Tek Başına Nasıl Seyahat Edilir?.

Tek Başına Nasıl Seyahat Edilir?

Güvenli ve sağlam kalmak için bu ipuçlarını izleyin. Yalnız seyahat etmek, aklınızın sizde olması gerektiği anlamına gelir. Kendi güvenliğinizden, para yönetiminizden ve kültür şokuyla başa çıkmaktan siz sorumlusunuz. Ancak yalnız seyahatin zorlu olması gerekmiyor! Güvenli ve akıllıca yaklaşıldığında yalnız seyahat, dünyanın her yerinde yeni arkadaşlar edinebileceğiniz bir maceraya dönüşür.

Adımlar

Bölüm 1

Ayrılmaya Hazırlanıyorum

1. Adım 1 Seyahat planınızın tamamının ve geçerli tüm iletişim bilgilerinizin bir kopyasını güvendiğiniz en az bir kişiye bırakın.
    Google görselleri 1. Adım Seyahat planınızın tamamının ve geçerli tüm iletişim bilgilerinizin bir kopyasını güvendiğiniz en az bir kişiye bırakın.
    Seyahat planınızın tamamının ve geçerli tüm iletişim bilgilerinizin bir kopyasını güvendiğiniz en az bir kişiye bırakın. En az bir kişiye her zaman nerede olacağınızı bildirmeniz gerekir. Acil bir durumda size ulaşmanın en kolay yolunu ve ayrıca onlarla iletişime geçebileceğiniz gün veya günleri bildirerek iletişime geçmek için bir zaman belirleyin.
    • Farklı bir ülkeye seyahat ederken cep telefonunuzun çalışacağını varsaymayın; yerel ağla uyumlu olmayabilir. Yurt dışında bir telefona ihtiyacınız varsa, güvenlik önlemi olarak yerel kontörlü bir cep telefonu satın almayı düşünün.
  2. Adım 2 Seyahat ederken tüm etkinliklerin, mutlaka görülmesi gereken yerlerin ve görülmesi gereken yiyeceklerin bir listesini yapın.
    Google görseller 2. Adım Seyahat ederken tüm etkinliklerin, mutlaka görülmesi gereken yerlerin ve görülmesi gereken yiyeceklerin bir listesini yapın.
    Seyahat ederken tüm etkinliklerin, mutlaka görülmesi gereken yerlerin ve görülmesi gereken yiyeceklerin bir listesini yapın. Yalnız seyahat etmek size yapmak istediğiniz şeyi yapma konusunda inanılmaz bir özgürlük sunar. Bütün günü zayıf bir Wi-Fi sinyaline bağlı olarak ne göreceğinizi bulmaya çalışarak harcamayın; önceden bir liste yapın. Yalnız seyahatin güzelliği, programınıza bağlı kalmak zorunda olmamanızdır, ancak daha sonra ne yapacağınızdan emin değilseniz, keşfetmeye değer çok çeşitli seçeneklere sahip olabilirsiniz. Etkinlik bulmanın bazı iyi yolları şunlardır:
    • Seyahat blogları veya forumları
    • TripAdvisor
    • Yalnız Gezegen
    • Daha önce giden arkadaşlardan tavsiyeler
    • Yerel kitapçınızdan rehber kitaplar.
  3. Adım 3 Mümkün olduğunca önceden konaklama rezervasyonu yapın.
    Google görselleri 3. Adım Mümkün olduğunda konaklama yerlerini önceden ayırtın.
    Mümkün olduğunca önceden konaklama rezervasyonu yapın. İster 5 yıldızlı otellerde, pansiyonlarda ister kampta kalıyor olun, ayrılmadan önce uyku düzenlemelerinizi gözden geçirin. Yalnız olduğunuzda, özellikle de yabancı bir ülkedeyseniz, isteyeceğiniz son şey kamp alanının dolması veya pansiyonun rezerve edilmesidir. Eğer bunu anında çözmek istiyorsanız, hayatınızı kolaylaştırmak için her gece kalacak 2-3 olası yeri telefon numaralarıyla birlikte not edin.
    • Keşfetmek istiyorsanız barı ve/veya restoranı olan hostelleri veya benzersiz otelleri hedefleyin. Kaçınılmaz olarak tavsiye ve tavsiyelerle diğer gezginlerle tanışacaksınız.
