Kurgusal Bir Şehir Hakkında Nasıl Yazılır?.

Kurgusal Bir Şehir Hakkında Nasıl Yazılır?

Kurgusal bir şehir hakkında yazmak zor bir iş olabilir. Hepimiz gerçek şehirlerin nüfusa sahip arazi bölümleri olduğunu biliyoruz. Ancak kurgusal bir şehir yaratmak ve onu bir hikayede kullanmak için hayal gücünüze erişmeniz ve bunu doğru yapmak için şehrin detaylarına odaklanmanız gerekecek.

Adımlar

Bölüm 1

Kurgusal Şehir Örneklerine Bakmak

1. Adım 1 Kurgusal şehirlerin birkaç örneğini okuyun.
    Google görselleri 1. Adım Kurgusal şehirlerin birkaç örneğini okuyun.
    Kurgusal şehirlerin birkaç örneğini okuyun. Kurgusal bir şehrin nasıl yazılacağına dair daha iyi bir anlayışa sahip olmak için, bilinen birkaç kurgusal şehir örneğini okumalısınız. Kurgusal şehirler genellikle bir romanın veya kitabın kurgusal dünyası için gereklidir ve genellikle kitabın dünyasında meydana gelen karakterleri ve olayları tamamlar veya güçlendirir. Örnekler şunları içerir:
    • Frank Miller'ın Günah Şehri'ndeki kurgusal Havza Şehri veya Günah Şehri şehri.
    • George R. Martin'in A Game of Thrones romanındaki kurgusal King's Landing şehri.
    • L.Frank Baum'un Oz Büyücüsü romanındaki kurgusal Oz şehri (Zümrüt Şehir).
    • JRR Tolkien'in Hobbit romanındaki kurgusal The Shire şehri.
  2. Adım 2 Örnekleri analiz edin.
    Google görselleri 2. Adım Örnekleri analiz edin.
    Örnekleri analiz edin. Birkaç kurgusal şehir örneğini okuduktan sonra, örnekleri bu kadar etkili kılan şeyin ne olduğunu düşünmek için biraz zaman ayırmalısınız. Bu, kurgusal şehriniz hakkında nasıl yazacağınıza dair daha iyi bir fikir edinmenize yardımcı olacaktır.
    • Kurgusal şehirlerin çoğu, yazar tarafından veya yazarla birlikte çalışan bir illüstratör tarafından çizilen bir harita kullanılarak anlatılır. Kurgusal şehirlerin sunduğu haritaları inceleyin ve haritalarda yer alan ayrıntı düzeyine dikkat edin. Örneğin, JRR Tolkien'in Hobbit adlı eserinde sunulan harita, roman dilindeki yer adlarının yanı sıra, kurgusal alandaki önemli simge yapılar ve yapıları da içerir.
    • Kurgusal şehirdeki alanların veya sokakların adlarına bakın. Kurgusal bir şehirdeki isimler büyük önem taşıyabilir, çünkü isimler kitabın dünyasının belirli yönlerini sembolize eder. Örneğin Frank Miller'ın Günah Şehri çizgi romanındaki “Günah Şehri” isminin verilmesi, bu bölgenin günahkar sakinleriyle tanındığını gösteriyor. İsim, okuyucuya bölge hakkında ve bölgede yaşayan karakterlerden ne beklenmesi gerektiği hakkında bir şeyler anlatır.
    • Yazarın şehri nasıl tanımladığına dikkat edin. Şehri karakterize etmek için belirli tanımlamalar kullanıyor mu? Örneğin George R. Martin'in The Game of Thrones adlı eserinde King's Landing kirli ve pis kokulu olarak tanımlanıyor ama aynı zamanda tahtın da koltuğu. Bu açıklamalar okuyucu için ilginç bir karşıtlık yaratıyor.
  3. Adım 3 Gerçek bir şehir yerine kurgusal bir şehir kullanmanın artılarının ve eksilerinin farkında olun.
    Google görselleri 3. Adım Gerçek bir şehir yerine kurgusal bir şehir kullanmanın artı ve eksilerinin farkında olun.
    Gerçek bir şehir yerine kurgusal bir şehir kullanmanın avantaj ve dezavantajlarının farkında olun. Hikayenizi gerçek bir şehirde kurgulamak daha kolay gibi görünse de, kurgusal bir şehir inşa etmek hayal gücünüzü kullanmanıza ve kurgunun olanaklarını gerçekten keşfetmenize olanak tanır. Karakterlerinizin çalışmak ve etkileşimde bulunmak için bir yere ihtiyacı vardır ve kendi şehrinizi oluşturmak, size gerçek dünyanın çeşitli farklı alanlarından veya bölümlerinden öğeler eklemek için özgür kalmanızı sağlar.
    • Kurgusal bir şehir yaratmak aynı zamanda memleketiniz gibi iyi tanıdığınız gerçek bir şehrin unsurlarını kullanmanıza ve bunları çarpıtarak kurgusal hale gelmelerine de olanak tanıyacaktır. Eğer gerçek hayattaki belirli bir alanda çok aşinaysanız ve rahatsanız, bildiklerinizi kullanabilir ve bunları biraz değiştirerek kurgusal bir dünya yaratabilirsiniz.
    • Kurgusal bir şehir yaratmak aynı zamanda genel olarak yazınızı da geliştirecektir, çünkü şehriniz kitabınızda ne kadar inandırıcı olursa, kitabınızın dünyası da okuyucular için o kadar inandırıcı olacaktır. İkna edici bir kurgusal şehir yaratmak karakterlerinizi de güçlendirecektir çünkü şehri karakterlerinizin eylemlerine ve bakış açılarına uyacak şekilde şekillendirebilirsiniz.
  4. Adım 4 Kurgusal şehrinizi gerçek bir şehre dayandırmayı düşünün.
    Google görselleri 4. Adım Kurgusal şehrinizi gerçek bir şehre dayandırmayı düşünün.
    Kurgusal şehrinizi gerçek bir şehre dayandırmayı düşünün. Diğer bir seçenek de, kendi şehriniz gibi iyi bildiğiniz gerçek bir şehri kullanmak ve şehre kurgusal unsurlar ekleyerek tam olarak gerçek olmamasını sağlamaktır. Bunun avantajları, yaşadığınız şehri muhtemelen iyi tanımanız ve onu, keşfetmek istediğiniz şehirdeki kurgusal unsurlar için bir şablon olarak kullanabilmenizdir. Ayrıca yaşadığınız şehirdeki fiziksel yer işaretlerini veya alanları alıp bunları hayal gücünüze göre değiştirebilirsiniz. Bu sayede kurgusal şehir size bir şekilde gerçek geliyor.
Bölüm 2

