Lise Oryantasyonunda Nasıl Hayatta Kalılır?.

Lise Oryantasyonunda Nasıl Hayatta Kalılır?

Pek çok lisede yaz aylarında, okul başlamadan önce birinci sınıf öğrencilerine (ve hatta ikinci, üçüncü ve son sınıf) oryantasyonları yapılır. Bu oryantasyonlar genellikle öğrencilerin programlarını, soyunma numaralarını alabilmeleri ve okul kimlik kartları için fotoğraf çektirebilmeleri için düzenlenir. Ayrıca ders kitaplarını alabilirler ve hatta öğretmenlerle tanışabilirler. Oryantasyon, diğer öğrencilerle tanışmak ve hatta yeni arkadaşlar edinmek için harika bir zamandır. Bu aynı zamanda okulu tanımak ve okul başladığında kaybolmamak için sınıflarınızın yerini belirlemek için de harika bir fırsattır.

Adımlar

Bölüm 1

Bir Gece Öncesi Hazırlık

1. Adım 1 Tüm oryantasyon materyallerini gözden geçirin.
    Google görselleri 1. Adım Tüm oryantasyon materyallerini inceleyin.
    Tüm oryantasyon materyallerini gözden geçirin. Muhtemelen okulunuzdan oryantasyonla ilgili materyaller almışsınızdır. Bu materyaller sizi nereye gitmeniz gerektiği ve ne yapmanız gerektiği konusunda yönlendirmelidir.
    • Nereye ve ne zaman gitmeniz gerektiğine ilişkin okuldan gelen talimatları iyice inceleyin. Bu talimatlar sizi yanlış zamanda yanlış yerde olmaktan, utanmaktan ve önemli bilgileri kaçırmaktan kurtaracaktır.
  2. Adım 2 Anne-babanızla lojistik konusunu tartışın.
    Google görseller 2. Adım Anne babanızla lojistik konusunu tartışın.
    Ailenizle lojistik konusunu tartışın. Oryantasyondan önceki gece, siz oryantasyondayken ertesi gün neler olacağını ebeveynlerinizle birlikte gözden geçirmek için harika bir zamandır. Bu önemlidir çünkü nerede ve ne zaman olmanız gerektiğini tam olarak anlamanız gerekir. Okulunuza ve gereksinimlerine bağlı olarak belirli şeyler için para ödemeniz de gerekebilir; bu nedenle bunu ebeveynlerinizle görüşmelisiniz.
    • Ebeveynlerinizin oryantasyona katılması gerekiyorsa, bunu programlarına dahil etmeleri ve tarih ve saatlerden haberdar olmaları gerekecektir.
    • “Yarın oryantasyonum hakkında konuşabilir miyiz?” diyerek anne ve babanızla sohbet başlatabilirsiniz. Birkaç şeyin üzerinden geçmek istiyorum.”
    • Sınıflarınızı bulmak için okulda dolaşmak için fazladan zaman isterseniz, ebeveynlerinizle konuşun ve onlara bunun için fazladan bir saat kadar istediğinizi bildirin. Anne-babanızla bu konu hakkında bir konuşma başlatmak için “Oryantasyonda biraz daha vakit geçirmek ve sınıflarımı görmek istiyorum” diyebilirsiniz.
  3. Adım 3 Ulaşımınızı oluşturun.
    Google görseller 3. Adım Ulaşımınızı oluşturun.
    Ulaşımınızı belirleyin. Sizi kimin alıp bırakacağını veya varsa bölgenizdeki toplu taşımayı nasıl kullanacağınızı belirlemek için ebeveynlerinizle veya velilerinizle birlikte çalışın. Belki yeterince yakın yaşıyorsanız, oryantasyonunuza yürümeyi veya bisiklete binmeyi bile seçebilirsiniz.
    • Eğer ebeveynleriniz sizi alıp bırakacaksa, oraya ne zaman gitmeniz gerektiğini ve oraya zamanında varmak için evden saat kaçta çıkmanız gerektiğini belirlemek için onlarla birlikte çalışın. Daha sonra orada ne kadar süre kalacağınızı ve sizi ne zaman almayı planlamaları gerektiğini belirlemeye çalışın. “Oryantasyona zamanında yetişebilmem için evden saat kaçta çıkmalıyız?” diye sorabilirsiniz.
    • Eğer arkadaşlarınızdan biri sizinle aynı anda oryantasyona gidecekse, ebeveynlerinin sizi alıp/veya bırakmasının sakıncası olup olmayacağını sorabilirsiniz. Anne-babanız ve arkadaşınızın ebeveynleri, sizi ve arkadaşınızı alıp bırakabilecekleri saatleri bile koordine edebilirler. Bunu yapmadan önce ebeveynlerinizden izin isteyin. Ayrıca oryantasyonda arkadaşınızla birlikte olmayı da ayarlayabilirsiniz, bu da oryantasyonu çok daha eğlenceli hale getirebilir.
    • Toplu taşımayı kullanacaksanız, otobüs veya tren duraklarında ne zaman olmanız gerektiğini öğrenmek için otobüs/tren tarifelerine bakın. Google Haritalar genellikle toplu taşıma yoluyla rotalar sağlar; bu çok yararlı olabilir ve size zaman kazandırabilir.