    • Gideceğiniz yer için bir Lonely Planet rehberi indirin veya yanınızda bulundurun; referans olarak bu rehberde telefon numaraları, adresler ve kalacak harika yerlerin (özellikle de zor durumdayken!) açıklamaları bulunur.
  4. Adım 4 Hedefiniz hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi edinin.
    Google görselleri 4. Adım Hedefiniz hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi edinin.
    Hedefiniz hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi edinin. Bu, yerel halkla konuşmayı kolaylaştıracak ve olası riskler ve tehlikeler konusunda size ipucu verebilir. Eğer yapabiliyorsanız, dilin mümkün olduğu kadar çoğunu öğrenin; anadilinizi konuşmak için çaba sarf etmek bile büyük bir fark yaratır. Öğrenmeye odaklanılacak bazı alanlar şunlardır:
    • Kamuoyunda uygunsuz hareketler, unvanlar ve isimler ve dini veya kültürel gelenekler dahil olmak üzere önemli kültürel normlar.
    • Cinsiyetinize uygun kıyafet ve kıyafet.
    • Dikkat etmeniz gereken güvenlik veya seyahat endişeleri.
  5. Adım 5 Yalnızca gerekli malzemeleri alarak hafifçe paketleyin.
    Google görseller Adım 5 Yalnızca gerekli malzemeleri alarak hafif bir şekilde paketleyin.
    Sadece gerekli malzemeleri alarak hafifçe paketleyin. Garip bir bölgeye indiğinizde ve bundan sonra ne yapacağınızı bulmanız gerektiğinde, aklınıza ihtiyacınız olacak. Yalnızca bir hafif çantayı paketleyerek hayatı çok daha kolaylaştırın. Bagaj takibi yapmadan yapacak yeterince işiniz var ve kaybolan bir çantayla tek başınıza uğraşırken yakalanmak istemezsiniz. Aşağıdaki listenin tam varış noktanıza göre uyarlanması gerekse de, yalnız seyahat edenler için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır.
    • Ceketler, eşarplar ve uzun kollular gibi hafif, katlanabilen giysiler. Fermuarlı pantolonlar gibi değiştirilebilir giysiler ekstra hafif kalmanıza yardımcı olur. Çok fazla kıyafet paketlemekten kaçının. Pek çok yerde çamaşır yıkama olanağının bulunacağını, böylece aynı şeyleri yeniden giyebileceğinizi unutmayın.
    • Su geçirmez bir ceket
    • El feneri veya far.
    • Küçük bir ilk yardım çantası.
    • Fermuarlı ve çöp torbaları
    • Nakit, acil durumlar için kredi kartıyla
    • Kendi adresinizi içeren acil durum irtibat listesi.
    • Diğer gezginler ve yerlilerle birlikte kart destesi, kitap, resim seti veya benzeri buz kırıcı.
  6. Adım 6 Seyahat planlarınızı ilgili makamlara bildirin.
    Google görseller 6. Adım Seyahat planlarınızı ilgili makamlara bildirin.
    Seyahat planlarınızı ilgili makamlara bildirin. Ayrıca seyahat planlarınızı bankanıza ve ABD elçiliğine de bildirmelisiniz. Bunu yapmazsanız fonlarınızdan mahrum kalabilirsiniz.
  7. Adım 7 Ayrılmadan önce pasaportunuzun, vizelerinizin, biletlerinizin ve seyahat programlarınızın kopyalarını alın.
    Google görseller 7. Adım Yola çıkmadan önce pasaportunuzun, vizelerinizin, biletlerinizin ve seyahat programlarınızın kopyalarını alın.
    Yola çıkmadan önce pasaportunuzun, vizelerinizin, biletlerinizin ve seyahat programlarınızın kopyalarını alın. Mümkünse elektronik ve fiziksel bir kopya alın. Bir şey olması durumunda bu kopyalar, hızlı bir şekilde yenilerinin alınmasını çok daha kolay hale getirecektir. Elektronik kopyaları kendinize e-postayla gönderin, böylece onlara her yerden erişebilirsiniz.
    • Seyahat programınızdan sorumlu arkadaşınıza veya aile üyenize her şeyin fazladan bir kopyasını gönderin.
Bölüm 2

