Polo Gömlek Nasıl Yıkanır?.

Polo Gömlek Nasıl Yıkanır?

Polo gömlekler, rahat ama şık bir görünüm arayan herkesin gardırobunun vazgeçilmezi haline geldi ve onları doğru şekilde yıkamak, onları taze tutmanın ayrılmaz bir parçası. Polo gömlekler biraz hassas olabilir. Çıkarma şansını artırmak için poloyu soğuk suyla yıkamadan önce lekelere ön işlem yapın. Daha sonra kumaşın yıpranmasını önlemek için polo tişörtlerinizi elle kurutabilirsiniz. Dikkatli yıkarsanız gömleklerinizin daha fazla kilometre kat etmesini sağlayabilirsiniz.

Adımlar

Bölüm 1

Lekeleri Çıkarma

1. Adım 1 Lekeyi kuruyana kadar kağıt havluyla kurulayın.
    Google görseller Adım 1 Lekeyi kuruyana kadar kağıt havluyla kurulayın.
    Leke kuruyana kadar kağıt havluyla kurulayın. Bir lekeyi tedavi etmeye çalışmadan önce tamamen kuru olduğundan emin olun. Ancak dikkatli olun çünkü lekeyi daha da kötüleştirmek istemezsiniz. Kör bir bıçakla tüm katı maddeleri yavaşça kazıyın. Daha sonra lekenin mümkün olduğu kadar fazlasını emmek için bir kağıt havlu kullanın.
    • Mümkünse lekelere hemen müdahale edin. Bir lekeye ne kadar erken müdahale ederseniz, çıkarılması o kadar kolay olur.
  2. Adım 2 Lekelerin çoğunu çıkarmak için bir çamaşır ön işlem ürünü uygulayın.
    Google görseller 2. Adım Lekelerin çoğunu çıkarmak için bir çamaşır ön işlem ürünü uygulayın.
    Lekelerin çoğunu çıkarmak için bir çamaşır ön işlem ürünü uygulayın. Leke çıkarma ürünleri arasında spreyler, çubuklar, kalemler ve jeller bulunur. Tek yapmanız gereken leke tamamen dolana kadar ürünü uygulamak. Parmağınızı veya çamaşır fırçanızı kullanarak da spreyi lekeye uygulayabilirsiniz.
    • Leke çıkarma ürünlerini çoğu genel mağazadan satın alabilirsiniz.
  3. Adım 3 Leke çıkarma ürününün 5 dakika bekletin.
    Google görseller 3. Adım Leke çıkarma ürününün 5 dakika bekletin.
    Leke çıkarma ürününün 5 dakika kadar suda kalmasına izin verin. Önerilen kuruma süresi için üreticinin şişe üzerindeki talimatlarına bakın, çünkü bu süre üründen ürüne biraz değişebilir. Bekleme süresi genellikle kısa olacaktır. Emin değilseniz ne olursa olsun 5 dakika bekleyin. Daha sonra lekeyi ve leke çıkarma ürününü çıkarmak için gömleği normal şekilde yıkayabilirsiniz.
    • Gömleğinizin tamamını yıkamayı planlamıyorsanız leke çıkarma ürününü soğuk akan suyun altında durulayın.
  4. Adım 4 İnatçı lekeleri yıkamadan önce klorsuz ağartıcıya batırın.
    Google görseller 4. Adım İnatçı lekeleri yıkamadan önce klorsuz ağartıcıya batırın.
    İnatçı lekeleri yıkamadan önce klorsuz ağartıcıya batırın. Polo gömleğiniz hâlâ temiz çıkmıyorsa çamaşır suyu kullanmak riske değer. Ağartıcı jel kalem kullanmayı deneyin, ancak önce etiketi kontrol edin. Ürünün, polo gömleğinizin yıpranmasına veya renginin solmasına neden olabilecek hipoklorit içermediğinden emin olun. Ürünü lekeye sürün ve gömleği hemen yıkayın.
    • Ayrıca çamaşır yıkama programınıza tüm kumaşlara yönelik ağartıcı eklemeyi de deneyebilirsiniz. Jel kaleminiz yoksa bu inatçı lekeleri çıkarabilir.
    • Klor içermeyen veya tüm kumaşlardan oluşan ağartıcı yine de bazı polo gömleklere zarar verebilir, bu nedenle ürünü önce göze çarpmayan bir noktada test etmek isteyebilirsiniz.
    • Oksijenli çamaşır suyu donuk görünen gömleklerin parlatılmasında faydalıdır. Klorsuz ağartıcıyla aynı şekilde kullanılır.
  5. Adım 5 Üzerine boya bulaşırsa gömleği renk akması gidericiyle temizleyin.
    Google görseller 5. Adım Gömleğin üzerine boya bulaşırsa, gömleği renk akması gidericiyle temizleyin.
    Üzerine boya bulaşırsa gömleği renk akması gidericiyle temizleyin. Bazen açık renkli polo gömlekler, diğer giysilerle temizlendiğinde yıkama sırasında boya toplar. Renk akması giderici ürünü suya karıştırıp poloyu birkaç saat suda bekleterek bu sorunu çözebilirsiniz. Poloyu normal şekilde sıvı deterjanla yıkayarak bitirin.
    • İstenmeyen boyayı çıkarmak için en iyi şansınız, lekeyi fark ettiğiniz andır. Boya kuruduktan sonra çıkarılması pek mümkün değildir.
    • Ayrıca boya lekelerini alkol veya çamaşır suyu kullanarak kendi başınıza da çıkarabilirsiniz.
Bölüm 2

