Hamileyken Okulda Nasıl Hayatta Kalılır?.

Hamileyken Okulda Nasıl Hayatta Kalılır?

Hamileyken okulu bitirmek zorlu bir iştir, ancak ödülleri çok büyüktür. Üniversite öğrencileri hiçbir sonuçla karşılaşmadan biraz ara verme seçeneğine sahip olsa da, ortaokul ve lise öğrencileri genellikle derslerde kalmak ve okulu bırakmaktan kaçınmakta zorlanırlar. Arkadaşlarınızdan, ailenizden ve okulunuzdan hamileliğiniz sırasında size destek olmalarını isteyin. Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşıyorsanız, okulunuzun Başlık IX uyarınca çalışmalarınızı desteklemesi, tıbbi ihtiyaçlarınızı karşılaması ve sizi ayrımcılıktan, tacizden ve zorbalığa karşı koruması gerekmektedir.

Adımlar

Bölüm 1

Başlık IX Haklarınızı Öğrenin

1. Adım 1 Okulunuzun Başlık IX'a tabi olup olmadığını belirleyin.
    Google görselleri 1. Adım Okulunuzun Başlık IX'a tabi olup olmadığını belirleyin.
    Okulunuzun Başlık IX'a tabi olup olmadığını belirleyin. Tüm kamu eğitim kurumları, IX başlığı altında sizi hamile bir öğrenci olarak korumakla yükümlüdür. Federal fon alan özel okullar da sorumludur. Cezaevleri veya sağlık tesislerinde işletilenler de dahil olmak üzere, federal fon alan herhangi bir eğitim kurumu, Başlık IX'a uymalı veya fonu kaybetmelidir.
    • Stajlar ve Okuldan İşe programları da dahil olmak üzere federal fon alan herhangi bir eğitim programı, Başlık IX'a uymak zorundadır.
    • Dini bir kuruluş tarafından kontrol edilen bir okul, yasanın gerekliliklerinin kuruluşun dini inançlarıyla çelişmesi durumunda Başlık IX'tan muaftır. Bu, eğer dinin evlilik öncesi cinsel ilişkiye karşı katı bir inancı varsa, öğrencinin Başlık IX tarafından korunmayacağı ve potansiyel olarak derslere katılmaya devam etme fırsatının reddedilebileceği veya hamilelik nedeniyle mazeretli devamsızlık yapabileceği anlamına gelir.
  2. Adım 2 Okulunuzun Title IX koordinatörüyle konuşun.
    Google görselleri 2. Adım Okulunuzun Title IX koordinatörüyle konuşun.
    Okulunuzun Başlık IX koordinatörüyle konuşun. Federal fon alan her okulun bir Başlık IX koordinatörü veya danışmanı ataması gerekir. Bu kişi hamile bir öğrenci olarak sistemde gezinmenize yardımcı olacaktır. Okulunuzun ana ofisine sorun veya koordinatöre internetten bakın. Okulunuzun Başlık IX'a uygun olması için bilgilerin hazır olması gerekir, bu nedenle hayır'ı cevap olarak kabul etmeyin.
  3. Adım 3 Eğitiminizi talep edin.
    Google görseller 3. Adım Eğitiminizi talep edin.
    Eğitiminizi talep edin. Başlık IX uyarınca, okulunuz hamileyken derslere ve ders dışı etkinliklere katılmaya devam etmenize izin vermelidir. İleri düzey yerleştirme ve onur dersleri de dahil olmak üzere, düzenli olarak planlanmış derslerinizi almaya devam edin. İsterseniz okul kulüplerine, sporlara ve okul sonrası programlara katılmaya devam edebilirsiniz.
    • Pozisyonlarınızı koruyun. Öğrenci liderliği, onur topluluğu veya başka herhangi bir pozisyona seçildiyseniz, hamileliğiniz nedeniyle sizden istifa etmeniz istenmeyebilir.
    • Tekrar ediyorum, eğer okulunuz Başlık IX'tan muafsa, bu haklar size garanti edilemeyebilir.
  4. Adım 4 İhtiyacınız olan zamanı ayırın.
    Google görselleri 4. Adım İhtiyacınız olan zamanı ayırın.
    İhtiyacınız olan zamanı ayırın. Okulunuz IX. unvana sahipse, doktorunuzun gerekli olduğunu söylemesi koşuluyla, hamilelik veya doğumla ilgili devamsızlıklar için mazeret göstermeleri gerekir. Okulunuz, ayrılırken bulunduğunuz yere dönmenize izin vermelidir. Sizi bulunduğunuz pozisyonlardan düşüremezler veya bulunduğunuz derslerden çıkaramazlar. Size, ödevler, testler ve sunumlar da dahil olmak üzere, devamsızlık yaparken kaçırdığınız çalışmaları telafi etme şansı verilmelidir. Devam veya ders katılımına göre not aldıysanız öğretmenleriniz size eşit değerde alternatif ödevler vermelidir.
  5. Adım 5 İsterseniz hamile öğrenciler için özel dersler alın.