    • Yürüyorsanız, oraya nasıl gideceğinizi tam olarak bildiğinizden emin olun. Emin değilseniz hangi rotayı seçeceğiniz konusunda ailenizle konuşun.
    • Bisiklete binmeyi planlıyorsanız, bir gece önceden bakın. Lastiklerde hava olduğundan ve bisikletinizin çalışır durumda olduğundan emin olun. Hava çok karanlık değilse bir test sürüşüne çıkarmak iyi bir fikir olacaktır. Bisiklet bozulursa, onu kendiniz tamir etmeniz, ebeveyninizden tamir etmenize yardım etmesini istemeniz veya bir mağazaya götürmeniz gerekecektir.
  4. Adım 4 Sırt çantanızı hazırlayın.
    Google görseller 4. Adım Sırt çantanızı hazırlayın.
    Sırt çantanı hazırla. Oryantasyona giderken yanınızda bir sırt çantası bulundurmak iyi bir fikirdir çünkü eve bol miktarda kitap ve kağıt getirmeniz muhtemeldir.
    • Sizin veya ailenizin doldurduğu formları yanınıza aldığınızdan emin olun. Bu formlar için özel bir klasör ayırın, böylece onları sırt çantanızın dibinde kaybetmezsiniz veya başka kağıtlarla karıştırmazsınız.
    • Anne-babanıza şu soruyu sorarak gerekli formları doldurup doldurmadıklarını sorabilirsiniz: “Oryantasyon formlarımı doldurdunuz mu? Sırt çantamı hazırlamaya hazırlanıyorum."
    • Liseniz size oryantasyon için ihtiyaç duyacağınız şeylerin bir listesini verdiyse, listeyi gözden geçirin ve her şeyin sırt çantanızda olduğundan ve gitmeye hazır olduğundan emin olun. Yardıma ihtiyacınız varsa, bir ebeveynden veya veliden bu görevle ilgili yardım isteyin ve şunu söyleyin: "Yönelim için listemde her şeyin olduğundan emin olmama yardımcı olabilir misiniz lütfen?"
  5. Adım 5 Giysilerinizi ve banyo malzemelerinizi hazırlayın.
    Google görseller 5. Adım Giysilerinizi ve banyo malzemelerinizi düzenleyin.
    Giysilerinizi ve banyo malzemelerinizi yerleştirin. Ertesi günün kıyafetini bir gece öncesinden seçip yola çıkmaya hazır hale getirmek iyi bir fikirdir, böylece ertesi sabah ne giyeceğinize karar vermek için fazla zaman harcamazsınız ve oryantasyonunuza geç kalmazsınız.
    • Kıyafetinizi seçin ve bir askıya asın ya da odanızda bir yere düzgünce katlayın.
    • Hangi ayakkabıları giymek istediğinizi seçin ve onları kıyafetinizin yakınına koyun, böylece nerede olduklarını ve gitmeye hazır olduklarını bilirsiniz.
    • Oryantasyon için saçınızı nasıl şekillendirmeyi planladığınıza karar verin. Eğer saçınız için bir gece öncesinden herhangi bir hazırlık yapmanız gerekiyorsa, saçınızı nasıl şekillendireceğinize önceden karar vererek bunu yapabileceksiniz.
    • Banyo malzemelerinizi banyoya veya yatak odasına yerleştirin (tercihinize bağlı olarak). Bu, sabahları hangi şampuanı, saç kremini, sabunu, saç ürünlerini, makyaj malzemelerini (varsa) ve saç fırçalarını kullanmak istediğinizi belirlemek ve bunları kullanıma hazır hale getirmek için iyi bir zamandır.
    • Geceleri duş alıyorsanız, bir şeyler aramak zorunda kalarak veya ne kullanmak istediğinizi bilmeden zaman kazanmak için sabah rutininiz için banyo malzemelerinin yatak odanızda ve/veya banyonuzda hazır olduğundan emin olun.
  6. Adım 6 Erken yatın.
    Google görseller 6. Adım Erken yatın.
    Erken yatın. Oryantasyondan önceki gece bol bol dinlenmek iyi bir fikirdir, böylece iyi dinlenmiş ve güne hazır olursunuz. Gece rutininiz varsa buna normalden biraz daha erken başlayın ve kendinize zaman ayırın ki zihninizi ve bedeninizi uykuya hazırlayabilesiniz.
    • Uyumakta güçlük çekiyorsanız uykuya dalmanın harika bir yolu yataktayken kitap okumaktır.
    • Eğer uykuya çabuk dalmaktan endişeleniyorsanız yatmadan önce ılık süt veya papatya çayı gibi sıcak bir içecek içmeyi deneyin. İçeceğin sıcaklığı rahatlamanıza yardımcı olacaktır.
    • Yatmadan önce ılık bir duş veya banyo yapmak uykuya daha çabuk dalmanıza yardımcı olabilir. Bunun nedeni, duş veya banyonun sıcaklığının vücut sıcaklığınızı artırması ve duş veya banyodan çıkmanın ardından gelen soğutma etkisinin vücut sıcaklığınızı düşürerek uyuşukluğa neden olmasıdır.
Bölüm 2

