Ortaokulun Son Günlerinde Nasıl Hayatta Kalılır?.

Ortaokulun Son Günlerinde Nasıl Hayatta Kalılır?

Ortaokulun son ayları ve haftaları yaklaşırken kendinizi hem gergin, hem heyecanlı hem de üzgün hissedebilirsiniz. Ortaokuldan mezun olmak hayatınızda çok önemli bir başarı olduğundan bu mantıklıdır. Ancak lisenin gelmesinin baskısını da hissedebilirsiniz. Lise makaleleri yazmakla, özel lise röportajları için prova yapmakla ve özel liseler için HSPT için pratik yapmakla uğraşıyorsanız bu daha da doğrudur. Ayrıca birçok çocukluk arkadaşınızın sizden farklı liselere gitmesi gerçeğiyle baş edemediğinizi de düşünebilirsiniz. Bu yıl ortaokuldan mezun oluyorsanız bu makale size yardımcı olacaktır.

Adımlar

Bölüm 1

Ortaokulun Son Haftalarını Atlatmak

1. Adım 1 Liseye gitmenin tüm kaygısıyla başa çıkın.
    Google görseller 1. Adım Liseye gitmenin tüm kaygısıyla başa çıkın.
    Liseye gitmenin tüm kaygılarıyla başa çıkın. İlkokulun son yılındayken muhtemelen ortaokul konusunda gergindiniz. Artık ortaokuldan mezun olduğunuza göre, lise ve gelecekteki kariyeriniz hakkında daha da fazla endişe duyabilirsiniz. Yeni okulun kendisi, orada kimseyi tanımamak, programınız, arkadaşlıklarınızda yaşanan drama, üniversite, notlar ve geleceğiniz gibi şeyler hakkında endişelenebilirsiniz.
    • Ödevlerin miktarı ve sorumluluk seviyeniz daha büyük olsa da (ve gergin olmanız normaldir), günün sonunda lisenin hala okul olduğunu unutmayın. Muhtemelen belirli bir saatte (ortaokuldan farklı olsa da) gelme, derslere katılma, okul sonrası aktiviteler yapma, sonra eve gelme ve ev ödevlerinizi tamamlama gibi aynı rutini uygulayacaksınız.
    • Ortaokul öğrencilerinin liseye gitmenin yanı sıra üniversite ve gelecekteki kariyerleri konusunda da stres yaşamaları normaldir. Unutmayın, doğrudan A'ya ihtiyacınız yok ve ayrıca yakınınızdaki en yüksek puan alan özel okula gitmenize de gerek yok. Bu beklentiler gerçekçi değildir ve muhtemelen daha fazla strese neden olur.
  2. Adım 2 Finallere çalışmaya başlayın.
    Google görseller 2. Adım Finallere çalışmaya başlayın.
    Finallere çalışmaya başlayın. Dönem (veya üç aylık dönem) büyük olasılıkla sona eriyor, bu da birden fazla final sınavının geleceği anlamına geliyor. Bunlar dönem sonundan okulun ilk günlerine kadar öğrendiğiniz konuları kapsıyor, dolayısıyla pek çok bilgi ele alınacak. Unuttuğunuz konuları gözden geçirin ve bir çalışma programı yapın. Sosyal bir yaşam sürdürmeyi daha az düşünmeye başlayın ve henüz yapmadıysanız daha çok çalışmaya başlayın ve iyi bir not defteri tutmak için daha da çok çalışın.
    • Notlarınızın sonuçta sosyal hayatınızdan daha önemli olduğunu unutmayın. Notlar, gelecekteki kariyeriniz için önemli olduğundan öncelikli olarak ilk sırada gelir.
    • Vaktiniz varsa normalden daha uzun süre çalışın. Ev ödevleri genellikle okulun son haftası yaklaştıkça azalır, bu nedenle birkaç dakika daha çalışmaya zaman ayırmalısınız. Genellikle tüm okul yılı boyunca öğrendiğiniz tüm konuların gözden geçirildiği final sınavları ve değerlendirmeler için daha fazla çalışmanız gerekecektir .
  3. 3. Adım Özel liselere başvurunuzu tamamlayın.
    Google görseller 3. Adım Özel liselere başvurunuzu tamamlayın.
    Özel liselere başvurunuzu tamamlayın. Özel liselere başvuruyorsanız muhtemelen makaleler yazmışsınız, öğretmenlerden tavsiye mektupları almışsınız ve lise yerleştirme sınavlarından birine (örn. HSPT, TACHS veya ISEE) girmişsinizdir. Artık yapmanız gereken tek şey itibarınızı yüksek tutmak ve not defterinizin gösterişli görünmesini sağlamaktır. Özel liseleriniz sizi değerlendirmek için bir mülakata katılmanızı gerektiriyorsa, hazırlanmaya başlayın. Mülakat okula bağlı olarak çevrimiçi veya şahsen yapılabilir.
    • Mülakata katılmak için uymanız gereken belirli bir kıyafet kuralı da olabilir.
    • Bir tür görüşmede görüşmeyi yapan kişi size soru soran asıl kişi olabilirken diğer türde görüşmeyi yapan kişiyle (genellikle bir öğretmen, okul müdürü veya lise öğrencisi) aktif olarak resmi olmayan bir konuşma yapmanızı gerektirebilir.
    • Okulunuz mülakat gerektirmiyorsa okuldaki notlarınıza odaklanın.
  4. Adım 4 Kıdemli çöküşle başa çıkın.
    Google görseller 4. Adım Kıdemli çöküşle başa çıkın.
    Kıdemli çöküşle başa çıkın. Bu terim daha çok lisedeki (12. sınıf) bazı son sınıf öğrencilerine atıfta bulunurken kullanılır; onlar okulları neredeyse bittiği için notlarının o kadar önemli olmadığını düşünürler ve bu da yaptıkları işin kalitesine yansır. ve genel çalışma ahlakları (genellikle tembel olurlar ve tembelleşirler). Bu aynı zamanda ilkokul veya ortaokulun son yıllarında olan kişiler için de geçerli olabilir.
    • Önceki yıllarda olduğu gibi, notlarınız tüm yıl boyunca önemli olacak, bu nedenle yılı (ve okul seviyesini) güçlü bir şekilde bitirmelisiniz.
    • Gevşememeye çalışın; aslında notunuzu yükseltmek için son birkaç haftada daha çok çalışmalısınız. Not defterinizin ve karnenizin muhteşem görünmesini sağlayacaktır.
Bölüm 2