    Google görseller 5. Adım İsterseniz hamile öğrenciler için özel dersler alın.
    İsterseniz hamile öğrenciler için özel dersler alın. Okulunuz size alternatif bir okula geçme veya hamile öğrenciler için özel eğitim dersleri alma seçeneği sunabilir. Bu program, okulunuzun normal programıyla aynı türde akademik, ders dışı ve zenginleştirme fırsatları sunmalıdır. Başlık IX'a göre bu bir seçim olmalıdır: okulunuz size katılmanız için baskı yapamaz.
    • Ortaokul veya lisedeyseniz okulunuz sizi alternatif bir okula transfer etmek isteyebilir. Aktarmanıza gerek yok. Alternatif okulun tesislerini ziyaret edin. Beğenmiyorsan normal okulunda kal. İstemedikleri halde transfer olan öğrencilerin okulu bırakma olasılıkları daha yüksektir.
  6. Adım 6 Okulunuzun fiziksel veya duygusal rahatsızlıkları olan tüm öğrencilere yönelik politikalarını öğrenin.
    Google görseller 6. Adım Okulunuzun fiziksel veya duygusal rahatsızlıkları olan tüm öğrencilere yönelik politikalarını öğrenin.
    Okulunuzun fiziksel veya duygusal rahatsızlıkları olan tüm öğrencilere yönelik politikalarını öğrenin. Hamile bir öğrenci olarak, geçici tıbbi sorunları olan diğer öğrencilerle aynı haklara sahip olmalısınız. Bazı okullar tıbbi sorunları olan öğrencilere önemli yardımlar sunmaktadır. Okulunuz bu öğrencilere evde eğitim, bağımsız çalışma veya evde özel ders sağlıyorsa bu seçenekleri de isteyebilirsiniz.
    • Okulunuz tüm geçici engelli/hasta öğrencilerden bir tane talep etmedikçe, derslere veya ders dışı etkinliklere katılmak için doktor notu almanıza gerek olmamalıdır.
    • Hastaneye kaldırılan tüm öğrencilerin bir not vermeleri gerekmediği sürece, doğum sırasında hastaneye kaldırılmanıza izin vermek için doktor notu vermenize gerek yoktur.
  7. Adım 7 Rahat edilmeyi isteyin.
    Google görseller 7. Adım Rahat edilmeyi isteyin.
    Rahatlatılmayı isteyin. Hamile bir öğrenci olarak rahatınızı okulunuz sağlamalıdır. Daha büyük bir masa veya asansörlere erişim gibi ayarlamalar isteyebilirsiniz. Tuvalete sık sık gidebilmek için kapının yakınına oturmayı isteyin. İhtiyaç duyduğunuz sıklıkta tuvalete gidin: Hamileliğe bağlı bedensel taleplerden dolayı cezalandırılamazsınız.
  8. Adım 8 Tacize katlanmayın.
    Google görseller 8. Adım Tacize izin vermeyin.
    Tacizlere boyun eğmeyin. Okulunuzun sizi zorbalık ve ayrımcılığa karşı koruması gerekir. Hakkınızda cinsel yorumda bulunan, size "sürtük" diyen, hakkınızda söylentiler yayan, cinsel jestler yapan veya sizi rahatsız edecek herhangi bir şey yapan herhangi bir öğrenciyi, öğretmeni veya okul topluluğunun diğer üyelerini bildirin. İnsanlara, karnınız büyük olsa bile size izinsiz dokunamayacaklarını söyleyin.
    • Suçluları Başlık IX koordinatörünüze, danışmanınıza veya diğer personelinize bildirin.
  9. Adım 9 Bir şikayette bulunun.
    Google görseller 9. Adım Şikayetinizi bildirin.
    Şikayette bulunun. Hamile bir öğrenci olarak siz de cinsiyet ayrımcılığını yasaklayan aynı politika kapsamındasınız. Okulunuzun cinsiyet ayrımcılığına karşı bir politikasının olması ve bunu dağıtması gerekmektedir. Okulunuzun ayrıca şikayet prosedürlerini uygulamaya koyması gerekmektedir. Cinsiyet ayrımcılığına maruz kalırsanız okulunuzun dahili şikayet prosedürlerini kullanarak okulunuzun Başlık IX koordinatörüne şikayette bulunun.
    • Okulunuz Başlık IX koordinatörünü atayamadıysa veya koordinatörün yardımcı olmadığı kanıtlandıysa, ayrımcılığın gerçekleştiği tarihten itibaren 180 gün içinde ABD Eğitim Bakanlığı Sivil Haklar Dairesi'ne şikayette bulunun.
    • Okulunuz aşırı derecede ayrımcıysa veya yardımcı olmuyorsa mahkemeye başvurmayı düşünün.
    • Haklarınızla ilgili sorularınız varsa veya bir okul bölgesini veya üniversiteyi Başlık IX'u ihlal ettiği için şikayet etmek istiyorsanız Sivil Haklar Dairesi ile iletişime geçin.
Bölüm 2