Sabah Hazırlanıyor

1. Adım 1 Erken uyanın.
    Google görselleri 1. Adım Erken kalkın.
    Erken kalk. Erken uyanmak, hazırlanmak ve önümüzdeki güne hazırlanmak için bolca zamanınızın olmasını sağlayacaktır. Genel olarak erken uyanmak daha iyi notlarla ilişkilendirilebilir.
    • Acele etmenize gerek kalmaması ve rahatlatıcı bir sabah rutini oluşturabilmeniz için alarm saatinizi normalde yaptığınızdan bir saat önceye ayarlayın. Çalar saat kullanmak istediğiniz saatte uyanmanıza yardımcı olacaktır.
    • Telefonunuz varsa iPhone veya Android telefonunuzu kullanarak alarm ayarlayabilirsiniz. Bu genellikle varsayılan alarm uygulaması kullanılarak veya kullanılacak bir üçüncü taraf alarm uygulaması indirilerek yapılır.
    • Erteleme düğmesine basmaktan kaçının. Bu önemli bir gün ve evinizden zamanında çıkabildiğinizden ve oryantasyonunuza geç kalmadığınızdan emin olmanız gerekiyor.
  2. Adım 2 Güne hazırlanın.
    Google görseller 2. Adım Güne hazırlanın.
    Güne hazır olun. Bu, her zamanki sabah rutininizle güne hazırlanmanın zamanıdır.
    • Kahvaltı yap.
    • Dişlerini fırçala.
    • Eğer istersen duş al.
    • Bir gece önceden belirlediğiniz kıyafetlerle giyinin.
    • İsterseniz saçınızı şekillendirin.
    • Varsa makyaj yapın.
  3. Adım 3 Her şeyin elinizde olup olmadığını kontrol edin.
    Google görselleri 3. Adım Her şeyin elinizde olup olmadığını kontrol edin.
    Her şeyin mevcut olup olmadığını kontrol edin. Evden çıkmadan önce sırt çantanızı kontrol ederek oryantasyon için gerekli tüm form, belge ve materyallerin yanınızda olduğundan emin olun.
Bölüm 3