Güvenli Seyahat

1. Adım 1 Değerli eşyalarınızı oteldeki kasada saklayın.
    Google görseller 1. Adım Değerli eşyalarınızı oteldeki kasada saklayın.
    Değerli eşyalarınızı oteldeki kasada saklayın. Üzerinizde ne kadar az değer taşırsanız o kadar iyi. Bu, herhangi bir zamanda pahalı saatleri veya mücevherleri çıkarmak ve üzerinizdeki nakit miktarını sınırlamak anlamına gelir. Gösterişli olmanın ya da zenginliği gösteriş yapmanın hiçbir nedeni yok. Gideceğiniz yere bağlı olarak muhtemelen yeterince turist gibi görüneceksiniz. Gereksiz ilgiyi üzerinizden çekmek için değerli eşyalarınızı evde veya otelde bırakın.
    • Birisinin eşyalarınızı istediği bir durumla karşılaşırsanız, onlardan vazgeçin. Eşyaları ve parayı değiştirebilirsiniz, ancak şehirde yeni olduğunuzda tehlikeli bir durumu güvenli bir şekilde okumak zordur. Sadece vazgeç ve uzaklaş.
  2. Adım 2 Kalabalığa karışmak için kendinize güvenerek yürüyün.
    Google görselleri 2. Adım Kalabalığa karışmak için kendinize güvenerek yürüyün.
    Kalabalığa karışmak için güvenle yürüyün. Seyahat ederken dikkatleri üzerinize çekmenize gerek yok. Uyum sağlamak yalnızca daha güvenli olmakla kalmaz, aynı zamanda genellikle daha az "turistik" bir deneyime yol açar. Başınızı dik ve duruşunuzu dik tutun. Yol tariflerini önceden yazdırın, böylece sürekli olarak bir haritayı veya pahalı telefonu çıkarmanıza gerek kalmaz. Ne kadar kontrol sizdeymiş gibi görünürseniz, o kadar az hedef olursunuz.
    • Kulaklık takmayın, özellikle de sokakta kulaklık taşıyan tek kişi sizseniz. Sizi çevrenize kapatıyorlar ve turist gibi görünmenizi sağlıyorlar
    • Sade, basit kıyafetler neredeyse her zaman uyum sağlamak için en iyi seçimdir.
    • Bir gülümseme belki de insanları silahsızlandırmak ve kapıları açmak için en büyük silahınızdır.
  3. Adım 3 Kişisel bilgilerinizi verirken dikkatli olun.
    Google görselleri 3. Adım Kişisel bilgilerinizi verirken dikkatli olun.
    Kişisel bilgilerinizi verirken dikkatli olun. Akıllı bir gezgin olmak, birkaç yaratıcı yalan kullanmak anlamına gelebilir. Örneğin yalnız seyahat ettiğiniz gerçeğini yayınlamanın hiçbir nedeni yok. Bunun yerine "bir arkadaşınızla buluşacaksınız" diyerek yol tarifi isteyin. Birisi size gece nerede kalacağınızı sorarsa ona "henüz emin değilsiniz, sadece keşfediyorsunuz" deyin. İyi bir gezgin olmak, kendinizi gereksiz yere tehlikeye maruz bırakmak anlamına gelmez. Her zaman istisnalar olsa da genel olarak:
    • İnsanlara nerede uyuduğunuzu söylemeyin.
    • İnsanlara yalnız seyahat ettiğinizi söylemeyin.
    • Yabancı veya gezgin olarak durumunuzu yayınlamayın
    • Paranız veya değerli eşyalarınız hakkında dolaylı bile olsa konuşmayın.
    • İnsanlara önümüzdeki birkaç gün nerede olacağınızı söylemeyin.
  4. Adım 4 Başınız dertteyse ailelerden, yaşlılardan ve kadınlardan tavsiye isteyin.
    Google görselleri 4. Adım Başınız dertteyse ailelerden, yaşlılardan ve kadınlardan tavsiye isteyin.
    Başınız dertteyse ailelerden, yaşlılardan ve kadınlardan tavsiye isteyin. Elbette dolandırıcıların birçok şekli ve boyutu vardır. Bununla birlikte, bir aile, yaşlı bir vatandaş veya bir grup kadın tarafından yaralanma veya soyulma olasılığınız, sokaktaki rastgele bir adama göre çok daha düşüktür. Sıkışmışsanız ve yol tarifine ya da yardıma ihtiyacınız varsa, yardım için en iyi seçeneğiniz bunlardır.
  5. Adım 5 İçgüdülerinize güvenin.
    Google görselleri 5. Adım İçgüdülerinize güvenin.
    Bağırsaklarına güven. Seyahat stresi ve heyecanının sağduyunuzu ortadan kaldırmasına izin vermeyin. Eğer bir şey biraz ters görünüyorsa (konaklama veya yerel birinden gelen bir teklif gibi) muhtemelen öyledir. Bununla birlikte, eğer doğru geliyorsa ve güvenli görünüyorsa, orada burada risk almakta eşit derecede özgür hissetmelisiniz. Kendi güvenliğinizi en iyi siz değerlendirebilirsiniz; kendinizi güvende hissediyorsanız, keşfetmekten çekinmeyin. Değilse, hayır deyin ve yolculuğunuza devam edin.
  6. Step 6 Set up periodic check-ins with your at-home contact.
    Google görselleri 6. Adım Evdeki kişinizle periyodik check-in'ler ayarlayın.
    Evdeki iletişim kişinizle periyodik check-in'ler ayarlayın. Arayacağınızı söylediğinizde mutlaka arayın veya iyi olduğunuzu bildirmek için e-posta gönderin. Bir seyahat blogu yazıyorsanız, tam bir yazı için zamanınız olmasa bile onu kısa bir süre güncelleyin. Evinize döndüğünüzde, herhangi bir uyarıda bulunmadan yeryüzünden kaybolursanız, incineceğinizden veya başınızın belaya gireceğinden endişelenen insanlar olacak.
    • Başınıza bir şey gelmesi gibi nadir en kötü senaryoda zaman çok önemlidir. Bir şeyler ters giderse size yardım edecek planı olan birisini yanınızda bulundurun.
Bölüm 3

