Bilekten Tansiyon Manşeti Nasıl Kullanılır?.

Bilekten Tansiyon Manşeti Nasıl Kullanılır?

Kan basıncınızı düzenli olarak izlemeniz gerekebilecek birçok neden vardır. Endişelenmeyin, bunu yapmanın basit bir yolu var! Normal bir manşet kullanamıyorsanız veya taşınabilir ve kullanışlı bir monitör istiyorsanız bilekten tansiyon aleti iyi bir seçenektir. Bununla birlikte, bu monitörler kan basıncınızı farklı bir yerden ölçer, bu da ölçümlerinizi doğruluk açısından nasıl alacağınız konusunda dikkatli olmanız gerektiği anlamına gelir. Bir sandalyeye oturun ve manşeti bileğinize yerleştirin. En doğru ölçümü elde etmek için dirseğinizi masanın üzerinde rahat ancak destekli bir pozisyona koyun ve bileğinizi kalbinizle aynı hizaya getirin, ardından ölçüm yapmak için monitörü açın.

Adımlar

Yöntem 1

Kendinizi ve Manşeti Yerleştirme

1. Adım 1 Rahat bir pozisyonda 5 dakika hareketsiz oturun.
    Google görseller Adım 1 Rahat bir pozisyonda 5 dakika hareketsiz oturun.
    Rahat bir pozisyonda 5 dakika hareketsiz oturun. Okumaya başlamadan önce kısa bir dinlenme süresi ayırın. Sırtınızı destekleyen rahat bir sandalyeye oturun. Bacaklarınızı çaprazlayın ve ayaklarınızı yere düz bir şekilde yerleştirin.
  2. Adım 2 Herhangi bir kumaşı bileğinizden uzaklaştırın.
    Google görseller 2. Adım Herhangi bir kumaşı bileğinizden uzaklaştırın.
    Herhangi bir kumaşı bileğinizden uzaklaştırın. Çıplak cilt üzerinde bir okuma yapın. Uzun kolları yukarı çekin. Kolunuzu ölçüm yapacak kadar yukarı kaldıramıyorsanız ceketinizi veya kazaklarınızı çıkarın.
  3. Adım 3 Manşeti, ekran bileğinizin iç kısmına gelecek şekilde sıkıca takın.
    Google görseller 3. Adım Manşeti, ekran bileğinizin iç kısmına gelecek şekilde sıkıca takın.
    Manşeti, ekran bileğinizin iç kısmına gelecek şekilde sıkıca takın. Manşeti bileğinizin etrafına sarın ve cırt cırtlı bantla kendinize sabitleyin. Manşetin altına yalnızca tek bir parmağınızı sokabilmelisiniz.
    • Nabzınız en güçlü olduğu için ekranın kolunuzun iç kısmında olması gerekir. Monitörün, ekranın arkasında nabzınızı kaydederek okumayı alan bir sensörü vardır.
  4. Adım 4 Kolunuzu ve bileğinizi kalp hizasında dinlendirin.
    Google görseller 4. Adım Kolunuzu ve bileğinizi kalp hizasında dinlendirin.
    Kolunuzu ve bileğinizi kalp hizasında dinlendirin. Doğru bir ölçüm için kolunuzu dirseğiniz bükülü olacak şekilde göğsünüzün üzerine koyun. En iyi okuma için kalbinizle eşit olmanız gerekir.
    • Bileklik kullanıyorsanız avucunuzu göğsünüze bakacak şekilde çevirin.
    • Kolunuzu bir masa veya masanın üzerinde destekliyorsanız avucunuzu yukarı bakacak şekilde tutun.
Yöntem 2

