikiş dikin. Yakayı yerine sabitlemeyi bitirdikten sonra gömleği ve yakayı dikiş makinenize alın ve işlenmemiş kenarlar boyunca düz bir dikiş dikin. Dikişi yakanın ve yakanın işlenmemiş kenarlarından yaklaşık 0,5 inç (1,3 cm) uzağa konumlandırın.
    • Ekstra güvenlik için yakayı 2 kez dikmek isteyebilirsiniz.
    • Yakayı yakaya dikmeyi bitirdikten sonra gevşek iplikleri kesin.
  3. Adım 3 Yakanın üst kenarını katlayın ve ütüyle bastırın.
    Google görseller 3. Adım Yakanın üst kenarını katlayın ve ütüyle bastırın.
    Yakanın üst kenarını katlayın ve ütüyle bastırın. Yakayı yakaya dikmeyi bitirdikten sonra, onu istediğiniz katlama boyunca bastırmak isteyebilirsiniz. Bu, gömleği giydiğinizde yakanın istediğiniz gibi durmasını sağlamaya yardımcı olacaktır. Yakayı katlanmasını istediğiniz yerden katlayın (genellikle ortada veya dikişin yakınında) ve ardından kat boyunca ütüleyin.
    • Kumaş hassassa katlanmış yakanın üzerine bir tişört veya havlu yerleştirin.

İpucu : Ekstra sert bir yaka için kola püskürtün! Nişasta spreyini yerel bakkalınızın çamaşırhane reyonunda bulabilirsiniz.

Video

İhtiyacınız Olan Şeyler

• Model
  • Kumaş
  • Eriyebilir arayüz
  • Ütü
  • Makas
  • Pimler
  • Dikiş makinesi
  • İplik