Oryantasyondan Geçmek

1. Adım 1 Okulunuza gelin.
    Google görseller 1. Adım Okulunuza gelin.
    Okulunuza gelin. Bir programınız varsa, oraya vardığınızda nerede olmanız gerektiğini görmek için ona bakın. Ne kadar erken olduğunuza bağlı olarak bir süre beklemeniz gerekebilir.
    • Yönlendirmede tüm talimatları izleyin ve dikkatlice dinleyin. İhtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız not alın.
    • İstediğiniz zaman arkadaşlarınızla sosyalleşebileceğinizi unutmayın, ancak oryantasyon sırasında edineceğiniz bilgiler okulunuzun nasıl çalıştığını ve öğrencilerden beklentilerin neler olduğunu anlamak açısından kritik öneme sahiptir.
  2. Adım 2 Arkadaşlarınızla buluşun.
    Google görselleri 2. Adım Arkadaşlarınızla buluşun.
    Arkadaşlarınızla buluşun. Bazı arkadaşlarınızın sizinle aynı anda oryantasyona gideceğini biliyorsanız, sizin ve arkadaşlarınızın buluşması için bir zaman ve yer ayarlayın. Bu sayede yeni okulunuzu öğrenirken yanınızda tanıdık biri olacaktır.
    • Oryantasyonda saat kaçta olacaklarını öğrenmek için önceki gece arkadaşlarınızı arayın, mesaj atın veya mesaj gönderin. Sizinle aynı anda gideceklerse, bir yerde buluşup birlikte oryantasyona girmek isteyip istemediklerini sorun. Bir arkadaşla birlikte olmak oryantasyonu çok daha eğlenceli hale getirebilir!
    • Arkadaşlarınızla birlikte olsanız bile size verilen bilgilere dikkat etmeyi unutmayın. Önemli hiçbir şeyi kaçırmak istemezsiniz.
  3. Adım 3 Programınızı isteyin.
    Google görseller 3. Adım Programınızı isteyin.
    Programınızı isteyin. Eğer okul programınız henüz yoksa, muhtemelen oryantasyon sırasında alacaksınız. Programınızı almak için oryantasyon sırasında size verilen talimatları izleyin.
    • Programınızı aldıktan sonra, doğru olduğundan emin olmak için ona bakın. Sınıflar hatalı görünüyorsa yakınınızdaki bir öğretmenden veya eğitmenden yardım isteyin. Şöyle diyebilirsiniz: “Affedersiniz, bana yardım eder misiniz? Görünüşe göre programımda yanlış ders var."
    • Derslerinizin saat kaçta olduğunu ve hangi sınıflarda bulunduğunu görmek için programınızı dikkatlice inceleyin.
    • Arkadaşlarınızla birlikteyseniz, herhangi bir dersi paylaşıp paylaşmadığınızı görmek için programınızı onlarınkiyle karşılaştırabilirsiniz. Bu, programınızı almanın en heyecan verici kısmı olabilir!
  4. Adım 4 Kimlik (kimlik) kartınızı alın.
    Google görselleri 4. Adım Kimlik (kimlik) kartınızı alın.
    Kimlik (Kimlik) kartınızı alın. Bu genellikle fotoğrafınızın çekilmesi için sıraya girmeyi içerir. Fotoğrafın çekildiği gün kartı alabilir veya alamayabilirsiniz.
    • Sıra size geldiğinde fotoğrafçının talimatlarını izleyin. Size vücudunuza belirli bir şekilde bakmanızı veya başınızı belirli bir yöne eğmenizi söyleyebilirler. Bu, resimdeki pozun diğer öğrencilerin resimleriyle tutarlı görünmesi ve sizin duruşunuzun da fotoğrafta güzel görünmesi içindir.
    • Fotoğraf çekildikten sonra okulunuzun işleyişine bağlı olarak fotoğraflı kimliğinizi birkaç dakika sonra alabilirsiniz. Böyle bir durumda kimliğinizi almak için tekrar sıraya girmeniz istenebilir.
    • Okul kimliğinizi aldıktan sonra sırt çantanızda veya cüzdanınızda güvenli bir yerde sakladığınızdan emin olun.