Sekizinci Sınıf Mezuniyetiyle Başa Çıkmak

1. Adım 1 8. sınıf mezuniyetine hazırlanın.
    Google görseller 1. Adım 8. sınıf mezuniyetine hazırlanın.
    8. sınıf mezuniyetine hazırlanın. Okulun son haftası açılırken 8. sınıfların mezuniyet törenleri de başlayacak. Bu yıl 8. sınıfı bitiriyorsanız törenlerin nasıl olacağından emin olamayabilirsiniz. Tören birkaç dakika sürecek ve katılabileceğiniz bir parti olabilir. Tüm ortaokullar genellikle birbirinden biraz farklıdır, ancak genellikle en azından bir çeşit tören düzenlerler.
    • Erken kalkın ve güzel bir mezuniyet kıyafeti seçin. Gerçek tören için polo gömlek ve pantolon veya bluz ve etek gibi resmi bir şey seçin. Partiler ve kutlamalar için gömlek ve kot pantolon giyebilirsiniz. Törene mezuniyet elbisesi ve kep giymeniz istenebilir. Eğer öyleyse, elbisenizin altına bir bluz veya polo gömlek giyin.
      • Okulunuz belirli bir tören ve parti kıyafet yönetmeliği sunmuş olabilir. Eğer öyleyse, bunu takip edin.
    • Sahneye çıktığınızda gülümseyin. Pek çok okul, 8'inci sınıf mezunlarının mezuniyetleri nedeniyle övgü, alkış ve sahte diploma almak için sahneye çıkmasına izin veriyor. Korkmuş olsanız veya kendinize güvenmeseniz bile doğal bir şekilde gülümseyin. Yapana kadar uydur!
  2. Adım 2 Okulunuzda mezuniyet partisi varsa, mezuniyet partisine katılın.
    Google görseller 2. Adım Okulunuzda mezuniyet partisi varsa, mezuniyet partisine katılın.
    Okulunuzda bir mezuniyet partisi varsa, mezuniyet partisine katılın. Törenin ardından veya öncesinde çoğu ortaokulda bir tür parti düzenlenecektir. Yine, her okul genellikle biraz farklıdır, ancak partide genellikle atıştırmalıklar, içecekler ve oyunlar gibi şeyler yer alır ve hatta aile üyeleriniz de davet edilebilir.
    • Parti sırasında arkadaşlarınızla konuşun ve sizden farklı bir liseye gidiyor olmaları durumunda onların iletişim bilgilerini alın. Ayrıca herkesin iletişim bilgilerini istiyorsanız tüm sınıfınıza sorabilirsiniz.
    • İsterseniz sınıf arkadaşlarınızın yıllıklarını düşünceli bir mesajla da imzalayabilirsiniz. Gerçekten iyi arkadaşlarınız için daha uzun mesajlar, tanıdıklarınız veya normal sınıf arkadaşlarınız için ise kısa ama hoş bir mesaj ayırın.
    • Yemekten sonra muhtemelen yapabilecekleriniz için birçok seçeneğiniz olacaktır. Birkaçını saymak gerekirse, sınıf arkadaşlarınızla ve öğretmenlerinizle konuşabilir, oyun oynayabilir veya müzik eşliğinde dans edebilirsiniz. Ancak okul kurallarına uymayı unutmayın!
  3. Adım 3 Ortaokulu bırakmanın üstesinden gelin.
    Google görseller 3. Adım Ortaokulu bırakmanın üstesinden gelin.
    Ortaokulu bırakmanın üstesinden gelin. Bazı gençler için ortaokuldan ayrılmak, yeni arkadaşlarla tanışacağınız, sinir bozucu/toksik sınıf arkadaşlarınızdan ayrılacağınız ve geleceğiniz için plan yapacağınız için heyecan verici olabilir. Diğer gençler yeni beklentiler ve yeni okul nedeniyle oldukça endişeli hissedebilirler. Bazı gençler, uzun zamandır tanıdıkları okulu (özellikle de K-8 notlarına sahip özel bir okulsa) ve ilkokul ve ortaokul boyunca edindikleri arkadaşlarını terk ettikleri için kendilerini üzgün hissederler.
    • Lise için heyecanlıysanız arkadaşlarınıza hangi liselere gideceklerini sorun. Birkaç tanıdık yüz ve birçok yeni yüz görebilirsiniz.
    • Binada gezinme konusunda gerginseniz genellikle sekizinci sınıfın sonuna doğru lisenizde bir tur atabilirsiniz. Özel bir okula gidecekseniz, okulu zaten gezmiş olabilirsiniz. Ayrıca okulun notlandırma prosedürlerini, zil programını ve kural kitabını araştırmanıza da yardımcı olabilir, böylece gün boyunca ne bekleyeceğinizi bilirsiniz.
    • Üzgün ​​olduğunuzda ağlamanız son derece normaldir. Duygularınızı serbest bırakın ve okuldaki zamanınızı hatırlayın. Bu üzüntüyü atlatmanızda size destek olacak güvendiğiniz insanlara güvenin.
Bölüm 3