Kurgusal Şehrin Temellerini Yaratmak

1. Adım 1 Şehrin adını belirleyin.
    Google görseller 1. Adım Şehrin adını belirleyin.
    Şehrin adını belirleyin. Şehrin adı kurgusal bir şehrin en önemli unsurlarından biridir. İsim, hikayenizde ana karakteriniz, diğer karakterler ve açıklamalarınızda sıklıkla tekrarlanabilir. Anlamı olan ve anlamlı hissettiren bir isim düşünmelisiniz.
    • Hikayenizin daha evrensel bir his vermesini istiyorsanız, genel ve "her küçük kasaba" gibi hissettiren bir isim seçebilirsiniz. Örneğin Milton veya Abbsortford gibi bir isim, kasabanın küçük olması ve Kuzey Amerika'da olması dışında okuyuculara kasaba hakkında pek fazla bilgi vermez. Springfield gibi bir isim kullanmaktan kaçının çünkü bu, okuyucuların hemen hikayenize uymayabilecek The Simpsons'ı düşünmesine neden olur.
    • Kurgusal şehrinizin bulunduğu bölgeye veya bölgeye uygun bir isim düşünün. Örneğin şehriniz Almanya'da bulunuyorsa, Almanca bir ad veya ad işlevi de görebilecek Almanca bir terim seçebilirsiniz. Şehriniz Kanada'da bulunuyorsa, mevcut bir Kanada şehrini seçebilir ve kurgusal bir isim oluşturmak için ismi biraz değiştirebilirsiniz.
    • İntikam veya Cehennem gibi bariz görünen isimlerden kaçının çünkü okuyucu ismin arkasındaki anlam konusunda hemen uyarılacaktır. Kasabanın ismine aykırı davranması durumunda bariz isimlerin kullanılması etkili olabilir. Mesela Cehennem adında en hoş, en hoş kasaba halkına sahip bir kasaba.
  2. Adım 2 Şehrin tarihi kaydını oluşturun.
    Google görselleri 2. Adım Şehrin tarihi kaydını oluşturun.
    Şehrin tarihi kaydını oluşturun. Artık bir adınız olduğuna göre şehrin arkasındaki tarihi düşünmeniz gerekecek. Şehrin tarihi kaydını oluşturmak, şehrin karakterleriniz ve okuyucularınız için daha inandırıcı olmasına yardımcı olacaktır. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere şehriniz hakkında birkaç önemli soruyu yanıtlamalısınız:
    • Şehri kim kurdu? Bu, tesadüfen karaya çıkan yalnız bir kaşif ya da temel araçları kullanarak şehri parça parça inşa eden Yerli halklar olabilir. Kentin kuruluşundan sorumlu olan bireyi veya bireyleri düşünün.
    • Şehir ne zaman kuruldu? Bu, şehrin gelişimini daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir; çünkü 100 yıl önce kurulmuş bir şehir, 15 yıl önce kurulmuş bir şehirden daha yoğun bir tarihe sahip olacaktır.
    • Şehir neden kuruldu? Bu soruyu yanıtlamak şehrin geçmişini daha iyi tanımlamanıza yardımcı olabilir. Belki de şehir, yabancı bir kaşifin araziyi ele geçirip kolonileştirmesiyle kolonizasyon yoluyla kurulmuş olabilir. Ya da belki de şehir, boş araziyi keşfedip kendi başlarına inşa eden insanlar tarafından kuruldu. Şehrin varoluş nedenleri, karakterlerinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır çünkü karakterlerin, şehrin nasıl kurulduğuna ve neden kurulduğuna bağlı olarak şehirle kişisel bağları ve bağlantıları olabilir.
    • Şehir kaç yaşında? Kentin yaşı da bir diğer önemli unsurdur. Daha eski bir şehirde şehir planlama detayları korunmuş olabilirken, daha yeni bir şehirde çok az sayıda eski bina ve şehir planlamasına deneysel bir yaklaşım bulunabilir.