  5. Adım 5 Ders kitaplarınızı edinin.
    Google görselleri 5. Adım Ders kitaplarınızı edinin.
    Ders kitaplarınızı edinin. Ders kitaplarınızı oryantasyon sırasında alıyorsanız, bunları almak için size verilen talimatları izleyin. Okulunuzda tüm ders kitaplarının bulunduğu bir “kitap odası” olabilir. Ders kitaplarınızı almak için uzun süre beklemek zorunda kalabilirsiniz.
    • Sıra size geldiğinde, orada çalışan öğretmene veya okul çalışanına adınızı verin veya programınızı sunun. Kitapları sizin için getirecekler.
    • Ders kitaplarınızı aldığınızda onları sırt çantanızda saklayın.
  6. Adım 6 Dolabınızı bulun.
    Google görseller 6. Adım Dolabınızı bulun.
    Dolabını bul. Programınızı ve dolabınızla ilgili bilgileri aldıktan sonra, dolabın nerede olduğunu bulabilir, sağlanan kombinasyonun çalıştığından ve dolabın açıldığından emin olabilirsiniz.
    • Herhangi bir hasar olup olmadığını görmek için dolabınıza bakın. Varsa bunu bir öğretmene veya okul çalışanına bildirin.
    • Dolabınızı birkaç kez açıp kapama alıştırması yapın ki ona alışın.
  7. Adım 7 Sınıflarınızı bulun.
    Google görseller 7. Adım Sınıflarınızı bulun.
    Sınıflarınızı bulun. Programınızı hazırladıktan ve oryantasyon faaliyetlerinizi tamamladıktan sonra, sınıflarınızı bulmak için okulu dolaşın. Bu arkadaşlarınızla yapabileceğiniz eğlenceli bir aktivite olabilir.
    • Yolunuzu bilmiyorsanız okulun haritasını edinin. Öğretmenlere veya okul çalışanlarına, ellerinde harita olup olmadığını veya nerede bulabileceğinizi sorabilirsiniz.
    • Sınıflarınızın yerini öğrendikten sonra onlara programınızla aynı sırayla yürümeyi deneyin. Bu, her gün derslere gideceğiniz rotaları tanımanın harika bir yoludur.
  8. Adım 8 Diğer öğrencilerle konuşun.
    Google görselleri 8. Adım Diğer öğrencilerle konuşun.
    Diğer öğrencilerle konuşun. Zamanınız varsa, sohbet başlatmak için bazı öğrencilere hangi sınıfta olduklarını sorun (zaten biliyor olsanız bile). Bu, yeni insanlarla tanışmanın ve kendinizi tanıtmanın harika bir yoludur!
    • Konuşmaya “Merhaba, benim adım Sarah” diyerek başlayabilirsiniz. 10. sınıfa gidiyorum. Hangi sınıfa gidiyorsun?” Konuşmayı başlattıktan sonra hangi öğretmenlerine sahip olduklarını ve favori öğretmenleri olup olmadığını sorabilirsiniz.
    • Tanımadığınız en az iki veya üç farklı kişiyle konuşmayı deneyin. Konfor alanınızın dışına çıkıp yeni insanlarla konuşmak güzel. Onlarla ne zaman ortak noktalarınız olacağını ve yeni bir arkadaş edineceğinizi asla bilemezsiniz!
    • Arkadaşınızın arkadaşları oradaysa ve onlarla tanışmadıysanız birkaçıyla konuşmayı ve onları daha fazla tanımayı deneyin. Bu, arkadaş çevrenizi genişletmenin ve yeni insanlarla tanışmanın harika bir yoludur ve konfor alanınızın dışına çıkmanızı da gerektirmez. "Michael'ı nasıl tanıyorsun?" diyebilirsiniz. bu bir sohbet başlatmalı ve başka şeyler hakkında konuşmaya yol açmalıdır.

Uyarılar

• Geç uyanmaktan veya hazırlanmak için çok fazla zaman harcamaktan kaçının; bu, oryantasyonunuza geç kalmanıza neden olabilir. Bazı okullar, sırada çok fazla zaman harcamadan öğrencileri etkili bir şekilde içeri ve dışarı almak için sıkı bir programa güvenir. Teşekkürler Faydalı 26 Faydalı Değil 1