Hızlı Zeki Geri Dönüşler Nasıl Düşünülür?.

Hızlı Zeki Geri Dönüşler Nasıl Düşünülür?

Size hakaret eden veya sizi alt eden birine hızlı bir şekilde karşılık verme yeteneğinize bağlı olarak, arkadaşlarınız veya meslektaşlarınız arasındaki itibarınızın değişebileceği bir tartışmaya hiç girdiniz mi? Veya daha düşük riskli durumlarda, hiç anında esprili bir geri dönüşle yanıt verebilmeyi dilediniz mi? Akıllı geri dönüşler bazı doğal yetenekler gerektirir, ancak aynı zamanda pratik ve hazırlıkla da geliştirilebilir. Esprili ve kötü niyetli arasındaki ince çizgide gezinmek istiyorsanız, kendinize güvenmeye ve düşünceli olmaya da çalışmalısınız.

Adımlar

Yöntem 1

Becerilerinizi Geliştirme

1. Adım 1 Hızlı tepki becerilerinizi geliştirin.
    Google görselleri 1. Adım Hızlı yanıt becerilerinizi geliştirin.
    Hızlı tepki becerilerinizi geliştirin. Herkes kendi ayakları üzerinde durup düşünme konusunda rahat değildir, bu nedenle hızlı zekalı geri dönüş sanatı, son çare olarak bazı standart geri dönüşlerin ezberlenmesine bağlı olabilir. Eğer bu şekilde donanıma sahip değilseniz, hızlı zekalı olmaya çalışmayın; Aptal gibi görünme ve kendinize o kadar sinirlenme riskiyle karşı karşıya kalırsınız ki, bu girişime değmez.
    • Ezberleme ve pratik, sahip olduğunuz yeteneklerden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir ve ara sıra iyi sözlü alışverişler yapmanızı sağlayabilir. Diğer alanlardaki sanatçılar gibi, esprili geri dönüşlerin ustaları da tavırları ve hazırlıklarıyla eşleşecek doğuştan gelen bir yeteneğe sahip gibi görünüyor.
  2. Adım 2 Dinleme becerileriniz üzerinde çalışın.
    Google görselleri 2. Adım Dinleme becerileriniz üzerinde çalışın.
    Dinleme becerileriniz üzerinde çalışın. Daha hızlı bir zeka geliştirmenin sihirli bir formülü yok, ancak dinleme becerilerinizi geliştirmek çok yardımcı olabilir. Karşınızdaki kişiye bakın ve onun sözlerine ve ne demek istediğine odaklanın. En esprili geri dönüşler, söylenenlere doğrudan yanıt olarak yaratılır, duruma uygun bir nükteli söz yığınından çıkarılmaz.
    • Zihninizin geri dönüşler formüle etmeye çalışmasına izin vermek yerine, söylenenlere odaklanmayı deneyin. "Sözlü voleybol" gibi alıştırma aktivitelerini deneyin; burada siz ve partneriniz sırayla birer kelimeyle bir hikaye icat edin; onlar bir kelime söylüyorlar, siz de yakından dinliyorsunuz ve mümkün olduğu kadar çabuk bir sonraki kelimeyi buluyorsunuz ve böylece Açık.
  3. Adım 3 Geçmiş durumları tekrar gözden geçirin.
    Google görselleri 3. Adım Geçmiş durumları tekrar ziyaret edin.
    Geçmiş durumları tekrar gözden geçirin. Esprili olmayı dilediğiniz bir konuşmanın kendi versiyonunu yazmayı deneyin. Geçmişteki girişiminizi daha iyi bir senaryoyla değiştirin ve bu noktadan itibaren gelecekteki esprili tavrınıza rehberlik etmeye çalışın.