  3. Adım 3 Şehrin manzarasını ve iklimini tanımlayın.
    Google görselleri 3. Adım Şehrin manzarasını ve iklimini tanımlayın.
    Şehrin manzarasını ve iklimini açıklayın. Şehir dağların arasında mı, etrafı ormanlarla mı çevrili? Yoksa şehir çölün ortasında, kum tepeleriyle mi çevrili? Şehriniz büyük bir nüfusa ve binalar ve ofis kulelerinden oluşan bir siluete sahip daha kentsel olabilir veya şehriniz, orta ila küçük bir nüfusa ve birkaç ana caddeye sahip daha küçük bir kasaba olabilir. Kasabaya yabancı birinin, bitki örtüsü, arazi ve manzara da dahil olmak üzere şehri nasıl görebileceğine odaklanın.
    • Şehrin iklimini de düşünmelisiniz. Sıcak ve nemli mi yoksa soğuk ve kuru mu? İklim aynı zamanda hikayenizin geçtiği yılın zamanına da bağlı olabilir. Örneğin hikayeniz Kuzey Kaliforniya'da bulunan kurgusal bir kasabada kışın ortasında geçiyorsa, hava gündüzleri sıcak, geceleri ise daha serin olabilir.
  4. Adım 4 Şehrin demografisine dikkat edin.
    Google görselleri 4. Adım Şehrin demografisine dikkat edin.
    Şehrin demografisine dikkat edin. Kentin demografisi, kenti oluşturan bireylerin ırk, cinsiyet ve sınıf açısından türünü ifade eder. Şehriniz kurgusal olsa da şehrin demografik yapısında muhtemelen farklılıklar olacaktır. Demografik bilgilerle ilgili ayrıntılara yer vermelisiniz çünkü bu, şehri daha inandırıcı kılacaktır.
    • Şehrinizdeki ırksal ve etnik grupları göz önünde bulundurun. Latinlerden veya Kafkasyalılardan daha fazla Afrikalı Amerikalı var mı? Şehrin belirli bölgelerinde belirli etnik gruplar mı yaşıyor? Belirli etnik gruplara izin verilmeyen veya bulunmaktan rahatsızlık duyulan alanlar var mı?
    • Şehrinizdeki sınıf dinamiklerini düşünün. Bu, orta sınıftan bir karakterin şehrin belirli bir bölgesinde yaşadığı ve üst sınıftan bir karakterin şehrin daha lüks veya pahalı bir bölgesinde yaşadığı anlamına gelebilir. Kurgusal şehriniz sınıflara bölünmüş olabilir ve belirli alanlar, bir sınıf dışında tüm sınıfların erişimine kapalı olabilir.
  5. Adım 5 Şehrin haritasını çizin.
    Google görselleri 5. Adım Şehrin haritasını çizin.
    Şehrin haritasını çizin. En iyi çizim becerilerine sahip olmasanız bile şehrin fiziksel bir temsiline sahip olmak faydalı olabilir. Başlıca simge yapılar ve ana karakterlerinizin yaşadığı ve çalıştıkları evler de dahil olmak üzere şehrin kaba bir taslağını yapın.
    • Ayrıca şehri çevreleyen sıradağlar veya şehri dışarıdan koruyan kum tepeleri gibi manzara ayrıntılarını da not edebilirsiniz. Mümkün olduğu kadar çok ayrıntı eklemeye çalışın; bu, daha inandırıcı bir kurgusal dünya oluşturmanıza yardımcı olacaktır.
    • Eğer illüstrasyon konusunda yetenekli bir arkadaşınız varsa ondan şehrin haritasını daha detaylı çizmenize yardım etmesini isteyebilirsiniz. Haritayı oluşturmanıza yardımcı olması için çevrimiçi kaynakları da kullanabilirsiniz. Örneğin, şehrin bir haritasını veya fiziksel temsilini oluşturmak amacıyla internetteki görüntüleri kesip yapıştırmak için Photoshop gibi bir program kullanın.
Bölüm 3