Polo Gömlek Yıkama

1. Adım 1 Polonun etiketindeki yıkama ve kurutma talimatlarını okuyun.
    Google görseller 1. Adım Polonun etiketindeki yıkama ve kurutma talimatlarını okuyun.
    Polonun etiketindeki yıkama ve kurutma talimatlarını okuyun. Yakanın altındaki etikette yıkama talimatlarını bulabilirsiniz. Üretici, ürünleri için bazı özel talimatlar sunabilir. Eğer takılıp kalırsanız pololarınızı temizlerken korumak için bu talimatları kullanabilirsiniz.
    • Tüm pololar aynı genel yöntemle, yani soğuk su ve düşük ısıyla yıkanabilir ve kurutulabilir.
  2. Adım 2 Yakayı ilikleyin, gömleği ters çevirin ve yakayı kaldırın.
    Google görseller Adım 2 Yakayı ilikleyin, gömleği ters çevirin ve yakayı kaldırın.
    Yakayı ilikleyin, gömleği ters çevirin ve yakayı kaldırın. Disket yaka can sıkıcı bir durumdur, ancak polonuzu birkaç kez yıkadıktan sonra bu durum kaçınılmazdır. Bunu önlemek için yakanın üst düğmesini ilikleyin. Şimdi polonun tamamını ters çevirin, ardından yakayı yukarı çevirin. Bu, yıkama ve kurutma işlemi sırasında onu korumalıdır.
    • Ayrıca gevşek bir yakayı kola püskürtüp ütüleyerek de düzeltebilirsiniz.
  3. Adım 3 Poloyu benzer renkli giysilerle yıkayın.
    Google görseller 3. Adım Poloyu benzer renkli giysilerle yıkayın.
    Poloyu benzer renkli giysilerle yıkayın. Polo tişörtünüzü yıkama işlemine tabi tutmak iyidir ancak onunla yıkadığınız diğer giysilere dikkat etmeniz gerekir. Diğer giysilerdeki koyu renkler açık renkli poloların renginin akmasına ve renginin solmasına neden olabilir. Ayrıca beyaz poloları renkli kumaşlarla yıkamaktan kaçının.
    • Beyaz çizgili poloların hem beyaz hem de renkli giysilerle yıkanması genellikle güvenlidir.
    • Kırmızı giysilere veya kırmızı çizgili pololara dikkat edin. Kırmızı boyalar kanama olasılığı en yüksek olanlardır. Kırmızı kıyafetleri pololarla veya kırmızı çizgili poloları beyaz kıyafetlerle yıkamaktan kaçınmak isteyebilirsiniz.
  4. Adım 4 Çamaşır makinesinin sabun tepsisini yumuşak bir sıvı deterjanla doldurun.
    Google görseller 4. Adım Çamaşır makinesinin sabun tepsisini yumuşak bir sıvı deterjanla doldurun.
    Çamaşır makinesinin sabun tepsisini yumuşak bir sıvı deterjanla doldurun. Deterjanınızın hassas giysilerde kullanımının güvenli olduğundan emin olun. Ağır lekeleri çıkarmak için tasarlanmış pek çok deterjan serttir ve hatta polo tişörte zarar verebilecek çamaşır suyu içerebilir. Daha sonra ne kadar deterjan ekleyeceğinizi öğrenmek için üreticinin sabun kabı üzerindeki talimatlarına bakın. Bu, çamaşır yükünün ne kadar büyük olduğuna bağlıdır.
    • Toz deterjan kullanıyorsanız dikkatli olun çünkü bunların çoğu polo tişörtlerde kullanılamayacak kadar serttir.
    • Beyaz pololarda çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Gömleğin etiketini kontrol edin. Muhtemelen size klorsuz ağartıcı kullanmanız talimatını verecektir.
  5. Adım 5 Polo tişörtünüzü soğuk su döngüsü kullanarak yıkayın.
    Google görseller 5. Adım Polo gömleğini soğuk su döngüsü kullanarak yıkayın.
    Polo gömleğini soğuk su döngüsü kullanarak yıkayın. Çamaşır makinenizi sadece soğuk su kullanarak tek yıkamaya ayarlayın. Bazı makinelerde bulunan "hassas" veya "elde yıkama" ayarlarının kullanımı güvenlidir. Polo tişörtünüzü tüm döngü boyunca makinede bırakın ve işlem biter bitmez çıkarmaya hazır olun.
    • Zamanla polo gömleklerinizi yıpratacağından ılık sudan kaçının. Soğuk su yine de gömleklerinizi temizleyecektir.
    • Polo gömleklerini soğuk suda elde yıkayabilirsiniz ancak boyanın bir miktar akmasına neden olabileceğinden bu önerilmez.
Bölüm 3