    • Ancak, en iyi geri dönüşlerin geçmişteki benzer durumların tekrarı değil, anda yaratıldığını unutmayın. Bu alıştırmayı belirli geri dönüşler için bir kaynak olarak değil, ilham almak ve pratik yapmak için kullanın.
  4. Adım 4 Size yöneltilen hakaretleri hızla savuşturun.
    Google görselleri 4. Adım Size yöneltilen hakaretleri hızla savuşturun.
    Size yapılan hakaretleri hızla savuşturun. Hakareti düşünürseniz, bunun üzerinde durup kişisel olarak size ulaşmasına izin verirsiniz. Bunun yerine hakarete odaklanmayın, hızlı yanıt vermeye odaklanın.
    • Esprili geri dönüşlerin ardındaki hile hızdır. Az önce söylenenlerin sonuçlarını analiz etmeyin; bunun yerine ona bir oyunmuş gibi davranın ve hakaret yalnızca karşılık verilecek bir mekik haline gelir.
    • Örneğin, birisi hakaretini "ve sen de kokuyorsun" diyerek bitirirse, yanıt verirken hijyen rutininiz üzerinde fazla düşünmeyin. Kesinlikle kelimelere odaklanın ve "Evet, ama en azından benim kokum gider" gibi bir şeyle geri dönün. senin kokuşmuş kişiliğinin aksine, duş al."
  5. Adım 5 Birinin söylediklerini ayırmaya hazır ve istekli olun.
    Google görselleri 5. Adım Birinin söylediklerini ayırmaya hazır ve istekli olun.
    Birinin söylediklerini ayırmaya hazır ve istekli olun. Mücadeleye girin ve korkmak ya da küçümsemek yerine yüzleşmenin ruhunun tadını çıkarın. Yüzleşmeyi hakarete uğramak için bir neden olarak değil, oyun oynamaya davet olarak görün. Eğer olayları bu şekilde görmeyi başaramıyorsanız, başka bir yaklaşım lehine esprili geri dönüş girişimlerinden kaçınmanız daha iyi olabilir.
    • Diğer kişinin zekasını göstermeye çalışırken yaptığı çelişkilere dikkat çekme fırsatını değerlendirin. Bunu yapmak genellikle hakaret edenin gözünde hakaretin değerini düşürür.
    • Ancak, bir şeyi ihtiyacınız olandan daha uzun süre ayırmayın. Uzun soluklu bir yanıt verirseniz, başka bir geri dönüşle sözünüzü kesebilirler ve böylece söylediklerinizi alakasız hale getirebilirler.
    • Örneğin, hakaret etmek için zaman ayırmaya değmediğinizi söylerlerse, "Son beş dakikadır bana hakaret etmeye çalışmadığınızı duyduğuma sevindim."
  6. Adım 6 Alaycılığı kullanın...
    Google görselleri Adım 6 Alaycılığı kullanın...
    İyi becerebiliyorsanız alaycılığı kullanın . Alaycılığın akıllıca ele alınması ve aşırıya kaçılmaması durumunda yeri vardır. Birisi size saçma sapan bir yorumla hakaret etmeye çalışırsa, alaycı bir şekilde "Evet, akıllıca bir cevap var" demekten çekinmeyin. Kısalık burada da faydalıdır; alaycı ama başıboş bir monolog aynı etkiyi yaratmayacaktır.