Kurgusal Şehrin Özelliklerini Ekleme

1. Adım 1 Kurgusal şehri benzersiz kılan şeyin ne olduğunu belirleyin.
    Google görselleri 1. Adım Kurgusal şehri benzersiz kılan şeyin ne olduğunu belirleyin.
    Kurgusal şehri benzersiz kılan şeyin ne olduğunu belirleyin. Artık şehrin temellerini anladığınıza göre, biraz yerel renk eklemeye başlayabilirsiniz. Şehri okumaya değer kılan benzersiz veya ilginç unsurlarını düşünün. Bunlar şehrin hayaletli bölgeleri ya da şehre musallat olan ünlü hayalet hikayeleri olabilir. Veya şehre dair karakterlerin paylaştığı, aktardığı efsaneler olabilir.
    • Dış dünyaya göre kasabanın neyle tanındığını da düşünmelisiniz. Belki şehir ticaretin merkezi olarak biliniyor ya da en ünlü spor takımlarından birine sahip.
    • Yerel halkın şehirde neleri sevdiğini veya nelerden hoşlandığını düşünün; bu, şehri daha benzersiz hissettirecektir. Şehirdeki sıcak noktalar ve havalı takılma alanları nelerdir? Yerel halk kendi şehri açısından neyle gurur duyuyor, şehrinde neyden utanıyor ya da korkuyor?
  2. Adım 2 Hikayeniz için önemli olan şehrin ayrıntılarını vurgulayın.
    Google görselleri 2. Adım Şehrin hikayeniz için önemli olan ayrıntılarını vurgulayın.
    Hikayeniz için önemli olan şehrin ayrıntılarını vurgulayın. Kurgusal dünyanız hakkında çok derinlemesine ve ayrıntılı bilgi edinmek cazip gelse de, genel hikayenin önemli bir parçası olan belirli ayrıntılara odaklanmanız da önemlidir. Şehir karakterlerinize ve hikayenize hizmet etmelidir, tam tersi değil. Şehirde karakterleriniz tarafından kullanılan belirli alanlara odaklanın ve bunları daha kapsamlı bir şekilde geliştirmek için zaman ayırın.
    • Örneğin karakteriniz belki de şehir merkezinde bulunan özel okulda çok fazla zaman geçiriyor. Binanın çevredeki alanda nasıl göründüğünden okul renklerine ve okul maskotuna kadar okulun küçük ayrıntılarını düşünmeye zaman ayırın. Karakterinizin çok fazla zaman harcadığı sınıflar ve alanlar da dahil olmak üzere okulun etrafındaki alana ve okulun düzenine odaklanın.
  3. Adım 3 Beş duyunuzu kullanın.
    Google görselleri 3. Adım Beş duyunuzu kullanın.
    Beş duyunuzu kullanın. İnandırıcı bir dünya yaratmanın büyük bir kısmı okuyucuya çöp kokusundan sokak seslerine kadar şehri gerçekten yaşıyormuş gibi hissettirmektir. Şehrinizin canlanmasına yardımcı olmak için görüntü, tat, koku, dokunma ve seslerden yararlanan açıklamalar oluşturun.
    • Örneğin, belki şehrinizde bölgeden geçen kirli bir nehir vardır. Nehir kenarında yürürken nasıl koktuğunu düşünün. Karakterlerinizin nehrin kokusu ve nehrin görünüşü veya sesi hakkında yorum yapmasını sağlayın.
    • Hikâyeniz muhtemelen yinelenen birkaç konum veya ortamı içerecektir. Bu yinelenen ortamları iyi tanımlamak için beş duyuyu kullanmaya odaklanın; çünkü bu, hikayenin dünyasının daha ikna edici olmasına yardımcı olacaktır.
  4. Adım 4 Şehrinize gerçek hayattan ayrıntılar ekleyin.
    Google görselleri 4. Adım Şehrinize gerçek hayattan ayrıntılar ekleyin.
    Şehrinize gerçek hayattan ayrıntılar ekleyin. Okuyucunuz kurgu okuduğunun farkında olacak ve muhtemelen şehrin birçok tuhaf ve yaratıcı unsurunu kabul edecektir. Ancak şehirdeki gerçek hayattan unsurlara da yer vermek faydalı olabilir. Bu, hikayeniz ilerledikçe okuyucunuzun şehirde daha sağlam hissetmesine yardımcı olacaktır.