Destek Alma

1. Adım 1 Tıbbi destek alın.
    Google görseller 1. Adım Tıbbi destek alın.
    Tıbbi destek alın. Hamileyken okulda hayatta kalmanın en güvenilir yollarından biri kampüste sağlık desteği almaktır. Okul hemşiresini ziyaret edin ve ne tür yardımların mevcut olduğunu sorun. Kendi hastanesi olan bir üniversitede okumadığınız sürece, tüm sağlık ihtiyaçlarınızın kampüste karşılanması pek mümkün değildir. Diğer ihtiyaçlar için düzenli bir doktora gidin.
    • Ergenlik çağındaysanız anemi, erken doğum ve yüksek tansiyon gibi hamilelik komplikasyonları açısından daha yüksek risk altındasınız.
    • Ebeveynlerinizin bakmakla yükümlü oldukları kişileri kapsayan bir sağlık sigortası varsa, 26 yaşına kadar onların planı kapsamında olabilirsiniz. Sigorta kapsamında olup olmadığınızı belirlemek için ebeveynlerinizin sağlık sigortası poliçesinin şartlarını tartışın.
    • Ebeveynlerinizin sigorta planına dahil olmak bir seçenek değilse (belki de durumunuz iyi değilse veya sigorta kapsamına girmiyorsanız), kendi sigortanızı aramanız gerekecektir.
    • Doğum yapmak, Açık Kayıt için son tarih (veya sigortaya kaydolabileceğiniz süre) geçtikten sonra bile devlet sigortasına başvurabilmenizi sağlar. Doğumdan sonra 60 güne kadar kayıt yaptırırsanız sigortanız olay günü başlayacaktır. Yani 15 Mart 2016'da doğum yapıp 14 Mayıs 2016'da kaydolursanız sigorta kapsamınız 15 Mart'tan yıl sonuna (31 Aralık 2016) kadar geçerlidir.
    • Çalışamıyorsanız veya aylık sigorta ödemelerini karşılayamıyorsanız, eyaletiniz aracılığıyla Medicaid almaya hak kazanabilirsiniz. Medicaid alırsanız bebeğiniz de otomatik olarak sigorta kapsamına hak kazanacaktır. Her eyaletin uygunluk için kendi gereksinimleri vardır, bu nedenle hak kazanıp kazanmadığınızı öğrenmek için yerel Medicaid ofisinize başvurmanız gerekecektir. Yakınınızdaki bir ofisi burada aramayı deneyin.
    • Devlet sigortanızı beklerken ücretsiz bir kliniği ziyaret edin. Ebeveynlere yönelik dersler ve maddi yardım gibi okulunuzda bulunmayan kaynaklara sahip olabilirler.
    • Çoğu kasabada ziyaret edebileceğiniz kadın sağlığı merkezleri veya aile hizmetleri merkezleri vardır.
  2. Adım 2 Arkadaşlarınızdan yardım alın.
    Google görselleri 2. Adım Arkadaşlarınızdan yardım alın.