Liseye Hazırlanmak

1. Adım 1 Hangi liseye gideceğinizi öğrenin.
    Google görseller 1. Adım Hangi liseye gideceğinizi öğrenin.
    Hangi liseye gideceğinizi bilin. Liseyi mümkün olduğu kadar erken düşünmeye başlamalısınız. İlkokul herhangi bir yararlı şeye hazırlanmak için çok erken olabilir (henüz o kadar çok şey öğrenmediğiniz için), ancak ortaokul başlamak için harika bir yerdir. Gideceğiniz liseyi bilmek hazırlanmanın ilk adımıdır.
    • Eğer bir devlet lisesine gidiyorsanız, muhtemelen okul bölgenizdeki bir liseye gideceksiniz. Okul bölgenizi arayın ve hangi liseye gideceğinizi görün. Bu bilgi aynı zamanda okul yılının bir döneminde size verilebilir veya anlatılabilir.
    • Özel bir liseye gidecekseniz başvurduğunuz liselerin size sonuç vermesi için Mart ayına kadar beklemeniz gerekebilir. Kabul aldığınız lise hayalinizdeki ilk 5 okuldan biri değilse sorun değil! Özel liseler genellikle devlet okullarından daha zorlu ve rekabetçidir (rekabetçi bir okul bölgesine gitmediğiniz sürece), bu nedenle bunu bir okul bölgesi haline getirdiğiniz için kendinizle gurur duymalısınız.
  2. Adım 2 Özel liselere başvurun.
    Google görseller 2. Adım Özel liselere başvurun.
    Özel liselere başvurun. 8. sınıftan itibaren eğer okumak istiyorsanız seçtiğiniz birkaç özel liseye başvurmaya başlamalısınız. Muhtemelen daha önce bir okula başvurmadığınız için bu korkutucu görünebilir. Lise başvuru süreci üniversite başvuru sürecine benzer; kişisel bir deneyiminizi detaylandıran bir makale yazarsınız ve öğretmeninizden/öğretmenlerinizden yazmasını istersiniz. özel liselerinize bir tavsiye mektubu.
    • Makale genellikle kendi hayatınızla ve ondan vurgulamak istediğiniz bir şeyle ilgilidir. İlginç ve büyüleyici olması için mümkün olduğunca açıklayıcı ve ayrıntılı olun. Makalenizin girişiyle kabul ekibinin dikkatini çekmeyi ve yazım hataları veya dilbilgisi hataları için düzeltmeleri yapmayı unutmayın. Ayrıca bir aile üyenizin veya arkadaşınızın gözden kaçırmış olabileceğiniz hataları incelemesini sağlamak da iyi bir fikirdir.
    • Makalenin yaşamı değiştiren bir olayla ilgili olması gerekmez. Ailenizle güzel bir tatil geçirmek, yeni bir okula taşınmak, yeni bir kardeş veya evcil hayvan edinmek ya da büyükanne ve büyükbabanızla kurabiye yapmak kadar basit olabilir.
    • Tavsiye mektuplarını takvim yılı bitmeden istemeye başlayın. Kasım sonu ve Aralık ayı gelmeden önce, mesai saatleri içinde veya dersten sonra bir öğretmene sormalısınız. Genellikle her öğretmen için tavsiye mektuplarının istendiği 2-4 aylık bir pencere vardır. Eylül ayından Kasım başına kadar sormayı planlayın. Derse katıldıysanız ve öğretmene sizin hakkınızda harika bir izlenim bırakacak başka şeyler yaptıysanız, mektubun çoğunlukla olumlu olması gerekir.
  3. Adım 3 Büyük bir kardeşinizle lisedeki deneyimleri hakkında konuşun.
    Google görselleri 3. Adım Büyük bir kardeşinizle lisedeki deneyimleri hakkında konuşun.