    • Alaycılığın aynı zamanda iyi zamanlamayı ve uygun ses tonunu da içerdiğini unutmayın. Harry Potter serisindeki Severus Snape'i ya da Oscar Wilde'ı düşünün; her ikisi de alaycılığın kısa ve öz ve etkili bir şekilde üstesinden gelen iyi uygulayıcılarıdır.
    • Alaycılığı şakacı bir şekilde kullanın, birini derinden kırmak için değil. Rakibinizin alaycılığın ne olduğunu anlayacak donanıma sahip olup olmadığını düşünün ve bunu kişisel olarak algılamayın.
    • Örneğin: "Ah, son hakaret mantıklı olmaya o kadar yakındı ki. Lütfen denemeye devam et."
  7. Adım 7 Konuyu fazla uzatmayın.
    Google görselleri 7. Adım Bu konuyu fazla uzatmayın.
    Konuyu fazla uzatma. Esprili cevapların en ünlü örnekleri her zaman kısa ve tatlıdır ve işi bir anda bitirir. Çoğu durumda, esprili geri dönüşünüz meseleyi anında bitirmek için yeterli olacaktır. Tartışmaya, münakaşa etmeye veya fikir alışverişinde bulunmaya devam etmek muhtemelen söylediklerinizin etkisini zayıflatacaktır.
    • Konuyu değiştirmek, bu kişiyle başka bir zaman konuşmaya devam etmek için oradan uzaklaşmak veya artık orada değilmiş gibi davranmak size kalmış. Önemli olan, devam etmeden önce üstünlüğü ele geçirmektir.
    • Hakarete uğradığınız anda çekip gitmeyin çünkü bu, buna dayanamayacağınızı gösterir. Ancak gerekirse şunu söyleyerek kendinizi savunabilirsiniz: "Öfke nöbetin bittiğinde geri döneceğim, böylece hakaret etmeye devam edebiliriz." Bu, rakibinize daha uygun davranma sorumluluğunu yükler ve size onurlu bir çıkış sağlar.
  8. Adım 8 Her şeyden önce sakin olun.
    Google görselleri 8. Adım Her şeyden önce sakin olun.
    Her şeyden önce sakin olun. Kızmayın, hatta biraz kızmayın. Rakibinizin hakaretlerinin zaman ayırmaya veya öfkenize değmediğini unutmayın. Kendinizi bir kişiden kişisel olarak hoşlanmamaktan ayırın ve bunun yerine sakin, objektif bir şekilde söylenenlere odaklanın. Esprili olmaya odaklanın ve sakin kalma kararlılığınızı koruyun.
    • Bunu diğer takımın as atıcısına karşı sahaya çıkmak gibi düşünün. Onun bir pislik olup olmadığına odaklanmayın; Sakin bir şekilde topa odaklanın ve oyunu kazandıran vuruş için topu boşluğa doğru sürün.
    • Aynanın önünde son derece sakin, hatta eğlenmiş veya şaşkın görünmeye çalışın. İçten içe son derece kızgın olsanız bile dışarıdan sakinsiniz; kendinize bunu söyleyin, düşünceleriniz aynı şekilde karşılık verecektir.
  9. Adım 9 Eğer hazır değilseniz esprili olmaya çalışmayın.
    Google görselleri 9. Adım Hazır değilseniz esprili olmaya çalışmayın.
    Eğer hazır değilseniz esprili olmaya çalışmayın. Esprili olmayı öğrenirken aynı zamanda düşünceli ve diplomatik olun. Eğer esprili olmak hiçbir zaman aklınıza gelmezse, en azından insanlar sizin esprili olma çabanızdan habersiz olacak ve sadece kibar olduğunuzu varsayacaktır!
Yöntem 2