Polo Gömlek Kurutma

1. Adım 1 Polo tişörtlerinizi makinede kurutuyorsanız düşük ısıda tambur ayarını kullanın.
    Google görseller 1. Adım Polo tişörtlerinizi makinede kurutuyorsanız düşük ısıda tambur ayarını kullanın.
    Polo tişörtlerinizi makinede kurutuyorsanız düşük ısıda tambur ayarını kullanın. Polo gömlekler kurutucuda kurutulabilir ancak her zaman düşük ısı kullanın. Kurutma makinenizde varsa “hassas” ayarını seçebilirsiniz. Ancak polyester polo giyiyorsanız dikkatli olun çünkü bu gömlekler pamuklu pololara göre ısıdan kaynaklanan hasarlara daha yatkın olabilir. Üreticinin önerileri için etiketi kontrol edin.
    • Polonun şeklini koruması için kururken yakasını yukarıda tutmayı unutmayın.
    • Vaktiniz varsa havada kurutma işlemine geçerek pololarınızın zarar görmesi riskini önleyebilirsiniz.
  2. Adım 2 Mümkünse poloyu kurutucuda yalnızca 2 ila 3 dakika kurutun.
    Google görseller 2. Adım Poloyu mümkünse kurutucuda yalnızca 2 ila 3 dakika kurutun.
    Mümkünse poloyu kurutucuda yalnızca 2 ila 3 dakika kurutun. Hassas bir polo gömleği tüm kurutma döngüsü boyunca bekletmekten kaçınmak için poloyu hemen çıkarmaya hazır olun. Aceleniz varsa polo gömlekleriniz tamamen kuruyana kadar bu döngüye devam edebilirsiniz. Ancak poloyu bu şekilde kısaca kurutmak, kumaşa ısıdan zarar vermeden suyun bir kısmından kurtulur.
    • Makinede kurutmadan kaynaklanan çoğu aşınma ve yıpranma hemen görülmez. Polo ilk başta büzüşebilir ancak ısı zamanla kumaşın yıpranmasına da neden olabilir.
    • Poloyu artık makinede kurutmak yerine, kurutma işleminin son 2 veya 3 dakikasında poloyu kurutucuya atmayı da tercih edebilirsiniz.
  3. Adım 3 Polo gömleği kısa bir süre kuruttuktan hemen sonra kurutucudan çıkarın.
    Google görseller 3. Adım Polo gömleği kısa bir süre kuruttuktan hemen sonra kurutucudan çıkarın.
    Polo gömleği kısa süre kuruttuktan hemen sonra kurutucudan çıkarın. Eğer polo hâlâ ıslaksa, kumaşta hoş olmayan kırışıklıklar oluşacaktır. Kurutma işlemini mümkün olan en kısa sürede bitirmeye hazırlanın.