    • Örneğin karakterleriniz şehrin yoğun bir kentsel bölgesinde vakit geçiriyor olabilir. Bölge garip yaratıklar ve canavarlarla dolu olabilir ancak aynı zamanda binalar, sokaklar ve ara sokaklar gibi gerçek hayattaki kentsel alanlarda bulabileceğiniz unsurlar da içerebilir. Gerçek hayattaki ayrıntılarla hayal edilen ayrıntıların bir arada olması inandırıcı bir dünya inşa etmeyi kolaylaştırabilir.
  5. Adım 5 Karakterleri ortamın içine yerleştirin ve hareket etmelerini sağlayın.
    Google görselleri 5. Adım Karakterleri ortamın içine yerleştirin ve hareket etmelerini sağlayın.
    Karakterleri ortamın içine yerleştirin ve hareket etmelerini sağlayın. Kurgusal şehriniz hakkında daha ayrıntılı bir anlayışa sahip olduğunuzda, nasıl etkileşimde bulunduklarını ve nasıl hareket ettiklerini görmek için karakterlerinizi ortama yazmanız yararlı olabilir. Kurgusal şehir genel hikayenizi desteklemeli ve karakterleriniz hikayeyi ilerletmek için şehrin gerekli unsurlarına erişebilmelidir.
    • Örneğin zamanda yolculuk yapmak için şehrin ortasında büyülü bir portala erişmesi gereken bir karakteriniz varsa, kurgusal şehirde büyülü portalın iyi anlatıldığından emin olmalısınız. Büyülü portal inandırıcı olacak kadar ayrıntı içermeli ve karakteriniz onunla ilginç bir şekilde etkileşime girmelidir. Bu, kurgusal şehrinizin karakterinizin ihtiyaçlarını ve hedeflerini desteklemesini sağlayacaktır.
  6. Adım 6 Şehri karakterlerinizin bakış açısıyla tanımlayın.
    Google görselleri 6. Adım Şehri karakterlerinizin bakış açısıyla tanımlayın.
    Şehri karakterlerinizin bakış açısıyla anlatın. Bir hikayede kurgusal bir şehir hakkında yazarken karşılaşılan en büyük zorluk, okuyucuya ortam hakkında bilgi vermek için şehrin tanımını bir karakterin sesiyle yaptığınız bariz açıklama anlarından kaçınmaktır. Bu, yazarın karakterleri aracılığıyla bariz ve zorlayıcı bir şekilde "konuşmaya" çalıştığı hissine kapılabilir. Kurgusal şehri tanımlama şeklinizi belirlemek için karakterlerinizin seslerini kullanarak bu sorunu bir kenara bırakabilirsiniz.
    • Karakterinizi, etrafta dolaşması veya şehrin belirli bir bölümüyle etkileşime girmesi gereken bir duruma yerleştirin. Veya karakterinizin şehirdeki bir tesisi kullanmasını sağlayın ve bu tesisi kullanmanın nasıl bir his olduğunu anlatmasına olanak tanıyın. Bu size, okuyucuya sadece tesisi anlatmaktan daha inandırıcı ve inandırıcı gelecek karakterin bakış açısıyla kurgusal şehrin tanımlarını yapma fırsatı verecektir.
    • Ayrıca karakterlerinizin, kurgusal şehrin daha fantastik veya tuhaf unsurlarını gelişigüzel ve basit bir şekilde ele almasını sağlamalısınız. Eğer kurgu şehriniz sular altındaysa, örneğin uzun süre şehirde yaşayan bir karakter, komşusunu ziyaret etmek için denizaltına binmek zorunda kalmasına şaşırmayabilir. Karakterin denizaltına binmesini ve onu varış yeri için programlamasını sıradan, gündelik bir şekilde anlatabilirsiniz. Bu, okuyucuya bu kurgusal şehirde denizaltıların yaygın olduğunu ve okuyucuya doğrudan durumun böyle olduğunu söylemesine gerek kalmadan bir ulaşım aracı olarak kullanıldığının sinyalini verecektir.