İlham Bulmak

1. Adım 1 Ustalardan öğrenin.
    Google görseller 1. Adım Ustalardan öğrenin.
    Ustalardan öğrenin. En iyi esprili geri dönüşlerin orijinal esprili geri dönüşler olduğuna şüphe olmasa da tarihin en ünlü esprilerinden ve esprilerinden bazılarını inceleyerek pek çok iyi fikir edinebilirsiniz. Etkili geri dönüşlerden oluşan bir koleksiyon oluşturmak için biraz zaman ayırın. Sonunda, becerileriniz geliştikçe, "hemen" geri dönüşleri daha iyi yaratabileceksiniz.
    • Dorothy Parker, Winston Churchill, Mark Twain, Mae West, George Bernard Shaw, Groucho Marx, Oscar Wilde, Margaret Thatcher ve diğerleri gibi kıvrak zekalı geri dönüşlerin ustalarına bir göz atın.
    • Ernest Hemingway ve William Faulkner ya da George Bernard Shaw ve Winston Churchill gibi kişiler arasındaki esprili konuşmaları okuyun. Star Wars'taki Han ve Leia arasındaki değişimler bile bunu yapacak.
    • İşte en iyi kaynaklardan biri olan Groucho Marx'tan kullanışlı bir örnek: "Harika bir akşam geçirdim ama bu değildi."
  2. Adım 2 Çevrimiçi espriler bulun.
    Google görselleri 2. Adım Çevrimiçi espriler bulun.
    Çevrimiçi espriler bulun. Hevesli internet sörfçüleri için sayısız esprili geri dönüş mevcut. Aslında, özellikle geri dönüşlere adanmış, örnek üstüne örnek veren web siteleri var (bazıları iyi, bazıları o kadar iyi değil). Favorilerinizin bir listesini tutun ve bunları ezberleyin. En azından, diğer tüm kelimeler başarısız olduğunda işe yarayabilirler! İşte sadece birkaçı:
    • "Demek istediğimi kanıtladığın için teşekkür ederim."
    • "Işık sesten daha hızlı yol alır; bu yüzden konuşana kadar parlak görünüyordun."
    • Bir şeye yaslanın, gözlerinizi kapatın ve birkaç saniye bekleyin, sonra aniden gözlerinizi açın ve "Ah! Özür dilerim! O sırada önemli bir şey mi söylediniz? Uyuyakalmış olmalıyım" deyin.
    • "Seninle benim bazen ne kadar çok ortak noktamız var, değil mi?" Bunu kilonuz, görünüşünüz, zekanız vb. hakkında hakaret etmek için kullanın.
    • "Affedersiniz? Kusura bakmayın tam anlayamadım. Tekrarlamak ister misiniz?" (Bir hakaret asla ikinci seferde o kadar etkili olmaz.)
    • "Birini tanımak gerekir." Bu şu ana kadar "tamamlanmış" görünebilir, ancak fikirleriniz kalmadığında yine de kullanılabilir.
    • Birisi aynı hakareti defalarca tekrarlıyorsa şunu kullanın: "Hala aynı fikirde misiniz? Daha fazlasını deneyin... orijinal." Sonra biraz gülümseyin ve uzaklaşın.
  3. Adım 3 Esprili örnekler toplarken bağlamı aklınızda bulundurun.
    Google görselleri 3. Adım Esprili örnekler toplarken bağlamı aklınızda bulundurun.
    Esprili örnekler toplarken bağlamı aklınızda bulundurun. Bir durumda hedefi tutturan bir espri, başka bir durumda fena halde ıskalayabilir. Potansiyel olarak daha aşağılayıcı veya incitici olan geri dönüşleri okuyun ve toplayın, ancak bunların herhangi bir yarı-ilişkili durumdaki herhangi bir kişi üzerinde kullanılmasının doğru olduğunu varsaymayın.
    • Örneğin: "Bir dahaki sefere konuştuğunuzda gerçek kelimeleri kullanın" birçok durumda oldukça zararsız olabilir, ancak bazı insanlar için daha incitici de olabilir. Esprili bir geri dönüşün biraz "ısırığı" olmalı ama kalıcı bir iz bırakmamalı.
    • Veya: "Nefesimi seni yakarak harcamayacağım; eğer gerçekten yanıyorsan nefesimi bile boşa harcamayabilirim." Bu, sizi iyi tanıyan biriyle işe yarayabilir ama aynı zamanda başını belaya sokabilir. Şiddetle ilgili muğlak şakalar bile pek çok kişi tarafından hafife alınmıyor.
  4. Adım 4 Karşı tarafın sözlerinin ve eylemlerinin kendi adına konuşmasına izin verin.
    Google görselleri 4. Adım Karşı tarafın sözlerinin ve eylemlerinin kendi adına konuşmasına izin verin.
    Karşı tarafın sözlerinin ve eylemlerinin kendi adına konuşmasına izin verin. Bazen esprili bir geri dönüşe bile gerek yoktur. Bir kişi gülünç, aşağılayıcı, düşüncesiz veya asılsız bir şey söylemekte ısrar ederse, bırakın tüm konuşmayı onun yapmasına izin verin ve hoşnutsuzluğunuzu veya fikrinizi değiştirmek için küçümseyen bir jest yapın. Diğer insanlar muhtemelen öfkesini kontrol edemeyen, iğneleyen veya sızlanan kişinin esprili bir cevaba ihtiyaç duymadığını görecektir.
    • Kaşınızı kaldırmayı, sırıtmayı, gözlerinizi devirmeyi veya etkilenmediğinizi gösteren başka bir hareket kullanmayı deneyin.
    • Esne ve aç bir şekilde saatine bak.
    • Kuşkusuz, bu biraz çocuksu bir yaklaşım: Söylenenleri aynen tekrarlayın, ancak komik bir ses tonuyla. Huysuz bir anaokulu öğrencisi gibi görünmekten kaçınmak için istekli bir arkadaşınızla pratik yapmak isteyebilirsiniz.
Yöntem 3