    • Polo tamamen kuruysa suyun vereceği zarar konusunda endişelenmenize gerek kalmayacaktır. Ancak yine de gömleği mümkün olan en kısa sürede kaldırmaya çalışın.
  4. Step 4 Set wet polos on a towel out of direct sunlight to air dry them.
    Google görseller 4. Adım Islak poloları doğrudan güneş ışığı almayan bir havlunun üzerine koyarak açık havada kurutun.
    Islak poloları doğrudan güneş ışığı almayan bir havlunun üzerine koyarak açık havada kurutun. Bunu hem kurutulmuş hem de kısmen kurutulmuş pololar için yapabilirsiniz. Bunun için iyi hava sirkülasyonuna sahip, sıcak ve açık bir alan seçmeye çalışın. Kurumayı kolaylaştırmak için havluyu bir pencerenin veya vantilatörün yakınına koymak isteyebilirsiniz.
    • Doğrudan güneş ışığı zamanla kumaşı zayıflatır ve rengini soldurur; bu nedenle pololarınızı bu kumaşta kurutmaktan kaçının.
    • Poloyu havlu yerine kurutma rafına da yayabilirsiniz.
  5. Step 5 Allow the polo to dry for about 30 minutes.
    Google görseller 5. Adım Polonun yaklaşık 30 dakika kurumasını bekleyin.
    Polonun yaklaşık 30 dakika kurumasını bekleyin. Poloyu havlunun üzerine mümkün olduğunca yayarak yerleştirin. Poloyu havluya doğru mümkün olduğu kadar düzleştirin. Havlu, gömleğin temas ettiği tüm kısımlarındaki nemi emecektir. Havluyu iyi bir yerde tutuyorsanız, gömleği saklayabilmeniz için nispeten çabuk kuruması gerekir.
    • Kurutma makinesinde kısmen kurutulan bir polo, ortamınıza bağlı olarak değişmekle birlikte yaklaşık 15 ila 25 dakika içinde kurumayı tamamlayabilir.
    • Gömlek yavaş kuruyor gibi görünüyorsa 15 dakika sonra ters çevirmeyi deneyin. Bu, gömleğin her iki tarafının da eşit oranda kurumasını teşvik eder.

Uyarılar

• Isı polo tişörtlere, özellikle de polyester olanlara zarar verebilir. Teşekkürler Faydalı 1 Faydalı Değil 0
  • Çamaşır suyunu dikkatli ve iyi havalandırılmış bir ortamda kullanın. Teşekkürler Faydalı 1 Faydalı Değil 0

İhtiyacınız Olan Şeyler

• Çamaşır makinesi
  • Soğuk su
  • Nazik deterjan
  • Havlu veya kurutma rafı
  • Leke ön işlemi
  • Zorlu lekeler için klorsuz ağartıcı
  • Boya lekeleri için renk akması giderici