Okuma Almak

1. Bilekten Tansiyon Manşeti Nasıl Kullanılır?
    Google görseller Bilekten Tansiyon Manşeti Nasıl Kullanılır?
    Güç tuşuna baş. Monitörü açın. Gücü etkinleştirmek için bir güç düğmesi veya bir anahtar bulacaksınız. Bazen "Güç" düğmesi "Başlat" düğmesiyle aynıdır. Bir kez basıldığında açılır, tekrar basıldığında ölçüm işlemi etkinleştirilir.
    • Cihaz birden fazla kullanıcıyı izliyorsa profilinizi seçtiğinizden emin olun.
  2. Bilekten Tansiyon Manşeti Nasıl Kullanılır?
    Google görseller Bilekten Tansiyon Manşeti Nasıl Kullanılır?
    "Başlat" düğmesine basın. Ayarladıktan sonra "Başlat" veya "Git" düğmesi kan basıncı okuma işlemini başlatacaktır. Manşet kan basıncınızı ölçerek şişip inerken hareket etmeyin.
    • Ayrıca konuşmaktan kaçının çünkü bu okumanızı etkileyebilir.
    • Manşet ölçümünüzü tamamladıktan sonra kan basıncınız ve nabzınız ekranda yanıp sönecektir.
  3. Adım 3 Ortalama 2 okuma kullanın.
    Google görselleri 3. Adım Ortalama 2 okuma kullanın.
    Ortalama 2 okuma kullanın. Manşeti yerinde bırakın ve 1-2 dakika bekleyin. Aynı teknikleri kullanarak ikinci bir okuma yapın, ardından yakınsa 2 ölçümün ortalamasını alın.
    • Okumalar birbirine yakın değilse, üçüncü bir okuma yapın ve ardından üçünün de ortalamasını alın.
  4. Adım 4 Okumalar arasında birkaç dakika bekleyin.
    Google görselleri 4. Adım Okumalar arasında birkaç dakika bekleyin.
    Okumalar arasında birkaç dakika bekleyin. Her okumadan sonra kan basıncınız anlık olarak artacaktır, bu nedenle gerçek kan basıncınızın normale dönmesi için biraz zaman ayırmanız gerekir.
  5. Adım 5 Kan basıncınız yüksek görünüyorsa daha fazla ölçüm yapmak için 5 dakika bekleyin.
    Google görselleri 5. Adım Kan basıncınız yüksek görünüyorsa daha fazla ölçüm yapmak için 5 dakika bekleyin.
    Kan basıncınız yüksek görünüyorsa daha fazla ölçüm yapmak için 5 dakika bekleyin. Yüksek bir okuma alırsanız derin bir nefes alın. 5 dakika kadar bekleyin ve daha düşük bir okuma alıp almadığınızı görmek için tekrar deneyin.
    • Tansiyonunuzun gün içinde biraz değişmesinin tamamen normal olduğunu unutmayın.
    • Kan basıncınızı her gün yaklaşık aynı saatte ölçmeye çalışın. Kafein, aktiviteler ve duygusal stres gibi belirli yiyecekler okumalarınızı değiştirebilir; dolayısıyla bunları tutarlı bir zamanda almak en iyi sonuçları almanıza yardımcı olacaktır.
  6. Adım 6 Okumalarınızı bir not defterine veya uygulamaya kaydedin.
    Google görselleri 6. Adım Okumalarınızı bir not defterine veya uygulamaya kaydedin.
    Okumanızı bir not defterine veya uygulamaya kaydedin. Zaman içindeki kan basıncı ölçümlerinizi takip etmek size ortalama kan basıncı seviyeniz hakkında bir fikir verebilir. Ayrıca doktorunuz bunu takip ettiğinizden etkilenecektir.
    • Sistolik (yüksek sayı) değerini diyastolik (düşük sayı) üzerine yazın, örneğin 120/80 mmHg.
    • Pek çok sağlık uygulaması, iPhone uygulaması ve Walgreen uygulaması da dahil olmak üzere kan basıncını izlemek için bir bölüm sunar.
    • Okumanın tarih ve saatini not edin.
Yöntem 3

Doğruluk Üzerinde Çalışmak

1. Adım 1 Okuma yapmadan 30 dakika önce kafein ve alkol almaktan kaçının.
    Google görselleri 1. Adım Okuma yapmadan 30 dakika önce kafein ve alkol almaktan kaçının.
    Okuma yapmadan 30 dakika önce kafein ve alkol almaktan kaçının. Kafein ölçümlerinizi etkileyebilir, bu nedenle bilekliğinizi kullanmadan hemen önce kafein almamalısınız. Kafeinli içecekleri içmeden önce okumalarınızı yapın. Zaten kafein tükettiyseniz ölçüm yapmadan önce en az yarım saat bekleyin.
  2. Adım 2 Günlük sigara içmeye başlamadan önce okumalarınızı yapın.
    Google görseller 2. Adım Sigara içmeye başlamadan önce okumalarınızı yapın.
    Gün boyunca sigara içmeye başlamadan önce okumanızı yapın. Sigara içmek okumalarınızı da değiştirebilir. O günkü ilk sigaranızı, puronuzu veya piponuzu içmeden önce okumalarınızı yapın. Sonuçlar yükseleceğinden, sigara içtikten sonra kan basıncınızı ölçmekten kaçının.
    • Sigarayı bırakmayı düşünüyorsanız şimdiki gibi bir zaman olamaz. Bunu yapmak kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olacaktır.
  3. Adım 3 Herhangi bir büyük fiziksel aktiviteden önce okumalarınızı yapın.
    Google görselleri 3. Adım Herhangi bir büyük fiziksel aktiviteden önce okumalarınızı yapın.
    Herhangi bir büyük fiziksel aktiviteden önce okumanızı yapın. Merdiven çıkmak, koşmak ve hatta yoğun ev işi yapmak gibi fiziksel aktiviteler kan basıncınızı yükseltebilir. Ancak kan basıncınızı alırken dinlenme ölçümü yapmak istersiniz. Fiziksel aktiviteden sonra bu tür gerçek sonuçları elde edemeyeceksiniz.