Zekanızı Akıllıca Kullanmak

1. Adım 1 Sakin, sakin ve kendinden emin bir şekilde karşılık verin.
    Google görselleri 1. Adım Sakin, sakin ve kendinden emin bir şekilde karşılık verin.
    Sakin, sakin ve kendinden emin bir şekilde karşılık verin . Cevabınızın içeriği önemli olsa da, onu sunuş tarzınız da önemlidir. Ses tonunda küçümseme ve üstünlükten kaçının. Ayrıca, sanki geri dönüşünüz yanan öfkenizin ateşinde dövülmüş gibi, incinmiş veya hakaret edilmiş gibi görünmekten kaçının.
    • Esprili geri dönüşünüzü net, hızlı ve kendinize güvenerek söyleyin. Sesinize ve gözlerinize hafif bir gülümseme ekleyin çünkü başarılı bir zeka için olup bitenin daha komik, esprili tarafına yönelmeniz gerekir.
  2. Adım 2 Küfür etmekten kaçının...
    Google görseller Adım 2 Küfür etmekten kaçının...
    Küfür etmekten kaçının (ya da en azından azaltın). Küfür genellikle esprili bir davranış olarak görülmez, aksine duyguların içten bir ifadesi olarak kabul edilir. Gerginlik ortadan kalktıkça kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir, ancak çoğunlukla olgunlaşmamış görünmenize neden olur. Aynı zamanda onların argümanlarını veya ifadelerini geri alma hedefine de ulaşamayacak.
    • Ancak rakibinizin küfür etmesi kesinlikle sizin zekanızın hedefi olarak kullanılabilir, örneğin sert bir yorumda bulunmak veya monoton bir şekilde "Ah, şimdi küfür mü ediyorsun? Ne kadar olgunsun" deyip konuyu böyle bırakmak gibi.
  3. Adım 3 İsim takmanın sesini azaltın.
    Google görselleri 3. Adım İsim takmanın tonunu azaltın.
    İsim takmanın sesini azaltın . Küfürle yakından ilişkili olan isim takmak, sizi kıskanç, kaybolmuş ve aşırı duygusal göstermenize neden olur. İsim takmak yine öfkeniz ve hayal kırıklığınız için harika bir çıkış yolu gibi görünebilir, ancak rakibinizin avantajına çok kolay bir şekilde yarar sağlar ve o kadar da esprili değildir.
    • Eğer isim takmanız gerekiyorsa, onlar yerine onların argümanlarına sadık kalın. Örneğin, "Sen bir aptalsın" yerine "Bu, durumu görmenin çok tuhaf bir yolu" deyin. Veya "Çok cahilsin" yerine "Evet, bu konudaki bilgisizliğinize artık tamamen ikna oldum" demeyi deneyin.
  4. Adım 4 Uzak durun...
    Google görseller Adım 4 Şunlardan uzak durun...
    Züppe olmaktan uzak durun . Üstünlüğünüzü veya daha yüksek statünüzü öne sürmeye çalışan esprili bir geri dönüş genellikle geri teper, çünkü bu, diğer kişinin "benim için fazla iyi olduğunu düşünüyorsun" vb. konusunda ısrar etmesi meselesine dönüşecektir. Bu tür bir tartışmaya girdiğinizde işler genellikle daha da kontrolden çıkar.
    • "Evet, okulda da aynı sorunu yaşadım... anaokulunda" şeklinde yanıt vermek, bağlama ve sunumunuza bağlı olarak az çok züppe bir hava alabilir.
    • Esprili olmakla züppe olmak arasındaki ince çizgide yürümek zordur, ancak asıl önemli olan mizah anlayışınızı korumak ve durumun önemsizliğini görmektir.
  5. Adım 5 Düşünceli olun
    Google görselleri Adım 5 Düşünceli olun