    Büyük bir kardeşinizle lisedeki deneyimleri hakkında konuşun. Eğer sizden büyük bir kardeşiniz varsa, onların da liseyi bitirmiş olma ihtimalleri vardır. Sadece birinci sınıf öğrencisi olabilirler veya ikinci sınıf öğrencisi, üçüncü sınıf öğrencisi, son sınıf öğrencisi ve hatta üniversitede bile olabilirler. Kardeşinizin yaş farkı büyükse, üniversite/üniversite ve gelecekteki kariyerleri hakkında daha fazla endişe duydukları için lise birinci sınıf yıllarını hatırlamayabilirler. Aranızda daha az yaş farkı varsa kardeşlerinizin lise ve sekizinci sınıf deneyimlerini hatırlama olasılıkları daha yüksek olacaktır.
    • Ev ödevi ve akran baskısı gibi endişeleriniz hakkında onlarla konuşun.
    • Kendinizi daha iyi hissetmeniz için büyük kardeşinizden lisenin ilk yıllarında yaşadıkları bazı komik deneyimleri paylaşmasını isteyin.
  4. Adım 4 Lisenin ortaokuldan ne kadar farklı olduğunu anlayın.
    Google görseller 4. Adım Lisenin ortaokuldan ne kadar farklı olduğunu anlayın.
    Lisenin ortaokuldan ne kadar farklı olduğunu anlayın. Lise ve ortaokul oldukça benzer görünüyor, ancak birçok farklılık var. Lisede çoğu öğrenci zaten oldukça olgundur ve ödevler, ders dışı etkinlikler ve arkadaşlıklar arasında denge kurabilirler. Öğretmenler sizden kendi zamanınızı yönetmenizi bekleyeceği için son derece sorumlu olmanız da gerekecektir.
    • Lisedeki öğretmenler sadece öğreten insanlardır; bunlar takvim veya hatırlatma uygulaması değildir; bu nedenle, size son tarihleri ​​ve testleri hatırlatacaklarını ve ders sırasında sorulmamış sorularınızı yanıtlayacaklarını düşünerek liseye gitmeyin.
    • Lisede size muhtemelen (ABD'de) AP kursları teklif edilecektir. Bunlar Gelişmiş Yerleştirme anlamına gelir ve lise öğrencilerinin akranlarının önünde veya rekabetçi olmaları durumunda kendilerine meydan okumaları için sunulan üniversite düzeyinde kurslardır.
    • Ofis saatleri muhtemelen lisede de devam edecek, ancak zamanınızı daha akıllıca yönetmeniz gerekecek. Lisedeki öğretmenler genellikle kısa bir ders süresinde öğretmek için çok sayıda müfredat öğretmek zorunda kalırlar, bu nedenle ders sırasında her soruyu yanıtlayamazlar. Kötü niyetli değiller; sadece her öğrencinin sorularını yanıtlayacak zamanları yok. Öğretmenin sizi aramasını ummak yerine onlara sorunuzu sormak için kendinize zaman ayırmanız veya onlara bir e-posta göndermeniz gerekir.
    • Dolaplar lisede de varlığını sürdürecek. Büyük olasılıkla aynı olacaklar ve siz onları benzer veya aynı şekilde açıyorsunuz.
    • Lisedeki herkes muhtemelen daha olgun hale gelecektir. Genellikle lazımlık mizahını, olgunlaşmamış memleri ve sınıfta rahatsız edici davranışları daha az duyacaksınız. Daha genç sınıf arkadaşlarınızın bile olgunlaşması muhtemeldir. Sınıf genellikle daha ciddidir, çünkü çoğu insan ders sırasında şakalaşmak veya tembellik yapmak yerine notları/dersleri hakkında endişelenir (kişinin kişiliği doğal olarak aptal veya tembel olmadığı sürece).