    Arkadaşlarınızdan yardım isteyin. Hamile olmak ve okulda olmak çok iş gerektiriyor. Arkadaşlarınızın size asla sahip olmadıkları şekillerde yardım etmelerine ihtiyacınız olacak. Arkadaşlarınız hamile değilse veya hamile olan birine yardım etmediyse, yeni ihtiyaçlarınızı hemen karşılayamayabilirler. İhtiyacınız olan şeyler hakkında net bir şekilde iletişim kurun.
    • Yiyecek, ayak işleri ve etrafta dolaşma konusunda yardıma ihtiyacınız olabilir. Bir program oluşturun ve arkadaşlarınızdan vardiyalara kaydolmalarını isteyin.
    • Ortaokulda veya lisedeyseniz, bazı insanlar "anlayamayacağı" için sosyal olarak da yardıma ihtiyacınız olabilir. Birisinin dedikodu yaydığını veya size lakap taktığını duyarlarsa arkadaşlarınızdan sizin için ayağa kalkmalarını isteyin.
    • En iyi arkadaşlarınıza tam olarak neler yaşadığınızı anlatın. Öğrenci hamileliği okulunuzda alışılmadık bir durumsa, ihtiyaçlarınızı arkadaşlarınıza açıklamanız gerekecektir. Onlara neden endişelendiğinizi, neye ihtiyacınız olduğunu ve desteklerini takdir ettiğinizi söyleyin.
    • Destekleyici arkadaşlarınız yoksa yeni ebeveynler için yerel bir buluşma grubuna katılıp katılamayacağınıza bakın. Sizin yaşadıklarınızı yaşayan insanlarla tanışacaksınız.
  3. Adım 3 Akıl sağlığı desteği bulun.
    Google görseller 3. Adım Akıl sağlığı desteği bulun.
    Akıl sağlığı desteği bulun. Hamilelik sırasında ruh haliniz daha değişken hale gelebilir ve bu da okuldaki performansınızı etkileyebilir. Depresyon hamilelik sırasında ortaya çıkabilir ve sonrasında çok yaygındır. Kendinizi alışılmadık derecede üzgün hissediyorsanız, kendinize zarar verme düşünceleriniz veya umutsuzluk duygularınız varsa, bunu sanki fiziksel bir ağrı duyuyormuş gibi doktorunuza bildirin. Depresyonunuzu atlatmanıza yardımcı olacak bir terapist veya sosyal hizmet uzmanı bulmak için doktorunuzdan yardım isteyin.
  4. Adım 4 Güvenli bir ev bulun.
    Google görselleri 4. Adım Güvenli bir ev bulun.
    Güvenli bir ev bulun. Hamileliğiniz nedeniyle aileniz tarafından reddediliyorsanız, bölgenizde yaşayacak bir yer bulmanız gerekecektir. Danışmanınızdan veya sosyal hizmet uzmanınızdan, hamile gençler ve genç ebeveynler için okulunuzdan uzaklaşmanızı gerektirmeyecek bir grup evi bulmanıza yardım etmesini isteyin. Partneriniz veya ailenizle kötü niyetli bir ilişkiden kaçıyorsanız gizli bir yerde kalmanız gerekebilir. Fiziksel olarak zarar görüyorsanız veya tehlikeye maruz kalıyorsanız, sosyal hizmet uzmanınıza veya yerel polise başvurun ve yardım isteyin.
Bölüm 3