    Olayları kişisel algılayan insanlara karşı düşünceli olun . Elbette, mağduru oynamamalılar ve sanki onları dürttüğünüzde tüm dünyaları yıkılacakmış gibi davranmamalılar, ancak insanları bulduğunuz gibi kabul etmelisiniz. Bazı durumlarda, zayıf bir tartışmacıyı esprili geri dönüşlerle kışkırtmak açıkça adaletsiz, kaba ve umursamazlıktır.
    • Belki de böyle bir insana ders vermek niyetindesiniz. Ancak en azından, sonuç olarak somurtmaya, korkaklığa veya öfkeye kapılabilecek sözlü bir rakibi yok etmenin sonuçlarını düşünün.
    • Öte yandan, eğer tam bir aptallık yapıyorlarsa, o zaman belki de zayıf zırhlarına rağmen ihtiyaç duydukları ders budur.
  6. Adım 6 Kin tutmayın....
    Google görseller Adım 6 Kin tutmayın....
    Kin tutmayın . Birini sözlü olarak işten çıkarmanın, onayınızı ondan kaldıracağını unutmayın. Bunu çok sık yapmayın çünkü onları aşağılamak doğrudan ve yabancılaştırıcıdır; buna gerçekten ihtiyaç olduğundan emin olun. Bir kez bittiğinde, bitti ve eğer ikna ettiğiniz biriyle diyalog başlatmak istiyorsanız, zeytin dalını uzatan ilk kişi siz olun ve kin beslemediğinizi açıkça belirtin.
    • Şöyle bir şey söyle: "Geçen gün topa vuruş şeklin gerçekten hoşuma gitti ama maç sonrasındaki tavrını takdir etmedim. Senin kötü ruh halini onun yerine koymaktan başka seçeneğim olmadığını hissettim. Umarım anlarsın. doğrudan yaklaşımımı bağışlayın."
  7. Adım 7 Kendinize ve karşınızdaki kişiye saygı gösterin.
    Google görselleri 7. Adım Kendinize ve karşınızdaki kişiye saygı gösterin.
    Kendinize ve karşınızdaki kişiye saygı gösterin. Tüm bu “sopa ve taş” söylemine rağmen kelimelerin acıtma özelliği vardır. Bu nedenle, sözlerinizin yine de diğer kişinin onurunu dikkate aldığından emin olun. Buna karşılık onların sözlerinin sizi etkilemesine izin vermeyin; eğer yaralanmayı seçerseniz, o zaman kendinizi sözel dikenlerin üstesinden gelmeye çabalarken bulacaksınız.
    • Sözlerinin sadece söz olmaktan öteye geçmesine izin vermeyin ve onurunuzu koruduğunuzu, dürüstlük ve zekayla konuştuğunuzu, kendinize ve karşınızdaki kişiye saygı duyduğunuzu bilerek gününüze devam edin.

Uyarılar

• Hiçbir durumda "Olduğunu biliyorum ama ben neyim" veya "En azından bir hayatım var" gibi çocukça hakaretler kullanmayın. Bütün bunlar, orijinal olmadığınızı ve iyi bir çizgi için çabaladığınızı (ve başarısız olduğunuzu) gösterir. İkinci hakaret aynı zamanda sizin üstün olduğunuzu varsayar ve bu duyguyu aktif olarak ortaya koymama kuralını ihlal eder. Teşekkürler Faydalı 272 Faydalı Değil 24
  • Aynı hakarete karşı çıkmadığınız veya kendi aile üyelerinizin de hakarete uğramasını istemediğiniz sürece, annenizi, babanızı, kardeşlerinizi veya büyük teyzeniz Matilda'yı hakaretin içine dahil etmeyin. Teşekkürler Faydalı 236 Faydalı Değil 23
  • "Beni rahat bırak", yalnız bırakılmanın çığlığıdır. Bu esprili bir geri dönüş değil. Bunu söylerseniz daha fazla sözlü zorbalığın önünü açacaksınız. Bu umutsuz ve umutsuz açıklamayı dile getirmektense sessiz kalmak daha iyidir.