Seyahatinizden En İyi Şekilde Faydalanmak

1. Step 1 Take time every day to journal or write down your thoughts.
    Google görselleri 1. Adım Her gün düşüncelerinizi günlüğe kaydetmeye veya yazmaya zaman ayırın.
    Her gün düşüncelerinizi günlüğe kaydetmek veya yazmak için zaman ayırın. Seyahat etmek bir kasırgadır ve heyecana kapılmak kolaydır. Anılarınızı yazmaya biraz zaman ayırarak kalıcı kılmanın bir yolunu bulun. Yaptığınız şeylerin bir listesini not etmek bile seyahatinizi unutulmaz kılan hikayeleri, olayları ve yerleri hatırlamanıza yardımcı olacaktır.
    • Yalnız seyahat edenlerin çoğu, seyahat blogu yazmanın, tatilleriyle derinden bağlantı kurmanın ve arkadaşlarını ve ailesini evde tutmanın harika bir yolu olduğunu düşünüyor.
  2. Step 2 Just start moving, following your instincts.
    Google görselleri 2. Adım İçgüdülerinizi takip ederek hareket etmeye başlayın.
    İçgüdülerinizi takip ederek hareket etmeye başlayın. Taksiye binmek yerine büyük turistik mekana yürüyün. Bisiklet kiralayın ve şehrin sokaklarını keşfetmeye çıkın. Hostel arkadaşlarınızın yürümek üzere olduğu bir patikayı takip edin. Yalnız seyahat etmek size şimdi keşfetme ve daha sonra plan yapma özgürlüğü verir. O halde yere yatın ve keşfetmeye başlayın; kimi veya ne bulacağınızı asla bilemezsiniz.
    • Organizasyon ve firma planlarından hoşlanan biriyseniz bir tur grubuna katılın. Otel/pansiyon personeline önceden planlanmış yürüyüş rotaları veya iyi tur şirketleri bilip bilmediklerini sorun.
    • Alışılmışın dışında yiyecekler, insanlar ve manzaralar genellikle en unutulmaz olanlardır. O halde yoldan çekilin ve kendi ayaklarınızın üzerinde durun.
  3. Step 3 Make a few friends.
    Google görselleri 3. Adım Birkaç arkadaş edinin.
    Birkaç arkadaş edin. Onlar pansiyoncu arkadaşlar, kamp alanında bir korucu veya en yakın barın barmeni olabilirler. Dostça bir gülümseme ve merhaba genellikle konuşmaya başlamak için ihtiyacınız olan tek şeydir. Çoğu insan yolda bir gezgine rehberlik etmekten mutluluk duyar. Otelinizdeki personelden tavsiye veya tavsiye isteyerek başlayın ve bunun sizi nereye götürdüğünü görün. Burada her gün yaşayan ve çalışan insanlardan daha iyi bir rehber bulamazsınız.
    • Yalnız olmak, planları alıp bırakmanın kolay olduğu anlamına gelir. Hostelinizdeki veya otelinizdeki etkinlikler veya diğer gezginlerle yapılacak partiler veya grup etkinlikleri için kulaklarınızı açık tutun.
    • Bir deste kart buzları kırmanın harika bir yoludur.
  4. Step 4 Push yourself to try new things.
    Google görselleri 4. Adım Yeni şeyler denemek için kendinizi zorlayın.
    Yeni şeyler denemek için kendinizi zorlayın. Seyahat belki de ufkunuzu genişletmek için en iyi zamandır, bu yüzden seçici davranarak kendinizi kısa kesmeyin. Başka türlü sipariş etmeyeceğiniz yerel bir yemeğin tadına bakın. Daha önce hiç duymadığınız bir türde yerel bir konsere gidin. Parmak arası terliklerinizle bir dağın tepesine yürüyüş yapın. Az da olsa ilginizi çeken şey her ne ise, keşfetmeye değer. En azından neredeyse her zaman harika bir hikayeyle biter.
  5. How to Travel Alone
    Google görselleri Tek Başına Nasıl Seyahat Edilir
    Seyahat etmenin "doğru" bir yolu olmadığını unutmayın. Yalnız seyahat özgürlüğünün tadını çıkarın. Yapmak istediğinizi yapın, görmek istediğiniz insanları ve manzaraları görün ve hareket etmeye devam edin. Bir gün uyanırsanız ve bütün öğleden sonra müzeleri gezmek yerine havuz kenarında kitap okumayı tercih ederseniz, bunu yapın. Yalnız seyahat etmek, deneyimlerin tamamen size ait olduğu anlamına gelir ve sizin için "doğru" seyahati bulmanızı sağlar. Bu yüzden kanunları değil, rehberleri kılavuz olarak kullanın ve esnek kalın. Doğru tutum ve deneme isteği ile yolculuğunuz harika sonuçlanacak.

Video

Uyarılar

• Seyahate çıkmadan önce ve şehirdeyken seyahat uyarıları için haberleri ve interneti kontrol edin. Teşekkürler Faydalı 21 Faydalı Değil 1
  • Her zaman ülkenizin büyükelçiliğinin yerini bilin. Teşekkürler Faydalı 20 Faydalı Değil 1