Kendine iyi bak

1. Adım 1 İyi yiyin ve sık sık yiyin.
    Google görseller 1. Adım İyi yiyin ve sık sık yiyin.
    İyi yiyin ve sık sık yiyin. Özellikle hala ergenlik çağındaysanız hamileyken sağlıklı beslenmeye devam etmeniz gerekecektir. Tam tahıllar, meyveler, sebzeler ve az yağlı et ve süt ürünleri yiyin. WIC (Kadınlar, Bebekler ve Çocuklar) gibi iyi gıda alabilmenize yardımcı olabilecek hükümet programları vardır. Enerjinizi yüksek tutmak için soda ve abur cuburlardan kaçının ve dersler arasında meyve ve kuruyemiş gibi sağlıklı atıştırmalıklar yiyin.
    • Boş bir mide sabah bulantısına ve mide bulantısına neden olabilir. Gün boyunca yemek için tam tahıllı kraker gibi hafif bir atıştırmalık bulundurun. Gün boyunca sıvı tüketmeye çalışın, yemek zamanlarında azaltın.
    • Yeme bozukluğunuz varsa tedaviye başvurun. Yeterli beslenmeden doğum yaparsanız çocuğunuza ve kendinize ciddi zararlar verebilirsiniz.
    • Evde yemek yiyorsanız, ailenize iyi beslenmeyi öğretin. Siz ve evinizde yemek pişiren kişi, sağlığınızı destekleyecek yemekleri birlikte bulmalısınız.
  2. Adım 2 Zararlı maddelerden vazgeçin.
    Google görseller 2. Adım Zararlı maddelerden vazgeçin.
    Zararlı maddelerden vazgeçin. Uyuşturucu, alkol, kafein, abur cubur ve sigara, çocuğunuza ve kendinize zararlıdır. Uyuşturucu ve alkol de okul çalışmalarınız için kötüdür. Ne kadar erken bırakırsan o kadar iyi. Bağımlılıkla ilgili yardım almak için okul hemşireniz, danışmanınız veya doktorunuzla konuşun. Sigarayı, içkiyi ve sağlıksız yiyecekleri yemeyi bırakırken arkadaşlarınızdan ve ailenizden destek isteyin.
  3. Adım 3 Vücudunuzu dinlendirin ve egzersiz yapın.
    Google görseller 3. Adım Vücudunuzu dinlendirin ve egzersiz yapın.
    Vücudunuzu dinlendirin ve egzersiz yapın. Daha uzun saatler uyumanız veya okuldan sonra ya da ders aralarında şekerleme yapmanız gerekebilir. Gün içinde kestirmeye ihtiyaç duyduğunuzda uzanabileceğiniz bir yer olup olmadığını okulunuza sorun. Egzersiz daha iyi uyumanıza, sizin ve bebeğinizin sağlık risklerini azaltmanıza ve sırt ağrınızı hafifletmenize yardımcı olacaktır. Her zaman egzersiz yapıyorsanız muhtemelen hamileliğiniz sırasında da benzer bir egzersiz rejimine devam edebilirsiniz.
    • Normalde egzersiz yapmıyorsanız, daha fazla dayanıklılık kazanana kadar yürüyüşe çıkarak veya her seferinde 10 veya 15 dakika egzersiz yaparak başlayın.
    • İlk üç aylık döneminizden sonra sırt üstü yatmanıza neden olacak egzersizlerden kaçının.
    • Sizi düşme riskine sokan egzersizlerden kaçının.
    • Egzersiz yaparken bol miktarda sıvı tüketin.
    • Hamilelere yönelik doğum öncesi yoga gibi egzersiz dersleri için yerel hastanenizi, fitness merkezinizi veya spor salonunuzu kontrol edin.
  4. Adım 4 Okula işinizmiş gibi davranın.
    Google görseller 4. Adım Okula işinizmiş gibi davranın.
    Okula işinizmiş gibi davranın. Hamile bir öğrenci için okul, sosyal bir alandan ziyade bir işe dönüşür. Vücudunuzla tam zamanlı olarak ilgileniyorsunuz, bu nedenle okul ödevleriyle ilgilenmek özel bir odaklanma gerektirecektir. Ayrıca bazen "bebek beyni" olarak adlandırılan durumu veya hamilelikle ilişkili odaklanma ve hafıza eksikliğini de yaşayabilirsiniz. Tüm ödevlerinizin yanı sıra doktor randevularınız ve diğer tarihleri ​​içeren bir takvim tutun.
    • Materyali anlamakta zorlanıyorsanız bir özel öğretmen alın veya öğretmenlerinizle konuşun.
  5. Adım 5 Güvenli seks yapın.
    Google görselleri 5. Adım Güvenli seks yapın.
    Güvenli seks yapın. Hamilelik sırasında seks hakkında doktorunuzla konuşun. Doktorunuz hamileyken seks yapmanın güvenli olduğunu söylüyorsa, seks yaparken prezervatif kullanın. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar yeni doğan bebekler için son derece zararlı olabilir. Size zarar verebilecek ve bebekte körlüğe, zatürreye veya menenjite neden olabilecek bir hastalığa yakalanmamak için prezervatif kullanın.
  6. Adım 6 İzin almayı düşünün.
    Google görselleri 6. Adım İzin almayı düşünün.
    Zaman ayırmayı düşünün. Üniversitede iseniz, bir dönem veya bir yıl izin alma seçeneğiniz vardır. Bulunduğunuz yerden ayrılma ve oradan devam etme olasılığı hakkında rehberlik danışmanınızla konuşun. Hamileyken okulda kalıp, eğer çocuğunuz varsa bir yıl ara vermek isteyebilirsiniz ya da maddi yardımınızı almak için okulda kalmanız gerekebilir. İzin alırsanız, geri dönmeye hazır olduğunuzda ebeveyn olan öğrenciler için ekstra burs başvurusunda bulunduğunuzdan emin olun.
    • Lisedeyseniz ve hamileliğinizle ve okul çalışmalarınızla ilgilenmekte zorlanıyorsanız, GED'iniz için ders almayı düşünün. Bu karar hakkında okul danışmanınızla konuşun.